Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

bosorkabb
18. okt 2018

Nájde sa tu niekto kto má dieťa z Prešova?

nikadomi
18. okt 2018
nikadomi
18. okt 2018

@bosorkabb teda z Prešovského DD a kraja. Narodený v inom okrese

bosorkabb
18. okt 2018

@nikadomi a aká je tam riaditeľka? Dáva deti na hostovsky pobyt bez problémov? Čo súdy a ich rýchlosť? A pracovníci na úrade? Kľudne do Ss.

berginkan
18. okt 2018

@miriam439 no ano. A prave preto na nich treba tlacit. Kukni si tu par prispevkov, mate to tam evidentne tazke. O to viac by som bojovala a isla pozriet spisy

miriam439
18. okt 2018

@berginkan Ja viem, že najlepšie by bolo ísť tam a hľadať, ale my teraz ešte nejdeme súriť druhé bábo. Vzhľadom na náš vek poradovník na adopciu neprichádza do úvahy. My pôjdeme zrejme aj druhé bábo cestou pestunskej, tam je poradovník kratší.
Ale vlastne v skutočnosti v tichosti dúfame, že naša bio matka neskončila s pôrodmi a náš drobec dostane biosurodenca. Vzhľadom na "štatistický odhad" rátame tak cca do 2 rokov. ☺️ A to by nám akurát tak vyhovovalo. 😀

wodanka
18. okt 2018

Dievčatá zo žilinského kraja riešte Vašu situáciu a dajte prešetriť postupy uradniciek. Nie je možné, aby ostatné kraje čakali polovičný čas oproti tomu, koľko čakáte Vy.
Apelujem na Vás preto, lebo sa mi dostala informácia o tom, že niekto tam u Vás dostal bieleho novorodenca po roku a pol čakania.
Za to, že podáte podnet na prešetrenie postupov na úrade, nič nedáte. Môžete jedine získať...

erio
18. okt 2018

@paris1110 dik za info ako naozaj neviem ako to tam počítajú. A prosím ťa možno som zle pochopila vieš koľko má nás malý? 😀 My sme zaradený tento rok ale máme voľné požiadavky. Tak ste vlastne v tesnom závese za nami?😉

smihucova
18. okt 2018

@bosorkabb ahoj, patríme pod PO UPSVaR, ale dietatko sme nakoniec nasli v KE kraji...

bosorkabb
18. okt 2018

@smihucova ja som BA, prvé dieťa mam z BB. Prešov je už pre mňa ďaleko, ak vezmem do úvahy koľko krát treba dieťa navštíviť a o súdoch ani nepíšem. Veď uvidíme. Aké máš skúsenosti z DeD v KE?

vanesa1210
18. okt 2018

@wodanka nič tým neporiesia, všetko je v úplnom poriadku ešte im to osladia, viem o com hovorím z vlastnej skúsenosti..... A áno máš pravdu tiež som o tom počula....

wodanka
18. okt 2018

@vanesa1210 tak možno to skúsiť dať zmedializovat, na niečo by sa určite prišlo. Tento stav nie je v poriadku...

johanka121
18. okt 2018

@vanesa1210 ked kazda sa toho bojime ze potom budu robit problemy a aj tak sa nic nevyriesi.. Ked sme isli pozriet prvy krat syna co mame doma do porodnice, chceli sme aby s nami isla psychologicka z navratu ako nezainteresovana osoba. Ale v nemocnici o tom nechceli ani pocut, ze to sa nerobi a naco..ze oni nam vsetko povedia a ukazu. Ale jasne ze nas ani nenapadlo sa spytat niektore vecy.. Muz bol potom nastvany ze sme mali na tom trvat aby tam bola s nami aj psychologicka, ze je to nase pravo. Ale clovek si nechce robit zbytocne problemy tak sme od toho pre pokoj upustili..

miriam439
18. okt 2018

@wodanka Mne sa tiež nezdaju určité veci ohľadom ich postupov, hlavne ten poradovník, čo si spomenula.
Veľmi som bola prekvapená ohľadom jednej veci, čo mi tvrdila pani z UPSVAR Žilina, keď sme riešili naše poradie (na pestunsku).
A poradovník na adopciu - mne jedna známa nechcela veriť, že na adopciu je taký dlhý čas čakania. Lebo vraj jej neter dostala právne voľného novorodenca po necelých dvoch rokoch čakania v poradovníku. Chlapček má teraz 4 rôčky, je zdravý a nie je róm ani polorom - to viem isto.
Oni sú tiež zo ZA kraja a chlapček tiež.
A čo sa týka podnetu na postup uradniciek? Anonymný podnet zrejme nik prešetrovat nebude a podpísať sa každý bojí (vrátane mňa), radšej budeme ticho "trpieť" a čakať.
A to isté aj čo sa týka postupu súdov - dieťa máme doma na predbežko takmer 15 mesiacov a riadny súd na pestunsku v nedohľadne. Úradníčky na našom okresnom UPSVAR mi už dvakrát povedali, nech som radšej ticho, nech radšej sudkyňu nedráždim.
Radšej mi tá úradníčka z UPSVAR zavolala na súd sama, len k akejsi asistentke, že sa akože ona chce informovať, prečo to stále stojí.
Takže asi tak.
Veď poznáte to porekadlo / príslovie : "držať hubu a krok"?

katkuz
18. okt 2018

@miriam439 neviem ako to funguje co sa tyka anonymnych "udani" na takomto urade ale manzel pracoval vo verejnej sprave a tam mali povinnost preverovat aj anonymny podnet, takze by stalo za zmienku aspon takto ich upozornit a min. by si dali pozor pri nekalych kseftoch. pracujem v skolke a tiez sme mali par kontrol (aj v zs) na zaklade anonymnych udani

paris1110
19. okt 2018

@erio mne sa nieco mari ze ste riesili sudy s prvym rovnako ako my ale mozno si ta pletiem s niekym 😁 ak ano ospravedlnujem sa 😂 nas ma 3 roky 😊 zapisany sme od 2017 na surodenca 😊

erio
19. okt 2018

@paris1110 asi si ma mýliš náš má 6 rokov, tak potom super ste pred nami. Držím palce až Vám to skoro vyjde. 😉

paris1110
19. okt 2018

@erio tak som si to naozaj pomylila 😊 kazdopadne sa snad raz vsetky dockame 😊

adalmba
19. okt 2018
kvetoslava78
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikitka2
19. okt 2018

@wodanka na koho by sme mali prešetrenie adresovať? Mňa to čakanie už začína riadne štvať, čakáme 6r a sme ešte len 16sty

bosorkabb
19. okt 2018

@nikitka2 ústredie práce sociálnych vecí a rodiny sídlo v Bratislave a Ministerstvo sociálnych vecí a rodiny.

wodanka
19. okt 2018

@miriam439 nenechajte sa zastrasit nejakymi uradnickami, treba byt asertivnejsi.
Co sa tyka toho sudu, tak ja osobne som ohladom nasho pripadu volala s vyssou sudnou uradnickou, co mala nas spis na starosti a pytala som sa v akom je to stadiu. A aj vdaka tomu maleho nemame doma este ani rok a uz mame stanoveny termin pojednavania na osvojenie. Komentar nejakej uradnicky by ma veru neodradil od toho, aby som si to riesila sama.

Keby sa mi nedostala ta informacia o tom, ze niekto dostal bieleho novorodenca po roku a pol, tak Vam to sem ani nepisem, aby ste to riesili.
Trenciansky kraj je velkostou porovnatelny so Zilinskym a tu je cakacia doba na bieleho novorodenca cca 4-5 rokov.

miriam439
19. okt 2018

@wodanka No, ja som tiež v apríli nedala na ich odporúčanie, že mám byť ticho a čakať... a vďaka mojej neodbytnosti som zistila, že ktosi na jednom súde si nesplnil svoju úlohu a za 4 mesiace nedokázal presunúť náš spis na druhý súd, hoci mne oznámenie o jeho presune zaslali na začiatku januára. Ale po mojich rozhorčených telefonátoch, spis bol do týždňa presunutý.
Teraz som to tej úradníčke pripomenula, tak hneď predo mnou zavolala na súd. A tam jej vysvetlili, že sa to naťahuje vraj pre to, že bio rodičia nepreberajú poštu a teraz to vyvesili na úradnú tabuľu a tam to musí visieť mesiac, potom môžu stanoviť pojednávanie.
Teraz už viem, komu presne mám volať, takže o týždeň si tam už zavolám sama (úradníčke na UPSVAR to už vešať na nos nebudem 😉).

laura1994
21. okt 2018

Baby tá dlhá čakacia doba nieje "len" v Žilinskom kraji, ale aj v Prešovskom kraji.... Momentálne sa čaká 7-8 rokov... Riešia vraj rok 2011 ale to mi už povedala pred 2 rokmi, že riešia rok 2011....Tak chcem sa opýtať je tu niekto z PO kraja? Žeby sme sa dali do kopy a napísali sťažnosť?

karo149
21. okt 2018

@laura1994 my sa pridame,este sice nie sme ani v systeme,mozno ani nebudeme kedze sa v po caka 8 rokov,kvoli veku stale zvazujeme ci ist do toho,ale ak by to pomohlo inym,podporime

bosorkabb
21. okt 2018

@laura1994 dosť záleží prečo sa poradovnik nehýbe, či vôbec deti sú. A v Prešove sú, lenže nie biele. Pri Žilinskom kraji je to problém pracovnicok a predbiehanie v poradovniku vrátane rómskych detí čiže to je rozdiel. Už aj v BA sa dlho čaká na biele, zdravé. Preto aj tu mnoho báb mení etnicitu detí.

berginkan
21. okt 2018

@laura1994 na biele je aj v BA 7 rokov

berginkan
21. okt 2018

@bosorkabb alebo idu do pestunskej. Z nasej skupiny traja zmenili a nie su s tym ok. Ale je to silnejsie ako oni. Velmi chcu dieta

bosorkabb
21. okt 2018

@berginkan presne tak. Každý podľa seba, ale vedia prečo to robia. To je to iste ako poloromske deti. Tí ľudia chcú biele ale čakacie lehoty sú dlhé tak sa snažia nájsť rýchlejšiu cestu. A hneď to niekto vidí ako preskocenie v poradovniku. O tom by sa dalo dlho písať.
Ale uznajme že Žilina je unikát.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre