Detičky zo skúmavky - aké sú tie vaše?

20. dec 2023

Ahojte žienky, chystám sa na naše prvé IVF a mám otázok ohľadom detičiek zo skúmavky. V prvom rade chcem povedať, že v žiadnom prípade sa tu nechcem týmto príspevkom nikoho dotknúť, ide čisto o otázku pre zaujímavosť.
Mnohí hovoria, že detičky zo skúmavky sú troška iné, že im akoby chýba iskra, že najmä aj keď sú staršie, majú sklony byť také akoby pesimickejšie, bez radosti, bez iskry. Máte takú skúsenosť aj vy? Tiež sa hovorí, že tieto detičky sú náchylnejšie, aj na choroby a pod. Aké sú vaše deti, ktoré boli počaté prostredníctvom IVF? Ja si myslím že toto čo sa hovorí, je nonsens, ale zaujímajú ma reálne skúsenosti rodičov týchto detí. Všimli ste si, že by vaše deti počaté IVF boli v niečom zásadne odlišné od prirodzene počatých detí, alebo vôbec?
Ešte raz pre istotu pripomínam, tento príspevok v žiadnom prípade nie je písaný s úmyslom kohokoľvek uraziť, sama sa na IVF chystám a nemám nič proti tomu, práve naopak.
Ďakujem za vaše zdieľanie, kto to tak cíti ♥️

17alexis
20. dec 2023

@belllinka v poriadku, články nech sú aké chcú aj o čom chcú.

tamta
20. dec 2023

..uz len tym, ze to voláš 'deti zo skúmavky' značí čisto provokacny príspevok... Ty si založis diskusiu anonymne a ženy, ktoré to podstúpili, ti majú písať pod svojim nickom? Snad tak žiadna neurobí...

xenyja
20. dec 2023

...tiež som si kedysi čítala vo vseobecnosti o ivf keď som nevedela do čoho idem....a pamätám si náhodou, že bolo spomenuté, že žiadna taká štúdia ako sa pýtate neexistuje...reči vznikajú skôr od tých, čo nemali problém otehotnieť prirodzene.....moja malá má 2 roky 3 mesiace, prvý rok bola neuveriteľne náročná, za to je veľmi šikovna, empatická, stále sa zo všetkého raduje, niekedy trochu majsterka sveta, má svoju hlavu, ale veľa nám už rozumie a vie si dať normálne povedať, posluchne,....hlavne, nebýva chorá, ani naša doktorka nechape....ale to sú naozaj veci genetiky, výchovy. Charakter, výchovu, povahu naozaj pobyt v skúmavke neovplyvní.

snowflakenel
20. dec 2023

@17alexis aj ja mam dceru z ivf. Je uzasna. Vobec nelutijem rozhodnutie absolvovat cely proces. Vyraz ,,zo skumavky,, mi nevadi. Ale vies co mi vadi? Ked ta zeny budu odcudzovat za to, ze si na to ivf vobec sla, ze hormonmi znecistujes prirodu( ano, dobre citas, aj s tym som sa tu stretla a reci ohladom zabijania embrii). Pritom vobec nevedia, ako cely proces prebieha....

17alexis
20. dec 2023

@snowflakenel pri mojej povahe by som ich niekam poslala. Také niečo by mi nenapadlo ani z úst vypustiť a to dávno predtým, než som sama zistila, že iná možnosť pre mňa nie je. Na predmanželskej náuke nám kňaz hovoril, že nemáme ísť v budúcnosti na IVF lebo tie deti nie sú rodičmi tak veľmi ľúbené ako tie prirodzene urobené. Ach, keby len farárko vedel, aká bezpodmienečná je láska medzi rodičom a dieťaťom...a to pritom ten kňaz bol úžasný, veľmi mi bolo ľúto, keď ho preložili, ale jednoducho nepoznané je nepoznané

bolarazjedna
20. dec 2023

Osobne nepoznám nikoho dospelého, o ktorom by som vedela, že je počaté pomocou IVF, takže neviem sa k tomu vyjadriť, avšak podľa mňa je to iba "fáma", ktorá není ničím podložená.... Keď sme boli na predmanželskej príprave, jedine tam som počula podobný názor od pani, ktorá nám prednášala o prirodzených formách antikoncepcie, atď... Ze pozná take dievča (akurát v puberte) a vidno na nej, že je nevďačná k rodičom.... No aj vtedy som si pomyslela, čo je to za sprostosť, určite to nijako nesúvisí s IVF, ale skôr s výchovou, povahou, resp s tym, že je akurát v puberte, a mimochodom, to ze niekoho poznáš z diaľky ešte nevieš si vytvoriť o ňom adekvátny názor....

Ja si myslím, že táto povera o inakosti a náchylnosti na choroby u detí z IVF pramení v niečom takom, že napr aj pri šlachtení psov, zajacov atď, kedy sa umelo vyberajú tie s najlepšou genetickou, najsilnejší, atď, sa stáva, že nakoniec ten vyšlachtene plemeno je citlivejšie na choroby, napr keď sme mali doma zajacov také tie biele s červenými očkami, tak otec ich nerád choval, lebo ľahko sa nakazili a zdochýňali, oproti iným zajacom.

nikaeli
20. dec 2023

@snowflakenel práve preto som to napísala.. prešlo mi rukami kopu detí, všetky boli šantivé, veselé, zvedavé, niektoré "problémové". Momentálne pracujem s detičkami s PAS. Netuším ako prišli na tento svet, ani či sekciou, ani či boli kojené - čím som chcela povedať, že je to úplne jedno 🙃 dôležitá bola láska a túžba ich rodičov 💗

tiika
20. dec 2023

Kde si take niečo počula? Nemyslim to ako urážku, fakt ma to zaujíma. Nikdy som sa nestretla s tým, že by to len jeden človek povedal.
Sú to deti absolútne ako ktorékoľvek iné. A verím, že ani dnešná spoločnosť už nerieši, a nedáva najavo, kto bol ako počatý.

mimuska328
20. dec 2023

My tiež nás tlačia do IVF a takisto z každej strany toto počúvam ze aké sú tie deti denglave a stále choré a podobne.. sú to len reci starých ľudí ktorí žiadne ivf a podobne veci nikdy nemuseli riešiť

autor
20. dec 2023

@zuzanka.zuzu presne tak. Ja sama som budúca mama dieťatka "zo skúmavky" (dúfajme) a teda rozhodne mi to nepríde hanlivé, mňa ani nenapadlo že toto by sa tu riešilo. Prišlo mi to ako najjednoduchšie pomenovanie témy, nič iné v tom netreba hľadať, na čo sa hrať so slovíčkami

autor
20. dec 2023

@snowflakenel áno žiaľ aj ja sa stretávam s rôznymi odhováračkami od IVF, a medzi argumentami boli aj tieto veci, na ktoré som sa pýtala v skupine. Väčšinou sú tie odhovárania a odsudzovanie IVF-ka práve tými ľuďmi, ktorí prišli k deťom ani nevedia ako, takí ľudia nikdy nepochopia nás, čo inú možnosť nemáme, IVF sa zbytočne strašne démonizuje, a pritom každý, kto by bol v našich topánkach, by sa rovnako rozhodol do toho ísť. Nuž ale ľudia sú rôzni, nad tým sa ani netreba pozastavovať

autor
20. dec 2023

@17alexis no katolíci to je kapitola sama o sebe, tí to strašne odcudzuju a ukazujú prstom. Ale mne je to jedno, nech si každý hovorí čo chce. My naše dieťa budeme milovať rovnako, aj keď nebude počaté prirodzene.

autor
20. dec 2023

@tiika počula som to od ľudí, ktorí odcudzuju IVF a všetkých, ktorí sa pre túto možnosť rozhodnú (sú to presne takí ľudia , čo k deťom prišli ako nič). Vôbec som to nebrala samozrejme do úvahy, nech sa každý stará o seba, ale aj tak som zo zvedavosti dala túto tému, nech sa vyjadria ľudia, čo skutočne majú doma detičky počaté asistovanou reprodukciou

nevenka
20. dec 2023

Pozri, poviem Ti tak, patrim medzi tych, co prisli k detom "ani nevie ako", ale nemalo to tak byt. Mala som dost problemov s hormonami, cyklom, 2 lekari mi povedali, ze pre mna bude zazrak otehotniet prirodzene. A tiez sa mi nepaci take skatulkovanie, ze "Väčšinou sú tie odhovárania a odsudzovanie IVF-ka práve tými ľuďmi, ktorí prišli k deťom ani nevedia ako, takí ľudia nikdy nepochopia nás, čo inú možnosť nemáme, IVF sa zbytočne strašne démonizuje", ty tiez v tomto prispevku a touto vetou robis to iste, co nechces, aby robili Tebe. Kto chce ppchopit a ma kusok empatie v sebe, tak pochopi. Kto nechce, nepochopi.
Takze poprosim nehadzat nikoho do 1 vreca.
Nedovolila by som si nikoho odhovarat, odsudzovat za nieco taketo, hoci mam 4 deti prirodzene. Poznam ale v okoli viac deti pocatych s pomocou IVF a su ako kazde ine dieta pocate prirodzene. Ano, je pravda, ze som pocula aj ja kadeco. Aj ja mam na to svoj nazor. Poviem asi v skratke, ak Boh da, pocnes, ci uz prirodzene alebo s pomocou IVF...ako mi raz povedal jeden knaz, "ak Boh dietatu neda dusu, tak sa nepocne". Takze ocividne, aj deti z IVF maju dusu a boli pocate, tak ich Pan Boh tu chce mat.
Sama osobne neviem, ci by som to podstupila, tazko povedat, kedze sa nam vcelku rychlo podarili deticky. Ale asi skor aj ano, kedze viem, ake je to tazke o dieta prist a nemoct ho mat, hoci tak velmi po nom tuzis. Sestra potratila babatko, ked ja som cakala nase tretie. Boli to velmi tazke a zle casy pre nas...☹...
Takze nepytaj sa, zbytocne tu viris vasne, ak tuzis po babatku a nie je ina cesta, chod do toho. Ak je embryo zdrave a ma sa narodit, narodi sa, ci uz tak alebo onak. A ake bude, zavisi od genov, vychovy, prostredia, v ktorom bude vyrastat. Rovnako ako kazde ine dieta.

ema7813
20. dec 2023

Neverim ze clovek odkázany na IVF bude toto pisat. Chytám sa za hlavu. Takto chces vnímať svoje dieta, ze je skúmavky?

zorkahorka
20. dec 2023

@snowflakenel nas sa narodil v lete 😀 a zabudla som spomenut, ze byva akoby zamrazeny - je pomaly 😆

angeli121212
20. dec 2023

To čo si opísala že neoktorí tvrdia o deťoch z ivf akože ja sa na tom len smejem je to hovadina samozrejme 😂 máme syna z umeleho oplodnenia to dieťa je neskutočne vždy je veselý usmieva sa je strašne zvedavý všetko chce skúmať skúsiť vidieť, je neskutočne kontaktný usmieva sa a nechá sa ponosiť často aj cudzím ľuďom. Neviem ako iné deti ale my sme dostali do života malé slniečko a sme zaň vďační 😊

snowflakenel
20. dec 2023

Vies, ja mam jedno dieta z ivf, druhe prirodzene. Cize obe si pre nas zazrak. Jeden vedecky a jeden ,, prirodny,,. 🙂

snowflakenel
20. dec 2023

@nevenka keby boh nechcel, asi by nedovolol, aby ivf vobec vzniklo

kiki68
20. dec 2023

Zopar ich poznam a aj tych starsich a su to rovnake deti ako ine deti. Tieto bludy uz som pocula v roznych verziach, nedivim sa , ze sa pytas. Ale nic z toho nie je pravda. Iba sa tam pomoze tomu, aby zena otehotnela. Dalej to uz predsa ide beznym sposobom ako si priroda urci. A dalej uz je to o vychove a vobec aj povahe tej rodiny. Proste ked mas stryca nervaka, tak moze byt aj dieta nervak, ale aj uplny kludne. To uz viac verim na to, ze ake je v roku pocasie tak to ovplyvni dieta, ale aj to je urcite blbost 😀

nevenka
20. dec 2023

@snowflakenel to uz neviem posudit. Len ja som.si to zdovodnila takto.

sterea
20. dec 2023

Výraz dieťa zo skúmavky sa voľakedy bežne používal, nikoho týmto výrazom neurážate, dieťa je naozaj počaté v skúmavke či sa to niekomu páčiť alebo nie. Dana mám takto počaté deti a sú také isté ako štandardným spôsobom počaté deti, nie sú ani chorlavejsie ako ine

sterea
20. dec 2023

@sterea deti, učia sa dobre. Čo sa týka genetických porúch sú na tom rovnako ako iné deti.

sofinkasofinka
20. dec 2023

Máme dcérku "zo skúmavky", vôbec sa ma toto pomenovanie nedotýka. Má 16 rokov, je druháčka na gymnáziu. Môžem ti povedať, že sa veľmi vymyká z tvojho opisu. Od malička veľmi šikovná, je to veselá optimistka, rada sa stretáva s priateľmi, je neskutočne empatická a teší sa aj dobrému zdraviu. Je proste skvelá ❤️

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre