Odsávačka mlieka

Odsávačka mlieka slúži rovnako ako ručné odstriekavanie k získavaniu materského mlieka z prsníka, aby ho bolo možné neskôr podať dieťaťu, ktoré mamička nemôže z nejakého dôvodu nakojiť alebo je nutné ho dokrmovať.

Jedná sa napríklad o kŕmenie nedonosených detí s oslabeným alebo nevyvinutým sacím reflexom. Ďalej kŕmenie dojčiat, ak sa mamička naozaj nutne musia na určitú dobu vzdialiť, dokrmovanie zle sa prisávajúcich a na váhe málo pribúdajúcich dojčiat. Vhodnými spôsobmi podávania odsatého materského mlieka, ktoré neskazí techniku ​​dojčenia11 skúseností, sú použitie suplementora (laktačnej pomôcky) priamo na prsníku alebo kŕmenie z pohárika alebo lyžičkou, prinajhoršom z injekčnej striekačky cievkou cez prst.

Je možné, že sa mamičke nepodarí ručne odstriekať alebo odsávačkou odsať z prsníkov žiadne materské mlieko alebo ho získa len veľmi málo. Je to dané tým, že bábätko saje inak a výrazne účinnejšie, prsia sú prispôsobená na dojčenie, nie na odsávanie. Pri problémoch s dojčením by mamička mala kontaktovať laktačnú poradkyňu1, zabezpečiť správne prisatie bábätka bez používania umelých náhrad bradavky (klobúčikov), použiť postupy pre zvýšenie laktácie a umožniť tak bábätku priamo z pŕs získavať potrebné množstvo materského mlieka.

Manuálne odsávačky mlieka


Tieto typy odsávačiek sú vhodné iba pre občasné použitie, častejšie odsávanie zaťažuje ruky.
  • Balóniková : iba jednofázová, má pomerne malú účinnosť
  • Piestová : iba jednofázová, nevhodná pre používanie počas prvých dní po pôrode, nie je príliš šetrná k prsiam, jej používanie je pomerne fyzicky náročné
  • Páková : môže byť jednofázová aj dvojfázová

Elektrické, elektronické odsávačky mlieka


Možno ich používať aj pre častejšie odsávanie, podtlak potrebný pre expresiu mlieka z prsníka je vytváraný pomocou elektrickej energie. Môžu byť jednofázové aj dvojfázové.

Jednofázové odsávačky mlieka


Majú reguláciu podtlaku, takže odsávanie mlieka nie je nepríjemné. Možno ich používať, ak je laktácia bezproblémová.

Dvojfázové odsávačky mlieka


Pri dojčení bábätko saje v prvej stimulačnej fáze slabšie a rýchlejšie. Potom nastúpi vypudzovací reflex a dôjde k expresii mlieka z prsníka. V druhej laktačnej fáze bábätko saje pomalšie a hlbšie, s pauzou v brade. Dvojfázové odsávačky tento prirodzený sací rytmus bábätka napodobňujú, počas odsávania sa mení podtlak a rytmus odsávania. Sú efektívnejšie a šetrnejšie k prsiam. Sú vhodné aj k častému odsávanie materského mlieka a to aj hneď po pôrode.

Súvisiace článkyViac o odsávačke mlieka na modrykonik.skPoužité zdroje


  1. http://www.kojim.cz
  2. http://www.medela.cz
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s odsávačkou mlieka

Máš skúsenosť s odsávačkou mlieka?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť