veronique2508
    4. apr 2019    Čítané 132x

    Okamihy, ktoré nás zachraňujú...

    V živote ženy sú rôzne okamihy. Veselé, spontánne, krásne, plné šťastia. Niektoré z nich sú dokonca najkrajšie v živote. Napríklad ako keď držíme v náručí svoje vytúžené dieťa. Občas však stratíme pevnú zem pod nohami a všetko sa v zmení v jedinom okamihu. Napriek našej úžasnej sile narazíme na svoju krehkosť a to najvzácnejšie čo máme, naše zdravie a život, sa môže rozbiť na márne kúsky. Všetko je odrazu viac čierne ako biele a pocit neistoty strieda strach. Strach o to, čo by sa stalo, ak by... A potom sú tie okamihy, ktoré nás zachraňujú. Tie, kedy sa rozhodneme pre správne veci, na správnom mieste a v pravý čas. 

    Po pôrode, v roku 2017, som išla k svojej gynekologičke na klasickú preventívnu prehliadku. Lekárka mi odobrala vzorku z krčka maternice a zaslala ju na cytológiu. Cítila som sa výborne a bola som presvedčená, že je všetko v absolútnom poriadku. Dovtedy som vždy mala výborné výsledky, takže mi ani nenapadlo, že by to tentokrát mohlo byť inak. To čakanie bolo večné. O dva týždne mi zazvonil telefón. ,,Dobrý deň Sonička," ozval sa hlas sestričky v telefóne, ,,máme vaše výsledky." Úplne som stŕpla. „Potešíte ma?“ Opýtala som sa neisto. ,,Bude lepšie, ak si pre ne prídete osobne." Cítila som, že sa niečo deje. Ženská intuícia, 6. zmysel, nech tomu hovoríme akokoľvek, vedela som, že na mňa nečakajú dobré správy. Jasné, že som bola vystrašená na smrť, no potom som si povedala, že sa tým nebudem bezdôvodne stresovať. Ani vo sne by mi však nenapadlo, čo si vypočujem...

    Hneď na druhý deň som poslušne sedela v ambulancii a čakala na svoj ortieľ. Gynekologička mi oznámila, že mám HSIL. ,,Ženy s takýmto nálezom odosielame na onkogynekologické pracovisko." Vyschlo mi v hrdle a do očí sa mi tisli horúce slzy. Po chvíli som sa odvážila opýtať, čo to znamená. Sonička, HSIL je stredne ťažký, až ťažký predrakovinový stav buniek krčka maternice. Zmeravelo mi celé telo, prišlo mi nevoľno a iba som sa na ňu nechápavo pozerala. Nedokázala som povedať jediné slovo.

    Lekárka ma začala utešovať, že to spolu zvládneme. Navrhla, že mi nastaví správnu liečbu, predpíše vaginálny gél, ktorý je určený pre pacientky v tomto štádiu a s ktorým má výborné skúsenosti, absolvujem ďalšie vyšetrenia a prípadne pôjdem k iným odborníkom. Lekárka teda zvolila vyčkávacie stanovisko. A to sledovať nález aspoň 3 mesiace a potom urobiť kvalitné kontrolné cytologické vyšetrenie. Toto obdobie, keď sa čaká, či sa zmeny zhoršia alebo úplne vymiznú, je pre ženu psychicky veľmi náročné. Pocit, že v sebe nosím zárodok možnej rakoviny krčka maternice, bol pre mňa hrôzostrašný. Na druhej strane bolo toto vyčkávanie oveľa lepšie ako radikálny chirurgický zákrok a riskovanie možných komplikácií, hlavne v takom mladom veku.

    Po 3 mesiacoch som sa pri kontrolnom cytologickom vyšetrení bez váhania rozhodla pre LBC cytológiu. Navrhla mi to nielen moja gynekologička, ktorá povedala, že má s týmto vyšetrením len tie najlepšie skúsenosti a ja som bez váhania som do toho šla. Ale prečítala som si aj na internete samé pozitívne ohlasy žien, ktoré boli nadšené a na LBC cytológiu nedajú dopustiť. Suma, ktorú som zaplatila v ambulancii, je zanedbateľná oproti tomu, ako som sa spokojne cítila. Výsledky som mala k dispozícii do niekoľkých dní a mala som istotu, že som pre svoje ženské zdravie urobila to správne rozhodnutie. Predstavte si, že všetko bolo v poriadku. Každý polrok musím absolvovať kontrolné cytologické odbery, no po tejto mojej životnej skúsenosti je pre mňa jasnou voľbou iba LBC. A nad klasickou cytológiou už ani neuvažujem.

    Milé ženy, matky, dcéry, manželky, partnerky. Chcem vás veľmi pekne poprosiť, kvôli nám, nášmu zdraviu, aj kvôli našim rodinám, nezanedbávajme preventívne prehliadky u gynekológa. Robme správne rozhodnutia a investujme do svojho ženského zdravia. Je to v našich rukách. Vyberajme si pre svoje zdravie len to najlepšie. Veď zdravie máme iba jedno. Ja na LBC cytológiu nedám dopustiť.

    Ďakujem @lejlicka ,  za tvoj skutočný príbeh ♥. 

    Prežila si niečo výnimočné? Chceš aby sa o tom dozvedeli aj ostatní? Chceš motivovať ženy  k prevencii, vyhrala si boj  s ochorením, prežila si ťažký pôrod, máš skúsenosti s LBC cytologickým vyšetrením, trisomy testom, potravinovou intoleranciou, umelým oplodnením? Na tvoj jedinečný životný príbeh čakám v IP. Možno vyberiem práve teba, tvoj príbeh uverejníme na webe Ženské veci a odmeníme ťa malým darčekom. 

    Zdroj: http://www.zenskeveci.com/pribeh-sone-zo-ziliny-vyberajme-si-pre-svoje-zdravie-len-to-najlepsie/

    veronique2508
    20. aug 2018    Čítané 872x

    Je mamografia účinnou metódou v prevencii rakoviny prsníka?

    Medzi ženami sa názory na mamografiu líšia a často vyvolávajú negatívne emócie, najmä pre nedostatok relevantných informácií. Niektorí tvrdia, že mamografia je nepríjemná, zbytočná, škodlivá, ženám nepomáha a dokonca je zdrojom zdravotných komplikácii. To je však mýtus! Mamografia je dôležité, preventívne vyšetrenie prsníkov, zachraňujúce ročne stovky životov žien. Je mamografia v prevencii rakoviny prsníka naozaj účinná? Ako toto pre niekoho nepríjemné vyšetrenie prebieha, kedy a ako často by mali ženy mamografiu absolvovať? Na tieto najčastejšie kladené otázky nám odpovedala pani doktorka MUDr. Andrea Šalátková.

    Prečo majú podľa vás ženy obavy z mamografického vyšetrenia?

    Mamografia sa používa na vyšetrenie prsníkov s použitím nízkych dávok röntgenového ionizujúceho žiarenia. Rozlišujeme preventívnu a diagnostickú mamografiu. Diagnostická mamografia sa používa pri zistení ťažkostí, napríklad po nahmataní hrčky. Preventívne vyšetrenie sa robí u žien, ktoré nemajú žiadne ťažkosti, z dôvodu vylúčenia alebo záchytu ložiskovej lézie v prsníku, s následným stanovením, či sa jedná o benígnu – dobrú alebo malígnu – zlú léziu. Mamografia je vyšetrenie vhodné pre záchyt včasnej rakoviny prsníka, pretože dokáže zachytiť mikrokalcifikáty a asymetriu prsnej žľazy. Prínos preventívnej mamografie je v tom, že sa urobí záchyt v skorom štádiu ochorenia, teda už veľmi malého ložiska, menšieho ako 1 centimeter.

    Od akého veku a ako často je potrebné podstúpiť mamografické vyšetrenie prsníkov?

    Toto vyšetrenie sa odporúča po dovŕšení 40. roku života ženy a to pravidelne, každé dva roky. V prípade pozitívnej rodinnej anamnézy na rakovinu prsníka určuje lekár  v spolupráci s genetikom intervaly preventívnych vyšetrení danej pacientky. Tkanivo prsnej žľazy je po 40tke redšie a mamografia dokáže zachytiť nádorové zmeny už v začínajúcom štádiu.

    Kedy by sme nemali mamogafické vyšetrenie odkladať?

    Vo všeobecnosti sa ženám neodporúča vyšetrenie prsníkov odkladať. Je potrebné podstúpiť vyšetrenie každé 2 roky. Ak si žena nájde  pri samovyšetrení  hmatateľnú hrčku, pociťuje bolesť alebo pozoruje akékoľvek zmeny, ktoré sa jej nepozdávajú, je potrebné ihneď navštíviť svojho ošetrujúceho lekára a podstúpiť  potrebné vyšetrenia. Zvyčajne je čakacia doba na vyšetrenie prsníkov aj 2 mesiace, no v prípade zdravotných komplikácií alebo ak má žena hmatateľnú hrčku na prsníku, je potrebné vyšetriť pacientku čo najskôr, ideálne do 1 týždňa.

    Je potrebné sa na mamografiu nejako špeciálne pripraviť?

    Nie, nie je potrebná špeciálna príprava na mamografické vyšetrenie. Odporúča sa však pacientke pred vyšetrením nenanášať si do oblasti podpazušia žiadne kozmetické prípravky.

    Ako prebieha samotné vyšetrenie prsníkov?

    Mamografia sa vykonáva vo vysoko špecializovaných zdravotníckych zariadeniach. Pacientka pred vyšetrením vyplní  dotazník s informáciami o anamnéze, prekonaných operačných zákrokoch, zdravotnom stave, aby sa zistilo, či žena patrí do rizikovej skupiny. Samotné vyšetrenie trvá len niekoľko minút, postojačky, za asistencie rádiologickej asistentky. Pacientka je vyzlečená do pol pása, každý prsník sa vyšetruje samostatne, položí sa na platňu a stlačí. Stlačenie prsníka môže byť nepríjemné, no nemalo by byť bolestivé. Stlačenie prsníka sa robí v spolupráci s asistentkou, tak aby to pre ženu nebolo bolestivé. Odporúča sa absolvovať mamografiu v prvej polovici menštruačného cyklu, keď sú prsníky menej citlivé ako v druhej polovici menštruačného cyklu. 

    Ak vyšetrenie odhalí problém, je potrebné mať hneď obavy?

    Nie, pretože sa môže jednať aj o nezhubné lézie. Najčastejšie sa jedná o cystu alebo fibroadenóm, čo je následne potrebné diagnostikovať sonograficky, prípadne biopsiou.

    Môže silné stlačenie prsníka, ktoré je nevyhnutné pre správne vyšetrenie, spôsobiť nejaké zdravotné komplikácie?

    Nie, je to iba nepríjemné. Toto stlačenie nijako nepoškodzuje štruktúru prsníka a je nevyhnutné pre správne zobrazenie vyšetrovaného prsného tkaniva.

    Aké je percento výskytu rakoviny prsníka na Slovensku?

    Podľa zdravotníckych štatistík bolo na Slovensku v roku 2007 približne 8 – 10 % žien, ktoré v priebehu svojho života ochoreli na rakovinu prsníka. S pribúdajúcim vekom toto riziko stúpa a  najčastejšie sa na Slovensku vyskytuje u žien vo veku od 60 do 70 rokov. Žiaľ, rakovina prsníka sa nevyhýba ani mladším ročníkom, už dávno neplatí, že je to ochorenie žien po 40tke.

    Kedy sa mamografia pacientkam  neodporúča?

    Mamografia sa neodporúča pacientkam počas prebiehajúceho zápalu v prsníku. A neodporúča sa kvôli vyššej citlivosti prsníkov v druhej polovici menštruačného cyklu.

    www.zenskeveci.com

    #zenskeveci # starajmesaoseba #prevencia #jasomuzbola

    veronique2508
    8. aug 2018    Čítané 245x

    Nebojme sa rakoviny krčka maternice. GynTect®, odhalí pravdu o našom ženskom zdraví

    Na Slovensku, je rakovina krčka maternice 2. najčastejšie sa vyskytujúcim ochorením žien v produktívnom veku. Viac ako 600 sloveniek, ročne ochorie na rakovinu krčka maternice a vyše 200 žien jej podľahne. Nepodceňujme význam prevencie. Starajme sa o svoje zdravie. Už jediné, jednoduché cytologické vyšetrenie u nášho lekára, v rámci pravidelnej gynekologickej prehliadky, môže zachrániť náš život. Toto ochorenie je v prípade včasnej diagnostiky ochorenia, liečiteľné na takmer 100%. Práve včasné stanovenie diagnózy spoľahlivými metódami, je najdôležitejším faktorom pre celkovú úspešnú liečbu pacientky.

    Ako možno diagnostikovať rakovinu krčka maternice?

    Na odhalenie predrakovinových zmien buniek krčka maternice sa používa cytologické vyšetrenie. V rámci preventívnej prehliadky, od 23. roku života, absolvujete u svojho gynekológa krátke cytologické vyšetrenie. Bunky sa sterom, odoberú z povrchu krčka maternice, a následne vyšetrujú buď klasickou cytologickou metódou alebo na žiadosť pacientky, LBC cytológiou, keď si pacientka za špeciálny odberový materiál zaplatí priamo v ambulancii lekára odporúčanú sumu 25 €. Odobraté bunky putujú do laboratória, kde ich podrobia cytologickému vyšetreniu, pomocou tzv. PAP testu. Niekedy sa však stáva, že PAP test, neprinesie dostatočne jasný výsledok a sú potrebné ďalšie vyšetrenia.

    Prečo vôbec rakovina krčka maternice vzniká?

    Predpokladom pre vznik rakoviny krčka maternice, je infikovanie sa vysokorizikovým typom ľudského papilomavírusu. Testy na ich prítomnosť, ich môžu veľmi ľahko odhaliť. Niekedy imunita sama odvážne zabojuje a zbaví sa týchto rizikových typov HPV v tele. Nie vždy sa to však imunite úspešne podarí zlikvidovať. A u malej skupiny HPV pozitívnych žien, môžu byť tieto nebezpečné, vysokorizikové typy ľudského papilomavírusu, potrenciálnoou príčinou vzniku rakoviny krčka

    maternice. Práve nový DNA test GynTect®, môže u týchto žien identifikovať budúci rozvoj vysoko

    pravdepodobných onkogénnych zmien.

    Čo je GynTect® vyšetrenie?

    Ide o neinvazívny, vysoko spoľahlivý DNA test, ktorý dokáže odhaliť predrakovinové zmeny na bunkách krčka maternice. Ide o bezbolestné vyšetrenie, vykonáva sa spolu s LBC cytológiou a robí sa

    so súhlasom pacientky.

    Ako takéto GynTect®vyšetrenie prebieha?

    Najprv gynekológ pacientke odoberie bunky z krčka maternice. GynTect® vyšetrenie je možné urobiť iba z biologického materiálu, ktorý je určený rovnako aj na LBC cytológiu a to metodikou ThinPrep. Pacientka zaplatí za test buď priamo v zdravotníckom zariadení, alebo prostredníctvom platobnej brány www.medirexplatby.sk . Vzorka je odoslaná do laboratória, kde ju genetickou metódou analyzujú. Výsledok testu odosielajú z laboratória priamo vášmu gynekológovi a to do 14 dní. Výsledky testu povie spravidla jej gynekológ, ktorý pacientke toto vyšetrenie indikoval.

    Koľko zaplatím za takýto GynTect® test a kto ho indikuje?

    Toto vyšetrenie indikuje ošetrujúci gynekológ. GynTect® vyšetrenie nie je hradené z verejného zdravotného poistenia a stojí 200€.

    Kedy lekár toto GynTect® vyšetrenie odporúča?

    Tento DNA test sa odporúča u žien s nejasným výsledkom cytologického vyšetrenia alebo s pozitívnym nálezom vysokorizikových typov ľudského papilomavírusu v organizme. Alebo pre ženy, ktoré sa chcú dozvedieť ešte viac pred tým, než podstúpia akékoľvek invazívne vyšetrenie a následne chirurgický zákrok. Práve GynTect®, môže pomôcť pri rozhodovaní, či je práve invazívny zákrok skutočne nevyhnutný, alebo stačí gynekológovi iba naďalej sledovať zdravotný stav pacientky. GynTect® vyšetrenie, je tiež vhodné pre ženy, ktoré plánujú otehotnieť, resp. sú tehotné a invazívny zákrok do krčka maternice nie je možné vykonať.


    http://www.zenskeveci.com/wp-content/uploads/2017/05/MEDI-17065_letak_Gyntect_final.pdf
    http://www.zenskeveci.com/cytologia/

    veronique2508
    29. jún 2018    Čítané 521x

    Zaslúžiš si to najlepšie!

    Rakovina krčka maternice je zákerné ochorenie, ktoré môže napadnúť našu ženskosť. Prichádza nenápadne a keď sa nezachytí včas, môže byť už neskoro. Rakovinu krčka maternice spôsobuje ľudský papilomavírus, HPV, ktorý sa prenáša pri pohlavnom styku alebo pri intímnom kontakte s infikovanou kožou vonkajších pohlavných orgánov a konečníka.

    HPV môže v tvojom tele časom prerásť do rakoviny. Čím skôr  sa zmeny na tvojom krčku odhalia, tým skôr im tvoj lekár bude môcť čeliť a na rakovinu sa vôbec nemusia premeniť. Odhaliť nebezpečenstvo rakoviny pritom môžeš veľmi jednoducho – u svojho gynekológa absolvuješ v rámci preventívnej prehliadky od 23. roku krátke cytologické vyšetrenie, pri ktorom ti lekár odoberie ster z krčka maternice.

    Iba pravidelná účasť na preventívnych prehliadkach a kvalitná cytologická diagnostika dokáže odhaliť rakovinu krčka maternice v štádiu, keď je takmer 100 % liečiteľné. Samotné cytologické vyšetrenie ti uhrádza zdravotná poisťovňa. V prípade LBC cytológie, doplatíš svojmu gynekológovi priamo v ambulancii za špeciálny odberový materiál, odporúčanú cenu 25€. Zaslúžiš si to najlepšie, čo medicína 21. storočia ponúka.

    Klasická cytológia

    Pri preventívnej prehliadke ti gynekológ pomocou špeciálnej kefky odoberie z krčka maternice ster buniek. Bunky zachytené na kefke nanesie na sklíčko a vzniknutý náter odošle do laboratória, v ktorom ho preskúmajú pod mikroskopom. Cytológ hľadá v preparáte abnormálne zmenené bunky. Včasný záchyt ranných štádií onkologického ochorenia dáva takmer 100 % šancu na úspešnú liečbu. Pri klasickej cytológii sa na sklíčko podarí preniesť len asi 20 % tvojich odobratých buniek. Kvalita ručne vytvoreného cytologického steru môže byť tiež ovplyvnená prítomnosťou hlienu či krvi vo vzorke. Cytologické hodnotenie vzorky je v takomto prípade mierne sťažené.

    Liquid Based Cytológia

    „Liquid-Based“ cytológia (LBC) minimalizuje nedokonalosti klasickej cytológie. Zatiaľ čo odber prebieha úplne rovnako, pri LBC neputujú tvoje bunky z odberovej kefky na sklíčko hneď, ale dôkladne sa vymyjú do špeciálnej fľaštičky s roztokom (roztok=liquid) podobne, ako sa vymýva štetec v pohári s vodou. Do laboratória tak môže byť doručených až 80 % z odobraného množstva buniek, bezpečne zakonzervovaných v roztoku bez nečistôt, prímesi krvi alebo hlienu. V laboratóriu vytvára cytologický náter špeciálny prístroj, nie človek. Tvoje bunky sú na laboratórnom sklíčku čisté, pekne rozprestreté v jednej vrstve a aj najmenšia zákerná zmena je pre cytológa lepšie rozpoznateľná. Preparát je bez nečistôt, prímesi krvi alebo hlienu.

    Správne vyhodnotiť jediný cytologický preparát znamená dôkladne prezrieť až 50 tisíc buniek, ktoré sa na ňom nachádzajú. Je to práca náročná na precíznosť, pozornosť a odbornú kvalifikáciu. Odborníci v laboratóriách Medicyt, ako jediní na Slovensku využívajú pre hodnotenie LBC špeciálny počítačom riadený automatický mikroskop. Automat je presný a nikdy sa neunaví. Pomocou špeciálnej metódy presvecovania buniek (denzitometria) prezrie všetky moje bunky a vyznačí v každom stere 22 najpodozrivejších oblastí, ktoré následne skúma odborník. Automatizované spracovanie cytologických vzoriek predstavuje svetovú špičku v kvalite cytologickej diagnostiky.

    Podľa zahraničnej štúdie, ktorá porovnáva záchytnosť predrakovinových štádií krčka maternice pri cytológii, je pravdepodobnosť záchytu pri LBC vyhodnocovanej pomocou počítačom riadeného automatického mikroskopu v porovnaní s „klasickou“ cytológiou až štyrikrát vyššia.*

    * International Journal of Cancer. 2012 Nov 23. doi: 10.1002/ijc.27955

    Dôležité rozdiely

    Pri cytologickom vyšetrení si rozdiel medzi klasickou cytológiou a LBC sama ani nevšimneš. Zato v laboratóriu ho pocítia ako zásadný, keďže sa im tvoje bunky v roztoku z LBC budú skúmať a vyšetrovať omnoho jednoduchšie. Pri vyhodnocovaní vzorky pomáha cytológovi počítačom riadený automatický mikroskop, ktorý sa pri identifikácii podozrivých buniek nemýli. Keď ti po oznámení výsledku tvoj gynekológ povie, že si v poriadku, môžeš sa na výsledok LBC s istotou spoľahnúť a byť pokojná.

    Na naše otázky, čo je LBC cytológia, ako takéto vyšetrenie prebieha a v čom spočíva jeho unikátnosť, nám odpovedal medicínsky riaditeľ spoločnosti MEDICYT, MUDr. Peter Vereš.

    Čo je LBC cytológia?    

    „LBC cytológia je moderná sofistikovaná technológia cytologického skríningu predrakovinových štádií krčka maternice.“

    Ako také vyšetrenie prebieha?

    „Odber buniek z krčka maternice prebieha rovnako ako u klasickej konvenčnej cytológie, avšak LBC cytologické vyšetrenie je technologicky posunuté ďaleko vyššie ako u klasickej cytológie.“

    V čom spočíva unikátnosť LBC cytológie?

    „Jej unikátnosť spočíva najmä v tom, že umožňuje bunky odobraté z krčka maternice a vložené do špeciálnej vialky s fixačným roztokom bezpečne uchovať po dobu 6 až 8 týždňov za účelom ďalších vyšetrení. Treba podotknúť, že celý proces je viazaný na špeciálny prístroj, tzv. Immager, ktorý je automaticky prepojený s mikroskopom laboranta. Ten mu vyznačí 22 polí, ktoré musí laborant prezrieť a vyhodnotiť, v dôsledku čoho sa eliminuje jeho prípadná nepozornosť a zrýchľuje diagnostický proces. Na LBC cytológii je však unikátne aj čosi iné. Z jediného odberu je totiž možné vyšetriť nielen prognostické markery, ktoré vedia predpovedať väčšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny krčka maternice, ale aj ďalšie parametre (HPV infekciu, chlamýdie, neisserie, urea plazmy).“

    Viac informácií o LBC cytológii sa dočítate na http://www.cytologia.sk

    Prečítajte si príbeh Jany z Bratislavy, ktorá vďaka LBC vyšetreniu spáva pokojne: http://www.zenskeveci.com/pribeh-jany-z-bratislavy-vdaka-vysetreniu-lbc-spavam-pokojne/

    V prípade záujmu či doplňujúcich otázok o LBC cytológii neváhajte kontaktovať odborníkov zo spoločnosti MEDICYT, http://www.cytologia.sk/kontakt

    Zdroj: http://www.zenskeveci.com/cytologia/

    veronique2508
    27. jún 2018    Čítané 237x

    Sila prevencie - predíďme chorobe spoločne!

    Podľa štatistík, sa na Slovensku viac ako 80% žien chce starať o svoje zdravie, no len 25% z nás pravidelne absolvuje preventívne prehliadky.  

    Najrozšírenejším onkologickým ochorením u žien, je rakovinou prsníka. Na túto formu rakoviny, ročne na Slovensku ochorie približne 2400 žien a je zaznamenaných viac ako 700 úmrtí. Druhým najrozšírenejším ochorením, je rakovina krčka maternice. Lekári ročne zaznamenajú na Slovensku takmer 600 nových prípadov a vyše 200 žien v produktívnom veku, tejto zákernej forme rakoviny podľahne. Tieto čísla nie sú vymyslené, ale získané zo štatistických údajov, národného centra pre zdravotnícke informácie/ Incidencia zhubných nádorov v SR. Za každým týmto číslom, je ľudský život a jeho skutočný, neľahký príbeh.

    Nájdime si čas na preventívnu gynekologickú prehliadku, aj napriek svojim každodenným  povinnostiam. 

     Vďaka LBC cytológii, ktorá je považovaná v súčasnosti, za najmodernejšiu a najkvalitnejšiu formu cytologického vyšetrenia rakoviny krčka maternice, je jej záchytnosť, až 4-krát vyššia, oproti "klasickej" cytológii.  Ak sa chcete o LBC cytológii dozvedieť viac, určite sa pozrite na : http://www.zenskeveci.com/cytologia/zachrani-ta-cytologia a naďalej sledujte môj blog. 

    Už čoskoro sa spoločne pozrieme na to, čo má obsahovať  preventívna gynekologická prehliadka. Z akých gynekologických vyšetrení  a výkonov pozostáva. Čo je to  LBC cytológia, ako môže včasná diagnostika ochorenia a pravidelná prevencia zachrániť náš život, aj ako možno predísť onkologickému ochoreniu. Čo je to BRCA 1 gén a prečo je z hľadiska prevencie ženského zdravia tak dôležitý? Objasníme si mýty a fakty o rakovine krčka maternice a možno bude aj súťaž 🙂. Nezabudnite aj na našu skupinu ženské veci: https://www.modrykonik.sk/group/10627/, kde práve prebieha diskusia o tom, aký má pre vás, význam absolvovanie pravidelných gynekologických prehliadok. Ja vaše odpovede odmením srdiečkom.

    Majte krásny deň, staraje sa o seba a o svoje zdravie!

    S pozdravom, 

    Veronika

    Zdroje:

    http://www.nczisk.sk/Registre/Narodne-zdravotne-registre/Pages/Narodny-onkologicky-register.aspx

    www.zenskeveci.com

    www.laboratornadiagnostika.sk

    veronique2508
    25. jún 2018    Čítané 645x

    Spravme si poriadok v ženských veciach

    Milé mamičky,

    dovoľte mi, prosím, aby som sa vám predstavila. Volám sa Veronika a je pre mňa veľkou cťou, že som bola vybraná Modrým koníkom a skupinou MEDIREX  group ako vaša ambasádorka pre ženské veci. Túto možnosť prijímam s veľkou radosťou, ale aj s pokorou, pretože v tejto milej úlohe je aj veľa zodpovednosti.

    Som veselá, komunikatívna, spontánna a občas prchká citlivka. Som jednou z vás, žena, manželka a mama mojej vytúženej dcérky Paulínky. Momentálne som mamička na materskej dovolenke, no aj napriek tomu sa snažím neustále vzdelávať, rásť po odbornej aj ľudskej stránke a byť aktívna. Povolanie farmaceuta, beriem vo svojom živote ako poslanie pomáhať iným. No to, že som mamou beriem ako dar, nie ako samozrejmosť. Mám rada knihy, prírodu, cestovanie, svoju rodinu, priateľky a svoj život. Ako každá žena, aj ja sledujem novinky z oblasti zdravia a krásy.

    Množstvo momentov si vo svojom vnútri uchovávam aj vďaka ich jedinečnosti. Milujem vôňu domova, obľúbenej knihy, nového rána, letnej búrky, morského vánku, babieho leta či vôňu Vianoc. Najkrajšia zo všetkých však bola a je vôňa mojej dcérky.  Keď som ju prvýkrát držala v náručí, bola to láska na prvý pohľad. V tej chvíli, keď sa sama seba pýtaš, ako si bez nej mohla doteraz žiť.  Ten dotyk dlaní a pocit, že si sa stala mamou. Na všetko som zabudla. Zaliala ma len vlna šťastia. Moje dieťa bolo pre mňa odrazu celý môj vesmír a všetko zastalo len pre tú výnimočnú chvíľu. Vtedy som pochopila, že byť matkou je môj osud.

    Hlavný dôvod, prečo som zareagovala na tento ambasádoring pre ženské veci, je, že zdravie a život je to najcennejšie, čo máme. Tiež vnímam skupinu MEDIREX group ako silného partnera vo svete zdravia a prevencie a s tými najlepšími to vždy dáva zmysel napredovať.

    Mnohé ambasádorské projekty Modrého koníka denne pomáhajú. Je úžasné, ako veľmi si ženy dokážu citlivým prístupom tak empaticky a priateľsky navzájom poradiť, pomôcť a motivovať sa. Chcem  byť  jednou z vás a spolu s vami spoznávať nové veci i vaše príbehy. Budem vám prinášať zaujímavé články, rozhovory s MEDIREX odborníkmi v danej oblasti. Spolu sa pozrieme na novinky zo sveta zdravia, prevencie, laboratórnej diagnostiky, ale hlavne ženských vecí. Naštartujeme spolu výzvu #bezstresu a nebudú chýbať ani zaujímavé súťaže.

    Od roku 2001 sa na Slovensku vďaka programu asistovanej reprodukcie spoločnosti Gyncare narodilo mnohým šťastným párom už viac ako 1500 zdravých detí. A to je skutočne úžasné. Každé dieťa je pre matku zázrak, no niektorým mamičkám na ich ceste k vytúženému dieťatku je potrebné pomôcť. Majme otvorené srdce a citlivý prístup. A nech to nie je len klišé. Doprajme možnosť stať sa matkou všetkým ženám, ktoré majú vo svojom vnútri túto silnú túžbu. Niekedy stačí povzbudiť. Inokedy môžeme urobiť oveľa viac. Už to nie je len v rukách odborníkov a lekárov. Už sme to aj my. A nie len muži, ale aj MY ženy. Liečba v centre Gyncare predstavuje pre mnohé ženy novú nádej, mať vo svojom náručí krásne a zdravé dieťatko.

    Chcem sa poďakovať skvelým ľuďom z Modrého koníka, najmä Petre @nugat a tímu skupiny MEDIREX group za to, že si ma vybrali. Ich výber si veľmi vážim a verím, že pre vás všetkých, ktorí ste do mňa vložili svoju dôveru, nebudem sklamaním. Je mi potešením, pracovať spolu s vami na takom skvelom projekte, akým sú ženské veci.

    Milé ženy, spoločne stojíme pred veľkou výzvou. Máme možnosť zlepšiť osvetu prevencie ženského zdravia a otvorene rozprávať o ženských veciach, túžbach o rodine, našich radostiach aj starostiach. Majte sa rady, starajte sa o seba a pamätajte, že zdravie je len jedno. Je čas spraviť si poriadok v ženských veciach. Na každej z vás záleží a každá je výnimočná bytosť. Verím, že spolu vytvoríme skvelý babinec, v ktorom sa nikdy nebudeme nudiť. Projekt ženské veci je predsa o vás a pre vás. Srdečne vás pozývam, do skupiny ženské veci: https://www.modrykonik.sk/group/10627/

    Ďakujem vám za váš vzácny čas a úprimne sa na vás všetky teším.

                   S pozdravom,

                                     vaša Veronika ♥

    www.zenskeveci.com

    www.gyncare.sk

    www.laboratornadiagnostika.sk

    cesta1
    3. feb 2017    Čítané 45x

    Nečakajte na problémy svojich detí.

    Nečakajte na problémy svojich detí.

    Pripravte sa! 
    Vidieť, cítiť a pochopiť, čo vaše dieťa prežíva a vedieť mu pomôcť, je
    základom výchovy.
    Už len to, že sa viete naladiť a prijať, čo dieťa cíti, keď plače, keď sa v noci budí, keď sa hnevá, pocikáva, kašle, keď nevie čítať a nevie sa sústrediť, pomáha psychickému prežívaniu dieťaťa.
    Nečakajte, neodkladajte - 
    - „zajtra TO pôjdeme riešiť“,
    - „zajtra sa na TO pozrieme“,
    - „zajtra si TO prečítame“,
    - „možno TO prejde“.
    NEPREJDE TO!
    Ak zatvárame oči a nič nevidíme neznamená to, že TO prestalo existovať.
    Aj onkologické ochorenie má svoj vleklý a nepozorovaný vývoj a preto sa zdôrazňuje prevencia.
    Zavčasu vidieť a riešiť platí aj pre psychický zdravie dieťaťa.
    Predstavte si dieťa citlivé, úzkostlivé a často poslušné doma aj v škole. Problémy s ním nie sú. Čo ale prežíva toto dieťa vo svojom vnútri? Žije v strachu a trpí.

    http://vychovavkocke.sk/
    #prevencia #zdravie

    #chripka #prevencia Je preukázateľné, že príjem cukru znižuje obranyschopnosť tela v boji proti infekčným chorobám. Počas chladnej jesene a chrípkovej sezóny je dobré udržiavať svoje telo hydratované pomocou horúcich nápojov, akými sú čaje, polievky, vývar a pod. Príjmom potravín s vysokým obsahom vitamínu C, D, a E posilníte váš imunitný systém.

    #meningokok #choroby #prevencia Zápal mozgu sa dá overiť tak, že dieťa položíme na rovnú podložku a ohneme mu jemne hlavu dopredu smerom k hrudníku. Pokiaľ zareaguje bolestivo a ohne nohy v kolenách, je nutné okamžité zavolať lekársku pomoc.

    aureliaoli
    7. okt 2015    Čítané 0x

    COLOSTRUM - Dar života

    Colostrum je tou najvzácnejšou tekutinou živočíšnej ríše.

    Tekutinou prvých hodín života, základným pilierom imunity každého jedinca. Patrí mu jednoznačne prvé miesto medzi výživovými doplnkamiktoré významne modulujú funkciu nášho imunitného systému. Každá fľaška colostra obsahuje „tekutý imunitný systém“, ktorý tvorí množstvo imunoglobulínov, ktoré priamo likvidujú vírusy a niektoré baktérie. Klinické štúdie preukázali 3-násobne vyššiu účinnosť v porovnaní s vakcínou proti chrípke (štúdia: Cesarone et al.: Prevention of influenza episodes with colostrum compared with vaccination in healthy and high-risk cardiovascular subjects; the epidemiologic study in San Valentino, 2007). V Colostre obsiahnuté rastové látky napomáhajú rýchlej regenerácii organizmu a protizápalové látky pomáhajú liečiť chronické zápaly v organizme.

    Colostrum je určite vhodné riešenie ako prvá voľba a prvá pomoc pri prejavoch choroby (vírusová, bakteriálna, infekčná ...). Ideálne pre tehotné a dojčiace matky, ako aj deti už od 6. mesiaca* života. Hlavným cieľom je, vyhnúť sa nasadeniu antibiotík, hlavne u maličkých detí, čo sa vo väčšine prípadov aj úspešne podarí docieliť. Antibiotiká a virotiká by mali byť až tým najposlednejším riešením, hlavne pri malých deťoch. (*Podávanie colostra pri detičkách do 6. mesiaca života, až po konzultácii s lekárom).

    Z čoho je zložené kolostrum? Je to unikátny súbor mnohých zložiek, vytvárajúci tento jedinečný prírodný kokteil „dar života“, ktorý našťastie nie je možné umelo vytvoriť - dáva nám ho sama matka príroda ...  Pozostáva z rastových faktorov, imunoglobulínov, voľných amino kyselín, vitamínov a minerálov. 

    __________________________________________________________________

    Imunoglobulíny

    • priama ochrana pri infekcii
    • zviditeľnenie baktérií
    • likvidácia bakteriálnych toxínov a vírusov
    • posilnenie oslabenej imunity

    Rastové faktory

    • ovplyvňujú rast a vyzrievanie rôznych typov buniek,  urýchľujú hojenie
    • ovplyvňujú vyzrievanie buniek imunitného systému
    • podporujú rast svalových buniek
    • hojenie a obnova výstelky čreva
    • anti-ageing efekt - regenerujú tkanivá   
    • GH, IGF-1, IGF-2, EGF, TGF β...

    Imunitné regulátory

    • transferín
    • lyzozým 
    • cytokíny (interferóny, interleukíny)
    • laktopeptidáza
    • laktoferín
    • oligosacharidy a glukokonjugáty

    __________________________________________________________________

                                          Kedy je možné použiť colostrum?

    Možnosti použitia (indikácie):                       

    • bakteriálne a vírusové infekcie (chrípky, ochorenia dýchacích ciest a iné.)
    • alergie a autoimunitné ochorenia
    • crohnova choroba (priaznivo ovplyvňuje priebeh zmien v čreve)
    • srdcovocievne ochorenia, poruchy krvotvorby a zrážanlivosti
    • nádorové a onkologické ochorenia
    • popáleniny, zlomeniny, pomliaždeniny
    • pooperačné a poúrazové stavy
    • akékoľvek zápalové ochorenia (kĺby, šľachy, svaly, pľúca, žalúdočná sliznica, tráviaci trakt, hrdlo, zuby, psoriáza a iné.)
    • gynekologické a urologické ochorenia
    • chronické ochorenia (diabetes mellitus, alzheimer, astma a iné.)
    • osobám vyšších vekových kategórií (anti-aging efekt)
    • menopauza (zmierňuje návaly)
    • depresie
    • redukčné diéty
    • intenzívny športový tréning 

    Vedeli ste, že ...

    1. Teliatko je jediné mláďa cicavcov, ktoré prichádza na svet bez imunity. A keby nedostalo životodarné  kolostrum do niekoľkých hodín od narodenia, tak by neprežilo. 
    2. Kravské (bovinné) kolostrum je nášmu ľudskému najpodobnejšie, zhoda viac ako 99%. Je zároveň až 30 krát účinnejšie, práve preto sa využíva kravské kolostrum pre nás ľudí. 
    3. Kolostrum sa v mliečných žľazách tvorí len prvých 12 - 24 hodín po pôrode.
    4. Záleží na pôvode kolostra. Z akého regiónu sú kravy, od ktorých je kolostrum. Kravy, ktorých kolostrum je spracovávané, by mali pochádzať z rovnakého prostredia, ako ľudia, ktorým je kolostrum určené. Je tomu tak preto, lebo tieto kravy sú vystavené rovnakým vplyvom prostredia, vírusom, baktériam a patogénom, ako ľudia z rovnakého regiónu a v kolostre sa vytvoria špecifické protilátky pre dané prostredie.
    5. Dôležité je spracovanie kolostra. Aby boli v kolostre zachované všetky účinné látky, musí byť použitá veľmi šetrná špeciálna metóda spracovania. Mnoho výrobcov však využíva pastrerizáciu (metóda akou sa spracováva mlieko), čím dôjde k znehodnoteniu a zničeniu väčšiny účinných látok. 
    6. Pozor na podozrivo lacné produkty ponúkané pod názvom kolostrum. Ak chcete naozaj kvalitné kolostrum vedzte, že pre zachovanie tejto kvality sú potrebné špeciálne technologické postupy. Taktiež je objem produkcie kolostra limitovaný počtom kontrolovaných chovov kráv, čo sa samozrejme premietne do ceny.

    Zdroj:

    Colostrum - Dar života: Dr.Marco Prűmmer

    PubMED - National Library of Medicine

    _ #zdravie #colostrum #kolostrum #imunita #imunoglobuliny #prevencia #obranyschopnost

    aureliaoli
    6. okt 2015    Čítané 0x

    Rafinovaný patent prírody I. - Colostrum

    Prežiť obdobie akým je jeseň alebo zima bez choroby je pre niekoho umením, a pre niekoho každoročná záležitosť.

    Ako v pohode prežiť toto pre našu imunitu zaťažkávajúce obdobie, plné kašľajúcich, smrkajúcich, chrchlajúcica všetkých ostatných “úcich”? Momentálne teplotné rozdiely nie sú nič príjemné a organizmu dokážu dať riadne zabrať. Tu sa preveruje naša imunita a obranyschopnosť. Možno si poviete, to je len nádcha, alebo no a čo, trochu mi tečie z nosa to nič nie je.

    Ale pozor! Práve v tejto chvíli, si zarábame na “parádny problém”. Prechodená choroba je katastrofa ktorá nás skôr či neskôr dobehne. A možno práve v tú namenej vhodnú dobu.

    Asi neexistuje “zaručený spôsob” ako sa chorobe vyhnúť, ale sú prostriedky ako možné škody minimalizovať. Príroda je však mocná “čarodejnica”, na záchranu svojich mláďat vytvorila rafinovaný patent - Colostrum.

    Skutočná hodnota colostra nebola v minulých desaťročiach docenená. Ukazuje sa však, že produkty ako colostrum, alebo Aloe Vera sú najprirodzenejšou ochranou, ktorú môžeme svojmu telu poskytnúť.

    Colostrum je látka, ktorá je v prírode jedinečná – obsahuje imunoglobulíny a rastové faktory, ktoré zaručujú zdravý vývoj, rovnováhu organizmu a podporu imunitného systému.  Vzniká v mliečnych žľazách matky – je prvou tekutinou, ktorú dieťa/mláďa po pôrode dostane. Colostrum novorodencom pomáha prežiť prvé dni života. Keď opustia maternicu, kde ich chránila matkina imunita, sú bezbranní.

    en vďaka colostru z matkinho mlieka si môže novorodenec vytvoriť vlastný imunitný systém a “prežiť” nápor vírusov, baktérií a plesní, ktoré na jeho krehký organizmus útočia.

    Štúdie dokázali, že colostrum má rovnaký blahodárny efekt aj na telo dospelého človeka. Ten si nepotrebuje imunitný systém budovať, potrebuje ho však posilňovať a udržiavať v rovnováhe. Denne je vystavený mnohým nepriaznivým faktorom a rizikám civilizačných chorôb.

    Ukazovatele akosti Colostra:

    1. Koncentrácia colostra – čím viac čistého colostra organizmu dodáme, tým prirodzenejšiu ochranu mu poskytneme. Najúčinnejšie je colostrum s prívlastkom direct,  čo znamená 100% koncentráciu účinných látok a bez akýchkoľvek prísad.

    2. Pôvod – colostrum musí pochádzať z výhradne overených mliečnych fariem a z regiónu, v ktorom žijeme aj my, aby boli v colostre obsiahnuté ochranné látky proti patogénnom, ktoré sú špecifické pre región, kde žijeme (stredoeurópsky).

    3. Kvalita spracovania - colostrum sa musí spracovávať za striktných podmienok. Zárukou kvality musí byť možnosť spätného overenia každej šarže výrobku až ku konkrétnemu chovu.

    4. Postup výroby – Kvalitné colostrum sa vyrába patentovaným, vysoko ceneným a šetrnným spôsobom za studena, vďaka čomu sa v ňom zachovajú všetky zdraviu prospešné látky. Pri 43° Celzia sa bielkoviny znehodnotia, takže užitočné látky by boli zničené. Zničené môžu byť aj v prípade, že colostrum nepochádza z prvého alebo druhého dojenia v prvých 12 hodinách po pôrode.

    Mohlo by Vás zaujímať:

    Kravské colostrum je 30 – 40 x biologicky účinnejšie ako ľudské colostrum. Preto je významným doplnkom liečby pri akútnych, chronických, vírusových i protizápalových infekciách.

    Na rozdiel od mlieka colostrum obsahuje len zanedbateľné množstvo laktózy, preto ho väčšinou tolerujú aj osoby s neznášanlivosťou na mliečny cukor. Užívanie colostra nie je obmedzené vekom a je vhodné aj pre tehotné a dojčiace ženy.

    Odporúčanie: Ak chcete pre svoj organizmus niečo urobiť, postarať sa oň, posilniť svoju imunitu prírodnou cestou a pritom účinne zaraďte colostrum do svojho jedálneho lístka 😉

    _ #zdravie #colostrum #kolostrum #imunita #imunoglobuliny #prevencia #obranyschopnost

    Cca pred rokom som si dala vybrat znamienko z nohy . Mam sice skaredu jazvu ,ale som rada , ze jre prec. Biopsia ukazala ,ze bolo junkcne. Co nie je uz dobre, ale nastastie ani najhorsie. Melanom je velmi zakerny v tom , ze je podcenovany. Mna nastartovala Danka resp. jej pribeh. Som mama a nechcem ,aby boli moje deti bezo mna kvoli mojej lenivosti a strachu. Dievcata je najvyssi cas ist na preventivku ku koznej! O zakernosti melanomu najdete u mna v blogu viac.#melanom #prevencia