Pestúnska starostlivosť

dada1807
13. sep 2013

ahojte chcela by som poradit ,sestra čaka 3 dieta ktote chcela po porode dat na adopciu kedže je sama bez manžela ,ja som v juli o babatko prišla v 3 mesiace a chcela by som si vziat po dohode so sestrou jej dietatko do pestunskej starostlivosti čo musim urobit alebo kde mam začat čo vybavovat dakujem

maznacik007
13. sep 2013

@dada1807 pre vas je vhodnejsia nahradna osobna starostlivost NOS v tomto pripade kedze ide o pribuzensky vztah, mozete sa ist informovat na upsvar oddelenie socialno pravnej ochrany deti ... po porode preberiete dieta do starostlivosti sestra vybavi RL, a karticku poistenca pre dieta a spisete navrh na sud /s tym vam pomoze upsvar / na zverenie dietata do vasej osobnej starostlivosti samozrejme sestra musi suhlasit ... je mozne sa dokonca pokusit aj o dojcenie vo vasom pripade /napr. @lalus ma skusenosti/
absolvujete trojhodinovu pripravu na upsvar, oni vam presne povedia co treba dolozit ale pozadujte NOS nahradnu osobnu starostlivost

dada1807
autor
13. sep 2013

@maznacik007 dakujem 😉

iveta70
13. sep 2013

vasa sestra bude musiet platit vyzivne a budete pod kontrolou uradu...

jolana1954
21. okt 2013

áno iveta má pravdu, skús isť na UPSVaR tam ti povedia viac ,ale je tu aj iná možnosť, osvojenie 🙂 🙂 😀 😀 ....viem že je to tvoja sestra, ale kde máš nato garanciu že o pár rokov nebude chcieť to decko späť,a vtedy, to bude veľmi ale veľmi bolieť,ja robím už piaty rok pest. starostlivosť vtedy mi tie deti boli cudzie ale teraz už neviem ,a ale nechcem predstaviť že by mi ich niekto zobral . 🙂 🙂

r1000
27. jan 2014

dobry den ja mam taky isty problem ide o dve deti mojho brata, chcem si ich zobrat do nahradnej os.neviete mi povedat kolko stat prispieva, mame uver a bojim sa toho ci budem mat financie aby mali deti vsetko. ja mam svoje 3deticky.
ako to vlastne je,dakujem pekne

yukki
27. jan 2014

@maznacik007 nevieš ako je to s NOS? poradiť tuto
@r1000

maznacik007
27. jan 2014

@r1000 budete mat narok na 2x 135,69 EUR plus 2 x pridavok na dieta cca 22 EUR, plus moze si manzel uplatnit danovy bonus na dieta ...

narok na prispevok pre nahradneho rodica vam nevznikne kedze ide o pribuzneho v priamom rade ...

r1000
27. jan 2014

a ten jednorazovy na ten pravo mame 500e na dieta a co rodicia to im prisudi sud ze kolko budu musiet davat a ak by mi davali to mi potom odrataju s tych 135e,ci ako to je,dakujeme

r1000
27. jan 2014

jedno dieta uz mame v nahrad,starostlivosti to je sesternica jej mama prepadla alkoholu uz ju mame 8r a nedala by som ju.tam otec dava po 50e ,matka 21e,a stat 90e+pridavky
a dve mame svoje

maznacik007
27. jan 2014

@r1000 napiste vek deti aby som vam mohla presnejsie napisat ... k jednorazovemu prispevku plus ci ste vy na RD

ano sud im urci vyzivne a to sa odratava od tej sumy ...

deti uz ziju u vas? suhlasia ich rodicia so zverenim ?

r1000
27. jan 2014

deti su v krizovom a bude este sud deti maju 5 a 8r. a ja som na rodicovskom s 1r synom.
mame pre ne aj izbycku a este vahame ci si ich zobrat, volavam s nimi a spoliehaju sa na mna ze si ich zoberiem inak pojdu do deckeho domova. je to hrozne tazke,preco deti musia takto trpiet.
takze ak mi otec a matka budu davat po dajme tomu dokopy 50e tak mi stat doplati do tej sumi 135e a keby si ich zobral manzel na seba ani tam nedostane on prispevok ako nahradny rodic?

maznacik007
27. jan 2014

@r1000 este jedna vec oni maju nariadenu ustavnu starostlivost ci su v krizaku s rodicmi .... podla toho bude ci nebude narok na ten jednorazovy prispevok ...
lebo dieta musi byt take c) ktoré ku dňu zverenia do náhradnej starostlivosti je v ústavnej starostlivosti alebo v ochrannej výchove.

tam sa ten prispevok rodicovi neda velmi obist ... su to vasi pribuzny v priamom rade ..

r1000
27. jan 2014

su v krizaku bez rodicov, matka nema o ne zaujem a otec je psychicky mimo. su asi v ustavnej starostlivosti teraz kym nebude sud ,tam sa rozhodne co s nimi bude. prosim vas co mam robit, som na dne.stale nad tym rozmyslam aj krsna mama sa im otocila chrbtom. a mi staviame domcek teda uz ho skoro mame,takze nam ostane izba a ved deti nemozu za to akych maju rodicov. len sa bojim ze im nedam to co by som mala. ze to nezvladnem financne mame velky uver. co mam robit poradte mi tak strasne by som ich chcela ale je to velka zodpovednost. uz mam tri deticky a tuzim este po svojom . este rozmyslam ze si ich dam blizsie do domova a budem ich bravat aspon na prazdniny, aj teraz na jarne ich beriem.tesia sa velmi

maznacik007
27. jan 2014

@r1000 ja vas chapem nie je to jednoduche rozhodnutie .... a socialna pracovnicka z krizaku co hovori ... este je moznost ich vziat ako do profesionalnej rodiny ale to by musel suhlasit detsky domov ... skuste sa infomovat aj na tuto moznost ze by ich dali do detskeho domova k vam na blizko a vy by ste boli profesionalny rodic a mali ich v starostlivosti

maznacik007
27. jan 2014

@r1000 inak su to uz velke deti su aj moznosti na podporu nahradnej staroslivosti niektore nadacie, urcite su ludia co vam vypomozu napr. s oblecenim a vecami pre deti ...
na 99 mate narok na ten prispevok 500 eur na dieta jednorazovo ...

ja by som do toho sla .... 😉

r1000
27. jan 2014

a ak by som bola profesionalny rodic to co obnasa a prinasa?dakujem vam za radu. aj ja do toho strasne chcem ist,lenze ma brzdi ten uver co mame je to dost. a chcela som ist do zahranicia opatrovat ale aj to sa da.ked clovek chce vsetko sa da prisposobit a tie deti nemaju nikoho iba mna a starkych co byvaju u nas.

r1000
27. jan 2014

ako mislite nadacie na podporu nahradnej starostlivosti, poskytuju veci a mate nejake kontatky na takeho nadacie, to by bolo super. a vy mate deti?
strasne ma boli ked dieta trpi nieje to fer a tieto dve nemaju pravo mat taketo detstvo boli tyrane a ublizovalo sa im

kacena4
27. jan 2014

@r1000 profi rodicovstvo si odkonzultuj priamo s krizakom v ktorom su deti ci by ta vzali ako profika na tieto deti a mas to vyhrate inak pojde ti plat, ale mas aj povinnosti, papierovacky, ale podstatne je ci ta bude chciet krizove centrum zamestnat ci maju volne pracovne miesto to si zisti

r1000
27. jan 2014

krizove mame daleko od nas, a bude sud. nemam si ich dat sem blizsie do domova a tam sa informovat na toto profi rodicovstvo a to by som ich mala stale. ci ako to je a ako platia,nechapem tomuto to prvykrat pocujem.ale dakujem asi sa na toto dam .

r1000
27. jan 2014

ahoj kacena4 dakujem ti za tvoje pismena. a profi rodic kolko zaraba?a mozem profi rodicovstvo robit aj pri detoch s ktorymi som rodina ,ze su to deti bratove. toto by mi najviac vyhovovalo.lebo aspon by sa brat posnazil a vedel ze si ichmozu hocikedy adoptovat, lebo je flegmatik a musi o deti zabojovat a takto by som mu aspon pomohla ako profi rodic. a tam dostavas aj ten prispevok na dieta 135e a pridavky ci ako to je alebo ma vyplaca dd.

jajuska1212
8. feb 2014

sme nahradní rodičia chlapca 14r. sme jeho krsní rodičia. Do NOS nám bol zverený v novembri m.r.. V našej domácnosti vyrastal takmer od mala. Okrem toho máme uz svoje dve dospelé deti. Dopočula som sa ze z EU prišlo nariadnie kde nahradní rodičia musia 2 roky absolvovať školenia. Naozaj sa mi až rozum zastavuje nad touto hovadinou.Vie mi prosím vás niekdo niečo bližšie o tejto informácii povedať?Vďaka

najjulinka
9. feb 2014

@jajuska1212 vy patrite pod TN.. u vas robia pre nahradkarov nejake sedenia.. neviem či zrovna školenia.... mysliš to? lebo zakon žiaden nie je..

jajuska1212
11. feb 2014

Neviem konkretne ako sa to volá ja som to len počula a ževraj rodičia ktorí maju dieťa v pestunskej starostlivosti musia dokonca robiť aj nejaké skúšky.My sme len začiatočníci takže vobec neviem o čo ide o ake sedenia.....

runicka
17. feb 2014

Ja som sa bola informovať v Návrate v Prešove, tiež sa chceme s manželom stať pesrúnmi. Povedali mi takýto postup:
- na UPSVaR si musíme dať žiadosť, kde vyfasujeme kopec papierov,
- potom sa rozodnúť či pôjdeme cez Návrat alebo inú neziskovku alebo cez úrad, kde musíme apsolvovať povinnú prípravu na pestúnstvo, potom psychotesty či sme vhodný a rôzne sedenia ako modulové situácie / aspoň tak som to pochopila/
- potom čakať na dieťa, ak nie je voľné - tu si treba uvedomiť, že sú to deti ktoré nie sú vhodné na osvojenie, to znamená nie sú právne voľné.
- vhodné zúčastňovať sa na prednáškach čo sa týka výchovy, postupov, riešenie situácii, ktoré môžu nastať
Tie sedenia sú vhodné, lebo sa tam stretneš s ľudmi, ktorí už túto prácu-poslanie robia a majú skúsenosti s výchovou detí. Ty si musíš uvedomiť, ak ti ide o pestúnstvo, že deti majú svojích biologických rodičov s ktorými musíš tiež komunikovať, rešpektovať ich práva, ak im súd ich práva nevzal. Taktiež majú právo stretávať sa s deťmi. Prejdi si zákon o rodine 36/2005 ,a niečo je aj v zákone 305/2005 o sociálonoprávnej ochrane detí a kuratele. Viem, že je aj zákon o príspevkoch pri náhradnej starostlivosti, ale ten na rýchlo neviem. Držím palce

nituka
16. mar 2014

Pekný večer prajem, chcela by som poprosiť všetkých náhradných rodičov o pomoc pri vyplnení dotazníka, za každý jeden dotazníček Vám zo srdca ďakujem https://docs.google.com/forms/d/18KeOSzcEUQqu9y...

r1000
19. sep 2014

dobry den prosim vas vie mi niketo povedat ako to je s platom profirodica?moja kamaratka sa chce stat a pitala sa ma to ,no toto neviem. ja som len pestun.dakujem za vsetky informacie. pekny den

mata128
19. sep 2014

@r1000 tak toto aj mna zaujima....

r1000
20. sep 2014

@mata128 ahoj aj ty chces byt profirodic?ci uz si?

r1000
1. nov 2014

@maznacik007 ahoj pisali sme si davnejsie prosim ta ako to je s tym profirodicovstvom. ak chcem deti mojho brata. do nos mi ich nedaju sama riaditelka domova kde su to neodporuca, lebo sa im musi clovek veeela venovat. jedno dieta je zaostalejsie. prosim ta pisala si mi ze ich mozem dostat do profirodicstva ako to je? pestunstvo mi nechce dovoliť manžel lebo vie že tam je malo prispevok a pri tychto detoch nemozem chodit do prace. prosim ta ako to je ohodnotene ako to platia?mam sa opitat nasej p.riaditelky ci mi ich daju do profirodicstva?dakujem za radu pekny vecer

lieky
17. nov 2015

ahoj potrebujem poradiť s témou: som v zozname žiadateľov o osvojeni skoro 5 rok, stále nič rozšírila som si prípravu o pestúnstvo. zaujíma ma ako budem mať dieťa v pestúnskej starostlivosti a 6 mesiacov biologická matka neprejaví záujem, podám návrh na úrade a súde na osvojenie dieťaťa, musí sa ešte biologická matka na súde vyjadriť a vzdať dieťaťa, alebo na rozhodnutie súdu stačí jej nezáujem po nejaký dlhší čas. ako postupovať čoho sa chytiť, kto mi poradí? Prosím?