Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

mysiak001
10. aug 2012

@suezana Jasne aj teta v KE na UPSVAR to povedala tak musim verit 😎 😉 😅 😵 😵

lillik3
10. aug 2012

@mysiak001 ...nic ine nam ani neostava 😀 len verit 😅

erikadodo
10. aug 2012

@5katarina7 dakujem za odpoveĎ aj keď by ma veľmi potešilo keby si bola prvá to by som aj ja bola o nejaké to miesto dopredu , tak to nejako vydržím do oktobra ☹

mana85
11. aug 2012

@susumusu Ahoj ja som šla z dňa na deň na matersku 😀 majitel vedel že si chceme osvojiť dieťa a zachoval sa uplne super 😵 sice bolo aj zatvorene lebo som nemala za seba žiadnu nahradu v obchode ...

iwusa
12. aug 2012

baby, dnes mám také sociálno-zamestnanecké otázky. prosím Vás, ako je to s nábehom na materskú? Totiž pracujem v obrovskej firme a o tom, že čakáme na dieťatko vie môj nadriadený + na mzdovom (myslím, že to stačí, veď oni dávajú podklady sociálke). No a keď nastane ten deň, že už budeme mať doma mimi, tak vlastne nastupujem na materskú? a so sociálkou to vybavuje kto, ja alebo firma? a na základe čoho (lebo zo súdu ešte nebudem mať asi nič)?
a druhá otázka, ako je to s príspevkom na kočíkové?
ďakujem za odpovede 🙂

afrika
12. aug 2012

@iwusa toto aj mňa zaujíma 🙂

iwusa
12. aug 2012

@afrika dúfam, že sa ozvú skúsenejšie maminy, my čakateľky sme ešte neznalé 😉

milenka74
12. aug 2012

@iwusa neviem ci ti odpoviem na stopercent dobre ale pani ktora si odo mna brala deticky do pestunstva ,mala dnom predbezneho rozhodnutia narok na materske alebo rodicovske podla toho ake podmienky splnala. Podla mna to musi byt podobne aj pri adopcii. Co sa tyka kocikoveho to neviem 😀

kacena4
12. aug 2012

@iwusa neboj dietatko si nevezmes zo dna na den domov, moze to byt kratucka doba ale urcite ti nezavolaju ze dnes si ho vezmite. najprv vam ho ukazu a vy sa musite rozhodnut, ze ci ho chcete to moze trvat aj niekolko dni ak si zrovna neberiete babatko z porodnice (hoci aj tam to moze trvat par dni) takze za tych par dni to dokazes "oznamit" v praci ze ste sa rozhodli pre toto dietatko. musis napisat na sud o zverenie dietata, alebo ako sa to presne vola, proste ze ho chcete a na zaklade tohto papiera ti dokazu niektore domovi dat babatko domov aj hned na "navstevny/hostovsky" pobyt alebo budes az do rozhodnutia sudu o predbezko navstevovat dieta v ded a normalne pracovat. ak budes mat doma babatko na hostovsky tak si musis vziat neplatene, dovolenku ak ti to sef schvali ale oficko mozes ist na rodicak ci matersku az po predlozeni papiera zo sudu a na materskej budes odo dna kedy ti sud schvalil ado, tj. aj spatne ti to vyplatia (myslim) v tomto by ti najlepsie vedela poradit @najjulinka jej teraz konci materska z pestu
a co sa tyka kocikoveho tak na ten tusim maju narok len tie zeny ktore rodili ☹ v zakone sa upravovalo, ze mate narok na matersku ceych 8 mesiacov co doteraz nebolo ale kocikove nepreslo myslim

suezana
12. aug 2012

@iwusa dokonca to môže byť aj pár mesiacov, čo budete nakontaktovaní na bábätko a stále sa súd bude odročovať ☹ a bábätko bude rásť ☹ ..... 😔 😔

milenka74
12. aug 2012

@kacena4 urcite to vyplatia aj spatne. Mne vysla materska nizsia ako rodicovsky a nevedela som hned ze mi mozu doplacat na socialke do vysku rodicaku. A potom mi to vyplatili aj spatne 😉
@iwusa a babatko ti naozaj nedaju hned ako v tych rozpravkach na Jojke ze im dali hned dieta a manzelka o nicom nevedela 😉 😖 .
Ked Ti ho ukazu tak najskor musia byt aspon 3 interakcie,aspon u nas to tak bolo vzdy. A ty ked sa rozhodnes pre to dieta tak potom mozes v robote podniknut kroky ohladom materskej.
Urcite mas aj narok na nejaku dovolenku cize mozno este aj dovolenku budes cerpat. a potom matersku. Uctovnicka vo firme by ti mala inak vediet povedat

iwusa
12. aug 2012

oooooooooch, zasa úzasny system na slovensku... takze babatko uz budeme mat doma a kym nepride papier zo sudu, tak materska nebude chodit... fasa, aki debili robia tieto zakony? rozmyslaju vobec nad tym, ze to dietatko ma potreby a okrem ineho su tu aj vydaje na domacnost???

milenka74
12. aug 2012

@suezana naozaj zavisi od sudu a hlavne v akom kraji. Zatila klop klop klop v ZA vzdy rychlo vyhoveli ja na predbezku,ale poznam aj kraje kde sa to odrocuje ,komplikuje.Cest vynimkam.Vsetko je o ludoch 😖

milenka74
12. aug 2012

@iwusa ale pochybujem ze ti dietako daju bez predbezka a na zaklade predbezka uz mozes vybavovat matersku 😉

afrika
12. aug 2012

@milenka74 potešila si ma, že v ZA kraji rýchlo vybavujú 🙂

najjulinka
12. aug 2012

@iwusa no ak budeš mať babatko na navšteve (hosťovskom), tak narok nemaš na nič, lebo je len na navšteve.... a ak ho budeš mať normalne zverene, tak aj papier zo sudu budeš mať...... 😉 😀

milenka74
12. aug 2012

@afrika no v ZA som bola maximalne spokojna. Tej nasej poslednej bambulke dali predbezko hned ako podali navrh, bez cakania 🙂 .
A mesiac cca predtym mi odchadzali deticky do pestunstva tiez na predbezko a tiez boli zo Za kraja.

iwusa
12. aug 2012

@najjulinka ďakujem, potešila si ma, takže ak už bude u nás nastálo, tak vlastne aj s papierom. tak to je super. dúfam, že tie súdy netrvajú dlho.
@milenka74 🙂 super super

inak, podla mojho nazoru to "kocikove" by malo dostat dietatko, ved je to velmi slusny peniaz a je to start pre neho. Ono nemoze za to, aky osud ho caka. nas stat to zasa nedomyslel... alebo mozno domyslel a niekto si masti ruky na tom, ako "usetrili" peniaze, bohuzial nie na tom spravnom mieste.

kacena4
12. aug 2012

@iwusa nie je to o tom ze sa nieco nedomyslelo pri kocikovom je to o zodpovednosti ze matka chodi na poradnu predporodnu a vtedy ma narok na prispevok pri narodeni dietata co vacsina tychto zien nedokaze dolozit a tiez niekdy su tieto deticky najprv u mamy az potom sa dostavaju do ded takze si ho oficko mohla ziadat ona lebo rodila
ale myslim, ze pri ado ci pestu detoch nie je podstatne ci novy rodic dostane prispevok ale aby dieta dostalo rodinu o peniaze tu nejde
a ked uz chcem byt riadna SVINA tak by som si nevzala dieta do ado ale pestu kde by som tak ci tak dostavala prispevok od statu kazdy mesiac :o)))))))))))))))))))))))))))))))))))))

maznacik007
12. aug 2012

@iwusa neboj dieta ide k vam bud na zaklade predbezka alebo normalneho sudu.... a akonahle mas pravoplatne rozhodnutie aj predbezne tak mas narok nastupit na matersku alebo na RD podla toho na co ti vznikne narok v pripade ze by ste isli cez hostovsky... co ja uz momentalne minimum pripadov tak tam narok neni na nic... my sme tak mali maleho pol roka.... cerpala som dovolenku, home office a PN
momentalne u nas na zapade nejdu deti do rodiny z porodky caka sa na osvojitelnost takze az par tyzdnove takze da sa nachystat na to aj veci aj tak...

add kocikove tak neni pravda co ti pisali tu o kocikovom.... na kocikove je narok zo zakona ale nie pri pestu a NOS normalne sa o neho ziada ked mas pravoplatne rozhodnutie ale pozor je vo vyske cca 150 EUR a nie je narok na priplatok pri narodeni vo vyske cca 600 eur.... a ano je to nespravodlive ale bohuzial takych je tu vela veci u nas... aj ked sa to postupne zlepsuje...

v kazdom pripade ziadajte predbezko aj ked vam ho nedoporucia podajte oba navrhy naraz... aby zbytocne dieta necakalo ... dnes vela domovov nechce davat dieta na hostovske pobyty aj ked rodicia chcu.. 😖 resp. sa sudy zbytocne natahuju a tak... ale pri malych detoch co maju osvojitelnost to ide co by dup

maznacik007
12. aug 2012

@kacena4 to co je akoze ti co si beru deti do pestunstva su svine lebo dostavaju mesacne prispevok od statu????

ja sa vazne necudujem niektorym nahradnym rodicom ci uz osvojitelom ci pestunom ked maju niekedy az averziu voci profesionalnym rodicom ked ti su schopni taketo nieco napisat na ich adresu....

najjulinka
12. aug 2012

@maznacik007 kacena to myslela s nadsazkou....

najjulinka
12. aug 2012

a hlavne ja som to pochopila tak, že keby ona mala byť "sviňa" voči štatu, tak by to spravila takto..... proste ani nie, že pestuni su svine doslova... 😀 😀 😀 proste štat nas odrbava kde sa da - je nanas svina, tak že aj my by sme mali štát využiť ako sa dá.... 😀 😀 😀 😀

mana85
12. aug 2012

@kacena4 No ja mam sice maleho v osvojeni ale zamrzí to ....

kacena4
12. aug 2012

@maznacik007 nie niesu SVINE prave preto som to napisala velkym ze ked sa bavime o prispevku na kocik tak by sa dalo aj tymto smerom uvazovat o dietati 😉 😉 ale bola to skor ironia ako realita vsak @najjulinka
ja tiez chcem casom dieta do pestu a nie pre peniaze, ale preto ze tieto deticky maju mensiu sancu dostat sa do rodiny, lebo su to vacsinou romske, vacsie, surodenecke alebo chore deticky
tak sorry ak sa ta to dotklo, ale pisala som o sebe nie o profesionalnych rodicoch - tak pozor na to 😉

kacena4
12. aug 2012

@najjulinka ako citam pochopila si to
tu nejde o peniaze ale o dobro dietata to v prvom rade a prosim uz to nerozoberajme lebo zasa sa tu bude niekolko dni osocovat na zaklade toho ze som povedala, ze ak by som bola svina ja.....

iwusa
12. aug 2012

@maznacik007 dakujem za priblizenie situacie 🙂

milenka74
12. aug 2012

@najjulinka mna by napr zaujimalo ze ked matka najskor splni podmienku na ziskanie toho vyssieho porodneho tych cca 600 euro /pravidelne prehliadky atd/ a potom odovzda dieta do DeD,preco je ostavaju peniaze. 😀 😝 sice chapem ze by to z nej ten stat asi tahal cely zivot ale dostane porodne a o dieta sa v konecnom dosledku aj tak nestara.
Ale vsetkym sa asi neda vyhoviet 😝 😝 😝

najjulinka
12. aug 2012

@milenka74 no ako inak to maju spraviť? dať porodne rodičom ked dieťa dovrši 18??? ma to byť na prvotne vybavenie... a aj deti čo sa 18ky nedožiju potrebuju na začiatku postielku, kočik....

milenka74
12. aug 2012

@najjulinka nemyslela som to tak. Myslela som ze su mamicky ktore dieta odlozia po obdrzani prispevku. 😠

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre