Nájdu sa tu snažilky 40-ničky?
ahojte "kolegynky", verim, ze aj vy, podobne ako ja, mate veeela skusenosti aj s IVF, aj s ET. Drzim palce vsetkym, ktore su na tomto fore, ale asi podvedome hladam svoju vekovu kategoriu + - 40... ozvite sa. Predsa len - my, vekovo zrelsie, to tak trocha inak aj vnimame aj citime... tesim sa na vas
Stručné zhrnutie
- IVF, KET (kryoembriotransfer) a IUI sú v diskusii prezentované ako hlavné lekárske možnosti pre ženy okolo 40 rokov; existujú varianty ako nativné IVF (bez stimulácie) a „soft“ IVF (nízka dávka stimulácie).
- V diskusii ženy spomínali konkrétne lieky a doplnky používané pred a počas liečby: Clostilbegyt / Clomhexal, Puregon, Menopur, Pregnyl, Estrofem, kyselina listová 1 mg, Calibrum Baby Plan (0,4 mg folátu uvedené v debate) a Calibrum Mami; niektoré ženy preferujú samostatnú kyselinu listovú 1 mg namiesto komplexu.
- Náklady a financovanie sú v diskusii kľúčová téma: odhadované ceny nativného IVF bez silnej stimulácie v ČR sa spomínali ako ~10 000–15 000 Kč, plné/samoplatcovské cykly aj s doplatkami za hormóny a anesteziou sa v diskusii uvádzali ako napr. 22 000 Kč (príklad plného IVF), 9 300 Kč za hormóny v jednom prípade a celková suma „okolo 70 000“ ako osobný odhad jedného účastníka.
Najčastejšie otázky
Q: Čo je KET a na čo slúži?
A: KET znamená kryoembriotransfer a ide o prenos rozmrazených embryí späť do maternice po predchádzajúcom zmrazení embryí; v diskusii ženy uviedli KET ako bežný krok po IVF.
Q: Aký je rozdiel medzi nativným IVF, „soft“ IVF a klasickým IVF?
A: V diskusii bolo popísané, že nativné IVF prebieha bez hormonálnej stimulácie s cieľom získať jedno prirodzene dozreté vajíčko a má relatívne nižšiu úspešnosť; „soft“ IVF používa malú dávku stimulácie, dozrie menej vajíčok a je lacnejší; klasické IVF používa silnú stimuláciu na získanie viacerých vajíčok.
Q: Kedy je spoľahlivý tehotenský test po embryotransfere?
A: Účastníčky uviedli, že močový HCG test môže byť negatívny aj 9 dní po ET a niekedy aj dlhšie; krvné HCG vyšetrenie približne 14 dní po embryotransfere sa v diskusii označilo ako spoľahlivejšie.
Q: Aké vitamíny a dávky ženy odporúčali pred počatím?
A: V diskusii sa odporúčala kyselina listová 1 mg denne, vitamín C 250–500 mg (uvádzané 500 mg/denne a v iných prípadoch prechod na 250 mg), vitamín E 200 mg; Calibrum Baby Plan bolo diskutované s uvedenou nižšou dávkou kyseliny listovej (0,4 mg) a Calibrum Mami sa spomínalo dávkovanie 1 tableta denne, od 4. mesiaca 2 tablety denne (podľa jedného príspevku).
Q: Ktoré centrá a kliniky sa v diskusii menili ako možnosti liečby v ČR alebo SR?
A: V diskusii boli menované centrá/klinické prevádzky: Reprofit (Brno), Pronatal (Praha), Gyn-Fiv / GF, ISCARE, Apolinář; ako konkrétni lekári boli spomenutí MUDr. Harbulák, Sternová a MUDr. Herman (Košice), a lekár Štelcl (Reprofit).
Q: Kedy sa podľa diskusie stáva žena „samoplatcom“ pre ART procedúry?
A: V diskusii boli protichodné tvrdenia: niektoré príspevky uvádzali hranicu „od 38 rokov a 364 dní“, iné uvádzali „od 39 rokov + 364 dní“; ide o rozdielne skúsenosti účastníčok, preto treba presné pravidlá overiť u konkrétnej poisťovne alebo centra.
Závery z diskusie
Zhoda
- IVF, KET a IUI sú prezentované ako hlavné medicínske postupy pri liečbe neplodnosti u žien vo veku okolo 40 rokov.
- Pred počatím a v ranom štádiu tehotenstva účastníčky odporúčali užívanie kyseliny listovej a vitamínov (konkrétne sa spomínala dávka 1 mg kyseliny listovej).
Sporné názory
- Niektoré ženy preferujú samostatnú kyselinu listovú 1 mg pred komplexnými pre- a perinatálnymi prípravkami (Calibrum Baby Plan uvádzané s 0,4 mg); opačný názor je, že komplexné prípravky majú zmysel pre širšie spektrum živín.
- Rozdielne tvrdenia o vekovej hranici „samoplatca“ (uvádzané varianty: 38 rokov 364 dní vs. 39 rokov + 364 dní).
- Hodnotenie prístupu a kvality centier sa v diskusii líšilo: niektoré účastníčky mali zlú skúsenosť s konkrétnym centrom (pocit „biznisu“), iné centrá boli chválené.
Otvorené otázky
- Presné pravidlá a vekové limitácie hradenia ART procedúr poisťovňou na Slovensku (konkrétne kritériá a vekové hranice) zostávajú nejasné.
- Rozsah dostupnosti nativného IVF a „soft“ IVF v slovenských centrách nie je jednoznačne potvrdený v diskusii.
- Skutočný vplyv imunologických testov a liečby (napr. prednison) na výsledok u žien s protilátkami voči embryám si vyžaduje ďalšie overenie.
- Účinnosť alternatívnych prístupov spomenutých v debate (Mojžíšove cviky, rôzne doplnky) nie je vedecky potvrdená v rámci tejto diskusie.
Spomenuté značky a firmy
Gyn-Fiv / GF, ISCARE, Reprofit, Pronatal, Apolinář, Ferticent
Spomenuté produkty a metódy
IVF, ET, KET (kryoembriotransfer), IUI (inseminácia), nativné IVF, „soft“ IVF, ICSI, OPU, kyretáž, Clostilbegyt (Clostylbegyt), Clomhexal, Puregon, Menopur, Pregnyl, Estrofem, kyselina listová 1 mg, Calibrum Baby Plan, Calibrum Mami, Gynex, Mojžíšove cviky, prednison
Miesta a osoby
Brno, Praha, Košice, Zochova, MUDr. Harbulák, Sternová, MUDr. Herman, Dr. Štelcl
gabikri..no asi to nějak jde..vím, že náhrdaní matka vyjde asi na 350tisíc. Myslím, že to dělají jen někde v BRně. No ono to není přímo zákonem zakázané,ale je tam nějaká právní klička, která se musí obejítl. Vím že Iscare se chtěl pouštět do právního boje ohledně téhle kauzy. A taky ohledně dárcovství vajíčka v rodině Já bych klidně brala darované vajíčko,ale jen od sestry. Mám dvě adoptované děti. Vím, co to jsou geny a jejich mohutný vliv. A ničím je nepředěláte. prostě je to dané a nazdar. Ano vychováte,aby zdravili, aby si myli ruce, aby tohle a aby tamto,ale jejich podstata je daná.
dobré ráno holky.
Ankava velká gratulace k srdíčku....nádherná fotečka, je tam krásně prcek vidět. To mně v té době vůbec..byl to jen takový stín a tvůj je tam krásně🙂 Tak se opatruj, šetři se a opravdu žádný stres. Vím,že je to jednoduché říct, ale musíš to pro toho drobka udělat.
Holky, my jsme před inseminací museli taky k notáři potvrdit papír z Caru...protože nejsme manželé, tak že souhlasíme, nebude protestovat, bla bla bla......i před IUI i před IVF....
Dobré ránko
pajka...fakt jo? My jen podepisovali souhlasy v Pronatalu. Jak před IUI, tak IVF. Doufám, že nás tentokrát nepoženou k notáři 🙂 Taky nejsme manželé.
Ja som čítala, že v niektorých centrách vyžadujú papier od notára a v niektorých stačí podpísať ich tlačivo, pokiaľ nie ste s partnerom zosobášení.
Awa v 40 tehotná je v dnešnej dobe úplne normálne. Keď som minule išla za dokim, že by sme chceli mimi, asi som sa najviac bála toho, že čo mi povie, že v mojom veku, či mi nešibe. Bol úplne skvelý, povedal mi síce, že škoda, že som neprišla pred rokom, to by sa umelé ešte dalo cez poisťovňu, ale vraj nevadí, na umelé mám teraz čas, že skúsime IUI u neho a ak nič, tak potom do centra.
Gejbi, už je lepšie? 😉 , mne dorazila mrcha, takže ďalšie sklamanie. ☹ Nám už asi pomôže len umelé.
Pets , prepáč, na teba som zabudla. Gratulujem k dievčatku. 🙂 Bude to tak ako ti tá kartárka vyveštila 🙂. Ja som tiež chcela ísť k jednej veštici tu u nás, všetci ju veľmi chvália, že je fakt dobrá, ale poviem vám pravdu, nejako sa bojím.Čaká sa k nej aj 3 mesiace, moja kamoška ju pozná, vraj ak chcem , tak ma objedná. Chcela som sa jej spýtať, koľko budem mať detí a ak mi povie, že len to jedno čo máme, čo potom? Asi tam radšej nepôjdem.
iva7.... víš že přesně nad tímhle jsem uvažovala? 😀 Objednala jsem se ke kartářce minulý týden a teď přemýšlím, jestli tam mám jít... co když mi poví, že budu mít jen jedno dítě, co už mám 😀
čus holky, já jen tak na skok 🙂
těhulky,ale že vám to prospívá....určitě to sluníčko,že....dejte na sebe pozor..papapa
dani,mě taky řekla kartářka,že do 2let budu mít holčičku...jen mi zapoměla říct s kým 😒 .doma mám tichou domácnost 🙄 a dlouho bude... 😔
Dani, veď práve. Ja neviem, neviem. Povie mi, že druhé dieťa nebudem mať a čo ak rezignujem? Alebo pôjdem do toho a budem absolvovať IUI alebo IVF, budem čakať na výsledok a budem skeptická, však ajtak mi veštica povedala, že druhé nebude, tak sa to nepodarí. No bože to mám ale problémy čo 🙂 🙂 🙂
Zkousím vy sa zmierte doma čo najskôr, aby si stíhala kartárkinu predpoveď. 🙂
Majte sa baby bežím cvičiť.
zkousim... jakpak to? Nemám ráda tyhle stavy...naštěstí mě vydrží být nas... tak 5 minut a přítel je na tom stejně 😀
iva.... jojo, přesně tak, mám strach abych to potom už dopředu nevzdala 🙂
Já taky běžím, sice ne cvičit, ale opět k Dr s bolavým loktem ☹
Pets....tak gratuluju🙂) te´d jsem se dívala na fotečky..holčička, tak kartářka měla pravdu 😀
Mně kartář holky na silvestra řekl,že mám dítě v mlhách a letos ho budu mít a prásk.....v lednu po IVF se fakt zadařilo.....a prý kluka🙂) tak uvidíme, jestli se trefil.
Zkouším..to je na prdlajz, jestli to nemáte doma OK...tak ani nemáš chu´t něco podstupovat,že?....no snad se to nějak vyvrbí-ať tak nebo tak a třeba to mimčo bude s někým jiným.....Taky jsem měla život naplánovaný s manželem a 2 dětmi až skoro do důchodu a prásk.......žiju s někým jiným, máme postavený domeček, čekáme dítě.....prostě obrat o 360°......hlavně,abys byla šťastná.
Dani neboj se kartářek....byla jsem 2x a vždycky mi pomohli a řekli pravdu..kartářka i kartář....fakt až jsem zírala a to jsem na takové věci nikdy nevěřila🙂)
Dobré ráno 😉
pets : no já sestru nemám, takže u mě je to jasná volba. A o adopci a nepřevychovatelných genech něco málo vím..od mé tety a jejího adotivního syna...děs, samý průser a neuděláš nic!! 😝 Ale jak už tady někdo psal, dárkyně se pečlivě vybírají...nevemou tam každou asociálku s IQ 35 😝
Myslím, že musí mít minimálně maturitu, být přiměřeně hezká...atd. Ptali jsme se na to přímo embryoložky. Navíc napůl bude po mém manželovi, takže to nebude úplně cizí dítě. Kdežto adoptivní děti mají většinou už dané do vínku příšerné rodiče...ne vždy, ale většinou jo.
Jen pro zajímavost...ten mladý od tety....pořídil si v 21letech chlapečka..s holkou ze špatné rodiny ( máma, táta nedělají..na pracáku...brácha prý fetuje..všichni bydlí v jedné místnosti, doma špína, plíseň) Tak chvíli bydleli s malým po podnájmech, ale pak to neutáhli a šli bydlet k jejím rodičům. Mladého pána to samozřejmě přestalo bavit, tak od ní odešel. Na kluka neplatí...holka je úplně bezradná, prý se o ně začala zajímat sociálka a dítě jim chtějí sebrat.
Toho chlapečka je mi moc líto....vymysleli, že když já nemám děti, tak abych si ho vzala...ale děkuju pěkně, když vidím jeho rodiče, tak do toho bych fakt nešla. Nehledě na to, že bych je měla pořád doma navezené.
Baby, ja som pocula, ze nahradne matky pouziva CAR v Zline. A ono to funguje priblizne tak, ze vy stimuluje a embryo, ktore vznikne sa vlozi do nahradnej matky. Ta sa vopred (podpisom zmluvy) vzdava dieta a teda dieta ma jedneho bio rodica, otca - vasho partnera. Po narodeni si dieta teda berie otec, a kedze bio matka sa dietata vzdala, vy si ho adoptujete. Alebo existuju este aj priame adopcie, ze bio matka povie, kto ma byt adoptivny rodic. Ma to ale jeden hacik, ak si to matka rozmysli, tak je problem. Ani v CR ani v SR sa nikto nemoze podla zakona vopred vzdat svojich prav, t.j. ani bio matka sa nemoze vzdat svojho prava na dieta. Lepsie povedane, ona to moze urobit, ale ak potom zmeni nazor, tak ten ukon (to vzdanie sa prava na svoje dieta) je neplatny. A dalsim problemom v CR a SR je to, ze za matku je povazovana ta, ktora dieta porodila, takze aj keby sa robili nejake testy, nepomozu.
Trosku som po tom patrala, ked sa embryu nejak nedarilo u mna uchytit. Sestra mi povedala, ze by to donosila, ale tam je problem aj vek. Je o 8r starsia, t.j. 46. To uz by bolo naozaj dost.
V USA a dokonca aj niektorych krajinach Europy je to docela bezna prax. Je to aj pravne osetrene, vsetko super, len to stoji cca 2 mil. Konkretne v USA to stoji 2 mil. Ale napr. v Indii vas to moze vyjst na cca 600tis. Len neviem, ktora by riskla nechat sa stimulovat v Indii. A pritom zdravotnictvo je tam vraj dobre. 😉
aja37, gabikri - to jsou oboje užitečné informace!! Kdoví, jestli se nebudou někdy v budoucnu hodit....Já stále váhám, jestli jít do adopce, aspoň si zažádat, když to tak trvá a pak se uvidí, jestli vyjde něco dřív 🙂 Přemýšlely jste o adopci? Gabi, já vím, taky jsem slyšela o různých opravdu hrozných případech, co z dětí vyroste, ale na druhou stranu určitě můžeme mít štěstí...a bude to super dítko 😉
paji tak já to zkusím. Koneckonců to špatný jsem si snad už v životě vybrala....ťuky ťuk 😀
Jinak jsem holky byla u Dr s rukou, v lokti stále silný zánět šlach a navíc jsem chytla nějakou chřipku či co... takže antibiotika, ruku v šátku a přísný zákaz s ní hýbat ☹ ☹ ☹
Ahojte,
sice este nemam 40, ale magicku hranicu 33 prekrocim teraz v lete. V maji ideme do Gynfivu na konzultaciu a pravdempodobne na ICSI- mame oligoasthenozoospermiu. citala som si teraz vase debaty a mam otazku: Ake papiere sa podpisuju v Car-e? My sme totiz tiez neni manzelia
Dakujem
ahoj kikus.... myjsme podepisovali jen souhlasy... bylo jich teda spoustu.... ke každému výkonu souhlas.. s odběrem vajíček, s narkozou, přítel s odběrem spermií a spermiogramem, s prodlouženou kultivací, podepisovali jsme že souhlasíme vícečetným těhotenstvím... prostě chtěli mít souhlas snad se vším 🙂
Dakujem Danielax,
uz som sa zlakla ze robia rozdiely medzi manzelmi a nemanzelmi. Inak ja som uz rozmyslala, ci by nastalo pozriet si centra aj v rakusku pripadne v nemecku lebo tie ceny su dost podobne. Nerozmyslali ste nad tym niektora?
Tak u nás je to zajímalo a protože jsme nebyli, museli jsme to mít ověřené notářem....sice nevím,jaký je rozdíl,jestli jsi nebo nejsi manžel......ale chtěli to tak mít-tak jsme jim to nechali potvrdit....šlo tam o ověření podpisů...Tak to ověřil a bylo.
Ahojky, tak vás zase po dlouhatanááánské době zdravm 😉 .Dávala jsem dneska na net oblečení po Tomíkovi ze kterýho už nenávratně vyrostl, tak jsem na vás alespoň nakukla jak se vám daří a koukám, že tu máme hromadu nových tvářiček 🙂 🙂 🙂
No my tu hromadu papírů museli podepisovat přímo před nima, asi aby bylo vidět že jsme to podepsali my 😀
Ahoj Pet.s tak som si to zistovala je to ochrana pre nich mam už 40 rokov ,muž bude tam ved musí odovzdať material jaj tak by som chcela vedieť ako to bude pokračovať 😎

pets : no ale to centrum, které té náhradní matce embryo zavede, tak ten zákon poruší, ne? Jak se to dělá v praxi?