Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Umelé mlieko

Umelé mlieko alebo tiež dojčenská mliečna výživa je náhrada za materské mlieko, a to v prípade, že matka dieťaťa nemá z akýchkoľvek dôvodov možnosť kojiť.
Umelé mlieko

Video: Mamabattle: Pripraviť umelé mlieko jednou rukou? Kedykoľvek!

Veronika a Ľubka vyskúšali urobiť Nestlé Beba mliečko iba jednou rukou a s dieťatkom na rukách.


YouTube Modrý koník

Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


🎞️ Mýty a fakty o dojčení.


Prirodzeným a fyziologickým spôsobom výživy dojčaťa je dojčenie. Materské mlieko je prispôsobené konkrétnemu dojčaťu a jeho potrebám. Jeho zloženie sa mení podľa veku dieťaťa a jeho zdravotného stavu, ročných období, dennej doby aj v priebehu jedného dojčenia. Dojčenská mliečna výživa by mala byť použitá iba vtedy, ak sa dojčenie11 aj s pomocou laktačnej poradkyne1 nedarí alebo žena nemôže dojčiť zo zdravotných dôvodov.

Umelé mlieka sú vyrobené z kravského mlieka, zo sójových bôbov alebo z voľných aminokyselín. Pri výrobe z kravského mlieka je zvyčajne zvýšený pomer srvátkových bielkovín ku kazeinu, aby sa viac blížil k ich pomeru v materskom mlieku. Ďalej sú pridané minerálne látky, vitamíny, mliečny cukor laktóza (v bezlaktózových typoch UM iný cukor), tuky (rastlinné oleje, rybí tuk) a do niektorých typov aj ďalšie zložky, ako napr. vo vode rozpustná probiotická vláknina (galaktooligosacharidy - GOS a fruktooligosacharidy - FOS), probiotiká3 (baktérie mliečneho kvasenia), karnitín, nukleotídy.

Druhy umelého mlieka - podľa veku

 1. Mliečna výživa pre nedonosené deti (Nestlé FM 85, UM označené Pre)
 2. Začiatočná mliečna výživa (UM označené č. 1): Pre deti od narodenia minimálne do začiatku podávania nemliečnych príkrmov. Začiatočné umelé mlieka je možné podávať deťom až do jedného roka, aj dlhšie. Nebolo preukázané, že deti sú schopné vyššie množstvo železa a iných látok z pokračovacích mliek vstrebať. Vďaka vyššiemu obsahu kazeínu sa pokračovacie mlieka tiež dlhšie trávia.
 3. Pokračovacia mliečna výživa (UM označené č. 2): Pre deti, ktoré už dostávajú nemliečne príkrmy. Väčšinou obsahujú viac železa a bielkovín než začiatočné umelé mlieka a môžu tiež obsahovať vyšší podiel kazeinu.
 4. Mliečna výživa batoliat (UM označené č. 3 a 4): Pre deti staršie ako jeden rok. Zvyčajne obsahujú viac železa, vitamínov a bielkovín než začiatočné umelé mlieka a tiež môžu obsahovať vyšší podiel kazeínu.

Druhy umelého mlieka - podľa sýtosti

 1. Mliečna výživa s normálnou sýtosťou (nemá špecifické označenie)
 2. Mliečna výživa s vyššou sýtosťou (označená Extra): Zvyčajne obsahuje škrob alebo vyšší podiel kazeínu ako začiatočné umelé mlieka. Neobsahujú viac kalórií než normálne začiatočné umelé mlieka, ale pomalšie sa trávi.
 3. Mliečna výživa ponúkaná výrobcami pre podávanie večer a v noci (označená napr. Good night, Dobrú noc, Na dobrú noc, Hajaja): Zvyčajne obsahuje ryžovú múku, škrob, kukuričné ​​alebo ryžové vločky. Nebolo preukázané, že by mala akýkoľvek väčší nutričný význam než začiatočná mliečna výživa. Tiež smerujú rodičia k viere, že je pre deti žiaduce, aby spali dlhšie v kuse, ako zodpovedá normálnemu spánkovému cyklu v danom veku. Sú úplne nevhodné pre deti mladšie ako 6 mesiacov.

Špeciálne druhy umelého mlieka (pri zdravotných ťažkostiach)

 1. Mliečna výživa s mierne štiepenou (hydrolyzovanou) bielkovinou kravského mlieka: určená pre deti trpiace nadúvaním a zápchou, označená ako Comfort, Sensitive
 2. Mliečna výživa pre deti trpiace refluxom3: obsahujú ako zahusťovadlo škrob alebo karob (múčku z plodu svätojánskeho chleba), označená AR, Anti-reflux
 3. Mliečna výživa bezlaktózová: určená pre podávanie deťom s intoleranciou laktózy1
 4. Mliečna výživa s čiastočne (zo zhruba 95%) štiepenou bielkovinou kravského mlieka (UM označené HA): určená pre podávanie deťom s dedičným rizikom vzniku alergií1 od narodenia do začiatku zavádzania nemliečnych príkrmov, ale pri alergii na bielkovinu kravského mlieka1 alebo pri podozrení na ňu ( a vykonávanie eliminačných-expozičného testu) sú kontraindikované.
 5. Mliečna výživa s plne (z viac ako 99%) štiepenou bielkovinou kravského mlieka: určená pre deti alergické na bielkovinu kravského mlieka s výnimkou silných alergikov, ktorí tolerujú iba umelé mlieka vyrobené z voľných aminokyselín. Pre konkrétne typy pozri nižšie v článku.
 6. Mliečna výživa vyrobená z voľných aminokyselín: určená pre deti alergické na bielkovinu kravského mlieka a deti trpiace multiproteinovou alergiou (reagujúce na viac potravín). Pre konkrétne typy pozri nižšie v článku.

Umelé mlieka pri intolerancii laktózy

Umelé mlieka pri intolerancii laktózy

Umelé mlieka so zníženým obsahom laktózy
Nutrilon 1 Low Lactose
HiPP Comfort
HiPP Kindermilch Lactosefrei
Umelé mlieka bez laktózy
France Lait LF
Nestlé AL 110
BEBA AL 110
Töpfer Lactopriv

Bez laktózy, sú aj niektor umelé mlieka s plne naštiepenou bielkovinou kravského mlieka alebo vyrobené z voľných aminikyselín. Tieto sú ale v prvom rade určené pe deti trpiace alergiou na bielkovinu kravského mlieka1:

Alfaré
Humana Sineall
Neocate
Neocate Advance

Umelé mlieka pri alergii na bielkovinu kravského mlieka

Umelé mlieka na báze aminokyselín sú určené aj pre silných alergikov na bielkovinu kravského mlieka (neobsahujú nič z kravského mlieka)
Umelé mlieka pri alergii na bielkovinu kravského mlieka

Umelé mlieka s vysokým stupňom hydrolýzy
Nestlé Alfaré
Nestlé Althéra
Nutrilon 1 Allergy Care
Nutrilon 1 Allergy Digestive Care
Nutrilon 2 Allergy Care
Umelé mlieka na báze aminokyselín
Alfamino
Humana Sineall
Neocate
Neocate Advance

Umelé mlieka na báze sójovej bielkoviny

Nutrilon 1 Soya

Umelé mlieka pri grckaní a refluxe, antirefluxné mlieka

Antirefluxné mlieka
BEBA A.R.
France Lait AR
Hami 1 Citlivé bruško pri grckaní
Hami 2 Citlivé bruško pri grckaní
HiPP Anti-Reflux
Humana AR
Nutrilon 1 AR
Nutrilon 2 AR
Nutrilon Nutriton - doplnok k bežnému umelému mlieku

Umelé mlieka pri riziku vzniku alergie = hypoalergénne mlieka (HA)

Hypoalergénne mlieka
BEBA HA 1
BEBA HA 2
BEBA HA 3
Bebivita Pre HA
HiPP HA 1 Combiotik
HiPP HA 2 Combiotik
Humana HA 1
Humana HA 2
Nutrilon 1 HA
Nutrilon 2 HA
Sunar premium HA 1
Sunar premium HA 2
Sunar NUTRADEFENSE HA1 - predaj ukončený
Sunar NUTRADEFENSE HA2 - predaj ukončený
Töpfer Lactana Pre HA
Töpfer Lactana HA 1

Umelé mlieka pri drobných tráviacich problémoch (dojčenské koliky, nafukovanie, zápcha, hnačka)

Umelé mlieka pri kolikách a drobných tráviacich problémoch
Beba Sensitive
Hami 1 Citlivé bruško pri nafukovaní
Hami 2 Citlivé bruško pri nafukovaní
Hami 1 Citlivé bruško pri zápche a kolikách
Hami 2 Citlivé bruško pri zápche a kolikách
HiPP Comfort
Humana Anticolic
Nutrilon 1 Anti-Colics
Nutrilon 1 Comfort
Nutrilon 2 Comfort

Umelé mlieka pre predčasne narodené deti

Pre BEBA preemie
Pre BEBA discharge
Pre France Lait
Nutrilon 0 Nenatal
Nutrilon 1 Nenatal

Kŕmenie UM na požiadanie

Kŕmiť dieťa na požiadanie nie je obmedzené iba na prípad dojčenia, aj keď sú deti na UM obvykle kŕmené podľa časového harmonogramu, nemusí to tak byť, čo pravdepodobne ocenia nielen rodičia praktizujúci kontaktné rodičovstvo. Nejedná sa o jednoduchý postup ako v prípade dojčenia, pretože je ideálne si tesne pred kŕmením pripraviť fľašu s UM, pretože pri skladovaní pripraveného, ​​vo vode rozmiešaného, ​​UM môže dochádzať k premnoženiu baktérií a iných mikroorganizmov prítomných v skladovanom začatom balení UM, vode a vzduchu. Nasledujúci postup teda nemožno aplikovať u veľmi malých a predčasne narodených detí, pretože sú voči infekciám zraniteľnejšie.

Ak chcete pre kŕmenie na požiadanie pripraviť fľašu s UM dopredu, tak sa prášok UM zmieša s vychladenou vodou, ktorá predtým prešla aspoň 70°C, vodu je potrebné schladiť rýchlo (v uzavretej fľaši pod prúdom studenej vody), je nevyhnutne nutné dodržiavať prísne hygienické opatrenia, pripravené mlieko skladovať do 5°C a spotrebovať najneskôr do 24h a tiež raz ohriate UM spotrebovať do 2h a znovu neohrievať.

Značky umelého mlieka

Viac o umelom mlieku na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Zoznam kategorizovaných dietetických potravín 1.1.2015 – 31.3.2015
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s umelým mliekom

Máš skúsenosť s umelým mliekom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lenocka5685  24. feb 2017

My máme sunar complex

Prvé dieťa som dojčila 6 mesiacov, ale potom mu to bolo málo, tak sme dávali Nutrilon. To už bolo dávno, ale teraz pri dcére som nemohla dojčiť, tak už v nemocnici jej dávali bebu HA. Tak som v tom pokračovala, ale mala z toho bolesti brucha, tak sme skúšali všelijaké a nakoniec dávame sunar complex, je super.
0 ľudí považuje za užitočné
brazdovanina  21. feb 2017

Predčasniatko s medvedím spánkom

Dcérka sa narodila predčasne a sama sa nechcela prisať, preto som sa 15 mesiacov odsávala. Počas choroby som sa nepravidelne stravovala a zabúdala som piť a zo všetkého dokopy mi rapídne ubudlo mlieka, tak som si povedala, ze už stačilo odsávania a prešli sme na Bebu. Keď som jej skúsila dávať Nutrilon, tak jej ani nechutil a mala z neho bolesti bruška a zápchu. Beba jej chutí a nespôsobuje jej ani žiadne tráviace ťažkosti. Obe sme spokojné, jej chutí, v noci spí ako malý medveď a cez deň máme viac času na hranie, keď sa nemusím odsávať.
0 ľudí považuje za užitočné
lenka_samorin  14. feb 2017

Umelé mlieko pre spokojný spánok mamičky a bábätka

Ja som obe deti dojčila asi do 15 mesiacov. Ale Tomáška som prestavila na Nutrilon, keď sa mi po takmer roku začal zase v noci budiť a samotná pediatrička mi povedala, že to bude možno od hladu. Keďže som nemala pocit, že cez deň papá málo, tak som zmenila ranné a večerné dojčenie za Nutrilon a Tomi spal zrazu celú noc. Mladšia Zuzka spala celú noc od narodenia a u nej som prešla na Nutrilon a neskôr na Amilk BIfido kvôli tomu, že som bola chorá a bála som sa kojiť. Možno som ešte mohla, neviem, ale bolo mi tak zle, že to umelé mlieko bolo veľkou pomocou. Zuzka už mala tiež viac ako rok, mliečko jej chutilo, takže sme boli všetci spokojní. A prospievala naďalej, takže chybu som určite neurobila :-)
0 ľudí považuje za užitočné
asire  14. feb 2017

My sme rástli na UM Nutrilon

Ja som svojho synčeka kojila z oboch prsníkov len mesiac, potom sa mi v jednom prsníku prestalo tvoriť mlieko, nepomáhali žiadne "ľudové" recepty, homeopatiká, ani časté prikladanie malého, tak som začala dokrmovať Nutrilonom. Súčasne som si aj odsávala svoje mliečko, po troch mesiacoch sme už boli plne na umelom mliečku.

Bola som z toho veľmi nešťastná, ale nejako som sa s tým zmierila. Malý nemal s Nutrilonom žiadne problémy, reflux sme nemali, nezapekalo ho, trochu nás v prvých mesiacoch trápili koliky, takže sme masírovali bruško, cvičili s nožičkami. Nutrilon papal do svojich 22 mesiacov, verím že bude zdravý, silný, tak ako doteraz.
0 ľudí považuje za užitočné
gytush  10. jan 2017

My sme v pôrodnici papali Bebu a potom Babylove.

Keďže som zo zdravotných dôvodov nemohla kojiť, syn bol od narodenia na UM. Najprv Beba, potom po príchode z pôrodnice sme prešli na Babylove.  Bola som veľmi spokojná, malý tiež. Odporúčam.
Prvé 2 deti mali Nutrilon, po ktorom veľmi priberali a navyše strašne grckali takže sme museli dávať Nutrilon AR.
0 ľudí považuje za užitočné