Adopcia rómskeho dieťatka a rodina

bbbarunka
24. apr 2014

Ahojte,
nezakladam temu, aby som dostala radu, skor hladam pochopenie a mozno aj cloviecika v podobnej situacii.
s manzelom si chceme druhe dieta adoptovat, aj ked by sme mohli mat vlastne. v podmienkach nemame specifikovany povod, cize viac-menej ocakavam, ze nase druhe dietatko bude romske. moji rodicia toto rozhodnutie este celkom nepredychali a bojim sa, ze ani nepredychaju. nic pred nimi netajim. sice mi tvrdia, ze ho budu mat radi a neodsunu ho na vedlajsiu kolaj, no uz teraz mi neustale tlacia do hlavy pribehy o tom, ako ich znameho znamy si adoptoval romske dieta a to zdrhlo do osady. az sa cudujem, kolko ludi v ich okoli si zrazu adoptovalo deti. dost tazko sa mi s tymito myslienkami funguje (viem, ze im nemozem prikazat nadsenie pre to, z coho som nadsena ja) a musim priznat, ze mi aj nasadili chrobaka do hlavy.
viem o mnohych romskych detoch, ktore zdrhli do osady, ale viem aj o takych, ktore vystudovali vs a su velmi uspesni. rada by som sa porozpraval/popisala s clovekom, kto ma doma romske dietatko a nejake skusenosti. najde sa niekto?

maznacik007
24. apr 2014

@bbbarunka ano dieta ma ist do novej rodiny v pozicii najmladsieho clena ... cize budete mat v poziadavkach pravdepodobne ze chcete aspon o rok mladsie dieta tak aby to vychadzalo biologicky ako by boli surodenci ...

bbbarunka
autor
24. apr 2014

@maznacik007 ahoj, dakujem za podanie pomocnej ruky🙂 ja osobne chcem maximalne 3-mesacne dieta. uprimne povedane, starsieho sa "bojim" v tom zmysle, ze si neverim, ze by som dokazala adekvatne riesit jeho problemy (deprivaciu a pod) a zaroven sa nadalej naplno venovat starsiemu.
idem uz spat, ale zajtra vas urcite budem nadalej bombardovat:D potrebujem si este vela veci utriedit v hlave. na jednej strane som dost tvrdohlava, aby som zila svoj zivot podla svojich predstav, ale zase ocividny nesuhlas mojho okolia ma nenechava uplne chladnou.
@maznacik007 @sednaja @cairka @tortelinka dakujem vam za pomoc a psychicku podporu!🙂

saurian
25. apr 2014

@bbbarunka
ahoj sice nemam taketo dietatko, ale moc drzim palce. ja obdivujem taketo rozhodnutie, klobuk dolu. rozhodnutie adoptovat si dietatko, a dat mu tymto vela, velmi vela - ci uz ide o romske ci nie. osobne si myslim, ze to, ci bude dieta romskeho ci ineho povodu, ci bude biologicke ci nie, nie je zarukou toho ze bude "perfektne" ani toho, ze "zdrhne". drzim moc palce, aby vam to vyslo. a co sa tyka rodiny - nemozes im zakazat mat akesi obavy, skepticizmus, predsa je to narocna situacia aj rozhodnutie, urcite si ho oblubia a budu ho lubit. 🙂

edvelyn
25. apr 2014

@bbbarunka neodsudzujem .nie sok rasista ale tie deti maju romsku povahu v krvi.cize mozes vychovavat ako chces nikdy nevychovas

cairka
25. apr 2014

@bbbarunka , áno, rodina si zvykne, ale z okolia budeš pravidelne dostávať dobre mienené rady začínajúce "Ja nie som rasista, ale...."

bbbarunka
autor
25. apr 2014

@cairka mas pravdu, vidim, ze sa to uz zacina. moje bezprostredne okolie (nie internetove) zatial tomuto fandi. som zvedava, ake budu reakcie, ked prinesiem realne romske dieta a nie ideu.

bbbarunka
autor
25. apr 2014

@saurian nechcem zakazovat rodine emocie, obavy, s tym ratam od zaciatku. ale na druhej strane, aj ja idem do toho s emociami, takze logicky dochadza k stretom. dakujem za podporu.

matax
25. apr 2014

@bbbarunka my sme prvotne mali napisane, ze dietatko ineho etnika nechceme prijat, lebo sme sa bali reakcii okolia - nie na nas, ale na dieta, aby mu neblizili, ze ako bude to dieta trpiet, akosa vyrovna s identitou, ked nebude medzi svojimi a budu nan utocit..a potom nam docvaklo, ze urcite bude pre dieta lepsie, ak bude aj v inoetnickej rodine, ktora mu pomoze vyrovnat sa s problemami, ako keby zostalo v ded a nemalo by nikoho... aj take deti a odchovancov osobne poznam:( V ded su deti tak ci tak vychovavane ako kokosky.. Knihu, ktoru spominas, ze v nej pisu o potrebe poznania identity, myslis asi Adopcia-vztah zalozeny na slube, super je ta kapitola o medzikulturnej adopcii 😉 drzim palce a nedajte sa odradit sterotypmi o adopcii, netvrdim, ze problemy nie su a nebudu, ale nik nezaruci,ze s biologickym dietatom ci prijatym neromskym dietatom by neboli horsie .. o deprivacii, poruchach priputania, traumach, fas uz vies asi z pripravy .. kedysi vela problemov narobilo aj to,ze sa identita tajila a zapierala.. najdem ti este link na taku novsiu prirucku pre nahr.rodicov s prijatym romskym dietatom . a dufam, ze ta raz stretnem napr. na ciganskom basaveli 🙂

matax
25. apr 2014

este musim napisat, ze nasu obavu na zaciatku podporovalo to, ze moja známa mala problem prijat svoju romsku identitu a tajila ju, mne sa to nepacilo a nechcela som, aby take nieco prezivalo moje dieta , neprijat sa, to je pre mna to iste, ako nemat rad sam seba
nas syn ma sedem rokov a stretli sme sa uz aj s negativnymi reakciami..aj s pozitivnymi.. z mojho okolia sa nam nik neobratil chrbtom a keby sa tak stalo, nestali by za to, aby ma to mrzelo 🙂
..jedna muzova kolegyna ma stretla s malym a pyta sa ma, ze "ale on nie je.." ja kukam na nu a hovorim "nie,on je zdravy" :D ona nevedela ani dopovedat otazku,ci nie je rom
..jedna pani,co si ku mne prisadla v restauracii sa ma spytala,ci mi nevadi, ze ked som vonku so syncekom bez muza, ze ludia si myslia,ze mam muza cigana..
..alebo ked odbehol trochu dalej odomna na ihrisku a rodicia odtiahli svoje dieta prec..
..usmiaty starsi pan v obchode sa chcel malemu v kociku prihovorit,lebo pekne spieval, ale usmev mu zamrzol,ked zbadal,ze maly je rom, nieco zanadaval a odisiel...
..nadavky sme si zatial neuzili , len pohlady a niekedy je správanie ludi ine, to vycitis
ale aj vela pozitivnych reakcii
v rodine ok
a lubim ho nadovsetko 🙂
drzim palce @bbbarunka

bbbarunka
autor
26. apr 2014

@matax ahoj matax, dakujem za link na prirucku, pojdem si ju kupit. ano, ta kniha bola adopcia - vztah zalozeny na slube.
presne si vystihla moj nazor na pripadne problemy s detmi. mam 2,5 rocneho biologickeho syna a aj ked si myslim, ze je na svoj vek dobre vychovany, tak viem, ze mozu nastat problemy.
velmi ma tesi, ze tebe sa nikto chrbtom neobratil, je dobre vediet, ze su aj take skusenosti. ak sa mozem spytat, mate skusenost s rasizmom v skole?

terka258
26. apr 2014

@bbbarunka no to co chcete urobit nieje spravne ,pretoze romske dieta nikdy sa nezacleni do bielej rasy,to znamena ze nebude chciet sa prisposobit ci v uceni,posluchani proste v nicom oni to maju uz v sebe zakodovane tu svoju povahu od malicka. moji rodicia si vzali do pestunstva dieta romskeho povodu,bol malicky ked si ho vzali a ked nastupil do skoly to bolo nieco strasne a pritom ho vychovavali ako nas,proste nikdy sa romsky clovek nezacleni medzi bielych a budete s tym mat len problemy nerobte to je plno bielych deti po ustavoch lepsie urobite ked si vezmete biele dietatko,prajem vela sil a uspechov

yukki
26. apr 2014

Amen.

@bbbarunka áno, aj s rasizmom v škole. Ono je dobré, keď je najbližšia rodina stotožnená s tým. Takisto kamaráti by mali byť rešpektujúci Teba a tým pádom aj Tvoj názor.

cairka
26. apr 2014

@bbbarunka , áno, aj my máme skúsenosti s rasizmom v škole, nutno podotknúť, že ani u učiteľky nemáme oporu 🙄
@terka258 , rómovia sa nemusia začleňovať do bielej rasy, oni sú súčasťou bielej rasy 😉

papucka78
26. apr 2014

terka 258, preboha, to, čo píšete, tak také názory prezentoval iba Hitler. Chápem, že máte zlú osobnú skúsenosť, ale za tým správaním mohlo byť xy dôvodov prečo sa správlo to dieťa zle s nástupom do školy, možno vtedy si začalo viac uvedomovať, že je iné, a o čom som viac presvedčená, vždy okolie vám dá najavo, že ste iný a horší, keď nie ste biely ako cmar. Ja sama som rómka, mám bieleho manžela, máme jedného chlapca, druhé na ceste, ale už teraz viem, že budú mať problém sa začleniť, pretože budú mať problém s identitou. Našťastie žijeme medzi ľudmi, ktorí keď vidia, že žijete slušne, tak vám vôbec nedávajú najavo, že ste iný, a tak máme priateľov aj medzi bielimi aj medzi rómami.

andy04
26. apr 2014

Na adoptovanie romskeho dietata sa potrebuje vela odvahy a hlavne obetavosti nie vsetci ludía su toho schopny.... Ja by som tiez nemohla priprav sa na to ze buses celit od zaciatku pohladom a poznamkam a to by sa este dalo zvladnut... Problemy na 70% pridu neskor hyperaktivita a problemy zo sprravanim su velmi caste. Kto povie ze nie tak klame. A potom puberta kde prichadza velmi casto k zmenam a ich temperament sa ukaze naplno. Mat doma hyperaktinne dieta vyzaduje vela prace a sebazaprenia. Su ludía ktory sa vedia obetovat a su ludía ktory potom radsej dieta vratia... Lepsie premysliet dopredu ja napriklad by som nemohla

cairka
26. apr 2014

@papucka78 , pekne sa to číta, že vás okolie prijíma nie podľa farby pokožky, ale podľa vášho správania 😵 Malá mala teraz dosť problémy, tak som začínala byť skeptická, či to niekedy prebije, tak ma to povzbudilo. Vďaka 😵
@andy04 , máš pravdu, somaj v téme o ADHD. Okrem nás tam sú ešte 2 prijaté rómske deti, jedno prijaté biele a všetky ostatné (a nie málo) sú biele biologické deti...

andy04
26. apr 2014

@cairka Nemyslim ze je vela romskych matiek ktore riesia problemy spravania a hyperaktivitu svojich deti na koniku Je ine starat sa o svoje problemove dieta a je ine starat sa o adoptovane tam uz je faktor rodinny tu obetavost musia mat aj surodenci a zvysok rodiny nie len matka ktora sa citi jeho matkov Mam v rodine dva pripady ADHD viem o com pisem teraz maju 18 a stale su problemy... porucha pozornosti sa nevylieci. puberta ktora ich este nepresla bolo asi najhorsie obdobie

cairka
26. apr 2014

@andy04 , skôr som chcela povedať, že tak, ako je veľká pravdepodobnosť, že u adoptovaného dieťaťa sa vyvinie porucha ADHD + iné spriatelené diagnózy, tak je istá (a v dnešnej dobe nie malá) šanca, že aj bio dieťa ju bude mať...a dokonca rovnako ako je toto riziko pri adopcii rómskeho dieťaťa, nie je o nič menšie pri adopcii nerómskeho dieťaťa 😉
Podľa mňa by prijať dieťa mali len tí, ktorí si myslia, že staranie sa o svoje problémové biologické dieťa nie je ničím iné ako starať sa o svoje problémové prijaté dieťa....

matax
26. apr 2014

@bbbarunka ahoj, vlastne, sedem rokov bude mat az o dva mesiace..nechcelo sa mi pisat, ze ma 6 3/4 😝 a do skoly nastupi v septembri, pretoze sme sa rozhodli pre odklad sk.dochádzky, aj ked v skole na zápise ma presviedcali, ze netreba..v cpppap mi povedala psychologicka, ze vie o horsej adaptácii prijatých deti v skole a ze je sikovný, takze nechala rozhodnutie na mna. Videla mierne rezervy v pozornosti, ale ze to by dozrel. ale ja si poznám syna a viem, ze je velmi citlivy.. K zaveru, ze dame odklad prispelo aj to,ze byval casto chorý, tri týzdne doma chorý, týzden v skolke a to, ze pouziva obe ruky-oboma dokáze pisat aj kreslit- vyzera to,ze bude obojruky. Aj to, ze psychologovia odporucuju zvazit odklad u prijatých detí. Rozhodne nemá ADHD, ale tichý nie je 🙂 V skolke sa s rasizmom nestretol, ale sikanou ano 🙄 (nielen on ) a aj to pridalo k rozhodnutiu nechat ho este v skolke- uz v inom kolektive. Ja si myslim, ze sa s rasizmom stretne 😖 , skor cineskor.. preto sa ho snazim na to pripravit aj tak, aby vedel, ze nie vsetci ludia nemaju radi romov, zial, nezmenime to. Vie o chudobnych ludoch a ze potrebuju prácu a vzdelanie. Vie, ze romovia su rozni. máme kamaratky romky a v skolke aj romskeho kamosa 🙂 Stretavame sa aj s inymi nahradnymi rodinami, takze vie, ze "kokoska" nie je len on. uvidime 🙂 Podla mna je cesta nic netajit a odpovedat vzdy, ked sa dieta pyta. a aby vedelo, ze a moze kedykolvek opytat na svoj povod. spoznávame romsku kulturu, hudbu, rozprávky..
no a ano, aj neposlucha 🙂 , ale v medziach normy , poznám vela deti, ktore ziju v svojej biologickej rodine a neposluchaju viac..
@terka258 kedysi sa snazilo, aby deti nevedeli a dozvedeli sa o svojom povode castokrát nevhodnym sposobom, nedostavalo sa im podpory.. smutne ..v tych sterotypne pouzivanych pribehoch o zlyhaniach adopcie sa opakuje to, ze sli hladat svoju rodinu,usli z domu..preco asi ? ty by si nechcela poznat svojich rodicov? ja ano

matax
26. apr 2014

chcela som napisat, ze nie vsetci ludia maju radi romov

matax
26. apr 2014

@terka258 vychovavali ho ako nas.. a to bola asi ta chyba
ked vidis rozdiel, vychovavaj rozdielne
nechcem hodnotit tvojich rodicov, ale tak to bolo kedysi bezne a verim, ze robili co mohli podla svojho najlepsieho svedomia. preto je aj vela pribehov o tom,ze vš vzdelani rodicia dali dietatu vsetko, vsetko to dieta malo a ked sa v puberte dozvedelo o svojej adopcii, velmi sa zmenilo.. no kto by veril rodicom, co roky zatlkali ?
Prijate dieta je rozdielne uz tym, ze je prijate.. ma inu historiu ako rodina, do ktorej je prijate, zazilo casto vela zmien a odmietanie.. a prijate romske dieta je navyse ine etnikom

matax
26. apr 2014

@andy04 v puberte sa dieta hlada, kto je.. jasne,ze prijate deti to maju tazsie. a prijate z inej kultury urcite este o vela tazsie.

matax
26. apr 2014

@terka258 problemy prijatych deti po nastupe do skoly su velmi caste 😖
problemy romskych deti v kolektivoch deti, ktorých rodicia maju predsudky a prenasaju to na svoje deti, tiez 😖 Ked ucitelka v skolke v satni povie malemu dievcatku, ze ju vezme cigan s vrecom a ja so synom sme v tej satni tiez.. . alebo ked starsia pani bezne povie vnukovi, nechod tam, lebo ta zoberu cigani.. to vsetko aj nechtiac podporuje stereotyp o romoch.

mana85
26. apr 2014

@matax Ja by som napríklad nechcela spoznať 😉 a veľmi sa budeme snažiť vychovávať Kubka tak aby ani on nechcel 🙂

@bbbarunka Aj my máme doma skoro dvojročného čoko-chuligána rodina ho prijala dobre aj priatelia niektorí ukázali svoju pravú tvár a prestali sa snami baviť a zase sme k novým kamarátom prišli ... Náš Kubko je riadne aktívny ma veľmi veľa energie hlavne na blbosti 😝 Či by bol menej pojašený ak by mal bielu pleť to nevieme veru a ani sa nad tým nezamýšľame 😅 Snažíme sa ho stále zamestnávať niečím užitočným má rád zvieratá tak sa o ne stará a pod. Už sa teším keď ho dáme na nejaký šport , alebo hudobnú či tanečnú pohyb ma rád tak verím že ho bude niečo baviť a svoj temperament využije dobre ...

Výchovné problémy v puberte sú snáď s každým dieťaťom v takom veku a pokiaľ je to dieťa adoptované tak to môže byť o to horšie že sa hľadá ešte viac ako iné deti a k tomu ešte aj ako tmavúch v bielej rodine no AMEN 😀 Preto je určite lepšie ako písala aj matax aby takéto dieťa malo aspoň nejaký kontakt s kultúrou vlastného etnika ...

matax
26. apr 2014

@mana85 🙂 tak moji uz chcu 🙂
este dopisujem, podla mna nie je dobre hanit rodicov, su to ich korene, takze sa snazime o ich rodicoch hovorit v dobrom svetle, ale pravdivo. takze preto ja nebudem vychovavat tak, aby nemali rodicov "radi" a tym padom ich asi budu chciet hladat.

mana85
26. apr 2014

@matax och v tomto sme sebecká čo je moje to je moje 😅

monika15
26. apr 2014

@bbbarunka prepac ale asi ta npotesim, nasi ch znamych adoptovali 2 :( obaja po 15 roku odisli :( ani nevedia kde su co robia nic vobec :(((((
a dalsi par tiez poznam to iste :(((( po dovrsteni 18 ky sa pobalil a uz onom nevedia nic vobec..... :(((

ale je to na vas, ak ti to srdce kaze a ty to chces tak nepocuvaj na nikoho ale na seba .... rozhoduj sa podla srdca.
Drzim palce.

matax
26. apr 2014

@mana85 🙂 ja verim, ze pochopia, ze my sme pre nich a mozu sa na nas s cimkolvek obratit a ze pochopia, ze my sme rodicia, ktori ich lubia a staraju sa o nich a ze chapeme aj ich tuzbu spoznat korene.. to je este daleko🙂 nedovolim stretnutie skor, ako tomu bude viac rozumiet, aj tak nevieme,kde jeho rodicia su.

matax
26. apr 2014

@bbbarunka kukni sa po tej brozurke, tam mas aj pozitivne priklady adopcie uz dospelych 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre