Predĺžená kultivácia - áno či nie?

frida1990
13. nov 2023

Ahojte, v poslednej dobe som často narazila na názor, že je lepšie vkladať 3 dňové embryo (bez PK), kvôli tomu, že sliznica maternice obsahuje tie látky, ktoré embryo potrebuje pre správny vývoj. Je to podľa vás lepšie tak, alebo ísť do PK a čakať tých cca 6 dní? Môj sedliacky rozum mi hovorí, že v takto krehkej skorej fáze by embryám bolo lepšie čím skôr v maternici, než v nejakom médiu v inkubátore, kde s ním manipulujú. Prosím vás o vaše skúsenosti a názory. Vopred ďakujem.

sonkam
13. nov 2023

Ja som za PK pretože v štádiu blastocysty je väčšia šanca na uhniezdenie embryjka a jeho vývoj, ale samozrejme sú prípady kedy je lepšie vložiť 3dnove embryjko. Keď je napríklad len jedno, alebo z predchádzajúcej skúsenosti embryjka nedošli do štádia blastocysty a na 3 deň boli úplne ok, tak by som vložila aj 3 dňové ale ja som podstúpila 2 ivf a v oboch som si zvolila PK

frida1990
autor
13. nov 2023

@sonkam ďakujem, je to asi naozaj veľmi individuálne 🙂 vám IVF vyšlo?

rk123
13. nov 2023

oni s tym embryom nemanipuluju. oni ho tam daju na zaciatku a potom ho len sleduju ako sa deli.
a bud ho sleduju 3 alebo 5dni.
to co je lepsie by som prediskutovala s lekarom.
my sme mali medzi 3-5 dnom najvacsi “odpad” napriklad.

mata3312
13. nov 2023

@frida1990 Ahoj, som pár dní po vklade - my sme si predĺženú kultiváciu dali, pretože sa nám správne oplodnili 3 vajíčka a nechceli sme riskovať že by sa vybralo možno to "nesprávne". Do toho 3. dňa je to ešte také neurčité, potom sa to lepšie vykristalizuje a ty si môžeš byť istá že ti idú vlozit dobre vajíčko, ktoré sa správne vyvíja. Ak by nám ale zostali iba 2, odporúčanie lekára bolo vložiť už na ten tretí deň obe. Takto sme si ale chceli byť istí. Som rada že sme si to dali, lebo po 5 dňoch sa to jedno prestalo vyvíjať a mohlo to byť práve to, ktoré by sme si možno na ten tretí deň dali vložiť. Ale je to na tebe 🙂

sonkam
13. nov 2023

@frida1990 z prvé ivf sme mali 5embryjok z toho máme 1dietatko a jedno MA a teraz z druhého ivf máme 6embryjok a vklad ma čaká koncom mesiaca

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre