Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Laktačná poradkyňa

Laktačná poradkyňa alebo poradkyňa pri dojčení je zdravotníčka alebo matka, ktorá úspešne absolvovala kurz laktačného poradenstva. V Slovenskej republike školí a združuje poradkyne pri dojčení občianske združenie MAMILA.

Prácou laktačných poradkýň je zoznamovať mamičky a širokú verejnosť s výhodami a funkciami dojčenia11, ako má vyzerať správne prisatie dieťaťa, ako predchádzať a riešiť problémy s dojčením, ako dojčiť predčasne narodené detí. Niektoré poradkyne sa špecializujú na dojčenie dvojčiat. Tie, ktoré sú veľmi dobre vyškolené, tak dobre poradia aj pri dojčení adoptovaných detí1.

Laktačná poradkyňa sa zaoberá najmä týmito dvoma oblasťami:

  • Podporuje matky počas dojčenia.
  • Rieši konkrétne problémy či otázky počas dojčenia.

Najvhodnejšie je obrátiť sa na poradkyňu ešte počas tehotenstva. Stretnúť sa s ňou a pripraviť sa na dojčenie11 ešte pred tým, než sa bábätko narodí. Potom je dobré obrátiť sa na poradkyňu čo najskôr po pôrode32, ešte pred tým, než sa vyskytnú akékoľvek problémy, aby sa predišlo naliatiu prsníkov, aby bolo dojčenie v prvom a v druhom dni čo najintenzívnejšie a aby bábätko počas prvých 48 hodín získalo čo najväčšie množstvo materského mlieka. Rovnako je dobré skontaktovať poradkyňu okamžite po príchode z pôrodnice a mimoriadne je dôležitý kontakt s poradkyňou v prvom mesiaci života bábätka a potom pri akýchkoľvek problémoch či míľnikoch, ktoré sa v živote matky a bábätka vyskytujú, obzvlášť v 4. a 6. mesiaci a okolo prvého roka, aby sa predišlo predčasnému odstaveniu6.

Ako spoznať dobrú laktačnú poradkyňu

Pri vážnejších problémoch sa neuspokojí s telefonickými radami, ale ponúkne vám osobnú návštevu. Nebude tvrdiť, že mamička si po pôrode musí odpočinúť bez bábätka a je jedno, kedy sa dieťa priloží. Bude podporovať samoprisatie. Ak nie je možné, potom aspoň čo najskoršie priloženie. Nebude mamičku prvé dni po pôrode stresovať, že nemá mlieko. Sama dobre vie, že po túto dobu prsia produkujú kolostrum. Pri novorodeneckej žltačke alebo refluxe neodporučí prerušiť dojčenie. Nepovie vám, že problémy s dojčením vyriešite až budete doma z pôrodnice. Pri problémoch s dojčením nebude tvrdiť, že stačí len viac dojčiť. Pre plačlivé bábätko neodporučí cumlík13 alebo umelé mlieko (UM). Ako riešenie boľavých bradaviek neponúkne klobúčiky, alebo dojčenia s obmedzovaním dĺžky či menej časté dojčenie. Namiesto toho mamičke pomôže so správnou technikou dojčenia. Neodporučí dokrmovanie UM ako prvú voľbu. Poradí najprv rad iných postupov, ktoré by mali pomôcť (stláčanie prsníka, bylinky nevo lieky na podporu laktácie, zvýšenie doby tesného fyzického kontaktu). Vie, že dojčenie je dôležité a UM je len nedokonalá náhrada. Ak je dokrmovanie UM nutné, odporučí dokrmovať suplementorom alebo z pohárika, nie z fľaše alebo striekačky. Nebude mamičke podsúvať, že dieťa má veľké prírastky na váhe a že má teda dojčenie obmedzovať čo do dĺžky aj frekvencie. Vysvetlí mamičke, že má ďalej dojčiť na požiadanie. Vie, že deti kŕmené UM sa správajú inak ako deti dojčené. Vie, že nie je vhodné dať večer UM, aby dieťa spalo dlhšiu dobu v kuse. Vie, že zaspanie pri prsníku11 je prirodzené a normálne. Vie, že aj po 6. mesiaci môže mať dieťa potrebu sa dojčiť v noci a uspokojovať tak aj svoje iné potreby než len hlad. Pri chorobe bábätka alebo mamičky neodporučí prerušiť dojčenie. Naopak, bude mamičku v dojčení chorého dieťaťa podporovať, chorej mamičke odporučí lieky vhodné pri dojčení. Nebude tvrdiť, že po roku alebo dvoch už dieťa materské mlieko nepotrebuje, že mu dojčenie nič nedáva. Mamičke vysvetlí výhody dojčenia i starších detí. Preberie s ňou kedy a ako prebieha prirodzené odstavenie.

Viac o laktačnej poradkyni na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.mamila.sk/
  2. https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-spoznat-cloveka-ktory-vam-pri-dojceni-skutocne-pomoze/
  3. http://www.zdravotnimagazin.cz/tehotenstvi-a-materstvi.19/laktacni-poradenstvi-a-priprava.10309.html

Externé linky

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s laktačnou poradkyňou

Máš skúsenosť s laktačnou poradkyňou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
prahaxx  13. apr 2015

Laktačná poradkyňa

Moja dcérka v 4 mesiaci prestala priberať. Našťastie ma laktačná poradkyňa naučila dojčiť po ležiačky, takže k opäť narastajúcej váhe miminka pribudol aj bonus - nočný spánok bez veľkého zobudenia.
1 človek považuje za užitočné