Nájdu sa tu snažilky 40-ničky?
ahojte "kolegynky", verim, ze aj vy, podobne ako ja, mate veeela skusenosti aj s IVF, aj s ET. Drzim palce vsetkym, ktore su na tomto fore, ale asi podvedome hladam svoju vekovu kategoriu + - 40... ozvite sa. Predsa len - my, vekovo zrelsie, to tak trocha inak aj vnimame aj citime... tesim sa na vas
Stručné zhrnutie
- IVF, KET (kryoembriotransfer) a IUI sú v diskusii prezentované ako hlavné lekárske možnosti pre ženy okolo 40 rokov; existujú varianty ako nativné IVF (bez stimulácie) a „soft“ IVF (nízka dávka stimulácie).
- V diskusii ženy spomínali konkrétne lieky a doplnky používané pred a počas liečby: Clostilbegyt / Clomhexal, Puregon, Menopur, Pregnyl, Estrofem, kyselina listová 1 mg, Calibrum Baby Plan (0,4 mg folátu uvedené v debate) a Calibrum Mami; niektoré ženy preferujú samostatnú kyselinu listovú 1 mg namiesto komplexu.
- Náklady a financovanie sú v diskusii kľúčová téma: odhadované ceny nativného IVF bez silnej stimulácie v ČR sa spomínali ako ~10 000–15 000 Kč, plné/samoplatcovské cykly aj s doplatkami za hormóny a anesteziou sa v diskusii uvádzali ako napr. 22 000 Kč (príklad plného IVF), 9 300 Kč za hormóny v jednom prípade a celková suma „okolo 70 000“ ako osobný odhad jedného účastníka.
Najčastejšie otázky
Q: Čo je KET a na čo slúži?
A: KET znamená kryoembriotransfer a ide o prenos rozmrazených embryí späť do maternice po predchádzajúcom zmrazení embryí; v diskusii ženy uviedli KET ako bežný krok po IVF.
Q: Aký je rozdiel medzi nativným IVF, „soft“ IVF a klasickým IVF?
A: V diskusii bolo popísané, že nativné IVF prebieha bez hormonálnej stimulácie s cieľom získať jedno prirodzene dozreté vajíčko a má relatívne nižšiu úspešnosť; „soft“ IVF používa malú dávku stimulácie, dozrie menej vajíčok a je lacnejší; klasické IVF používa silnú stimuláciu na získanie viacerých vajíčok.
Q: Kedy je spoľahlivý tehotenský test po embryotransfere?
A: Účastníčky uviedli, že močový HCG test môže byť negatívny aj 9 dní po ET a niekedy aj dlhšie; krvné HCG vyšetrenie približne 14 dní po embryotransfere sa v diskusii označilo ako spoľahlivejšie.
Q: Aké vitamíny a dávky ženy odporúčali pred počatím?
A: V diskusii sa odporúčala kyselina listová 1 mg denne, vitamín C 250–500 mg (uvádzané 500 mg/denne a v iných prípadoch prechod na 250 mg), vitamín E 200 mg; Calibrum Baby Plan bolo diskutované s uvedenou nižšou dávkou kyseliny listovej (0,4 mg) a Calibrum Mami sa spomínalo dávkovanie 1 tableta denne, od 4. mesiaca 2 tablety denne (podľa jedného príspevku).
Q: Ktoré centrá a kliniky sa v diskusii menili ako možnosti liečby v ČR alebo SR?
A: V diskusii boli menované centrá/klinické prevádzky: Reprofit (Brno), Pronatal (Praha), Gyn-Fiv / GF, ISCARE, Apolinář; ako konkrétni lekári boli spomenutí MUDr. Harbulák, Sternová a MUDr. Herman (Košice), a lekár Štelcl (Reprofit).
Q: Kedy sa podľa diskusie stáva žena „samoplatcom“ pre ART procedúry?
A: V diskusii boli protichodné tvrdenia: niektoré príspevky uvádzali hranicu „od 38 rokov a 364 dní“, iné uvádzali „od 39 rokov + 364 dní“; ide o rozdielne skúsenosti účastníčok, preto treba presné pravidlá overiť u konkrétnej poisťovne alebo centra.
Závery z diskusie
Zhoda
- IVF, KET a IUI sú prezentované ako hlavné medicínske postupy pri liečbe neplodnosti u žien vo veku okolo 40 rokov.
- Pred počatím a v ranom štádiu tehotenstva účastníčky odporúčali užívanie kyseliny listovej a vitamínov (konkrétne sa spomínala dávka 1 mg kyseliny listovej).
Sporné názory
- Niektoré ženy preferujú samostatnú kyselinu listovú 1 mg pred komplexnými pre- a perinatálnymi prípravkami (Calibrum Baby Plan uvádzané s 0,4 mg); opačný názor je, že komplexné prípravky majú zmysel pre širšie spektrum živín.
- Rozdielne tvrdenia o vekovej hranici „samoplatca“ (uvádzané varianty: 38 rokov 364 dní vs. 39 rokov + 364 dní).
- Hodnotenie prístupu a kvality centier sa v diskusii líšilo: niektoré účastníčky mali zlú skúsenosť s konkrétnym centrom (pocit „biznisu“), iné centrá boli chválené.
Otvorené otázky
- Presné pravidlá a vekové limitácie hradenia ART procedúr poisťovňou na Slovensku (konkrétne kritériá a vekové hranice) zostávajú nejasné.
- Rozsah dostupnosti nativného IVF a „soft“ IVF v slovenských centrách nie je jednoznačne potvrdený v diskusii.
- Skutočný vplyv imunologických testov a liečby (napr. prednison) na výsledok u žien s protilátkami voči embryám si vyžaduje ďalšie overenie.
- Účinnosť alternatívnych prístupov spomenutých v debate (Mojžíšove cviky, rôzne doplnky) nie je vedecky potvrdená v rámci tejto diskusie.
Spomenuté značky a firmy
Gyn-Fiv / GF, ISCARE, Reprofit, Pronatal, Apolinář, Ferticent
Spomenuté produkty a metódy
IVF, ET, KET (kryoembriotransfer), IUI (inseminácia), nativné IVF, „soft“ IVF, ICSI, OPU, kyretáž, Clostilbegyt (Clostylbegyt), Clomhexal, Puregon, Menopur, Pregnyl, Estrofem, kyselina listová 1 mg, Calibrum Baby Plan, Calibrum Mami, Gynex, Mojžíšove cviky, prednison
Miesta a osoby
Brno, Praha, Košice, Zochova, MUDr. Harbulák, Sternová, MUDr. Herman, Dr. Štelcl
Ahojte žienky, všetky vás srdečne zdravím. Vás tu ale pribudlo. Ja som tiež zánovná, dlhšie som neprispievala, ale čítam vás poctivo a hlavne rada 😵 . Predvčerom 26DC som si našla dve na teste, jedna sice slabá, ale je tam a dnes 28DC (MS mávam tam 28-29DC) je tam pekná druhá 😵 . Bolo by to super, keby to vyšlo, zajtra mám totiž narodeniny (38) a krajší darček som si nemohla priať. Mám však trochu obavy, lebo už raz som takýto stav mala MS meškala týždeň, testy tmavli (sice slabo ale tmavli) a po týždni zrazu druhá bledula a na druhý deň MS 😔 . Teraz sú čiarky silnejšie, tak ťuk, ťuk na drevo. Už by to mohlo výjsť, je to už rok čo som vysadila HA a snažíme sa o mimi.
@hanula11 no hani já koukám jak je malá krásná, jako červená karkulka 🙂 má úžasný oči 🙂 to to letí nedávno jsi psala jak tě v těhu bolí strašně záda. Taťka je z malý unešenej viď.
@rainbow1 no super, moc gratuluji a ukaž čárky ať můžu závidět, jak vypadají ty pěkné tmavé 🙂
@teckovanaorchidej kdybych neměla žádný, tak i trojčata bych brala, ale s tou naší farmou by byly i ty dvojčata záhul. Já už jsem se celou noc nevyspala 7 let a co teprve s dvojčaty 🙂
@hadonoshka testovacia ešte nie je tak tmavá ako kontrolná, ale snáď bude tmavnúť ďalej a už nezbledne 😕 . Skúsim pozrieť, či budem vedieť vložiť 😝. Inak smekám pred tebou, si žena činu, plná energie a životného entuziazmu, ja som skôr pesimista, a keď sa velmi snažím zmeniť sa 😉 .
@hadonoshka moc ďakujem za podporu, inak po dvojčatkách túžim aj ja, je to rozkošné. My už v rodine aj dvojky máme, tatino je z dvojčiat a brácho má dvojičky - dievčatá, majú 22 rokov. Ale sú od mala úplne odlišné. Nerozmýšľala si nad tým, že keď to prirodzene nejde, že by si skúsila IVF? Aj keď samozrejme, niet nad prirodzené počatie 🙂
@slavka35 To vlastne znamená, že okrem utrogestanu alebo niečoho podobného nebudeš do seba musieť pchať žiadne iné hormóny, to je fajn. Nám z pôvodných 12 vajíčok, zostali len tie dva embryjka, ktoré mám od včera v brušku. Dnes ráno mi oznámili, že ani to posledné embryjko nie je vhodné na zamrazenie. Tak už len veriť, že tieto dve bambuľky sa budú chcieť u mňa zahniezdiť. Takže tiež budem držať palčeky, aby sme rozšírili rady najčerstvejších tehuliek 😉
@baculiatko40 Nebuď skeptická, práve Ty si mojim vzorom - práve tým svojim pokojom a pokorou.... všetko dobre dopadne, netreba to vzdávať. Treba veriť a pozitívne myslieť, veď to je základ úspechu. Tak moc Ti to prajem 🙂
Inak čo sa týka tej pochúťky, určite ma to zaujíma, mám rada nové veci v kuchyni. Takže recept mi určite pošli, už teraz sa na tú tvoju pochúťku teším. Pekný dník 🙂
holky............. mám takú jednu záležitosť, nemúžem ju nikomu povedať, snad len takto anonymne na MK.......... strašne som z tych pocitov vylakaná....... normalne som sa prestala tešiť na miminko, skor mam obavy ako radosť, a ked si predstavim, ze mám kojit je mi z toho stiesnene a pocitujem az fyzicky odpor........ja neviem co sa to deje...... ze by nejaka predporodna depresia? neviem.... je hrozne netesit sa, a vobec- mi je tak divne...........kriste jezisi, snad to po narodeni malej prejde.....citim sa ako krkavcia mater........... 😒
@awalancha3jak dlouho to máš? Myslím že nejsi jediná s takovými pocity.Určitě tě to přejde.Možná se hodně bojíš podvědomě porodu.Bojíš se aby jsi to zvládla atd.Já jsem to teda neměla ale slyšela jsem o tom že to bývá.
@awalancha3 ja si tiež myslím, že máš vzhľadom na predošlý priebeh pôrodu obavy, možno aj strach 🙂 A možno sú to aj hormonálne zmeny, ktoré na Teba takto vyplývajú.... som presvedčená, že hneď ako začuješ malej plač a ako si ju prvý krát zoberieš do náruče, všetky obavy sa razom vytratia a Ty budeš skvelá, milujúca mamina 🙂
@jitulka01 noooo,utrogestan, estrimax a duphason alebo tak nejako sa to pise. Tuto kombinaciu liekov som brala asi 3 tyzdne. Pred vkladom od odobratia vajicok a potom az po krvne testy. Bohuzial to nevyslo, takze som lieky po krvi vysadila. Do dvoch dni som dostala menstruaciu na od druheho dna menstruacie zase beriem estrimax a 8.11. mam ist na kontrolu a okolo 15.11. mi vychadza dalsi vklad, ale to som si len ja vypocitala. Presne budem vediet az po kontrole.
@awalancha3 neboj,prejde to.ja mam tiez strach z kojenia.pri prvej dcere som pocitovala hrozne depresie vzdy,ked sa prisala.potom to vzdy preslo,ale bolo to hrozne.a mam strach,ze to bude aj teraz.ale samozrejme kojit by som chcela co najdlhsie.inac sa na malinku velmi tesim.a to,ze ty mas fyzicky odpor,to moze byt naozaj iba podvedomy strach z porodu.
@slavka35 Takže aj tak je tých hormónov stále dosť. Ja sa cítim taká stále ospatá a zvláštne nafúknutá 😵 no, ale predstava, že by som sa nafukovala ešte ďalších deväť mesiacov je veľmi lákavá 😅 15.11. bude pre nás zrejme obidve dôležitým dňom, ja mám ísť na sono a krvné testy a Ty možno na vklad. Bože daj nech je to pre nás šťastný deň 🙂
pekný večer! ahojte nové budúce maminy 😵 !
@awalancha3 , neboj jasné, že to prejde, ja bojujem s niečím podobným už dlhooo 😒 , také pocity, stáva sa to, hlavne veľa slniečka si dopraj 🙂 🙂 🙂
Dnes sa s Vami lúčim, opäť ma premohli hormóny a chce sa mi moc spinkať. Zas mi raz bolo s Vami fajn a teším sa na nové správičky zajtra. Dobrú nôcku Vám všetkým 🙂 😵
Dobré ránko, dnes som si v kalendári prečítala svoju poznámku, že mám volať dr. Ulčovej do Plzne, teraz váham, či tam naozaj ísť, stresuje nás to, hlavne to, že čo ak nakoniec ako doteraz nič prečo som potratila neobjavia, teraz mám zasa pocit, že sa mi to stalo zo stresu 😠 , .....ja fakt neviem, či mám po tom pátrať???, alebo nechať tomu voľný preiebeh, na druhej strane nemám už 20 ani 30, tedy veľa času nie je ☹
@evapavla ahojík,já by jsem to absolvovala,když už nic,budeš vědět že jsi pro to dělala maximum...je to jen vyšetření,nečekej ani na výsledky a snažte se dál...ale kdyby něco našla,můžeš si oddechnout.Nedočítám,jen jsem zjistila,že minka je těhulka,ježíš holka já z tebe mám radost po tolika trampotách!!!!Jinak já tu mám na prázdninkách dcerku mojí sestry aneskutečně si to užívám!!!Jsou ji 2roky a má takové hlášky,že dostanu záchvat smíchu i několikrát za den....je to švanda....
@awalancha3 netrap se svými pocity,já myslím že je to jen projev hormonů a trochu paniky.Víš že se ti teď změní život,že už nebude moct mít tu volnost co jsi přece jen měla a tak tě napadají různé myšlenky,myslím,že tím projde každá maminka která už ví do čeho jde...jen málokterá si to přizná....držím ti pěstičky aby tě to brzo přešlo,minimálně s prvním pohledem na tvou krásnou dcerunku...
@jitulka01 dakujem pekne, aj ja verim, ze sa to podari. A ak nie teraz, tak nabuduce. Som len realisticka, ale nie negativisticka. Dufam, ze sa citis dobre. Pekne relaxuj, chodievaj pravidelne na cerstvy vzduch.
No a recept:
Samo-omackovaci cokoladovy nakyp:
60g masla, 1 1/2 hrnceka (250ml hrncek) hladkej muky zmiesanej s 1 lyzickou prasku do peciva, 3/4 hrnceka jemneho krupicoveho cukru (moze byt aj surovy jemny cukor), 2 pol. lyzice kvalitneho kakaa, 3/4 hrnceka mlieka, 1 vanilkovy cukor. Omacka: 2 pol. lyzice kakaa, 3/4 hrnceka hnedeho cukru, 2 hrnceky vriacej vody. Rozpustit maslo v nadobe vhodnej do mikrovlnky (najlepsie hlboku jansku misu, ktora sa zmesti do mikrovlnky), pridat cukor a vanilkovy cukor, pridat preosiate kakao a muku, nakoniec primiesat mlieko. Dobre cele premiesat, potom posypat povrch zmiesanym hnedym cukrom s kakaom a nakoniec pomaly poliat horucou vodou po spodnej strane pol. lyzice. Vlozit do mikrovlnky a upiect pri vykone 800 Wattov po dobu 8 minut. Omacka by mala byt na spodku nakypu. Nechat postat 5 minut a moze sa podavat s vanilkovou zmrzlinou (alebo vyslahanou smotanou) a malinami (jahodami) najlepsie v hlbokych tanieroch alebo miskach. Dobru chut!
Pekny den vsetkym!
😎 😎
@baculiatko40 Pekne ďakujem za receptík, keď ma prepadne mánia "varenia", tak sa do toho určite pustím. Inak sa cítim celkom v pohode, až na tú neustálu ospalosť a únavu, ale to prikladám hormónom. A dnes som zas tak trošku precitlivelá, musím sa zamestnať, a hneď bude po plači 😉
christy..................... ano som od BA; dnes som už zase na chvílu pocítila, že sa na malu teším................. som ako na hojdačke, to budú asi tie hormony a podvedomie, ako tu dievcata pisali...................
...a dakujem vsetkym co ma povzbudili, velmi vela to pre mna znamenalo a znamená, lebo o tomto sa ozaj neda hovorit s mm ani s mamou, toboz nie so svokrou............. "tesi ma" ze v tom nie som sama, docitala som sa o tehotenskych depresiach............

@baculiatko40, dík 🙂
Je to správná holčička, snad jí to zůstane a poroste dál do zdraví a do krásy 😉 .
Naše Ivče byla taky kočenka šikovná, kdoví kde se to pokazilo, njn ☹ 😒
Jinak zdravím všechny snažilky, těhulky a mamky, nestíhám dočítat, tak hezkej podzim všem a držím pěsti vašemu snažení, příroda je čarodějka a víra dělá divy. Já měla v pátek 45 😝 🙂 a Aďulka týden přede mnou rok.
Tak ještě posílám maminkovský bacilky, mějte se a hodně sil, odvahy a nervů všem.