Aký bol váš postoj pred mimotelovým oplodnením?

happy8051
3. dec 2011

Ahojte, vsetky vas zdravim a kazdej jednej z vas uprimne prajem, aby sa vasa nadej a snaha premenila na male vonave zdrave babatko.... Tema ktoru zakladam, sa netyka priamo mna, ide o moju blizku kamaratku.
Ma 34 rokov, prekonala onkologicke ochorenie, nasledkom ktoreho jej bol chirurgicky odstraneny jeden vajecnik aj vajcovod a podstupila niekolko cyklov chemoterapie. Toto sa stalo, ked mala 28 rokov.
Bola vtedy bez partnera a nerozmyslala nad detmi, a lekar ju neupozornil, ze pred operaciou a liecbou by bolo vhodne dat si odobrat oocyty a zmrazit pre pripad, ze by sa nasledkom liecby uz nedali cesrtve vajicka pouzit.
A presne toto sa stalo.... teraz ked chce babatko, lekar jej ako riesenie ponuka IVF, ani nie IUI ale rovno IVF, pretoze IUI by sa mohlo skoncit mimomaternicovym tehu a prisla by aj o druhy vajecnik....
Navyse ma problem aj s hormonalnym profilom, ma nizke AMH, len 0,3 a este jednu hodnotu vysoku, teda 12. Nevie presne o aky hormon ide, ja predpokladam ze je to FSH.
Jedinou moznostou pre nu je teda IVF a este nevie, ci bude mozne s vlastnymi vajickami, alebo bude musiet vyuzit moznost vajicok od darkyne.
Teraz piamo k problemu o ktorom by som chcela pokecat, kedze ja uz som v tomto bezradna....
Kamoska sa k tomuto celemu stavia zvlastne....berie to ako nespravodlivost a citi sa ukrivdena, ze musi absolvovat IVF...zda sa mi, ze vobec neveri v to, ze sa jej to podari a ani sa tym nezaobera tolko, kolko by podla mna mala...ja jej zistujem veci odkial mozem, tu na MK, od znamych lekarov...zohnala som jej lieky na navysenie AMh, sice ich berie ale je mimoriadne skepticka a neustale opakuje, ze aj tak dieta nebude mat.... pripadne povie "Uvidime ako to bude".
Ja som teraz druhykrat planovane tehotna a som jednou z tych stastnych zien, ktorym sa to pri oboch detoch podarilo na prvykrat....ale naozaj mam pochopenie pre vsetky snazilky.... kvoli mojmu druhemu tehu som si od kamosky vypocula skaredu scenu plnu vycitiek, vety ako: !Ty o tom nic nevies ake to je, ked chces dieta a nemas ho, ked ty si tehotna vzdy na prvykrat.... Ale je to nespravodlive ze ty ano a ja nie a to si este vyzeries"
Tato hadka mi vyrobila naozaj prvotriedne depky a este stale mam v sebe pocit strachu, ze sa naozaj nieco stane.....
Chvilku som sa na nu hnevala a chvilku som plakala, ale nehnevam sa uz na nu.... ja ju naozaj chapem... ozvala sa mi po mesiaci, sice moje tehotenstvo absolutne ignoruje a nepyta sa ma nan, ani sme sa osobne nestretli, ale piseme si....
Pisali sme si prave o jej IVF a stale ma rovnaky postoj....
Chcela by som sa s vami poradit....ako ju mam namotivovat k tomu, aby tomu zacala verit? aby robila vsetko co moze pre to, aby sa jej IVF podarilo....Ako jej mam vysvetlit, ze teraz nema cas a priestor na ukrivdenost, vycitky ostatnym tehotnym zenam atd...????
Naozaj som z toho nestastna....
Ako ste to brali vy, ked sze zistili, ze musite na asistovanu reprodukciu???
dakujem za nazory
Katka

cecil36
4. dec 2011

@happy8051
1. Vprvom rade si myslim, ze asi narazila na blbeho dr. lebo ani IVF ani IUI nezaruci, ze nenastane mimomaternicove tehu.
2. Nikoho nemozes donutit ani namotivovat aby niecomu veril, proste to musi prist samo. Bud verim, ze raz budem mat svoje babo alebo nie. Ani Ivf nemusi vyjst (a castokrat ani nevyjde) na prvy krat. Ja som bola vzdy po neuspechu uplne znicena. A prave vtedy tehotneli vsetky moje dobre kamosky. Citila som sa ako schizofrenik. Na jednej strane som im strasne babo priala (naozaj zo srdca a uprimne), lebo som vedela ako velmi sa tesia. Na druhej strane som citila velku krivdu, ze preco sa to nedari nam. Nikdy som to vsak nedala kamoskam pocitit, ale vyplakala som sa doma do vanusa ci na ramene mojho mm.
3. A ako som brala to, ze tehu budem len vdaka ivf? Normalne. Nie zeby ma to tesilo, ale povedala som si, ze budeme skusat. Aj prirodzene aj cez CAR. Po nociach som studovala na nete a prekladala si rozne clanky a studie, hladala informacie o dr. o metodach a vselicom moznom. My sme proste babo obaja velmi chceli, tak som sa nejako samostartovala 😀 Nebolo to lahke, ale vzdat som to vo svojom vnutri urcite nechcela. Ale k tomuto musi kazda zena dospiet sama, v tomto jej nemas ako pomoct. A zalezi to aj od povahy kazdej zeny, ci sa rychlo vzdava alebo je bojovnicka.

pici
5. dec 2011

@linda81
@bettypo ja som si zvykla na vsetko. svagriny uz chcu druhe :D kamoska otehu co nechcela a teraz porodila, dalsia kamoska si naplanovala tretie a ma... no co uz.... ja som vsetkym krsna :D a nosia mi na strazenie :D a to ma tesi...

piskota77
6. dec 2011

@happy8051 ja mam tiez 34 rokov a snazim sa otehotniet 6 rokov. Mam za sebou 3x IUI a 3x IVF a vsetko negativne. Neviem co poradit, pretote sama niekedy potrebujem pomoc. Po poslednom oktobrovom neuspesnom IVF som na tom bola fakt zle, schudla som 5 kil, ale mna vzdy povzbudi nejaky novy podnet z tohto fora. Vzdy najdem nieco co som este neskusala a o tom si myslim, co ked to zaberie. Obidvaja s manzelom nemame ziadny vazny dovod preco nemozme mat dieta a aj tak to nejde. Sme si len my dvaja oporou. Manzel je optimista, ja pesimista, tak sa vzorne doplname a verime, ze raz aj nam sa zadari. hoci roky utekaju.

zdenkazdenka
14. dec 2011

je to strasne nespravodlive preco niekto ma deti kolko si len zmysli a niekto ani jedno stale sa pytam dookola preco??ja tiez neviem otehtniet a asi ani nikdy nebudem moct ale to nebudem rozoberat.Tiez mam kamaratku ktora otehotnnela na prvy sup aj kolegyna v praci nastastie nieje somnou na smene.nemozem ich ani citit ke to krute ale je to tak a myslim ze to preziva kazda z nas co nemoze mat deti len si to neprizna.Citim strasny hnev a nespravodlivost ale mozno sa dockam niecoho ineho co ma urobi stastnou aj ked si nic stastnejsie neviem predstavit..Takze kamosku uplne chapem

cherrry7
16. dec 2011

My sme boli na IVF v auguste a neuspesne:o( potom KET v septembri a opat nic:o( vsetko sme si hradili kedze v mojom veku uz mi poistovna nepreplaca nic.Lekarka mi navrhla dalsie IVF,chcem-ale mam obrovsky strach z neuspechu,ale tak tuzime po babatku....jednoducho tuuuzime.....potrebujem optimisticku kamosku na pisanie...

lume
16. dec 2011

Pre vsetky dievcata, ktore maju tesne po 30-tke a problem s otehotnenim: Mozno Vas povzbudi to, ked napisem, ze mate pred sebou aj 10 rokov dalsieho snazenia a X IVF pokusov. V mojom pripade sme zacali pracovat na babatku ked som mala 34, lebo dovtedy sme chceli dosiahnut to a to, pobudnut isty cas mimi Slovenska, trochu usetrit peniaze atd. Asi to mnohe poznaju. Povedala som si, ze do 35-ky porodim, ale nestalo sa tak. Musim povedat, ze sme s a snazili skoro rok, ale uvedomila som si, ze uz mam svoj vek, tak po roku snazenia sme nabehli do centra. Vysetrenia v nasom pripade neukazali nic, co by branilo, aby sme mali prirodzenou cestou babatko, ale neslo to. Tak som mala 3x neuspesne IUI, laparoskopicke vysetrenie priechodnosti vajcovodov som v podstate podstupila zbytocne, lebo aj tak nas napokon cakalo IVF. Na nasu radost vyslo uz prve IVF, ale mala som zamlknuty potrat vo 8.tt a tak kolotoc stimulacia a IVF zacal odznova, ale s tym, ze som sla na dalsie vysetrenia, ktore mi pred tym nerobili. Geneticke vysetrenie u mna potvrdilo vrodenu zvysenu zrazanlivost krvi a verim, ze toto je pricina toho, ze neviem otehotniet a v podstate bez liekov donosit dieta. Aby som to zhrnula: Nase snazenie trvalo od jesene 2009 a vysledok je, ze momentalne som v 35 tt a setrim sa uz na materskej dovolenke.
Mam kamaratku, ktora podstupila asi 4 ivf v USA a to mala vyse 40 rokov. Uz jej ani nedavali lekari nadej, lebo ma vraj stare vajicka a 4.IVF im vyslo maju zdrave dvojicky.
Myslim, ze naozaj treba hlavne pozitivne mysliet a pre Vas mladsie len si povedat, ze mozete este 10 rokov skusat. My co mame blizsie ku 40-tke, uz tolko casu nemame.

rolak
16. dec 2011

@happy8051 myslím si,že by si sa do toho vôbec nemala starať.... len jjej tým viac ubližuješ... a sebe tiež,lebo bude na teba len viac nahnevaná... každá,ktorá má problém s otehotnením si tým musí prejsť sama,ako jej chceš pomôcť? aby sa pozerala na tvoje rastúce bruško???? ak ju chápeš,tak pochop, že proste od teba pomoc nechce.... ja som mala problém s otehotnením,majú ho aj 2 moje kamošky,jedna brala IVF normálne,proste ako ďalší krok k ceste za bábom,druhá ho všakovako odmieta,je to jej telo,jej život,do toho sa nedá nikoho nútiť,ani motivovať, na jej mieste by som svoj stav konzultovalaa s viacerými lekármi, niektorí v CAR akoby šli len po prachoch....

little_miracle
21. dec 2011

@happy8051 ocenujem tvoju angazovanost za kamaratku, ale naozaj by si sa mala vzit do jej koze a ak si ozajstna priatelka, mala by si prijat jej postoj nech je akykolvek.
Ja ti poviem moj pribeh.......chodili sme do centra asistovanej reprodukcie ca. 1/2 roka (bez uspechu), ked moja vtedy este len nastavajuca svagrina oznamila ze je tehu a dokonca na prvy krat......vtedy som chcela vyskocit z okna. Teraz ma uz 2-mesacnu dcerku, na ktoru som sa dokazala ist pozriet len vdaka tomu, ze som prave bola po embryotransfere. Embryjka sa krasne ujali, ale zial v 7tt sme o ne prisli. Svagrinu mam velmi rada, ale vzdy ked sa ma ONA pokusala ubezpecit ze vsetko bude dobre a raz aj my budeme mat mimi, vyvolavalo to vo mne zachvaty zurivosti....a myslienky ktore sa mi v takych chvilach prehanali hlavou radsej ani neopisem, lebo by som sa za ne musela hanbit.
Po potrate sme boli na navsteve, ale ked som videla malu, zosypala som sa........a viem ze velmi dlho tam nepojdem, pretoze pre nich to bude mensie zlo ako keby som ja mala tyrat svoju vlastnu uz aj tak velmi zranenu psychiku.
Tak ju prosim skus pochopit a nechaj ju ist svojou vlastnou cestou... Clovek, ktory niecim takym neprechadza nikdy nepochopi ake je to v skutocnosti tazke - nech sa snazi akokolvek ☹

gwenni
21. dec 2011

@little_miracle keď som si čítala tvoje pocity, je mi to veľmi ľúto že aj ty si takým niečím prechádzaš :( :( viem presne o čom píšeš každé jedno tvoje slovo chápem a temn kto také niečo nezažil nikdy nepochopí .... :( :(
Prajem ti k Vianociam aby si si pod stromčekom našla veľký balík plný sili ktorú potrebuješ na ten boj ktorý raz vyhráš !!!! Musíš !!! Tak ako aj ja som si to zaumnienila a tiež musím!!!

gwenni
21. dec 2011

@cherrry7 verím ti že máš strach ale vďaka strachu to dieťatko mať nikdy nebudeš, prosím ťa z celého srdca za tvoje dieťatko ktoré tam niekde ďaleko na teba čaká aby k tebe mohlo prísť do bruška na 9mesiacov, na 9nádherných mesiacov na ktoré nikdy nezabudneš a na to nádherné voňavučké dieťatko keď ho budeš držať v náručí....za toto musíš bojovať...nesmieš to vzdávať
Ak chceš mne môžeš kedykoľvek napísať ja mám toho za sebou tiež dosť a možno ti budem vedieť poradiť, alebo ťa aspoň podporiť v ťažkých chvíľach...

gwenni
21. dec 2011

@cecil36 napísala si to veľmi pekne 🙂 🙂 z celého srdca prajem zdravé dieťatko 🙂

gwenni
21. dec 2011

@happy8051 ja na jednej strane tvoju kamarátku chápem a chápem aj teba tiež by som sa na tvojom mieste takto trápila, kôli nej ak by sa nejáko dalo ja by som jej tiež chcela nejáko pomôcť dodať chuť a silu bojovať aj keď ona asi nebude chcieť o tom počuť aj ja som mala chvíľu také obdobie že keď mi niekto začal rozprávať o tom ako aj tomu zomrelo dieťatko a aj tým sa stalo to .....bolo úplne jedno ....nech na nich padne aj zemegula bolo mi to jedno pretože bolesť v mojom srdci bola taká veľká že ma nikto a nič iné nezaujímalo. Pomohlo mi keď som svoj životný úsek boja o dieťatko zverejnila tu na MK ako príbeh aj keď ja toto slovo neznášam, lebo to je môj život :( :( ja niesom žiadny príbeh.
Pozerám inak že sme skoro rovnako tehotné, tak prajem zdravé dieťatko 🙂

ma77
21. dec 2011

@little_miracle Krasne si to napisala preživam tie iste pocity ako ty 😒 6rokov sa snažim otehotniet pol roka chodim do Car všetci dr. mi hovoria že mam svoj vek a tažko je otehotniet v mojom veku atd. mam švagrinu ktora otehotnela na 1šup a ma 40 a ked mi to povedala tiež som myslela že vyskočim z okna 😀 teraz je v 6mesiaci a ja sa nemôžem na nu ani pozriet a to som myslela že mi šibe ale vidim že psychika je v haji ☹

ma77
21. dec 2011

@gwenni vidim že si silna žena a maš vela optimizmu v sebe normalne ti zavidim tvoj optimizmus kiež by som aj ja taky mala ☹ 😝

hariet
21. dec 2011

baby ja prezivam to iste :(( My sa snazime 3 roky, mam za sebou jeden MA a sestra je teraz tehu, na1.x ...... mame sa teraz na vianoce stretnut a ja sa bojim ako to zvladnem, bojujem s rovnakymi pocitmi ako vy...Je to tazke ☹

hariet
21. dec 2011

Najradsej by som ju ani nevidela radsej, nech si nemysli ze jej nedoprajem alebo co... po telefone sa jej nedokazem opytat jedinu normalnu otazku k jej tehu alebo nejako spontanne prejavit radost ☹ Baby ako toto prekonat a tvarit sa normalne? ...

happy8051
autor
22. dec 2011

pred casom som zalozila tuto temu.... bolo mi vtedy naozaj z celej situacie smutno a stale je...ale vyriesilo sa to same.... kamoska uplne so mnou prerusila kontakt.... je to tazke, ale nemam inu moznost ako to akceptovat, nic viac nemozem robit....

latvia
22. dec 2011

@happy8051 nechaj tak, ona to prehodnoti ked na to dozrie cas. prave priatelstvo sa nikdy nerozkamarati natrvalo 😉 bud tu pre nu, ked sa rozhodne vratit ta do svojho zivota, to je to jedine co mozes pre nu urobit

stela01
22. dec 2011

@happy8051 Ako som to brala , stastne za moznost aku nam veda momentalne ponuka 🙂 par rokou dozadu si ani neskrtnem :(

gwenni
22. dec 2011

@happy8051 to mi je ľúto :( časom sa to možno napraví, je to pre ňu naozaj veľmi ťažké

gwenni
22. dec 2011

@ma77 ale ja nemám inú možnosť ako veriť tomu že raz budem mať dieťatko....to ma ženie dopredu a dáva mi silu žiť a bojovať....nevieš si predstaviť na akom dne som bola keď môj synček zomieral a ja som ho držala za rúčku.....

bettypo
22. dec 2011

@ma77 prosím Ťa to akí dr. Ti vravia že máš svoj vek, že je ťažko otehotnieť v takom veku 😲 😲 😲

ma77
24. dec 2011

@bettypo Všetci aj môj gyndoš aj v CAR a tak dalej 😲 😲 😲 😠

halienka
24. dec 2011

@ma77 tak ja som práve v 35 kooonečne otehotnela prvýkrát - prirodzene, potom v 37 druhýkrát prirodzene...dovtedy to nijako nešlo, dlhé nepravidelné cykly, prešla som všetkým až po neúspešné umelé opl. a po 35 akoby sa to nejako prelomilo...teraz mám omnoho lepší cyklus a mám pocit, že keby som chcela tak otehotniem raz-dva...proste akoby moje telo až teraz na to dozrelo 😉 takže také reči si nevšímaj, poznám kopec žien, ktoré začali rodiť až po 35-tke a v pohode 😉 🙂 dokonca poznám prípad ženy, ktorá si v 36 rokoch adoptovala dieťa, lebo sa jej roky nedarilo a po všetkých možných pokusoch sa už na to vykašlala. Rok po adopcii otehotnela a potom do 43 rokov ešte 3x 😀 čiže teraz má 1 adopt. a 4 svoje deti 😅 😀 Jasné, že už nemáme 20 rokov, ale kým ešte menštruujeme a aspoň raz za čas ovulujeme, tak tá šanca je vždy 😉 🙂 Ja som si stále vravela, že kým nie som v prechode tak sa šance nevzdám 😀

ma77
24. dec 2011

@halienka Ja si tiež myslim že kym nie sme v prechode tak šanca je vždy 😉 len doktori hovoria že čim sme staršie tak tym staršie su naše vaječniky a nepracuju tak ked sme mali 20 😒

bettypo
25. dec 2011

@ma77 hlavne že mňa H presviedčal, že toľko čo máme vôbec nie je veľa, že je to v pohode 😀 😝 . Kašli na tieto reči, málo je takých šťastlivcov, čo im to vyjde na prvýkrát

cervena_ciapocka
31. dec 2011

Nám sa nedarilo 3 roky otehotnieť, tiež mi bolo "ľúto" alebo som "závidela" keď boli všetci okolo mňa tehotní a ja nič, ale nechávala som si to pre seba a určite nerobila scény. Potom som si povedala dosť a začala v každej veci hľadať výhodu toho, že sme bez dieťaťa a užívať si to. No a potom som som otehotnela ani neviem ako 😅

No z tvojej známej mám pocit, že ak by aj dieťa mala zrazu by to už pre ňu nebolo to pravé a ani vtedy by nebola šťastná. (Ako keď malé dieťa niečo veľmi chce a hnevá sa na všetkých a keď to dostane tak je chvíľu nadšené, no potom si uvedomí, že to vlastne nepotrebuje.) Pripadá mi ako zaslepená tým hnevom na všetkých a nepremýšľa nad skutočným materstvom. Jednoducho chce to čo majú aj ostatné a keď to nemá je to nespravodlivé ... Asi by sa tešila z tehotenstva, ale keď by už bolo treba 24 hodín denne behať okolo bába, tak ktovie aká by bola. Mala by sa ukľudniť hlavne. Chvíľu to neriešiť. A až keď to bude sama chcieť tak za tým ísť. lebo riešiť IVF a neveriť v to je nie najlepšie. Dieťa sa už nedá vrátiť.

bettypo
31. dec 2011

@cervena_ciapocka nič v zlom teda ale takéto hodnotenie človeka ktorého ani nepoznáš. A hlavne v situácii s ktorou ty nemáš žiadne vlastné skúsenosti. Postrehla si, že tá baba rieši otázku darcovstva vajíčok?

bettypo
31. dec 2011

@happy8051 k tvojmu poslednému príspevku. Napadlo mi, či kamoška nenašla túto diskusiu. Ty máš zverejnenú fotku a o nej si povedala toľko informácií, že je identifikovateľná pre ľudí ktorí Vás poznajú ..... Asi vieš čo by bolo najlepšie

cervena_ciapocka
31. dec 2011

@bettypo len som povedala čo si myslím, a netvrdím, že to je pravda, ani ju nesúdim. Ved okrem zakladateľky ju tu nik nepozná. A v podstate by bolo veľmi dobré ak by som sa totálne mýlila 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre