avatar
diusik7 založila diskusiu
Včera o 08:41    

Kedy prestať užívať Anopyrin v tehotenstve?

V ktorom týždni ste prestali brat anopyrin ? Beriem 100 mg jeden krat denne .

😅😂

avatar
pytame_sa_za_teba založila diskusiu
Včera o 08:05    

Zahlasuj emotikonom a vyrieš dilemu: Mám právo prečítať správy svojej 14-ročnej dcéry?

Túto diskusiu sme založili za používateľa/-ku, ktorý/-á sa ocitol/-la v reálnej dileme a chce počuť váš názor. Vyber možnosť, ktorú by si zvolil/a reakciou emotikonom na tento príspevok, a pokojne v k

Ahojte ... vie niekto odporucit detskeho neurologa pp,kk,sl,snv,le,po,ke.
Posielaju nas z CPPP.vdaka

avatar
misenka3
Správa bola zmenená    Včera o 07:28    

Ahojte mamicky, pozerala som na nieco aj na googli,ale idem sa opytat aj vas. Chceli by sme zobrat deti (skor dospelakov vsak dcera ma 18 a chalani o chvilu 16) na nejaky pekny den do Rakuska. Den plny zazitkov,zabavy. Viem o Familyparku ,ale mozno vy budete poznat aj nieco ine,kde sa takyto velkaci zabavia,uziju si den.
Ďakujem

avatar
dominika_cAMBASÁDORKA
Včera o 07:16    

Tento hybrid krémeša, bezlepkového korpusu a ganache z bielej čokošky je tuším naším novým favoritom medzi koláčmi 😍 Alebo keď ťa obsah chladničky a intolerancie rodiny donútia improvizovať 😀

avatar
simonka40 založila diskusiu
Včera o 06:40    

Užívanie Zodacu počas tehotenstva pri alergiách?

Dobry den, prosim Vas uzivali ste zodac pocas tehotenstva, ked ste mali alergie? Dakujem za odpoved

Syn Einsteina, o ktorom sa hovorí omnoho zriedkavejšie než o jeho otcovi.

Albert Einstein zmenil spôsob, akým ľudstvo nazerá na vesmír.

Vo vlastnej rodine však čelil bolesti, ktorú nedokázal vysvetliť nijakými rovnicami.

Jeho mladší syn, Eduard Einstein, sa narodil v roku 1910. V rodinnom kruhu ho nežne volali Tete.

Nebol iba „synom génia“.

Eduard mal svoj vlastný vnútorný svet.

Jemne vnímal hudbu, hral na klavíri, písal básne, zaujímal sa o filozofiu, psychológiu i psychiatriu. Fascinovali ho Freud a Nietzsche. Sníval o štúdiu medicíny a o hlbšom porozumení ľudskej mysli.

Tí, ktorí ho poznali v mladosti, v ňom videli múdreho, citlivého a nadaného chlapca.

Bolo v ňom mnoho svetla.

A zároveň aj veľa vnútornej krehkosti.

V 20. rokoch 20. storočia študoval Eduard v Zürichu. Bol hĺbavý, emotívny a mimoriadne zraniteľný. Neskôr sa jeho psychický stav prudko zhoršil a bolo zrejmé, že sa s ním deje čosi vážne.

Začiatkom 30. rokov Eduardovi diagnostikovali schizofréniu.

Dnes duševným poruchám rozumieme podstatne lepšie. Vtedy však bola situácia celkom iná.

V prvej polovici 20. storočia boli psychické choroby často zahalené strachom, hanbou a nepochopením. Liečebné metódy bývali neraz ťažké, kruté a vzdialené tomu, čo by sme dnes nazvali ľudským prístupom.

Eduard prežíval krízy, obdobia izolácie a postupne strácal možnosť žiť tak, ako o tom kedysi sníval.

Jeho myseľ, ktorá túžila po hudbe, poézii a vede, sa čoraz viac ocitala v zajatí choroby, s ktorou si vtedajšia medicína takmer nevedela poradiť.

Významnú časť svojho ďalšieho života — najmä po smrti matky — strávil v psychiatrickej klinike Burghölzli v Zürichu.

A čo Albert Einstein?

Bolo to pre neho bolestivé.

Einstein sa s Eduardovou matkou Milevou Marićovou rozviedol v roku 1919. V roku 1933, po nástupe nacistov k moci, emigroval do Spojených štátov. Eduard zostal vo Švajčiarsku, prevažne v starostlivosti svojej matky.

Otec mu finančne pomáhal a písal mu listy. Po odchode z Európy však svojho syna už nikdy nevidel.

Je to jedna z najbolestnejších stránok života človeka, ktorý dokázal objasniť zložité zákony fyziky, no zostával takmer bezmocný tvárou v tvár chorobe vlastného syna — chorobe, ktorej vtedajšia medicína ešte len nedokonale rozumela a ktorú nevedela skutočne liečiť.

Eduard žil až do roku 1965. Zomrel v Zürichu vo veku 55 rokov.

Albert Einstein zomrel desať rokov pred ním — v roku 1955.

Otec a syn zostali oddelení vzdialenosťou, dejinami, emigráciou, chorobou i rodinnou bolesťou, ktorá nikdy nenašla jednoduché uzavretie.

Eduardov príbeh nie je iba „tragédiou Einsteinovho syna“.

Je to príbeh človeka, ktorý mal talent, citlivosť a vlastné sny.

Je to príbeh mladého muža, ktorý miloval hudbu, poéziu a filozofiu a túžil porozumieť ľudskej mysli.

Je to príbeh doby, v ktorej sa duševné poruchy často neprijímali s podporou, ale so strachom a hanbou.

A zároveň je to pripomienka pre nás dnešných: za každou diagnózou nestojí „problém“, ale človek.

So svojím detstvom.

So svojimi schopnosťami.

So svojou bolesťou.

So svojimi blízkymi.

So svojím právom na dôstojnosť.

Možno keby sa Eduard narodil v inom čase, mal by väčšiu šancu na oporu, liečbu a život bez takej hlbokej bolesti izolácie.

Narodil sa však v roku 1910.

A jeho osud sa stal tichou pripomienkou, že aj v rodine najslávnejšieho génia sveta môže prebývať bolesť, ktorú na fotografiách nevidno a o ktorej sa len zriedka hovorí nahlas.

Albert Einstein zmenil naše chápanie vesmíru.

Príbeh jeho syna nám však pripomína, že tie najzložitejšie otázky sa niekedy netýkajú vesmíru, ale ľudskej psychiky, bolesti a dôstojnosti.

Aj k tomu treba pristupovať s úctou, súcitom a ľudskosťou.

avatar
petrra12 založila diskusiu
Včera o 06:17    

Poraďte doplnky alebo sirupy na rýchlejšie hojenie zlomenín

Ahojte... Syn má zlomenú ruku, nemám žiadnu skúsenosť, viete poradiť nejaký doplnok sirup čokoľvek, čo by mohlo pomôcť na rýchlejšie hojenie? Ďakujem

Mladým by sme o tomto mali rozprávať viac...

Prosím máte niekto skúsenosť s proteínom, prip. L carnitinom,že by pomohli pri chudnutí? Cvičím 2x do týždňa, ostatné dni iba bežný pohyb... ak máte niekto konkrétne skúsenosti aj s konkrétnou značkou budem rada. 🙂

avatar
ninka99865 založila diskusiu
Včera o 06:06    

Zlepšilo sa bio kúpalisko v Levoči?

Ahojte neboli ste niekto v poslednej dobe? Zlepšilo sa to tam ci stále len jeden bufet funguje? Ovady?

avatar
kamomille založila diskusiu
Včera o 05:53    

Príčiny dýchavičnosti a anémie: Čo s tým robiť?

Dobrý deň, Už dlhšiu dobu ( rozumej asi viac ako rok) som neskutočne unavená, malátna...začala mi mozgová hmla.. no jednoducho, nič moc. Snažím sa dlhodobo užívať železo, ale keď to nepomohlo, šla som

Dievčatá, prosím, dajte mi tip na fixy, ktorými sa dobre maľuje na kamene. Ideálne rovno konkrétnu značku, s ktorou máte dobrú osobnú skúsenosť. Na nete je toho veľa, ale keďže potrebujem viac sád pre veľa detí na leto, tak chcem ísť na istotu, aby som nekúpila blbosť. Ďakujem za pomoc. (Foto z netu.)

avatar
sirema založila diskusiu
Včera o 05:51    

Môžu bolieť deti uši pri raste zubov?

Ahojte, môžu bolieť syna ušká zo zúbkov? Máte niekto takú skúsenosť? Dosť veľmi ho asi bolia, chytá si obe a plače. U doktorky sme boli, nemyslí si, že by bol s uškami nejaký problém. Poslala nás na O

avatar
puupava15 založila diskusiu
Včera o 05:39    

Tipy na dovolenku pre mamu s dcérou bez auta

Dobrý deň, Chceme ísť s 8rocnoudcérou na par dni si oddýchnuť, vedeli by ste mi poradiť nejaký,hoteli alebo penzión, kde by sme si mohli oddýchnuť len my dve? Ponuky na zlavomate sú vzdy len dvaja dos

avatar
2reperka55 založila diskusiu
Včera o 05:24    

Výtok po ovulácii: Príznaky a tehotenstvo

Dobrý deň chcem sa opýtať slušne bez nejakých komentárov blbých ,,, menštruáciu som mala 9.6 do 13.6 ovulaciu 21 podľa aplikácii len a styk 23 priateľ sa urobil domna ,,,,, cyklus mám 26 dni nemám pra

avatar
jankamiskomy3 založila diskusiu
25. jún 2026    

Neurologická ambulancia Pavlo Yatskevych

Ahojte máte niekto skúsenost s neurologom-Neurologická ambulancia, Pavlo Yatskevych, Považská Bystrica, (MV MED s. r. o.)?ak áno napíšte mi ako dlho ste čakali kým vás zobral.dakujem

Prosím poraďte

avatar
dominika_cAMBASÁDORKA
25. jún 2026    

Pamätáte si scénu zo seriálu Priatelia, keď Ross otvoril kufor a mal v ňom rozliaty šampón? 🧴🫧 Presne takéto veci dejú aj mne 😄 Preto sa snažím čo najviac eliminovať tekutý obsah v cestovnej kozmetickej taštičke 🧳 A tieto #dm tonizačné pleťové tampóny sú na to ideálne. Jemne odstraňujú odumreté kožné bunky a skvele sa kamošia s pleťou so sklonom k nedokonalostiam 👌

avatar
babybejka založila diskusiu
25. jún 2026    

PN počas tehotenstva

Ahojte 🙂 Chcela by som sa opýtať aké máte skúsenosti s PN počas tehotenstva ? Pokial ste boli vypísané aké ste mali vychádzky ? (Skôr zienky ktoré boli vypísané kvôli práci, keby moja práca nemá cha

avatar
vieruska2559 založila diskusiu
25. jún 2026    

Kurzom Midaro počas materskej dovolenky

Ahojte chcem sa spýtať aké máte skúsenosti s kurzom Midaro. Chcela by som sa dovzdelávať ešte kým som na materskej popri deťoch dala som sa na doobedňajši kurz. Chxem sa iba spýtať či ste niekto robil

avatar
lienka434
Správa bola zmenená    25. jún 2026    

Máte skúsenosti so značkou menstruac.nohavickami Lunamia?

avatar
jankamiskomy3 založila diskusiu
25. jún 2026    

Odporúčate neurológa

Ahojte baby,prosím dajte tip na neurologa,ktorý zoberie prípadne aj za poplatok skôr🙏dakujem

avatar
lubi_8 založila diskusiu
25. jún 2026    

Peľová alergiu u detí: Očné prejavy

Ahojte mamičky, od minulej jari riešime s malým (4r) očnú alergiu, pod dohľadom očnej aj detskej lekárky, minulý rok sme nejak “prešli”, tento rok sa to v rovnakom čase zopakovalo, očná aj detská hneď