Občasné návštevy v detskom domove

miskakyblik
5. jan 2015

Ahojte. Máte niekto skúsenosti s tým, že navštevujete nejake dieťa/deti v detskom domove bez toho, aby ste momentálne uvažovali nad jeho trvalou adopciou? Už dlho (asi 2-3 roky-takže to nieje momentálny výmysel s ktorým som sa včera zobudila)uvažujem, že by som chcela dopriať nejakému dievčatku akúsi osobu zvonka, ktorá ju bude navštevovať, trochu zpríjemnovať neľahký život, brávať na výlety, víkendy a podobne. Možno, že by som neskôr adopciu či náhradnú starostlivosť chcela, ale teraz to neviem. A zároveň nechcem nejakemu cloviečikovi dávať zbytočné nádeje, alebo urobit viac skody ako osohu na uz aj tak realitou dobitej duši detskej...Moj známy si takto bráva deti , vacsi pocet na vianoce, urobia pekne vianoce zopar deckam (vlastne nemaju, ide o starší par) ale tym to hasne, ziadne navstevovacky a podobne...

Predstavujem si to velmi jednoducho asi, ja viem. Ale chcela by som navstevovat(alebo ak chcete ,,kamošiť sa´´) dieta s vyšším vekom, napr.6-7 rokov, ktorému už čo to vysvetlím, a bude ma tiež chápať skor ako občasného spoločníka viem ze dokonalo mu to v tom veku nevysvetlim...ale mozno mu bude naozaj prínosom ze sa ma o koho oprieť , ze som z ineho prostredia a trošku ho vtiahnem do toho ineho sveta aky preziva kazdy den v detskom domove...

Aký mate na to nazor, co si o tom myslite, popripade mate s tym aj skusenosti? nechcem teraz linky na organizacie a podobne.chcem ludske nazory, pohlad iných ludí..ďakujem.
Miška

jana_eyre
5. jan 2015

@miskakyblik ja osobne s tymto skusenost nemam, ale muzova kolegyna ano.. patri do nejakej cirkvy, ktora teketo nieco usporaduva /preto neviem ci sa to da bezne/ a takto sa kamarati so 16rocnou slecnou.. Kolegyna uz ma deti odrastene, slecnu z DD brava na koncerty, do divadla, robi si s nou ulohy do skoly, vysvetluje ako funguju urady, ako funguje dospely zivot.. je to taka priprava do dospelosti, ked opusti brany detskeho domova.. slecna je za toto kamaratstvo celkom vdacna, pretoze kolegyna je velmi prijemna osoba, navyse posobi velmi matersky.. nemyslim ale ze ju berie ako matku - je uz velka a preto chape ten rozdiel.. neviem ako by to bolo pri mladsom dietati, predpokladam ale ze deti z DD nie su naivne a nemyslia si, ze ziskat mamu je take jednoduche..

osobne si myslim, ze ziskat si ich doveru je velmi narocne a ked si uz clovek tu doveru ziska, mal by pri nich zotrvat.. nemyslim tym, ze ich rovno adoptovat /nie kazdy ma tu moznost/ ale nemal by ratat s moznostou, ze pride cas, ked ich uz navstevovat nebude moct a defacto ich opusti..

vlastne, ked tak nad tym uvazujem, jednu podobnu skusenost som mala aj ja.. ked som mala 14 bola som na prazdninach u vzdialenejsej rodiny - v dedine bol detsky domov a my sme sa s chovancami skamaratili.. bolo mi ich velmi luto a vela deti sa na mna trocha naviazalo /bola som z hlavneho mesta, kamaratska - asi som pre nich bola pritazliva - lebo som mala vsetko to, co oni nie/ ked sme prisli na ich dvor, objimali ma dokonca aj rovnako stare, alebo aj starsie deti, boli stastne.. dlho sme si pisali, jeden chlapec mi dokonca poslal aj nahrdelnik co sam robil - mam ho do dnes ulozeny.. samozrejme, ked zacala skola mala som stale menej a menej casu a tak som sa ja prestala ozyvat.. na dalsi rok som vacsinu z tych deti stretla na nejakej hokejovej akcii, vsetci sa kumne rozbehli a vitali ma - len premna to uz bolo divne - nevidela som ich rok, navyse som bola s kamaratkami, ktore boli tak trocha povrchne, ako vela dievcat v tom veku.. jednoducho nase stretnutie asi ani pre nich nebolo uplne take, ako si predstavovali.. sklamala som ich doveru a dodnes na nich myslim a je mi luto, ze som sa nespravala vtedy inak.. ale mala som 15st, clovek vtedy uvazuje inak..

chcem tym povedat, ze ak sa na taketo nieco das, musis uz ratat s tym, ze je to zavazok na dlhe roky a nebude sa len tak dat ukoncit.. a ak ho ukoncis, mozes velmi ublizit..

enka111
9. jan 2015

@maznacik007 nemáš pravdu, že ťa do domova nepustia.
@miskakyblik My sme práve včera boli v detskom domove presne toto riešiť. Existuje takzvané dobrovoľníctvo, kedy si brávaš dieťa napr. na víkendy, raz mesačne, proste ako sa dohodnete. Väčšina detí dobrovoľníkov má a tie staršie deti dobrovoľníkov práve že nechcú. Nám ponúkli na výber troch chlapčekov vo veku 8 rokov, z toho dvaja žijú v profesionálnych rodinách. My sme sa rozhodli pre chlapčeka, ktorý je v detskom domove a podľa slov psychológa to deťom prospieva, že môžu ísť mimo detského domova. Psychológ ho pripraví na to, že si ho budeš brávať len občas, povie ti všetko o dieťati a ak nastane problém, vždy je tam psychológ, ktorý ti pomôže. Dokonca vraj niektoré deti sa tešia, keď pre nich príde dobrovoľník, ale zároveň sa potom tešia späť do domova. Berú to ako spestrenie. Vidím, že si zo Senca, tak ak by si chcela viac info, tak mi môžeš napísať správu.

kubena
29. apr 2015

ak povoli psycholog tak dieta davaju na navtevy , ale ide o pravidelnejsie navstevy nie ako iba na vianoce. ale ja tak ze na prázdniny, statne sviatky, jarne prázdniny.
vek vacsinou je cca okolo tych 10 rokov. aby to pochopili ze idu iba na vikend nie na stalo. Tie deti to vnimaju ako spestrenie a ze maju vonku ako keby novu rodinu na ktoru sa mozu obratit keby mali problemy alebo aj prezivali radosti.
viac je toho napisane na navrat.sk

fanta3
29. apr 2015

no podla mna urcite to dieta nejake nadeje bude mat- ze by si si ho mozno raz aj adoptovala napriklad (take tie podvedome myslienkove pochody), ale zas si myslim ze vzhladom na danu situaciu je to dobry napad. Urcite je mensie zlo ked dieta vypadne z uzavreteho priestoru detskeho domova, zazije nieco pekne, uvidi mozno ako sa spravate vy medzi sebou v rodine- dostane kladny priklad ako to ma v rodine vyzerat. Kedze casto krat tieto dietky ani netusia, ako funguje normalna rodina, tak si myslim ze taketo navstevy a vylety budu mat viac osohu ako negativ. Samozrejme treba hned od zaciatku jasne vymedzit hranice, ze ste len kamosi, jasne sa tak s dietatom dohodnut, ze ho beries len ako kamaratka na vylet, aby si nerobilo zbytocne iluzie. A samozrejme je vitana aj konzultacia dietata s psychologom.
Podla mna je lepsie vypadnut niekam i ked s nadejami, ako hnit v decaku medzi 4stenami 😉

kubena
29. apr 2015

@fanta3 oni musia vzdy prejst psychologickym vysetrenim ci su na to vhodne tie deti 😉 a vacinou su v ded deti ktore maju svoju rodinu

fanta3
30. apr 2015

@kubena vsak ano maju rodinu- ale aku? Keby "normalnu", tak su neni v detskom domove, tak preto som pisala ze by aspon videli ako to funguje v normalnej rodine (ktora netrpi roznymi problemami- financnymi, existencnymi a neviem akymi)

kubena
30. apr 2015

@fanta3 to že niekto trpí nedostatkom napríklad financií neznamená že sú zlí rodičia

fanta3
30. apr 2015

@kubena to som nepovedala a ak to tak vyznelo, tak som to tak nemyslela- financie samozrejme neurcuju kvalitu rodicovska. Mna s bratom vychovavala mamina sama z krajcirskeho platu a nikdy by som nepovedala ze bola zla matka. I ked sme si odopierali, bola tam laska, snaha a bola plnohodnotnym rodicom, ktory nas vychovaval i ked s okresanym rozpoctom.....ja som to brala vo vseobecnosti, ze hodne rodin (ktorych deti su v detskom domove) maju aj financne problemy- ale z dovodu ze ich prehraju napr.na automatoch, pripadne ine zavislosti). Rodičia sa o nich nechcú, alebo nevladzu starať (lebo maju často problemy sami so sebou).
Avšak toto nič nemeni na tom, že podla mojho osobneho nazoru, by zakladatelka temy urobila dobre, ak by si niektore dieta zobrala niekam na vylet, lebo tomu dietatu to prinesie viac pozitiv ako negativ.

kubena
30. apr 2015

@fanta3 tak to urcite taka navsteva moze na urcite deti posobit pozitivne

sonia.
11. sep 2019

@miskakyblik Viem, ze tema je stara uz par rokov, ale zaujima ma, ako to dopadlo 🙂. Isla si nakoniec do toho?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre