Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

cairka
3. feb 2011

@xxveronikaxx , ty teraz navštevuješ kurz asertivity a chceš si na nás skúsiť metódu "obohraná platňa"? 😅

dadenka1
3. feb 2011

@xxveronikaxx ja ti rozumiem, viem ako to myslíš... Ale v dnešnej dobe u nás žiadna matka nie je odkázaná na také niečo... Ak je na tom finančne zle, sú možnosti pomoci... Sú sociálky, sú dávky, sú ubytovne... samozrejme príbuzní... Nikdy na tom matka nie je tak, aby MUSELA dieťa odložiť... Aj keby som nemala na chlieb, tak to dieťa z rúk nedám, bojujem, ako sa dá.. Ak predsa... a možno až úrady mi ho vezmú, lebo hladujeme a zimujeme pod mostom, tak nikdy nedám súhlas k adopcii, maximálne využijem možnosť, aby sa mi DD alebo pestúni postarali, kým sa pozviecham.. A každá PRAVÁ matka, ver tomu, že urobí MAXIMUM preto, aby čo najskôr dala dieťaťu to, čo mu má MAMA dať...Ak ale raz matka súhlasí s adopciou - teda podpíše, že sa ho zrieka, alebo sa neozve v zákonnej lehote, tak sa ho zrieka... Naozaj zrieka... A ak sa raz niečoho zriekneš, a vieš, aké sú zákony, a napriek tomu sa toho dieťaťa zriekaš... tak nemáš právo na to dieťa... Pôrod nie je všetko... Áno, biologicky je a bude jeho matka a nikdy nebude bio matkou nikto iný, iba ona.. ale to je všetko. Nemá naň žiadny nárok... Zákony sú až moc benevolentné, dieťa trpí a trpí náhradný rodič... Najviac je zneužívaný zákon v našej krajine práve bio matkami...

xxveronikaxx
3. feb 2011

@dadenka1 aspoň niekto mi v tejto stranke rozumie

xxveronikaxx
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dadenka1
3. feb 2011

@xxveronikaxx cairka neni drzá, občas sa tu bavíme trochu s nadsázkou, aby sa nestalo nejaké nedorozumenie... Cairka je super dievča ako skoro všetky tu na koníku.. Snažíme sa len každá vysvetliť svoj názor... Škoda, že nie je možné to urobiť priamo, z očí d očí.. Vedeli by sme jedna o druhej lepšie , ako to myslíme... 😉 a aké veľké máš svoje dieťatko? predpokladám, že bio..

cairka
3. feb 2011

@xxveronikaxx , 😀 😀 🙂

maznacik007
3. feb 2011

@xxveronikaxx po pravoplatnom osvojeny je Rodny list s povodnymi menami a udajmi rodicov zlikvidovany a dietatu je vydany novy rodny list.. plus sa meni posledne stvorcislie rodneho cisla... a v RL liste dietata su uvedeny osvojitelia... na Slovensku nie je mozne aby si potom biologicky rodicia robila akekolvek prava na dieta lebo v tom momente ako ich zbavia rodicovskych prav v plnom rozsahu.. tak z pohladu zakona a statu prestavaju byt rodicmi....

to biologicke nikto nezmeni a ani sa nesnazi zmenit... myslim ze tvoje predstavy o adopcii a veci s tym suvisiacimi ustrnuli hlboko v minulom storoci...

aj pri pestunstve... je to velmi zriedkave ze sa dieta vracia spet do biologickej rodiny.. tam to percento je v jednocifernom cisle... vo je teda zalostne malo...

ak mas nejaku vnutornu potrebu tu podpichovat nas matky ktore sa starame o tieto deti, ktore k nam casto prichadzaju v zlom stave a ich problemy riesime dlhe roky... tak nech sa paci... ja som sa nastastie u nasej biologickej mamy /teda nasho maleho / stretla prave s opacnym postojom... s velkou vdakou ktoru si hadam ani nezasluzim.... a nemame problem v kontakte... 😉
@xxveronikaxx

marketka1
3. feb 2011

@xxveronikaxx 1) Súčasťou rodičovských práv a povinností sú najmä

a) sústavná a dôsledná starostlivosť o výchovu, zdravie, výživu a všestranný vývoj maloletého dieťaťa,

b) zastupovanie maloletého dieťaťa,

c) správa majetku maloletého dieťaťa.

(2) Rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia. Pri ich výkone sú povinní chrániť záujmy maloletého dieťaťa.

(3) Rodičovské práva a povinnosti vykonáva jeden z rodičov, ak druhý z rodičov nežije, je neznámy alebo ak nemá spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu. Platí to aj v prípade, ak jeden z rodičov bol pozbavený rodičovských práv a povinností, ak mu bol výkon jeho rodičovských práv a povinností obmedzený alebo pozastavený.

Práva a povinnosti vo vzťahu k výchove maloletého dieťaťa presnejšie špecifikuje ustanovenie § 30 zákona :

(1) Rozhodujúcu úlohu vo výchove dieťaťa majú rodičia. Rodičia majú právo vychovávať deti v zhode s vlastným náboženským a filozofickým presvedčením.

(2) Na výchove dieťaťa sa podieľa aj manžel, ktorý nie je rodičom dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v domácnosti.

(3) Rodičia majú právo použiť pri výchove dieťaťa primerané výchovné prostriedky tak, aby nebolo ohrozené zdravie, dôstojnosť, duševný, telesný a citový vývoj dieťaťa.

Rodičovské práva a povinnosti ako komplex všetkých zložiek patria obom rodičom od narodenia do plnoletosti dieťaťa. Matka aj otec sú pri výkone rodičovských povinností rovní. Zákon predpokladá, že sa obaja rodičia na výkone rodičovských práv a povinností v záujme maloletého dieťaťa dohodnú. Ak sa nedohodnú a ide o podstatnú vec, potom rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd. Obom však zákon zároveň ukladá povinnosť vykonávať tieto práva a povinnosti tak, aby boli chránené záujmy maloletého dieťaťa. Pritom sú rodičia povinní rešpektovať názor dieťaťa s ohľadom na jeho vek, rozumovú a vôľovú vyspelosť.

Základné právo a povinnosť rodičov vychovávať svoje dieťa vyplýva z Dohovoru o právach dieťaťa, ale aj z Ústavy Slovenskej republiky. Výchova ako jedna zo zložiek rodičovských práv a povinností patrí zásadne obom rodičom. Predpokladá sa, že ju budú vykonávať spoločne v záujme svojho dieťaťa. V praxi však nie vždy je situácia ideálna. Preto zákon umožňuje, aby ktorýkoľvek z rodičov dieťaťa navrhol súdu rozhodnúť o podstatných veciach, súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, a upravil styk s dieťaťom podľa ustanovenia § 36 zákona. Rozhodovanie súdu je podmienené tým, že rodičia dieťaťa sa pri spoločnom výkone svojich rodičovských práv a povinností nezhodli.

@xxveronikaxx nikto tu drzí nie je. 😉
Prečítaj si práva ak by si ich náhodou neovládala a existuje kopec linkou kde máš napísané jasné zákony SR.
Ktoré sa týkajú starostlivosti o deti a adopcie.

Skôr drzé mi pripadá vôjsť do témy a podpichovať ženy - Matky ktoré sa snažia nahradiť Matky ktoré zlyhali u mňa na plnej čiare pretože v dnešnej dobe je xy možností ako o dieťa neprísť ale to ti už baby napísali a nebudem sa opakovať.

Nikto neberie dieťaťu biologickú matku 😉 ale Matka opúšťa dieťa a dovolí adopciu.

akým právom by k nemu mala prísť po rokoch??? tým že ho vynosila?a porodila? a odložila? Hovorím o ADOPCII aby si mala jasno.
Ak Ti nestačia naše info zbehni si na UPSVAR v mieste bydliska tam Ti to vysvetlia po lopate.
Ak sa vzdáš dieťaťa NEMÁŠ viac Naň NÁROK.
Takéto rozhodnutie si má každá poriadne zvážiť kým dieťa opustí.

A to že sa staráme o tieto deti my robíme to pre ich dobro a chceme im pomôcť, aby sa z nich nestalo to čo z bio rodičov.



kanhwa
3. feb 2011

@xxveronikaxx
tato tema je o adopcii a chodime sem preto, aby sme si navzajom poradili a podporili sa, podelili so skusenostami. Kazdy ma pravo na svoj nazor, ale myslim si, ze si si zrejme splietla temu. Dovolim si aj za ostatne, ze na tejto teme asi nebude vela kociek, ktore zaujima, aby im niekto omielal, ze ich deti nikdy nebudu ich detmi. Vies, mnohe baby tu maju osvojene deti, alebo ich maju v inej forme nahradnej starostlivosti, takmer vsetky mame za sebou nielen dlhy a uvazlivy proces rozhodovania a pochybnosti, ale aj psychologickych priprav a treningov. Z tvojich prispekov mam pocit, ze vies o tejto problematike dost malo., ak vobec nieco. Ak si pozerala nejaky film alebo pocula pribeh, ok - ale prepac, my sme fakt niekde inde.
Evidentne si osobka, ktora si hlada priestor na to, aby vyvolavala nejake polemiky a provokovala horlive debaty. Ale my, co sme tu, mame tieto veci same pre seba davno vyriesene. Nam je jasne, aku formu NRS chceme robit a preco. A aj to, ake uskalia to prinasa atd.

Takze ja za seba ta posielam do kelu 😒

Baby, navrhujem, aby ste na prispevky tejto osoby uz neodpovedali, nakolko jej ide len o to provokovat a uputat pozornost.

misula4660
3. feb 2011

@kanhwa 😉

ilijanka
3. feb 2011

adoptovať si malé dieťatko, ktoré opustili rodičia, je podľa mňa krásne a priznám sa, že aj ja nad tým občas uvažujem 😉

stanca22
3. feb 2011

@mata25 Zdravím, asik Vám neschvália adopciu, keď manželia nemajú prácu, že? Že sme na UPSV? Ja sa len tak pýtam pre zaújmavosť, lebo ma to dosť zaújma 😉

beba1902
3. feb 2011

@kanhwa 🙂 😉

suezana
3. feb 2011

@kanhwa veľmi pekne si to napísala a úplne s tebou súhlasím 😎

@stanca22 najlepšie by bolo ísť sa opýtať na UPSVAR, ale my sme dokladovali príjem z práce 😒

kanhwa
3. feb 2011

@stanca22 ja si myslim, ze neskumaju to, ci ste zamestnani, ale ci dokazete rodinu zabezpecit. cize ak mate nejaky iny prijem alebo viete vydokladovat, ze vlastnite dostatocne majetky a hotovost 😎 tak by nemal byt problem. alebo aj danovym priznanim sa mozno preukazat.
no ale ak nemate co preukazat, tak asi neschvalia. ved ako by ste dietatko zivili...

lenkove
3. feb 2011

@stanca22
Ja neviem, skus sa spytat priamo na urade (ked k tomu pride).. Nam len tak medzi recou povedali, ze ak by sme nemali pracu, ze by to mohol byt problem, ze by taki ziadatelia nepresli...

@ilijanka
no doplnit parik a este si mozes vybrat co to bude 😉 😉

lenkove
3. feb 2011

@dadenka1
mas pravdu, len by som chcela k tomu dodat, ze niekedy je mozno pre to dieta podla matky najlepsie, ze sa ho zriekne... Lebo tak ma sancu na rodinu vyssiu...
a ja nemam byt preco bio malej vdacna... Som vdacna Bohu ze nam ju dal a manzelovi, ze sa na to dal 😀 a babaam z konika, aj tym drzym 😀 alebo tym naviac 🙂 😀 😀

dadenka1
3. feb 2011

@lenkove no to áno, ale ja by som to asi nedokázala... Ja by som sa asi zbláznila bez neho... Aspoň do nejakej ubytovne pre matky s deťmi, alebo niekde za Kuffom makať ale byť s mojím dieťatkom... Ach taká som vďačná Bohu, že toto sa ma netýka a modlím sa, aby sa ma ani nikdy netýkalo osobne... A veru aj vám ďakujem... moc mi pomáhate...

tortelinka
3. feb 2011

baby, ste tu rozprudili horlivu debatu, tiez mam pocit, ze tu chce niekto velmi putat pozornost a suhlasim s nazorom, ze otazka vlastne- nevlastne...to pre nas cakatelky(alebo skoro cakatelky) vobec nie je aktualna a mame ju davno za sebou

lenkove
3. feb 2011

@dadenka1
no zivot prinasa rozne veci.. Jasne ze ty s tvojimi zivotnymi postojmi a skusenostami nie.. Ale niekto kto ich ma ine ano.. Zamotavam sa 😀 napisem ti prikladnu IP 😀 a bude 😎

dadenka1
3. feb 2011

@tortelinka
@lenkove Veď to áno... Tie životné situácie sú určite veľmi komplikované a ja sa na to dívam len z veľmi zúženého vlastného pohľadu..
A čo sa adopcie týka.. Ja neviem, či mám v týchto veciach jasné.. Mám všelijaké sprostosti v hlave... Ale adopcia víťazí, to jednoznačne... Dnes som sa tak zamyslela nad mojím srdiečkovým babankom, že som na omši na chvíľku úplne "odišla".. Skoro bol trapas

eliana
3. feb 2011

to je velmi tazka otazka, trpka pre obe strany...ja len dufam ze sa casto nevyskytuje. Aka je zakonna lehota? ked vam zveria dieta do adopcie je este nejaka moznost pre bio aby si to dieta vzala spat?
V mojej veelmi blizkej rodine sa to kedy davno stalo, ktosi bol adoptovany a bio mama to dieta chcela spat, adoptivni rodicia, dobre situovani vyhrali sud a dieta im zostalo a bio mama sa chodila roky z dialky na to dieta pozerat, dokonca aj na jej vnucata neskor...i pravnucata si z okna pozerala lebo osud to zariadil tak ze zili blizko seba... su to tazke,velmi tazke otazky....

dadenka1
3. feb 2011

Ach veľmi ťažké veci sa tu dnes píšu... Asi idem na chvíľku do fóra o varení 😅
Nuž, všetci robíme ako najlepšie vieme a vládzeme...

akdarka
3. feb 2011

boze co to za hluposti popisala xx......,v rodine mame adoptovaneho chlapceka,ma uz 10rokov a kazdy z nas ho zboznujeme.vdaka svojim rodicom a ich vychove je z neho super mlady muz,jeho rodicia pri nom stali v kazdej tazkej chvily,chorobe...ze vlastneho rodica nik nenahradi,tak tato veta ma nahnevala.no neviem kde a v akych podmienkach by boli deti,ktore by si neosvojili obetavi,milujuci RODICIA!!!velmi vam fandim a drzim palce nech vas ludska hlupost obchadza...

suezana
3. feb 2011

@akdarka 😉 tiež pekne napísané 🙂
Super debata sa tu rozprúdila...
@dadenka1 poď na tému o chudnutí - tam je veselo 😉 ...väčšinou 😎

suezana
3. feb 2011

Ako, nie že by bolo super, čo popísala v. len som chcela napísať, že to tu trošku ožilo 😅

envy
4. feb 2011

ahoj holky, vůbec si slečny/paní bio @xxveronikaxx nevšímejte...však ona se nudí a chce jenom vyvolat přestřelku 🙂 takovejch lidí na koňovi už jsem zažila!!!! 🙂

envy
4. feb 2011

jinak vám přeji krásný poslední pracovní den, co chystáte na víkend? 🙂

suezana
4. feb 2011

@envy Ahoj, aj tebe...my sme chorí - celá rodina...takže ležať a kašľať 😝 😉

envy
4. feb 2011

@suezana tak hlavně abyste se brzo uzdravili...já můžu říct, že dneska konečně je mi fajn!! 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre