Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dojčenie a výživa

Aj napriek tomu, že dojčenie11 je pre mamičku a bábätko úplne prirodzená vec, nemusí sa hneď od začiatku mamičkám dariť. Mamičky, ktoré rodili cisárskym rezom môžu mať oneskorený nástup laktácie a chvíľu trvá než sa dojčenie po cisárskom podarí.

Problém s dojčením môžete mať aj po normálnom pôrode napríklad vplyvom stresu. Nie je potrebné sa s tým trápiť sama, existuje veľa laktačných poradkýň1, ktoré vám dokážu individuálne pomôcť so správnou technikou dojčenia. Hovorí sa, že dobrá laktačná poradkyňa rozdojčí aj ženu, ktorá si bábätko adoptovala, takže sa nebojte, určite sa to podarí aj vám. Existuje množstvo techník a prípravkov na podporu laktácie.

Video: Všetko čo ste chceli vedieť o dojčení.

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Radka Jakubová - laktačná poradkyňa

YouTube Modrý koník

Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.

🎞️ Mýty a fakty o dojčení.

Zároveň vám odporučí výbavu na dojčenie4, v ktorej by nemala chýbať odsávačka mlieka. Aj keď možno nebudete odsávačku používať pravidelne, je dobré ju mať po ruke. Niekedy sa stane, že napríklad bábätko bude dojčenie bojkotovať a vám by mohla plná prsia spôsobiť problémy. Určite príde vhod aj v prípade, že sa rozhodnete pre odstavenie6.

Jednou z dôležitých funkcií dojčenia je okrem nasýtenia, tiež uspávanie. Bábätko má potrebu tesného fyzického kontaktu s mamičkou, kedy sa cíti bezpečne. Niektoré deti lepšie zaspávajú a spinkajú, ak je mamička nablízku a niekoľkokrát za noc vyžadujú prisatie. Nočné dojčenie a dojčenie všeobecne však závisí na každej mamičke a bábätku. Neexistuje jednoznačný manuál na to, čo je v prípade dojčenia správne a čo zlé. Dôležité je, aby vám aj bábätku bolo pohodlne.

<<Späť do kategórie Dojčenie

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?