Ako riešite financovanie IVF?

4. júl 2023

Ahojte ženy. Vyzerá to tak, že sa IVF-ku predsalen nevyhneme, hoci sme mali trpezlivosť naozaj celé roky a skúšali sme kadečo. Vybrali sme si Brno, keďže im jediným by som sa dokázala naozaj s dôverou zveriť do rúk. Začíname však riešiť otázku peňazí. Žijeme tak, ako veľká časť Slovákov - hypotéka, pravidelné výdavky, obaja platy tak akurát, že ani nie minimálka ale na druhej strane ani z ďaleka nie tak, že by ste si mohli vyskakovať. Hospodárime rozumne, žiadne zbytočné výstrelky. Žiaľ momentálne nemáme odložené bokom nič extra, možno pár stoviek a keď si pomyslím na financovanie IVF, dáva ma to dosť do stresu. Vy čo ste šli na IVF, mali ste nasporené, alebo vám pomohla rodina, alebo ste si nebodaj brali pôžičky? Podľa mňa sú to nehorázne pálky, od 2000 € do pomaly 4000€ keď sa všetko zráta. Ako ste riešili otázku financovania vy? Trápi pri IVF niekoho aj táto otázka alebo som jediná? Druhá vec je potom ten strach o zdravie a o to, či to vôbec vyjde ale to nechcem miešať do tejto témy, to je na dlhšie . Ďakujem pekne za vaše názory a vhľady, poteším sa, ak ma tu nezlinčujete za môj nazor 🙏. Pekný deň.

tahomi
4. júl 2023

V mojom okoli vsetci co riesili IVF mali peniaze nasporene, urcite by som to neriesila pozickou.
Treba si dat liecbu dopredu schvalit poistovnou a vacsiu cas nakladov v Brne ti poistovna preplati.

gejb
4. júl 2023

Mali sme našetrene. Tu je najlepšie ísť do toho s tým ze nebudeš pozerať na peniaze. Ak budete prepocitavat budeš mat tendenciu šetriť na doplnkových procedúrach. A to môže byť nakoniec kontraproduktívne a predrazi sa to lebo to nemusí vyjsť na prvy krat. Len jedna platba je taka väčšia, ostatne sú priebežne - napriklad za lieky sme platili mesiac vopred. Skus sa spýtať na splátkový kalendár...

autor
4. júl 2023

Áno, asi sa na to celé iba potrebujem nastaviť v hlave, keďže ešte som to celé ešte asi úplne nespracovala. Možnosť splátok je tiež fajn, skúsim vyzistiť.

petronelag
4. júl 2023

@tahomi Aj ja som poznala prípad, že si to dali schváliť zdrav.poisťovni dopredu a oni im potom preplatili náklady, vo výške ako keby im to robili na Slovensku.

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
juliet86
4. júl 2023

mali sme nasetrene. podobne ako by sme mali nasetrene na dovolenku. proste rezerva. cize sme nemuseli riesit kolko embryi si mozeme dovolit zmrazit atd

bororka
4. júl 2023

Mali sme odložené peniaze na dve IVF, keďže som chcela ísť viac-menej po sebe.
Ja by som radšej zobrala brigády na 6m a našetrila, ako ísť do mínusu. Keby si ostala tehu, s mínus 3000 a nebodaj na PN, zbytočne by si bola pod tlakom. Ak ťa netlačí vek či zdravie, hecnite sa obaja.
Držím palce, nech vám to vyjde na 1.x🍀

veselo_neveselo
4. júl 2023

A potom starostlvost o dieta, ta ta nedava do stresu? Ked budes na materskej, prip rodicaku...ved aj to vam zahybe s financiami. Ak nemas uz teraz ziadnu rezervu, tak este nie ste pripraveni nielen na Ivf, ani na dieta.

Zacnite setrit, aby ste potom neskor, a s malym babom, mohli spokojne zit a nemuseli obracat kazdu korunu dvakrat.

soraya004
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mikitilik29
4. júl 2023

Mali sme nasetrene, ale napríklad moja kolegyňa ostala bez detí nakoľko na to nemala peniaze s manzelom😏 je to smutné že poisťovne to nehradia v PL ej výške aspoň prvý cyklus. Kopec ludi na to jednoducho nema😪
Nás to vyšlo nejakých 5 tisíc.

stanka562
4. júl 2023

Mali sme našetrené, vyšlo nás to so všetkým do 4000€ len tak z výplat by sme to neutiahli.

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
princess59
4. júl 2023

Nás celé ivf na komplet stálo za cca dva roky cez 20000€ šialená suma ale nepatrili sme k tým "šťastnejším" ktorým sa to podarilo skôr a za normálne peniaze, je v tom ale zarátané okrem samotného ivf aj cestovné, a všetky platby na reproimunologii a ich liečba ....predsa len aj to treba platiť, nie len faktúry v centrách.... Mali sme našetrené a našťastie aj príjmy vďaka ktorým sme si to mohli dovoliť, treba si určiť dopredu hranicu, aj finančnú aj vnútornú, za ktorú ísť nechcete. U nás to bolo nadstavené tak že 3. Ivf a stop kvôli môjmu zdraviu, nakoniec bolo úspešné práve to tretie pri prvom vklade, a ešte ostalo jedno embryo v mrazáku.

zuzanka.zuzu
4. júl 2023

4000 eur ťa hádže do stresu??? 😂😂😂 juj tak to radšej ani nepíšem čo bude stáť dieťa....

freeja
4. júl 2023

Ja sa ospravedlňujem, ak je to nevhodne, som ale sokovana tymi sumami co tu dievcata pisete 🙄 nikdy som sa nad tym nezamyslala, mam dve deti pocate prirodzenou cestou...ale cize dajme tomu jednoducho povedane jeden pokus o dieta vyjde cca kolko? 2000? 😳

marca12
4. júl 2023

@freeja viac ako 2000€. Bohuzial nie je to lacna zalezitost. Tie peniaze su najmenej okrem toho je to brutalny zasah do organizmu zeny. Cele ivf je strasna "morda".

marca12
4. júl 2023

@zuzanka.zuzu Nuz vies tak niekto si vrzne a ma z toho deti a niekto musi zaplatit tisice eur,aby mali aspon jedno dieta. Malokomu vyjde hned prvy vklad. Takze z tohto hladiska je to strasna suma. Ked si vezmes,ze ostatni tie peniaze mozu vrazit do vybavicky a ty si bez uspor a este ani poriadne tehotna nie si.

juliet86
4. júl 2023

ja len ze samotne dieta nieco stoji... aj ked kuoujes druhej ruky zdedis po rodine lahko to moze. hyt tisic az dve...

juliet86
4. júl 2023

@marca12 tu lem chcem uviest ze je to individualne. presne kvoli takemuto nazeraniu som ivf posuvala ale napr pre mna to morda nebola. pritom som mala aj ohss. keby som vedela skor menej sa bala sla by som do ivf skor

rachel36a
4. júl 2023

My sme nechali za IVF necelych 8000€... Postupne sme si ich nasporili...

katuskamala1
4. júl 2023

My sme zili s platom ako vy,ale nemali sme hypo ale najomny byt. Nejako zazracne sa mi vtedy podarilo popri jednom prrijme mat i druhy na par mesiacov a z toho sme si vtedy nasporili na prve ivf vela rokov dozadu cca 1500e. Na druhe ivf manzel zarobil v zahranici, cca 2500e. No treba ratat aj cestovne,kazdu chvilku tam si,potom ak pojdes na cely mesiac na PN tak prijem mas nizsi.. pripadne ak to das dovolenkou pre teba lepsie,ale chodi sa do car aj par x tyzdenne. A vitaminy a pod. To sa nazbiera.. poznam par,co boli na myslim 12ivf cYkloch (neviem kolko vkladov mali)a dokopy cez 20 tisic za to dali,na slovensku,nie v zahranici hej.. a oplatilo sa maju dcerku 🙂 Tak dokladne preratajte,pošporte, pripadne vysli muza do zahranicia na cas aby zarobil vyssie. A drzim palceee

katuskamala1
4. júl 2023

@freeja veru. Jeden POKUS o dieta stoji cca 2000e. Ceny kazdy rok stupaju zavratnym tempom. Cely mesiac je zena odpisana,lebo do prace chodi jedine ak ma centrum asistovanej reprodukcie v meste na blizku a tolerantneho zamestnavatela kedze stale odbieha... A ake hormony do tela.. ach.. mam 2 deti po ivf a meviem ci tie hormony a tu pataliu co urobili niekedy dam doporiadku..

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
butterflyeffect
5. júl 2023

My sme cast zo svojich, cast pomohla rodina… riesili sme ale centrum na slovensku-takze mensie naklady na cestu a podobne-nas to vyslo necelych 2000 zatial… tiez mame hypo+uver na rekonstrukciu a dalsie vydavky ako vacsina ludi a nase uspory padli na prebiehajucu rekonstrukciu… ked prislo na ivf, neriesii sme ci na to mame ci nie, prosto ze do toho ideme a nejak to financne zvladneme… nech ta neodradza to ze pisu ze kazdy ma nasporene… pozri ak nemate nasporene a rodina nepomoze, tak kludne aj pozicka. Jedno Ivf v priemere stoji 2000 to nam hned dopredu povedali aj CAR, ak by si aj zobrala pozicku a sa rozratalo na 8 rokov co je maximum pri pozicke tak to vyjde do 30 eur na mesiac… myslim ze to stoji za to aj ked clovek preplati… nie kazdy ma nasetrene tisice… druha vec, ze pocas celeho procesu som nebola PN presne ako pise @jj298 celkovo som bola na 5 navstev a navstevy som zvladla pocas volnych dni v praci kedze pracujem na zmeny-a to veru tolerantneho zamestnavatele nemam, dokonca o tom ani v praci nevedeli… zalezi ale aj od toho ako to mas daleko a ako pracujes… nenechaj sa odradit, kto chce hlada sposoby. Drzim prsty 🙂

katuskamala1
5. júl 2023

@jj298 fuuu odradit?ako vas toto napadlo? ! Chcete rypat do niekoho?preco by som jej v zavere priala vela stastia?! Lebo hovorim svoju skusenost pani!. Chodila som do car 2h vlakom alebo autom 2-3x tyzdenne do vkladu. Je aj dlhy aj kratky protokol to snad viete . Mam 2deti po dvoch ivf,presla som si cestou tak hadam NEKLAMEM!

maminkadeticiek
5. júl 2023

Ja ti neviem ale pozicka,splatky na IVF???Akoze z coho chces potom zaplatit zakladnu vybavu pre dieta,z coho chcete zit na materskej a rodicaku ked uz teraz je to len tak tak a cas kedy sa mate pripravit na toto obdobie budete len splacat to co si minula otehotnenim?Zadlzit sa v takto krehkom obdobi tymto sposobom mi pride absolutne nerozumne.Chodte do toho ked na to budete mat peniaze.Urcite nie skor.Na matersku som mala nasetreny slusny balik penazi,aby sme mali rezervu a istotu,bala by som sa ist skor.Zarabam slusne, ale som stastna,ze v tejto tazkej dobe drahoty uz mam rodicak za sebou.A ist na matersku s dlhom a bez penazi navyse no nechapem ako niekto moze takto riskantne uvazovat.

bubinko1506
5. júl 2023

Nas IVF stalo v priebehu 1 roka cez 8000e, ratam len faktury v CAR a lieky. Peniaze sme mali nasetrene. Nesla by som do toho bez dostatocnych uspor, mozes ostat po IVF na rizikovom tehotenstve, nemusi ti vzniknut narok na matersku, o tom, ako klesne prijem rodiny pocas rodicaku ani nehovorim

mogaa
5. júl 2023

...ani dieťa nie je lacný "špás"....môžu sa podariť aj dvojičky, rovnako to nemusí výsť ani na prvý či druhý krát.....treba sa porozprávať s partnerom....ak teraz nič neodložíte keď ste len dvaja, čo potom keď budeš len na RP? prípadne po RD keď budete musieť financovať všetko čo do teraz + dieťa?lebo to nie je len aby malo čo jesť - náklady na škôlku, školu, krúžky.....čím väčšie dieťa, tým vyššie náklady....takže ak uvažujte o dieťati, treba sa uskromniť a šetriť....

mikitilik29
5. júl 2023

@jj298 si myslím ze je rozdiel s prepáčením vyrihat 5000 eur nárazov a postupne zabezpečovať dietatu veci. Zase až tak extrém e výdavky to nie sú. Nemusí mať narodené dieťa body značky adidas za 50 eur. Si myslím ze postačia aj veci od ruky.

miskam333
5. júl 2023

Tak toto je téma sama o sebe . My keď sme začali s ivf mala som 23 a salón v ktorom som teda nezarabala tisíce ale bola som rada že som pani svojho času a mám robotu ktorú milujem .Muž agronom no platovo nič moc .Do toho prišla korona a salón som mala zatvorený keďže u mňa by sa to na čierno nedalo . Čakali sme že súper sme mladý pár podarí sa 1 ivf ..Nakoniec to skončilo 4 ivf ,7vkladov a nespočet vyšetrení a najazdených km ...nechcem vedieť koľko sme za 5 rokov dali do vitamínov napríklad . Extrémne sumy .. Nemám spočítané všetko ale určite je to okolo 15-20tisic ako neľutujem ani cent ani keď nám to dieťa neprinieslo ..len keď si predstavím čo by všetko za to mohlo mať dieťatko alebo koľko mohlo mať nasporené keby to ide prirodzene je mi na grc ...strašne peniaze . Stále som si však hovorila že dobre že žijeme tu ..Niekde v zahraničí musia mať ženy aj 3 práce aby si mohli ivf dovoliť kedy len 1 cyklus stojí 20 tisíc . Pre to sa im oplatí cestovať do Európy . No a prvé ivf bolo z nasporených peňazí ..ostatné sme nejak postupne šetrili ..veľká pomoc bolo že.moja rodina mi od môjho narodenia sporila aj keď v malom lebo nie sme žiadni boháči ale za toľko rokov sporenia nám tie peniažky veľmi pomohli . Síce sme mohli začať stavať domček ,mať základovu dosku(za dnešné ceny nehnuteľností síce tažko 😂) alebo niečo na pozemok ako napríklad moja sestra ktorá tie peniažky využila takto tak my ich máme v CAR 😬 zbuchali sme svadbu a dostali aj nejaké svadobné dary -vsetko do ivf .Každý sviatok či to bolo 5,20 alebo 30 eur sme všetko odložili do ivf . Nakoniec nás to prekvapilo prirodzene už keď sme takmer riešili darcovsky program ...keď sme viedli debatu o ďalšom ivf tak by sme zas nejak tie peniaze nazbierali . Padlo už aj to že zatvorím môj životný sen -salon a pôjdem makať do zahraničia .Osud to zariadil sám 🤰🏻 tak snáď sa ivf a cenníkom ktoré stále narastajú vyhneme už .Chápem že to musí stáť tak veľa ale myslím si že by mohla poisťovňa preplácať viac . Buď plne 3 cykly alebo po 3 ivf ďalšie ivf plne preplatene však to že človek musí podstupovať viac a viac ivf značí len väčší problém a nie to že plat si sám 🤷🏻‍♀️ Ako keby to robia tie páry len pre zábavu no nie?😂🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre