Máte skúsenosť s metódou PICSI?

eliska11
9. okt 2011

Ahojte,
máte už niekto skúsenosť s metódou PICSI (ICSI s použitím špeciálnej látky, ktorá by mala vedieť vybrať najzdravšie spermie)?

holly74
26. jan 2012

@eliska11 Je mi jasné že sa stane,že ujmú aj embyrá s trizómiou, ved inak by sa nerodili detičky napr. s Down. syndrómom...len som písala aký je názor môjho gynekológa na PGD... A čo znamená čakať dva týždne na výsledky vkladu, to poznám veľmi dobre, ja som mala tých vkladov už päť... Ale nebrala som to ako nepríjemnosť, ale ako nádej, tešila som sa predstave ako si tam pampúšikovia rastú......no to sklamanie potom bolo samozrejme vždy veľké...Keďže u nás je spermiogram veľmi dobrý, ICSI nám robili len pri poslednom IVF, ale práve pri tom bol vývin embryjok najhorší...takže odporučenie genetika pri ďalšom ivf neísť do icsi beriem...

eliska11
autor
26. jan 2012

@bettypo Ahoj, a ujalo sa niečo?

eliska11
autor
27. jan 2012

@holly74
ahoj, prepáč, nechcela som poučovať, nevedela som, že už máš toľko toho za sebou.

holly74
30. jan 2012

@eliska11 Eliška, nič sa nedeje 😉 Ďakujem za správičku a moc držím palce aby všetko vyšlo tak, ako má...

nelynka
3. feb 2012

@bettypo ahoj.. a kolko sa ti ich oplodnilo? ujalo sa nejaké aj po prenose alebo nie?

bettypo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zujanka
19. feb 2012

@eliska11 ahoj a to odkiaľ máš tieto informácie? čítala som tvoj príspevok iba zbežne ale určite viem, že Downov syndróm je trizómia 21 /nie 23 ako uvádzaš/ a neznamená že máš 3 chromozómy ale na 21.chromozóme sa vytvoria 3 ramienka namiesto dvoch.Pri Klinefelterovom syndróme je prevažne intelek v poriadku a ani výzor nemusí byť "zvláštny". Prajem pekný deň

eliska11
autor
19. feb 2012

@zujanka ahoj, ano, to bol preklep, jasne, ze Down je trizomia 21. Neviem, odkiaľ máš informáciu, že je to len nadpočetné ramienko, je to nadpočetný celý chromozóm (podľa špecializovanej stránky o Downovom syndróme v 88% prípadov - našla som si to teraz, aby som náhodou netrepala) alebo jeho časť (to môže byť nazvané aj ramienko).
O Klinefelterovom syndróme mám zbežné informácie zo školy. Teraz keď som si to hodila do Googlu, tak nemám pocit, že by som hovorila nejaké hlúposti, v každom článku spomínajú "zženštilý/eunuchoidný habitus" a mentálnu retardáciu ako príznaky. Cieľom môjho príspevku nebolo niekoho zhodiť (ak sa to náhodou dotklo niekoho s Klinefelterovým syndrómom), iba vyvrátiť názor, že geneticky "neštandardné" embryá sa nemôžu uchytiť. V celej našej konverzácii s dievčatami išlo o to, že (alebo teda či) je vhodné robiť predimplantačnú genetickú diagnostiku, keď má muž naozaj zlý spermiogram. Nejako sa ťa môj príspevok dotkol, alebo ťa nahneval?

zujanka
19. feb 2012

@eliska11 ahoj, nie nie som nahnevaná ani sa ma to nedoklo iba som tak testla aké mám vedomosti zo školy. Ale nebudem to rozoroberať ďalej, podstata je niekde inde. Záleží len na tom, aby sa narodili zdravé detičky

eliska11
autor
19. feb 2012

Presne tak, držme si palce. Tiež rozmýšľaš nad PICSI, keď si sem zablúdila?

zujanka
19. feb 2012

@eliska11 ano rozmýšľam Manžel má azoospermiu, takže riziko tam je Momentálne čakáme na výsledky z genetiky tak dúfam že budú OK a nebudeme potrebovať darcu A ty rozmýšľaš nad PICSI alebo máš nejakú skúsenosť?

eliska11
autor
19. feb 2012

@zujanka napíšem ti IP

fafinkka
23. mar 2012

ahojte, my chodíme momentálne do RF, do Brna. Tiež nám lekár odporučil oplodnenie vajíčok metódou PICSI. Máme však hrozný spermiogram - azoospermiu.... a tak stále rozmýšľam nad tým, či požitie tejto metódy má pre nás vôbec význam... keď v 5ml ejakulátu bola dnes 1 pohyblivá spermia ☹ Neviete, ako to je pri takomto zlom spermiograme... či vôbec je z čoho vyselektovať zrelé spermie. Máte niektorá podobnú skúsenosť? Ďakujem.

eliska11
autor
23. mar 2012

@fafinkka
Ahoj,
myslím, že tá jedna spermia nebola v celom ejakuláte, ale v zornom poli mikroskopu, v tej kvapke čo dali na sklíčko. To znamená, že v celom ejakuláte ich bude rádovo niekoľko desiatok. Nám odporučili svojho času (pri podobnom spermiograme) dať pár dávok spermií zamraziť, aby sa náhodou nestalo, že v deň odberu vajíčok tam nebude v "čerstvej" dávke ani jedna spermia, čo sme aj spravili a aj použili, takže to bol určite dobrý nápad.
Či má zmysel použiť PICSI neviem, záleží podľa mňa aj od toho, koľko budeš mať vajíčok. Ak ich bude veľa (10 a viac), tak to asi nemá zmysel, lebo môže byť problém vôbec toľko spermií nájsť, nie že ešte vyberať. Ak by bolo vajíčok málo (napr. 4), tak to podľa mňa stojí za skúšku. Už máš nejaké cykly za sebou?

fafinkka
23. mar 2012

Ahoj, no neviem ako to naozaj je, ale v správe bolo napísané, že boli nájdené 4 spermie, z toho 1 pohyblivá... Mám za sebou 3 cykly IVF + 2 KET na Slov. Teraz budem absolvovať min. stimuláciu so ziskom 4 -6 vajíčok. O počet vajíčok sa nebojím, vždy som reagovala dobre na stimuláciu.... Len ma dnes vyľakala tá správa... v podstate za 8 rokov snažilkovania prvá vôbec.... V centrách na Slov. nám vždy iba povedali, či máme alebo nemáme zmrazené spermie, nikdy nie počet.... Tak možno som sa vyľakala zbytočne.... teda dúfam....

eliska11
autor
25. mar 2012

Neviem, ako to je v Brne, ja chodím do Iscare v BA a tam to píšu pri spermiograme takto, vyslovene som sa na to pýtala (tiež ma svojho času vydesila informácia o 2 nájdených spermiách, a mysleli tým zorné pole mikroskopu). A pri tých predošlých cykloch sa ti ako oplodňovali a vyvíjali vajíčka (koľko percent sa oplodnilo a koľko percent sa dožilo dňa vkladu)? Podľa toho sa dá dosť veľa usudzovať o kvalite spermií. Možno ich je tam máličko, ale sú v poriadku. Vidím, že máš dieťatko, to sa podarilo pri IVF?

fafinkka
25. mar 2012

Ahoj, áno mám z druhého IVF. My sme pri pvých dvoch IVF nikdy nemali predĺženú kultiváciu takže stále bolo od 5 do 8 embryí, pričom sa vkladali vždy dva a ostatné sa hneď zmrazili... Mala som aj 2x KET, ale neúspešne.... Takže si myslím, že kvalita embryí asi nie je super.... Keď sme sa rozhodovali pre 3IVF, tak sme zmenili centrum a boli sme si istý, že otehotniem.... nakoľko som po IVF doteraz vždy otehotnela a vidíš nestalo sa ☹ Pri tomto 3 ivf sme mali aj predĺženú kultiváciu, vkladali sme opäť 2 embryjká.... a tie 3 čo ostali bohužiaľ odumreli..... takže nám neostalo nič. Dúfam, že tento pokus bude úspešný.... pevne verím 🙂
Vy ste ostali verní jednému centru..... a mali ste aj PICSI metódu?

eliska11
autor
26. mar 2012

Ahoj,
myslím, že to čo píšeš nehovorí o zlej kvalite embryí. Ak 2 embryá z cca 8 ako píšeš prežili predĺženú kultiváciu, tak to je normálne percento (minule mi embryologicka povedala, ze sa ocakáva cca 30% prežitie, ak je materiál normálny).
My sme ostali verní Iscare, pretože tam máme zamrazené spermie. Viem, že sa dajú preniesť, ale pravdupovediac sa mi to nechcelo vybavovať. Mám tam lekára, ktorého úsudku verím a nad ostatné sa povznesiem.
Veľmi som pri poslednom pokuse chcela použiť PICSI, ale embryologička ma odhovorila, a nakoniec aj tak nebolo veľmi z čoho vyberať.

fafinkka
30. mar 2012

@eliska11 ahoj, pravdupovediac nikdy nás nikto neinformoval o kvalite embryí,,, a tie informácie ohľadom našich bábätiek boli fakt chabé.... Vzhľadom k nášmu hroznému spermiogramu sa tiež obávam, či bude z čoho vyberať... No uvidíme.... ja mám veľký strach.... čím je to bližšie tak, tým sa môj strach viac stupňuje ☹

eliska11
autor
30. mar 2012

@fafinkka
Držím palce.

fafinkka
1. apr 2012

@eliska11 vďaka 🙂

bettypo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
haannka
4. feb 2013

@bettypo kedy? blahoželám...čo máte? 😉
bola si v splne alebo inde?

bettypo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
haannka
4. feb 2013

@bettypo jej, tak to si ostala tehulka niekedy vtedy ako ja...len mne to vtedy nedopadlo 😢 ...tak ešte raz z celého srdca blahoželáááám...a nemali ste ešte mrazáčikov v splne?

haannka
4. feb 2013

@bettypo rozmýšľam o PICSI v splne, len neviem koľko to stojí...budúci cyklus k nim idem na 5.ivf 😅

bettypo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
haannka
4. feb 2013

@bettypo dakujem veľmi pekne 😉

vanushka
8. júl 2013

my sme mali PICSI,
1.ICSI bez PICSI ani jedno vajicko sa nepodarilo oplodnit
2. ICSI z PICSI mame 4 z 5 tych vajiciek oplodnenych

no neviem povedat ci sa oplodnili prave vdaka PICSI ale vysledky su viditelne

ame
8. júl 2013

@vanushka Potesila si ma, lebo my sme uz mali 2 pokusy len s ICSI a teraz sme sa rozhodli aj pre PICSI.
Manzel ma 19 % fragmentovanych spermii a dr. povedal, ze to je taka hranica, kedy mozeme, ale aj nemusime dat PICSI. My sme sa uz po tom vsetkom, co sme absolvovali, rozhodli, ze PICSI predsa len dame. A ja mavam maly pocet vajicok (tak okolo 3 ks), takze aj preto je nasa volba takato.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre