KET v natívnom cykle - september

13. sep 2022

Chystate sa niektora na Ket v nativnom cykle? Pripadne - boli ste a vyslo to? Podme sa spolu povzbudit 🙂

kaitlin3
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
14. sep 2022

@kaitlin3 tesim sa s tebou, ja som mala ist buducu stredu, ale dnes som bola na odbere krvi na lh, a ze uz mam pred prasknutim folikulu... takze asi az dalsi mesiac. 9 mesiacov som cakala na ket a zas toto... v pondelok 11 dc som 12,5 mm folik, dnes uz 18,5.. cize nemohli pichnut ovitrelle, ,e ovu je na spadnutie a my sme este ani nemali sex :/ skusime dnes.

autor
14. sep 2022

@kaitlin3 je to vas prvy ket? Et ste mali? 🙂

kaitlin3
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
14. sep 2022

@kaitlin3 brali ti aj krv na vysku lh a progesteronu? Do ktoreho centra chodis inak? Budem drzat palce aby vam tento ket vysiel. Mate potom este mrazakov?

kaitlin3
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
14. sep 2022

@kaitlin3 my mame 2 mrazacikov, chodime do Brna. Chceli by sme vklady stihnut do konca roka, aby sme potom neplatili za mrazenie. 1.vklad et skoncil biochem.tehu. ja som si isla dat sukromne do medirexu vziat krv na lh a progesteron, a plus som isla ku gyn na folikulometriu. U gyn ze 18 mm folikul a 10 mm endometrium, vsetko ok ale z krvi mi v Brne povedali, ze nemam ist na ket, lebo ze ovitrelle by mi uz nemohli dat, kedze ovulacia zacina. Ze oni tu ovu potrebuju skor spustit. Haluz, ze mi tak rychlo narastol folikul za 2 dni inak. Ked sa vsade pise ze 2 mm denne. Tak pojdeme ten dalsi mesiac. Hadam to uz bude lepsie nacasovane. Trosku mam pocit, ze to odflakli/podcenili. Lebo pri 28 dnovom cykle mohli predpokladat, ze 13 dc budem pred ovu, pripadne moze byt ovu. Mne vyslo z krvi, ze mam prave ovulaciu. A to sme sa tento mesiac nesnazili, skusime vecer na to skocit 🙂

kaitlin3
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
15. sep 2022

@kaitlin3 je zaujimave, ze vsade v centrach maju iny postup, a ty si si uz pichla ovitrelle? Tak nam neostava nic, len ist zas dalsi mesiac a hadam sa uz podari vklad a zaroven bude verim, ze uspesny 🙂

kaitlin3
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anetata
17. sep 2022

Bola som na Ket v nativnom cykle taktiez v Brne v Reprofite. Bola som dva mesiace po punkcii a vyslo to 😊 doma mame krasneho polrocneho synceka. Ono sa to moc naplanovat neda. Mne prvy mesiac isli podla tabuliek, ze cca 14-15den bude ovulacia, ale jasne ze nic, bola nizka sliznica a tak povedali, ze mozno ovulacia ani neprebehna a ak aj, tak mam nizke endometrium, takze nevkladali by. Mesiac na to bol ten isty scenar, ale lekarovi som povedala, ze ja mavam ovulaciu az okolo 20dna, tak som isla este na jednu kontrolu, kde bolo uz endometrium krasne a aj folikul velky, hladiny v krvi vysli dobre, takze sme naplanovali pichnutie ovitrellu, doma som pichla a vklad vysiel. Drzim moc palce!

gabrielamodrykonik
1. okt 2022

Ahoj, nativny = prirodzeny cyklus. To znamena, ze ak si isla v prirodzenom cykle, sleduje sa ovulacia a ked ti prebehne, teda praskne folikul, ten da signal do maternice, ze vsetko prebieha ako ma a ma sa pripravit na oplodnene vajicko. Teda ak ste mali zamrazene 5 dnove embryo v stadiu blastocysty, znamena to, ze ti na piaty den od ovulacie, maju vlozit embryo. Vtedy by mala byt aj vystelka, teda sliznice maternice najlepsie pripravena na uhniezdenie a najvyssiy predpoklad, ze sa embryo uhniezdi (endometrium ma byt cca +- 1,1-1,3 cm). Nerozumiem, na co si si mala pichat Ovitrelle, pretoze ten ti ma vyvolat ovulaciu a u teba ovulacia krasne prebiehala sama. Trebalo len odsledovat ten den ovulacie v prirodzenom cykle. Da sa to odkontrolovat ovulacnymi testami, ktore ked ti ukazu pozitivitu, tak je predpoklad, ze najbližších 24-28 hodin nastane ovulacia, sledovanim LH hormonu v krvi a tiez ultrazvukom (vidno, ci folikul uz praskol, alebo este nie). Najlepsie je tieto tri metody kombinovat spolu. Su este aj dalsie metody ako meranie bazalnej teploty a sledovanie hlienu, ale to zeny moze dost mylit a potom zbytocne stresovat, ak v tom nie su moc skusene. Podla toho sa potom planuje KET. Zeny este zacinaju 4-5 pred vkladom pre istotu brat progesteron bud v tabletach na vkladanie, alebo ustne (vacsinou 1-0-1), alebo injekcne raz za 24 hod. az do vysadenia lekarom. Predtym je vhodne uzivat aspon mesiac-dva kyselinu listovu a potom aj pocas prveho trimestra, ja som uzivala Femibion 1. Je to na planovanie tehotenstva a prve tyzdne tehotenstva. Tiez si pred KET treba dat doporiadku psychiku, vycistit hlavu, smiat sa, robit nejake aktivity a ak sa da chodit na slnko. Proste prekrvit organizmus a skusit aj prirodzene doplnat vitamin D. Inak k tym centram este vseobecne. Nerozumiem, ze ked pred odberom vajicok sleduju pravidelne zenu a ma veskeru starostlivost, ktoru ma mat pokial ide aj o kontroly ultrazvukom a o odbery krvi, preco presne toto sa nerobi aj pred vkladmi. Niekedy zena ide pred vkladom maximalne na dve uzv kontroly a krv jej ani nevezmu. Trufam si povedat (ze okrem kvalitnej stimulacie a kvalitnej embryologie a kvalitnych lekarov), je sledovanie zeny pred vkladom v nativnom cykle, jej ovulacie a individualne zohladnovanie jej menstruacneho cyklu a momentalneho zdravia, ta najdolezitejsia cast celeho procesu, aby vklad bol uspesny. Vediet spravne nacasovat vklad je alfa a omega uspesnosti vkladov. Nie vsetky zeny maju rovnaku dlzku menstruacneho cyklu atd. a nie je zodpovedne, po tom vsetkom, cim si zena musi z vramci umeleho oplodnenia prejst po zdravotnej, psychickej a aj finacnej stranke, aby vklady boli planovane automaticky ako na pase medzi 19-21 dnom. Sama som toho prikladom, ze keby som si nesledovala svoj menstruacny cyklus a na niektorych veciach si netrvala, tak mi vlad spravia prave medzi 19-21 dnom a je velka pravdepodobnost, ze by bol neuspeny. Preto zeny, pocuvajte svoju intuiciu, nacitajte si o tejto problematike co najviac, ale berte to skor odborne a moc sa citovo do toho neangazujte, konzulte svoj stav s vasimi gynekologmi, odbornymi lekarmi (hematologia, reprodukcna imunologia, endokrynologia, genetika) a ked vas poslu do reprodukcnych centier tak s lekarmi v reprodukcnych centrach. Nebojte sa lekarov v centrach pytat na vsetko, co vam nie je jasne. A ak vam nieco nesedi, nebojte sa povedat slusne aj svoj nazor. Oni su tam pre vas a mali by vam vsetko odborne a zaroven ludsky vysvetlit, tak aby vam vsetko bolo jasne. Ide o vase telo, vase zdravie, vase buduce stastie, vase buduce deti a v neposlednom rade aj o vase peniaze. Verme, ze vacsina lekarov, ktori sa dali na tuto cestu, pomahat zenam a parom v ich nelahkej zivotnej situacii a stretavaju sa s najvacsim ludskym nestastim, beru svoju pracu ako poslanie a ide im o to skutocne neplodnym parom pomoct a neberu to len ako zarobkovu cinnost.

autor
2. okt 2022

@gabrielamodrykonik dakujem krasne za tvoj komentar. Citim to uplne rovnako, ako si popisala. Ja absolutne nerozumiem preco to takto v centre chcu po mne... stopli mi Ket, ked som sa dopytovala, odpobed bola ze mi neodporucaju ist na vklad, nakolko ovulaciu mi musia vyvolat ovitrellom... aby vedeli naplanovat ket. Ja mam ovu kazdy mesiac... a kedze vysledky z krvi na 13 dc vysli tak, ze ovu sa spusta, vraj uz je neskoro a mame prist dalsi cyklus... je mi z toho uz do placu. Ak sa smiem opytat v ktorom centre ste boli a dali na tvoje pripomienky? Ja chodim do reprofitu v Brne.

gabrielamodrykonik
4. okt 2022

Vsetko zalezi aj od toho aku mas hrubku sliznice pri vklade. Mozno ti sliznica rychlejsie rastie ako ma a pri vklade by bola uz moc vysoka, alebo pomaly a mala by si ju prilis nizku. Potom by bol problem s uhniezdenim. Mozno ak ti rychlejsie rastie ako ma, tak mozno potrebuju skor spustit ovulaciu. Ja neviem, ja som laik a s tymto som ja nastastie nemala problem, takze az tak uplne dopodrobna sa tomu nerozumiem, ale pokial ti sliznica normalne rastie ako ma a nemas s tym problem, tak naozaj mohli pekne pockat, kym prebehne ovulacia prirodzene sama, teda ju poctivo odsledovat a ak mate patdnove embryo v stadiu blastocysty, tak ho na piaty den po ovulacii vlozit. Ja som mala hrubku sliznice pri vklade cca 11 mm. Moj gynekolog mi povedal, ze pod 9 mm by sa ani nemalo vkladat. A zistila som z odbornych clankov, ze najlepsie je, ked je sliznica vysoka cca 11-13 mm (cca 1,1-1,3 cm). A nativny cyklus by mal byt taky, ze ti vobec nezasahuju do tela nejakymi hormonalnymi injekciami, pokial nie je treba. Ja som si ziaden Ovitrelle na vyvolanie ovulacie nepichala. Jedine co som brala, tak progesteron na vkladanie 1-0-1 styri dni pred planovanym vkladom. No a co sa tyka mojho centra. Poviem ti tak, ze tiez som si vsetko kontrolovala aj sama ovulacnymi testami a povodne som mala naplanovany vklad o tri dni skor. Povodne mali prebehnut do vkladu len dve uzv kontroly a pri druhej mi uz dali podla zhodnotenia sliznice a otazky ci mam pravidelnu menstruciu rovno termin vkladu. Zapadalo to do 80 % statistiky vkladov na 19-21 den cyklu. Nebrali ani krv. Lenze moj menstruacny cyklus bol 31 dnovy a vedela som, ze vklad 5 dnovej blastocysty ma byt az na piaty den po ovulacii (tak to robia aj pri cerstvych transferoch) a ked mi pri tej druhej kontrole naplanovali rovno vklad o pat dni a ja som uz z viacerych ovulacnych testov vedela, ze ovulacia u mna este ani zdaleka zatial neprebehla, tak som sa ozvala. Ze u mna zatial ovulacia neprebehla, ze vklad ma byt 5 dni od ovulacie, ze mame jeden pokus, ze do dalsieho ivf nejdem a ze sme si vsetko hradili sami, tak ze nerada by som pri tom nacasovani vkladu nieco zanedbala. Tak ma potom este poslali o dva dni na krv (LH hormon), v ten den mi spravili dalsiu ultrazvukovu kontrolu a v ten den mi rano aj vsetky ovulacne testy ukazali pozitivitu, tak to som vedela, ze ovulacia prebehne v najblizsich 24-36 hodin. Na druhy den rano som bola na dalsej uzv kontrole, kde folikul sice rano este nebol prasknuty, ale bolo jasne, ze vecer, najneskor v noci ovulacia prebehne, pretoze aj hormony z krvi, ktore mi brali den predtym boli uz vysoke. Tak sme to potom naplanovali ten vklad od tej poslednej kontroly na piaty den, cize o tri dni neskor ako bol povodny (teda na moj 24 den cyklu) a nakoniec to vdakabohu vyslo. Vies co, nejake vyhrady by som mala aj k mojmu centru. Keby som sa neozvala a nekontrolovala si to aj sama, neviem ako by to nakoniec dopadlo. Nastastie ked som sa ozvala, tak sa nepriecili, ale verim, ze zo mna asi moc nadseni neboli. Cize s tym odporucanim neviem. Inak Reprofit Brno je vychyrene aj celoeuropsky, mali by tam byt fakt odbornici a aj z mojho okolia poznam babu, co tam chodila a mala odtial dieta na prvy krat. Clovek doveruje a predpoklada, ze v centrach nikde nic nezanedbaju. Ale celkovo co som tak pocuvala aj z okolia, velakrat maju v tych centrach problem s tym, ze bud maju vela klientok a nemaju casove moznosti sa venovat dopodrobna kazdej jednej individualne, tak potom je dost mozne, ze nieco prehliadnu a robia to skor ako na pase, alebo, povedzme si pravdu, ze je to aj o peniazoch. Dva cykly ked hradi poistovna, tak za jednu pacientku maju peniaze z poistovne a treti cyklus predpokladaju, ze si to pacientka aspon raz uhradi sama, ked tuzi po dietati a to sa uz vacsinou vydari na druhy alebo treti ivf cyklus. Ja by som v centre, kde mi to na prvy ivf cyklus nevyslo, dalej neostavala. Ale to som ja. Takze ak ti mam poradit, na vsetko sa pytaj, comu nerozumies a neboj sa ozvat. Ja by som sa kludne spytala, preco potrebuju Ovitrelle pichnut skor ako prebehne u teba prirodzena ovulacia. Tiez by som sa spytala, preco ti prirodzeny cyklus riadia Ovitrellom, pokial ti prirodzene prebieha ovulacia. Ze tomu nerozumies, a ze by si chcela, aby ti to vysvetlili. A vies co, kludne by som si zobrala aj partnera so sebou, pretoze toto nie len o zene, je to o vas dvoch a mas tam popripadne aj svedka. A tiez si pytaj z kazdej kontroly zaznam. Ale hlavne sa fakt pytaj sa na vsetko comu nerozumies, tu ti hanba nijako nepomoze, oni su tam od toho, aby ti vsetko riadne vysvetlili. Navyse vsade v papieroch podpisujes, ze ti vsetko bolo riadne vysvetlene a na vsetky tvoje otazky bolo zodpovedane, ze ti je vsetko jasne, a ze si vsetkemu porozumela. A hlavne, nezufaj. Naozaj je v celom tomto procese hlava dolezita. Skus sa od toho celeho aj trosku odosobnit, ja viem, ze je to tazke, ale ked sa v tom zacnes utapat, to ti fakt k nicomu nepomoze. Moc ti prajem, aby vam to nakoniec vyslo a drzali ste v naruci zdrave dieta.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre