Mimotelové oplodnenie. Ideme na to

selisel
5. júl 2013

Ahojte, je tu nejaka z vas ktora sa chysta postupit IVF, alebo zvazuje nad IVF este toho roku? Rada by som si popisala o tom ako to prebieha, co vam poradili, coho sa treba vyvarovat a tak? Ci je potrebna aj dovolenka pocas celeho toho vysetrenia ci zakroku?

brrrcka
5. júl 2013

@selisel ahoj aj nas caka prve Ivf dakedy septembri hy sme stym chceli zacat,teraz cakame ja schvalenie ziadosti s poistovne,doktor nam uz povedal ze co vsetko nas caka a ze to cca1,5mesiac bude trvat

selisel
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
brrrcka
5. júl 2013

@selisel aj my chodime do heliosu do martina,nam ho aj gynekolog a urolog odporucil,ze ty su najlepsi,aj som citala len same chvali 🙂 no tych injekcii sa aj ja bojim,brtulne 🙂 ja mam strach ked mi len krv heru,ale co nespravime pre babo 😉 ale uz som strasne zvedava nato vsetko aj ked bojim bojim 🙂

dukokatka
5. júl 2013

ja mam dcerku po ivf na prvy krat,boli sme aj druhy krat v maji tohto roku ale nevyslo ,rozmyslam nad tretim pokusom ale este nie som rozhodnuta.ja mam problem ze mam nepriechodne vojickovody.

trulinka
5. júl 2013

ahojte, pridavam sa k vam, na jesen nas caka 1 IVF. My chodime do Iscare v Martine. Ja z tych injekcii strach nemam, aj teraz po IUI som si pichala denne fraxiparine, nakolko mam vyssiu zrazanlivost krvi, a bolo to uplne v pohode - zvykla som si, tak si zvyknem aj na tieto injekcie, skor sa bojim ako moje telo zareaguje na to mnozstvo hormonov, aby mi nevybrali dlhy protokol, lebo som pocula, ze to je poriadny brutal 😒 No ale co neurobime pre babo 😉 .

petras32
5. júl 2013

Ahojte, my sme uz po 2. IVF a nastastie tentoraz uspesne. Prve IVF nevyslo vobec (rozhodne aj vplyvom stresov v praci). Na druhe sme sa chystali dlho, lebo su to predsa len nervy a nonstop kontroly, ale tuzba po miminu je silnejsia. Cize nase obe IVF v skratke:
- navsteva a schvalenie ziadosti
- po mesiaci schvalena ziadost
- cakanie na menzes a potom to zacne
- injekcie od druheho dna menzesu do brucha (nie som fanusikom injekcii, preto riadne modriny na bruchu, ale nie je to katastrofa)
- kontrola na 6. den, potom zhruba kazdy druhy, treti den na kontrolu a pripadnu upravu davky injekcie
Pri tomto zatial nie je nutna dovolenka, len si proste odbehnut z prace alebo vybavit skorsi ranny termin u lekarky.
Dovolenka je treba pri odbere - 10 min. narkoza - odporuca sa celodenny klud.
- uzivas vaginalne tabletky, pri ziadnych komplikaciach nie je kontrola az do vkladu.
A vrelo odporucana dovolenka pri vklade a po nom - aspon 3 dni.
Lekari sice povedia, ze mozete ist kludne do prace po vklade, taktiez vsak odporucaju klud. A zatial vsetky kocky co poznam a neodpocivali po vklade, mimi sa im akosi neujalo.
Po viacerych odporucaniach priamo od uspesnych IVFkariek, po vklade rovno domov, klud, odpocinok, ziadna zataz a hlavne ziadne zatazovanie brucha (cize pozor dokonca aj na vstavanie z postele - radsej vstavat z boku, nie z chrbta) a to zhruba 3 dni. Dost mi to uz liezlo na nervy, ale mozem potvrdit, ze obetovanie tych 3 dni oproti tomu stastiu, co prezivame teraz, je absolutne nic. 🙂)))

No a potom ked ti vyjdu krasne II ciarky, tak mas kontroly kazde zhruba 2 tyzdne. 🙂 Ale ber to pozitivne, aspon budes mat vela sono fotiek mimina 🙂

Drzim palce a hlavny je klud, ziadny stres alebo aspon minimalny ak sa da. 🙂)

trulinka
5. júl 2013

@petras32
ahoj, tak blahozelam 😉 . Chcela som sa opytat, ci na tie kontroly pocas stimulacie - pichania injekcii, sa musi chodit priamo do centra, alebo staci ku svojej gynek. doma? Ja mam totiz centrum poriadne daleko 😒 . Kolko embryi sa vam vytvorilo a vlozili ti jedno? A este nieco, pokial zena po um. oplodneni otehotnie, ide automaticky na rizikove tehotenstvo, alebo zavisi od pripadnych komplikacii? Dakujem pekne za odpoved, caka ma 1 IVF, takze som zvedava. Drz sa 😉

selisel
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
selisel
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
selisel
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
selisel
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
trulinka
5. júl 2013

@selisel
nie, som zo stredneho slovenska, okres R. Sobota - male mestecko, tak radsej nejdem pisat ake 😉 . Nemame auto, takze stale len autobusmi a je to komplikovane. a preco nechodis do CAR v KE, nebola si tam spokojna, alebo ako? Veru to mas poriadne daleko, este viacej ako ja.....

petras32
5. júl 2013

Ahoj @trulinka, neviem ci mozes chodit aj k svojej gynde, ale skor by som povedala ze nie, lebo je lepsie ked ta ma na starosti jedna lekarka, ved predsa vie, co sa deje a ako to ma vyzerat - je odbornicka. Ja som mala 13 zrelych vajicok (mala som aj hyperstimulacny syndrom, cize viac vajicok ako by malo), oplodnilo sa 11 vajicok, ale vkladali sme len 1 vajicko (na dvojicky sa necitim 🙂 ) Trvala som na vklade len 1 vajicka.
No ono s tym rizikovym tehotenstvom to nie je az taka automatika. Zalezi od jednotlivych pripadov, ale pevne verim, ze bude vsetko ok. Aj tak na rizikove tehotenstvo ta bude vypisovat tvoja obvodna lekarka, takze ak chces ist, u nej to mozes uhrat, ze si po umelom oplodneni a lekari z centra odporucaju..... V podstate je to na tebe. Len pozor na kontroly, lebo casto sa stava, ze tehotnym na rizikovom chodia casto kontroly zo socialky....
Drzim palce na prve IVF. Nech vsetko dobre dopadne. Hlavne co je dolezite, bez stresu, kontroly u lekarky ustanu, injekcie brat dlhodobo nebudes, ani ziadne lieky, takze tie 2 tyzdne "procedur" ako sme tomu my hovorili, zvladnete lavou zadnou. 🙂
Hlavne pozitivne mysliet 🙂

selisel
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petras32
5. júl 2013

Ahoj @selisel. Je to prenadherny pocit, aj ked zatial sa tesime len s mierou a len s najblizsou rodinou. Cakaju nas este geneticke testy 2 x buduci mesiac, takze az po nich to zverejnime aj priatelom a spolku 🙂
Ved aj ty nam porozpravas, ako skvele pocity mas, hned ako na teste budu II ciarky 🙂
No po narkoze, je to individualne. Kazda zena ma akoby silne menstruacne bolesti v podbrusku. Ja prvykrat po odbere, nevedela som co sa deje, obrovske bolesti v podbrusku - museli mi pichnut injekciu na potlacenie bolesti. Druhykrat po odbere som uz im vopred povedala, nech si pre mna pripravia injekciu na utlmenie bolesti a bolo mi ju treba. 🙂)
Akurat si hlavne vezmite so sebou vodu, budete musiet vela pit, a potom ist cikat, ci je vsetko ok, ci tam nie je krv a az potom Vas prepustia. Takze vodu a hned ako sa preberete, co je tak 1 - 2 min po tom, co dojdete spat na izbu zo saly, tak hned pit. 🙂 Aby ste co najskor isli z izby 🙂)
Cele to trva jedno doobedie, okolo obeda ste doma (urcite so sprievodom, same vas nepustia). a poobede uz budete mysliet na to, ako a kolko sa oplodnilo, ako sa vasim mrnousom dari 🙂

trulinka
5. júl 2013

@petras32
dakujem za povzbudenie si zlata 😉 . Teraz uz myslim pozitivne a tesim sa, ze mozno na jesen uz budem konecne tehotna, nechcem si ani pripustit, ze to nevyjde......po 3 nevydarenych IUI som bola na tom psychicky dost zle 😒 . Mne to pichanie injekcii ani neprekaza, len si neviem predstavit stale chodit na kontroly taku dialku, ale aj to zvladneme, dufam 😉 . No ja by som okamzite skoncila v praci, ked by som sa dozvedela, ze som tehotna, lebo mam dost fyzicky aj psych. narocnu robotu, takze by som to ani neriskovala.....Ak sa podari, tak planujeme vkladat 2 embryjka, pre istotu, ak sa 1 neuhniezdi, velmi by sme sa tesili aj z dvojiciek, aj ked si uvedomujem ze je to problemovejsie....A ako sa u teba prejavoval ten hyperstim. sydrom? Toho sa dost obavam 😒

trulinka
5. júl 2013

@selisel
Ou, tak to by aj mne prekazalo, tie nechty.....Veru niektori ludia by nemali byt lekari, ked nevedia byt privetivejsi a ohladuplnejsi, a ked si vezmes kolko penazi sa v tomto toci...no co uz, len nech nam to prinesie nas vytuzeny batoztek 😉 . Ja som v Martine zatial spokojna, dost mi vychadzaju v ustrety, tak hlavne preto....

petras32
5. júl 2013

@trulinka
No hyperstimulacny syndrom teda nie je nic moc. Nastastie ja som pocuvala lekarov a pila snad aj 5 litrov tekutiny denne, bez fyzickej namahy a bolo to relativne v pohode. Hrozne mi napuchlo brucho (asi akoby som bola v 5 mesiaci), tazko sa mi dychalo, nevedela som obsediet, obstat, oblezat, vsetko ma tlacilo, nechcelo sa mi jest, stale som sa citila byt plna. Ale kedze ja som uz mala mimi v brusku, tak som sa musela prekonat. Tym ze beriem tabletky na udrzanie mimina, tak mi hyperstimulacny syndrom pretrvava, ale uz som si zvykla. Vsetky tazkosti prestali zhruba tak v 5 tt a teraz mi len ostalo vacsie brucho. Pomaly tabletky vysadzam, takze uz aj hyperstimulacny ustupuje.
Nie je to katastrofa, len ta z toho boli cely clovek a hlavne vela vela prevela pit.
Lekarka bude odporucat po hyperstimulacnom syndrome, embryjka zamrazit, nech ta hyperst. prejde a ze az potom vlozit. Je to na vas. Ja som mrazenie nechcela riskovat, uz som sa tesila a povedala som si, ze podstupil nejaky hyperstim. syndrom, ked som podstupila injekcie a spol 🙂 a je to tu, takze hovorim, po 5 tt (u teba mozno aj skor, ak by hyperstimulacny nastal) ani nepocitujem ze ho mam 🙂
Ale mozem potvrdit, ze som nemala ranne nevolnosti. A pripisujem to aj tomu, ze telu asi stacilo, ze malo hyperstimulacny syndrom. Takze mozno malo telo na vyber 🙂

petras32
5. júl 2013

@trulinka
ty si bola na IUI? Tak to by ste mali byt uplne v klude co sa IVF tyka. Statistiky su ozaj super, prevazna vacsina chyti hned prvykrat, max druhykrat. 🙂
Ked Vas davali na IUI, tak nebudete mat vacsie problemy, ako sme mali my (zly spermiogram a pod).
Takze hlavu hore 🙂 Podari sa 🙂

trulinka
5. júl 2013

@petras32
Jej, aka si silna 😉 . Tak len nech ti to tehotenstvo pekne a v poriadku ubieha. Ja som po utrogestane bola velmi nafuknuta. Tak snad sa mi ten syndrom vyhne, resp. nech ho potom takto zvladnem ako ty. 🙂

trulinka
5. júl 2013

@petras32
ja tiez verim, ze teraz to uz musi vyjst, ale pouzijeme metodu ICSI - nech injekciou vsunu spermiu priamo do vajicka, lebo mame zly tvar spermii a evidentne tie spermie nevedia preniknut cez obal vajicka, kedze nam to IUI 3x nevyslo a vzdy bolo vsetko bez komplikacii..Ja by som mala byt v poriadku, ale ktovie, no uvidime....ja chcem veirt, ze to vyjde....A ako sa citis ako tehotna? Chodis do prace?

brrrcka
5. júl 2013

@selisel tak to budeme spolu prezivat,tiez dufam ze to vsetko dopadne,mne doktor povedal ze som uplnom piriadku,len spermii je malo na prirodzene otehotnenie,ale na umele az az,tak dufame ze to hned vynde,ja to nemam az tak daleko som kusok za prievidzou,a manzel bude poctivo chodit somnou na aute 🙂 a eee este nemame babao,pred 4rokmi sme prisli o babo,koli blbemu stahovaniu,v cca3mesiaci mi odumrelo

selisel
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
brrrcka
5. júl 2013

@selisel jasne dame si vedet,uz sa tesim,potej mojej skusenosti som povedala ze nic ale vobec nic nebudem robit,len lezata kukat na telku 🙂 ale ako sa poznam dlho to nevydrzim,a vy uz mate babo ci tiez eee

jania023
5. júl 2013

Kocky chcela som vam povedat ako som dopadla ja..mala som 7krasnych vajok a manzel spg v norme ale koly pocte vajok sme si priplatili picsi a icsi aby sme zvysili sancu na tehu... tak na druhy den lekary konstatovali ze sa zial nepodarilo oplodnit ani jedno vajko.. vysvetlenie som nedostala lebo sa im toto este nestalo kedze vsetko vyzeralo dobre

selisel
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
selisel
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jania023
5. júl 2013

@selisel co znamena tiez?tebe sa to stalo alebo nejakej inej?zhanam info ako sa len da..nie nebola som v heliose ale v brne ale neverim ze oni zato mozu 😒

selisel
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petras32
6. júl 2013

@trulinka
Ahoj, aj my sme boli na ICSI, lebo prve IVF nevyslo, tak sa rozhodli, ze ICSI bude v nasom pripade lepsie. A vyslo to. Je to rozhodne super metoda, ked vyberaju zdrave spermie a priamo ich vsuvaju. Partner mal naordinovane dost vela vitaminov a posledny spermiogram pred IVF vysiel fantasticky, takze evidentne to tiez pomohlo. 🙂 Takze len pevne verit a dufat, ale neboj vyjde to. 🙂
A je uplne normalne ze po utrogestane je kazda nafuknuta, ved su to predsa hormony. Takze pohoda. 🙂
Drzim palce 🙂
A ako sa citim? Uplne super. 🙂 tym ze chodime na kontrolu kazde 2 tyzdne, tak mame taky klud, ze lekarka nam zodpoveda vsetky mozne aj nemozne otazky 🙂 radi nam co by sme mali jest (hlavne po vklade) a teraz uz len rastieme do krasy. Akurat teraz budeme mat geneticke testy, to nas trochu strasi, ze ako dopadneme, ale verime, ze vsetko bude ok. A chodim do prace, pretoze sa citim ozaj skvelo. Bola som akurat doma 3 tyzdne, na zaciatku, aj vzhladom k tomu hyperstimulacnemu syndromu, ani som si v podstate nemala co obliect, ked som bola ako gula v oblasti brucha. 🙂 ale teraz v pohode chodim do prace.
drz sa a daj vediet ako ste dopadli 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre