Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

ellen2016
24. okt 2018

@bafka my sme cakali na romske dievcatko 2 mesiace.2017.BA

berginkan
24. okt 2018

Ziadatelov v BA je asi 50 na 50%. Vsetko si treba zvazit. Nejde len o farbu pleti, verim, ze vsetci to myslia uprimne a premysleli si, ci su s tym naozaj ok. Ja som velmi rada ze sa spolocnost meni, a uz nie je taky strasiak chciet aj ine etnikum. No vzdy ide o dobro dietatka a aj o psychicku pohodu rodicov. To, ze su deti krasne zdrave a nie tmave dostupne skor este nie je vsetko. Tesim sa vsak tejto situacii a prajem kazdej nech sa dobre rozhodne/nu.

katkuz
24. okt 2018

@sincerity krasne meno ste veru vybrali 🙂 a este raz gratulujem 🙂 ❤❤❤❤❤

bbbarunka
24. okt 2018

@berginkan takto pred 4 rokmi.

nikitka2
25. okt 2018

@miriam439 ahoj, idem sa spýtať, keď ponúknu dieťa na adopciu, treba si vyžiadat spis napr. v Za keď tam patríme? Neviem ako to prebieha keď zavolajú z úradu, že majú pre nás dieťa, koho sa treba pýtat na jeho zdravotný a sociálny stav ak je o tom záznam?

bosorkabb
25. okt 2018

@nikitka2 keď vám zavolajú že majú dieťa stručný opis povedia do telefónu a opýtaju sa vás ci mate záujem pozrieť spis a dieťa (fotka, video) ak áno idete na svoj určený úrad kde si to pozriete. Ak prejavite o dieťa záujem aj na úrade dostanete možnosť začať interakcie buď na pôde detského domova alebo u profi mami. Každé dieťa v detskom domove má svoj spis (odporúčam preštudovať) ako aj lekárske záznamy u svojho lekára. Ak máš viac otázok kľudne sa pýtaj.

miriam439
25. okt 2018

@nikitka2 Presne ako píše @bosorkabb.
Len ešte chcem upozorniť, že vám môžu ponúkať aj dieťa z iného kraja, ak ti to pri prvom telefonáte nepovedia, spýtaj sa na to hneď vtedy. Lebo to je tiež dôležitá info - kvôli cestovaniu.
Aspoň pre nás teda bola táto info dôležitá. My sme brali 8 mesačné dieťa, takže sme potrebovali viac interakcií ako u novorodenca. Tri mesiace som za ním cestovala tú diaľku autobusom viackrát týždenne (od rána do poobedia tam a od poobedia do noci v práci). Bolo to veľmi náročné obdobie. Až potom som si uvedomila, aké máme šťastie, že sme odmietli rovnako staré dieťatko z iného kraja. Tie interakcie pri mojich podmienkach by boli nezvladnutelne.

bosorkabb
25. okt 2018

@miriam439 áno to cestovanie, na to som zabudla aj keď zabudnúť na to je ťažké. Tiež máme dieťa z iného kraja. Teraz pri druhom mam požiadavku max do 100 km.

nikitka2
25. okt 2018

@bosorkabb nerozumiem ohľadne lekárskeho zaznamu, mám ísť zo záznamom za svojím detským doktorom?

bosorkabb
25. okt 2018

@nikitka2 to ti nedovolia. Dieťa má určite svojho v mieste kde žije. Čiže som myslela ten, aj keď nemusia ti to umožniť. Záleží od riaditeľa detského domova.

susi21
25. okt 2018

Dievcence, neviete aky je teraz sta v ZA kraji na pestunstvo? Male babo polorom . Dakujem. Chceme zacat pripravu.

bosorkabb
25. okt 2018

@susi21 pestunov je nedostatok v každom kraji. Nemusíš brať len dieťa z tvojho kraja ale aj z iného.

miriam439
25. okt 2018

@susi21 Známi dostali toho roku na jar do pestunskej bieleho novorodenca po 5 mesiacoch v poradovníku (teda po ukončení prípravy). Vy, keď môže byť aj polorom, tak predpokladám, že do 2 mesiacov po zapísaní do poradovníka.

susi21
25. okt 2018

Super. Tak to ste ma naozaj potesili. 😉 lebo ma strasia s cakacou dobou dva roky. 🙄 a ako je to s adopciou poloromskeho dietatka?

susi21
25. okt 2018

@bosorkabb len ked udajne v ZA zas medzikrajove neponukaju. Ale neviem ci je to pravda

bosorkabb
25. okt 2018

@susi21 tak to už je problém Žiliny, tam je problém vždy a zo všetkým.
Pri adopcii je poloromske cca 2 roky už v BA. Niekto skôr niekto neskôr.

susi21
25. okt 2018

@bosorkabb och jeje. Nooo my patrime pod ZA 🙄 tak dufam, ze to pestunstvo pojde rychlucko. Ty mas tusim tiez baby v pestunstve, ci sa mylim?

bosorkabb
25. okt 2018

@susi21 áno jednu babu. Zatiaľ pestunstvo teraz riešime zbavenie matky rodičovských práv potom pôjdeme do adopcie ak všetko pôjde ako má.

susi21
25. okt 2018

@bosorkabb super drzim palceky. Takyto priebeh by som si predstavovala aj ja 😊 ale to za snikdy nevies, ci sa podari. Kolko uz ma mala a ako dlho ste cakali?

susi21
25. okt 2018

@miriam439 v ZA kraji?

bosorkabb
25. okt 2018

@susi21 čakali sme mesiac v poradovniku, my sme chceli osvojenie len nám zabudli povedať že malá nieje právne voľná.
V septembri mala 2 roky a u nás je od februára 2018. Teraz čakáme na druhé ktoré môže prísť každým dňom.

miriam439
25. okt 2018

@susi21 Áno, zo ZA kraja sú tí známi, my sme tiež ZA kraj a pestunska, v ZA núkajú občas aj medzikrajovo - jedna pani zo susednej dediny dostala pred nami ročného chlapčeka z iného kraja do pestunskej.

susi21
25. okt 2018

@miriam439 tak ty uz mas tiez drobceka doma ? Tak to mozno ta ZA predsa len nebude taky strasiak 😁 ja len dufam, ze ked dokoncime pripravu, tak bude drobec za par mesiacov doma. A kde ste robili pripravu na urade ci v navrate?

susi21
25. okt 2018

@bosorkabb jejda tak silno drzim palce, nech mate druhy poklad co najskor doma 😍

miriam439
25. okt 2018

@susi21 Prípravu sme robili na našom okresnom UPSVAR, my máme do Návratu veľmi ďaleko.

miriam439
25. okt 2018

@susi21
Ja keď som urobila prvú prípravu v 2013, tak trvalo vyše roka, kým mi ponúkli na pestunsku prvé dieťa, aj to až z BA kraja. To som neprijala a dala som si potom na dlhšie odklad. Keď som potom v 2017 znovu pokračovala, tak do dvoch mesiacov ponúkli dieťatko (bola som samozrejme už dlho prvá v poradí na pestunsku, keďže som mala tak dlho odklad). Ale ponúkli nám chlapčeka, hoci sme chceli len dievčatko, vraj na dievča by sme si ešte museli dlhšie počkať.
Ale ako som písala, ti moji známi dostali teraz dieťa po 5 mesiacoch čakania. Asi aj v pestunskej je to podľa toho, ako majú deti voľné do pestunskej a aké máte vy požiadavky. Raz to trvá dlhšie, inokedy kratšie, ale u vás to nebude podľa mňa dlho, keď máte aj iné etnikum.

susi21
25. okt 2018

@miriam439 no uvidime. Teraz mame este pred sebou pripravu. Fu ale tak cisto teoreticky to naozaj mozu byt aj tie dva roky. Najskor musime dohodnut tu pripravu. Este sa rozhodujeme ci ju budeme robit na urade, ci v navrate. Len som chcela vediet, ze ci to moze trvat aj dva tri roky. Ale asi je to ozaj podla toho ako su deti. V kazdom pripade dakujem 😊

andrea_82
26. okt 2018

@susi21 My síce patríme pod TN kraj, ale prípravu sme robili v Návrate v ZA. Síce nám celá príprava trvala presne rok, ale som rada, že sme išli do Návratu. Bolo to pre mňa maximálne zaujímavé, pani u nás na úrade by nám určite nepovedala toľko informácií. Na úrade robia skupinovú prípravu aj s jedným párom, v Návrate nás bolo viac a moc sa mi to páčilo.

berginkan
26. okt 2018

@andrea_82 aj my sme robili pripravu tak dlho a nelutujem

berginkan
26. okt 2018

@susi21 teraz je pestunov malo, takze podla mna nie dva roky. No kazdopadne je otazne kolko vam bude trvat priprava

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre