Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Suplementor

Suplementor (laktačná pomôcka) je ideálna pomôcka pre dokrmovanie dojčených bábätiek priamo na prsníku. Na rozdiel od dojčenskej fľaše nekazí techniku ​​dojčenia, umožňuje počas dokrmovanie stimuláciu dvorcov a kontakt bábätka s prsníkom. Ten má pre mamičku a aj pre bábätko prospešný vplyv - emocionálny a zároveň podporujúci laktáciu. Medzi ústami bábätka, prsnými bradavkami a dvorcom prebieha chemická komunikácia. Materské mlieko sa tvorí bábätku na mieru. Počas dokrmovania sa tvorí v ​​prsníku ďalšie mlieko, ktoré bábätko saje. Mamička aj bábätko sa učia dojčiť dojčením. Pre navýšenie tvorby materského mlieka je efektívnejšie podávať menšie množstvo dokrmu viackrát za deň, než podať väčšie množstvo napr. len dvakrát denne.

Suplementor Medela

Suplementor by mal byť prvou voľbou, ak je nutné dojčené bábätko dokrmovať odsatým alebo odstriekaným materským mliekom, alebo v prípade jeho nedostatku umelým mliekom5. Možno ho používať pre krátkodobé i dlhodobé dokrmovanie, je možné s ním podávať malé aj veľké objemy dokrmu. Suplemetor je dobrou voľbou v prípade, že je potrebné zvýšiť tvorbu či tok mlieka, napr. pri bojkote dojčenia, spavom bábätku, veľmi málo priberajúcom bábätku, slabom a zle sajúcom bábätku, predčasne narodenom bábätku, adoptovanom dieťati1, pri odmietaní fľaše a dokrmu umelým mliekom, pri slabom spúšťacom efekte.

Dostupné typy a domáca výroba suplementora

Suplementor sa skladá z nádobky na mlieko a cievky. Na trhu je k dispozícii iba jediný sériovo vyrábaný typ suplementora od firmy Medela. Zohnať sa dá aj suplementor vyrobený laktačnými poradkyňami z fľaštičky alebo pohára a cievky. Rovnakým spôsobom možno suplementor vyrobiť doma. Je potrebné v lekárni zakúpiť cievku veľkosti CN01. Jej koniec, ktorý príde do úst bábätka, zastrihneme. Ďalej malý pohárik s viečkom a s otvorom na pretiahnutie cievky alebo kojeneckej fľaše s cumlíkom, do ktorej vytvoríme otvor dostatočne veľký pre priechod cievky.

Video (ENG): Domáca výroba laktačnej pomôcky (suplementora)

Používanie suplementora

Až na výnimky podľa rád laktačnej poradkyne1, je potrebné fľaštičku suplementora umiestniť maximálne do výšky hlavičky bábätka. Vhodným miestom je napr. vrecko, podprsenka či mäkké puzdro zavesené na šnúrke na krku. Cievku suplementora je možné zaviesť pozdĺž bradavky a prsníka, prichytiť ju náplasťou ešte pred dojčením. Bežnejšie a u väčšiny bábätiek vhodnejšie je bábätko najprv nakojiť z oboch prsníkov za použitia techniky stláčania (viac o tomto postupe sa dočítate v článku Ako dojčiť. Potom dobre prisatému bábätku kútikom úst prestrčiť cievku suplementora a presunúť ju medzi hornú peru a dvorec. Cievka nemusí presahovať cez bradavku, ale musí sa zaviesť za horné ďasno bábätka. Ak je cievka správne zavedená, dieťa pomerne rýchlo papá dokrm. Ak bábätko saje, preteká (30 ml do 20 minút).

Video (ENG): Dokrmovanie bábätka laktačná pomôckou (suplementor)

Súvisiace články

Viac o suplementore na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.poradkyneprikojeni.cz/cenik-sluzeb/pomucky-na-kojeni/
  2. http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-lze-alternativne-dokrmovat/
  3. http://www.kojeni.net/technika-kojeni-3/77-alternativni-zpusoby-dokrmu/142-strikacka_u_prsu,_supl...
  4. http://files.vyziva-cloveka.cz/200000059-1700b17fa6/Jak sestavit a použít suplementor.pdf
  5. http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=454:inserting-a-lactation-aid&cat...
  6. http://files.gastroped.cz/200000163-4a2514c70f/doporuceni-vyziva-kojencu-a-batolat-2014.pdf
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so suplementorom

Máš skúsenosť so suplementorom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť