Občasné návštevy v detskom domove

miskakyblik
5. jan 2015

Ahojte. Máte niekto skúsenosti s tým, že navštevujete nejake dieťa/deti v detskom domove bez toho, aby ste momentálne uvažovali nad jeho trvalou adopciou? Už dlho (asi 2-3 roky-takže to nieje momentálny výmysel s ktorým som sa včera zobudila)uvažujem, že by som chcela dopriať nejakému dievčatku akúsi osobu zvonka, ktorá ju bude navštevovať, trochu zpríjemnovať neľahký život, brávať na výlety, víkendy a podobne. Možno, že by som neskôr adopciu či náhradnú starostlivosť chcela, ale teraz to neviem. A zároveň nechcem nejakemu cloviečikovi dávať zbytočné nádeje, alebo urobit viac skody ako osohu na uz aj tak realitou dobitej duši detskej...Moj známy si takto bráva deti , vacsi pocet na vianoce, urobia pekne vianoce zopar deckam (vlastne nemaju, ide o starší par) ale tym to hasne, ziadne navstevovacky a podobne...

Predstavujem si to velmi jednoducho asi, ja viem. Ale chcela by som navstevovat(alebo ak chcete ,,kamošiť sa´´) dieta s vyšším vekom, napr.6-7 rokov, ktorému už čo to vysvetlím, a bude ma tiež chápať skor ako občasného spoločníka viem ze dokonalo mu to v tom veku nevysvetlim...ale mozno mu bude naozaj prínosom ze sa ma o koho oprieť , ze som z ineho prostredia a trošku ho vtiahnem do toho ineho sveta aky preziva kazdy den v detskom domove...

Aký mate na to nazor, co si o tom myslite, popripade mate s tym aj skusenosti? nechcem teraz linky na organizacie a podobne.chcem ludske nazory, pohlad iných ludí..ďakujem.
Miška

sunshineka
5. jan 2015

@miskakyblik v prvom rade je to obrovska zodpovednost.tie decka su vacsinou problemove,cize ono to nie je take krasne ako vo filmoch.znamy robi v domove a na vianoce si berie 3 deti z domova.2 z toho uz domov opustili,tento rok mall posledny krat toho tretieho.je to od teba pekna myslienka a musis byt pripravena na vsetko.najlepsie by bolo,keby si uz mala aj vlastne,aby si vedela ako na ne,ked nastane problem

lucindao
5. jan 2015

@miskakyblik nemyslim ze vsetky deti su problemove, to akoze preco by mali byt? A myslienka je pekna, len pre to dietatko to asi bude zle.tazko mu vysvetlis ze ho budes brat na vylety atd a nic viac.

liz_lemon
5. jan 2015

treba si uvedomit, ze su to deti, ktore realne nikoho nemaju, a preto taketo navstevy vzdy budu vnimat, ako nadej, a urcite nie tak, ze o nic nejde, ved su to deti, nie dospeli
na obcasne vylety mozes brat deti, ktore maju rodicov (deti z tvojej rodiny, alebo deti priatelov), tie si nebudu robit nadeje, lebo maju rodinu
viem, ze si to nemyslela zle, ale podla mna je to zahravanie sa s citmi, a krute voci tym detom

miskakyblik
autor
5. jan 2015

@sunshineka vlastne deti nemám , pracovala som sice par rokov ako au-pair ale viem ze to nieje to iste...problemových deti sa vyrazne nebojim, aj ked smaozrejme vzdy je tu ta moznost...nazdávam sa ale, že v takychto prípadoch su k dispozícií psychologovia/vychovavatelia odtial a predpokladam ze deti by mi asi nedávali ihned, skor by som ich navstevovala najprv tam, v tom prostredi a az potom skusala postupne dlhsie a dlhsie prechadzky...niesom naivna, viem ze dieta moze mat v hlavicke rozne nevyriesene veci, suvisiace s tym co prezili, cim si presli a akích ludi stretli...preto by som chcela, aby mozno stretli aj niekoho ineho...mozno mu to pomoze aspon v tom socialnom zaradeni, alebo si apson povie ze ten svet nieje taky ciernobiely...a mozno aj ten moj zivot by dostal iny smer, iny zmysel...
@lucindao hej toho sa bojim, ze to bude pre neho postupne nieco nove a nove a nove a zrazu sa dostaneme do bodu kedy uz viac casu s nim travit nebudem moct...na jednej strane si hovorim ze mu to mozno bude ublizovat a upne sa,a ja mu nebudem moct dat to co bude v tej chvili potrebovat a dat mu to naplno ako rodic dietatu, na druhej strane je tu protiargument ze vzdy je lepsie apson nieco zazit nez vobec nic, a mozno mu dam tymto svojim ,,spolocnictvom´´ sancu spoznat ten svet inak, a ze mozno nebude mat vo mne priamo matku ale kamaratku na ktoru sa moze spolahnut co jej da mozno viac nez dostava momentalne v domove...ze proste mam sancu zmenit aspon jeden maly pohlad na tento svet, urobit zopar usmevov navyse...ale neviem..toto ma presne strasi...nechcem na to ist sebecky s tym ze za kazdu cenu chcem niekomu pomoct a mat klapky na ociach a viac tym ublizit...
dakujem za vase nazory, je to isto nejednoducha tema a sama s nou bojujem uz nejaky ten rocik...myslela som si ze ma to po case prejde ale nepreslo ma to..

lucinocka
5. jan 2015

@miskakyblik ja si nemyslim, ze to je dobry napad... je to ako abstinujucemu podat alkohol na oslave...ved je to len pripitok...oni tam nesu na rekreacii, alebo preto , ze musia... predpokladam, ze kazde jedno sniva o rodine, laske, a o vsetkych veciach s tym spojenych... neverim, ze si neurobia nadeje hned po prvej navsteve... Myslienka je to pekna, aj ja som uz uvazovala viackrat nad tym vziat na vianoce, ale potom som si rozmyslela...ako to tomu dietatu vysvetlis? tri dni si u nas, potom sa balis a vracias do reality, ved to pre ne musi byt este horsie..

sunshineka
5. jan 2015

@lucinocka nemyslim si,ze je to zly napad.bezne sa takto ludia staraju o domovacke deti len si treba uvedomit,ze je to obrovsky zavazok

miskakyblik
autor
5. jan 2015

@lucinocka
@liz_lemon uvedomujem si ze to je pre ne tazka situacia, vobec to nezlahcujem, iba o tom mozno nahlas(pisomne) uvazujem...Myslite si teda, ze pre dieta je lepsie radsej si vytvorit ten svet tam, a ,,neprovokovať´´ ich city ? ☹ Bude to pre ne lepsie ? skutocne im momentalne neviem dat viac nez vylety,kamaratstvo a zopar zazitkov...☹

liz_lemon
5. jan 2015

@miskakyblik treba si to skusit predstavit, ako by si to brala ty, ako z pohladu dietata, podla mna aj to 6-7 rocne dieta, je este prilis male, aby si nerobilo nadeje

lucinocka
5. jan 2015

@sunshineka nevravim, ze je to zly napad, keby v tom neboli city dietata, tak je to pre ne perfektna prilezitost- spozna novych ludi, nove miesta, rozsiri si prehlad o svete, a po vychode z domova ma mozno lepsie moznosti uspiet... ale vedela by si odpovedat na otazku? a preco ma vracias? preco ma nechces? co som urobil/a zle? a prides este? uvidim ta este? a ked budem dobra, nebudes ma vracat? a pod,

bettynka222
5. jan 2015

@miskakyblik mozno by si sa mala radsej spýtať priamo v domove. Moj bratranec si brával deti ma Vianoce, sviatky, výlety. Vzdy si bral rómske deti - o tie bol zrejme najmenší záujem. Potom ho ale strašne sklamalo ked jednému z nich matka na 15te narodeniny darovala fľašu a cigarety a tym pokazila všetku jeho snahu...
Bolo by lepsie venovať sa dieťaťu, na ktoré rodičia nemaju vplyv...

lucinocka
5. jan 2015

@miskakyblik poradila by som sa asi radsej s dobrym psychologom, urcite maju aj v decakoch psychologov, co tie deti poznaju...my na to pozerame viacmenej ocami nasich deti...

motovidlo
5. jan 2015

@miskakyblik A keby si skúsila sa o tom poradiť s niekym fundovaným? Detským psychológom alebo s niekym priamo z domova? Ja osobne si nemyslím, že tu musí byť primárne zlý nápad, ale treba naozaj veľmi citlivo postupovať, aby to naozaj nenarobilo viac škody ako úžitku.

tictactoe
5. jan 2015

napisem z vlastnej skusenosti... chodila som takto do domova kde boli postihnute deticky, travila som tam cas s nimi, hrali sme sa, deti ma cesali, spievali... bolo to krasne a mne to davalo pocit naplnenia (to som mala 19 rokov a nemala som dieta) cize po tejto stranke vas uplne chapem. neskor som si zacala bravat domov aj jedno dievcatko, dodnes na nu myslim... po case mi to vsak zatrhli, ostatne deti zacali ziarlit. myslim ze v tom case to narobilo viac neplechy ako dobra -(
dievcatko potom previezli do ineho domova a viac som o nej nepocula, kedze som nebola pribuzna, informacie mi nedali -(

lucinocka
5. jan 2015

ale ja osobne by som ani psa z ulice, keby som zobrala uz nevratila 😀 taze ja radsej nie, na taketo experimenty, lebo by sme mali hotel plny deti

sunshineka
5. jan 2015

@miskakyblik pockaj,ci sa ti tu ozve niekto,kto realne nieco taketo podnika alebo nakontaktuj priamo konkretny domov.aj ja mam takuto viziu len to stroskotalo na tom,ze ktore dieta by som si vybrala?niektore deti si domov a na vylety beru rodicia,no su tam aj deti,ktore rodicov nemaju alebo sa o ne nezaujimaju a uplne prestali za nimi chodit.keby tam bolo jedno,dve take deti,tak ich vezmem obidve.ale ak ich je tam napr.6 no ktore si vyberies?to,ktore ma krajsie oci,vlasy?toto je tazke,vybrat konkretne,aby ostatnym nebolo luto.ale ako vravim,musis sa rozpravat s ludmi,ktori toto podnikaju

sleepyo
5. jan 2015

Ahoj, nechcela si linky ani nic ale mozno nie je odveci napad pozriet Buddyho. Je to presne pre mladych ludi, ktori davaju dobry priklad dospievajucim z domova, ktori sa musia v 18 zrazu zaradit do spolocnosti ale nic o svete nevedia. Mas tam skusenosti druhych, ktori ti poradia a kedze je to organizovane, decka vedia priblizne do coho idu. Absolvovala som nejake workshopy s nimi a pacili sa mi, jedine co mna odradilo je, ze je to o kamaratstve a my s muzom nemame doriesenu otazku adopcie, kedze nemame deti. Nemozeme si na nich skusat ake by to bolo, lebo je to o inych typoch vztahov a nebolo by to fer.
Este taka vec, ak naozaj chces bez ziadnej organizacie, poznam ludi, co si takto brali mimco ale od mensieho detstva - vtedy este nema v sebe rozvinute tieto linky ze niekto za mnou chodi, vezme si ma domov. Postupne si to dievcatko v pohode navyklo, malo aj vlastnu mamu ktora ho brala obcas von... ale z domova ho nevzala. No neviem ti povedat ako to s nimi dopadlo... dievcatko nebolo celkom zdrave.

jamabe
5. jan 2015

@liz_lemon To vôbec nie je pravda, že deti z DD nikoho nemajú.. Deti, ktoré sú fakt siroty - tých je tam minimum. Väčšinou sú to deti, ktoré boli odobraté rodičom z veľmi problematických rodín. Viem to, lebo učím na škole, kde je veľa detí z DD. Rozprávam sa s nimi. Majú rodičov a aj napriek tomu, ako sa k nim chovali, sa väčšinou chcú k nim vrátiť, minimálne aspoň k mame. Takže nemyslím si, že by také dieťa bralo hneď "kamarátku" z vonku ako nádejnú maminu... Ony sa chcú vrátiť k tej svojej...

kadri
5. jan 2015

@miskakyblik miska realne sa da pomahat detom cez dobrovolnictvo, napr. navsteva deti v nemocnici. mam skusenost s dievcatkom z decaku, ktore po cely cas hospitalizacie nik nenavstivil, iba jedna sestricka z ineho oddelenia za nou chodila. snazili sme sa spolu travit cas ako spolupacienti, hrat sa s nou, rozptylit ju, aj sme si potom dlho este pisali listy. skus mozno takuto formu, ponuky byvaju na dobrovolnictvo.sk alebo inych dobrovolnickych portaloch

https://sk-sk.facebook.com/pages/Klub-Detskej-N...

maznacik007
5. jan 2015

nie je to mozne, ale mozes sa zapojit napr. do Anjelskej akademie co robi Usmev ako dar po celom SVK, a potom ako anjel navstevujes deti v DD a robite im program, doucovanie a pod. podla potreby ale je tam priamo na to priprava a je to najma dlhodobe...

www.usmev.sk

evelynm
5. jan 2015

velmi narocna tema a jednoznacna odpoved urcite nejestvuje. Treba mat na pamati, ze vacsina deti v detských domovoch su deti zijucich rodicov. A ti rodicia budu pre nich, nech su akikolvek, vzdy prioritou.

evelynm
5. jan 2015

@jamabe , napisala som to iste, co ty 🙂 . Suhlasim s tebou. Pracujem s detmi s poruchamim spravania a prichadzam do kontaktu aj s detmi z detských domovov.

miskakyblik
autor
5. jan 2015

@sleepyo dakujem za typ, urcite o tom nieco pocitam..Male dietatko nechcem, jednak ze na male babo cakaju stovky rodicov ktorí deti mat nemozu a bolo by odo mna sebecke si bravat male dieta...tie maju asi vacsi sancu na adopciu, pretoe ak chcu byt (podla mna) ludia rodicmi dietata zd omova, riesia primarne otazku veku..presne aby si co najmenej pamatalo z minuleho zivota a vedeli ho vniest medzi seba bez nejakych vacsich spomienok a rán...ja by som zas chcela dat sancu dievcatku ktorá v takom ,,povedzme skorotínedžerskom veku´´ potrebuje nejaku kamosku, niekoho kto jej ukaze aj iny rozmer...
@sunshineka hm tak toto som si praveze jedine predstavovala trochu ,,romanticky´´a sice ze sa s tym dietatom akoby ,,najdes´´..nechcem tym povedat ze sa budem spoliehat na ,,lasku na prvy pohlad´´ale proste take nieco co si na tom dietati hned vsimnes a ostane ti v hlave ....ze proste podvedome budes k nemu inklinovat..neriesim na zaklade coho to bude, ale podla mna aj v takychto pripadoch to skratka niekedy vyjde a niekedy nie..resp. nie s kazdm to vyjde,....ale to je len moja predstava a samozrejme vzhladom na moje nulove skusenosti to moze byt aj tak ako hovoris ty, ze tam pridem, nebduem si vediet vybrat, vstekych mi bude luto ( co tiez nieje vec ktoru chcem tomu dietatu davat-lutost-tej ma v zivote asi kazdy po krk) a s revom odidem domov, ze som to nezvladla a vstekym nemozem dat vsetko a vybrat si neviem..nechcem aby to bolo ako v obchode ze prosim si blondave dievccatko s kudrlinkami a modrymi ockami, tiche,nehlucne, inteligente a bla bla...na to tam niesom...a preto tam nejdem, nejdem si vyberat barbinku aby som sa s nou mohla pochvalit na ihrisku...verim ze sa tam miesaju rozne povahy, niektoré deti su podla mna celkom dobre zmierene s tym co maju, niektoré maju silnu povahu odmalicka a takpovediac ,,nikoho nepotrebuju´´..ine tym velmi trpia a velmi by potrebovali niekoho blizsieho nez je vychovavatel v DD...myslim si ze aj tam su rozne povahy a typy vyvyjajuceho sa cloveka, a keby som citila ze toto dieta ma potrebuje, resp.potrebuje to co ja ponukam, bol by to ten moment...ale neviem vazen neviem..isto este pockam, mozno niekto ,,funguje´´ na takomto sposobe a dozviem sa viac...dakujem moc za nazor..

liz_lemon
5. jan 2015

@jamabe nemyslela som to tak, ze su siroty, ale ze nemaju skutocnu rodinu

jamabe
5. jan 2015

@liz_lemon aha. Ale aj tak chcu ist casto radsej k matke alkoholicke... 😖

sunshineka
5. jan 2015

@miskakyblik chapem ta,ano aj ja by som si urcite vybrala jedno,ktore by mi bolo srdcu najblizsie.no co tie ostatne chudiatka?mne by svedomie nedovolilo.ja som strasne empaticky clovek,je mi luto vsetkeho ziveho,neziveho.na toto nemam srdce.ale dufam,ze najdes spravny sposob ako vykonat svoju tuzbu a poslanie

0silvia0
5. jan 2015

@miskakyblik
vedela by som si to predstaviť pri staršom dieťati, takmer teenagerovi, ktorému by si poskytla skôr kamarátstvo a iné prepojenie na svet za bránami DD - kino, divadlo, víkendové aktivity. Mladšie dieťa by mohlo stále dúfať, že si ho zoberieš nastálo a mohlo by byť sklamané - detská fantázia je nekonečná. Pri staršom dieťati by ste si to mohli na začiatku vyjasniť bez nejakých veľkých očakávaní. Na druhej strane dieťa, ktoré si nejakým spôsobom vyberieš (to si tiež neviem predstaviť akým spôsobom by si vyberala) môže byť konfrontované inými deťmi, ktoré mu môžu závidieť a tiež to nemusí v kolektíve robiť dobrú krv.

maznacik007
5. jan 2015

@miskakyblik takto to nefunguje .. do domova nepustaju len tak ... "hocikoho" ... jedine cez neziskovky ako dobrovolnik ... ani buduci osvojitelia ci pestuni si nechodia dietatko vyberat.

mas pomerne mylne predstavy o tom ako to funguje ... bez pripravy ta tam ani ako dobrovolnika len tak nepustia ....

a ziadne ze vyber ... oni vyberaju ktore deti sa dobrovolnickeho programu zucastnia...

liz_lemon
5. jan 2015

@jamabe viem, to mas ako so zenami, ktore sa stale vracaju k muzovi, ktory ich mlati...

chmurkaxy
5. jan 2015

@miskakyblik ahoj, nieco take existuje, tusim sa to vola www.tvojbuddy.sk . skus pozriet, mne sa ten koncept tiez paci 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre