Skúsenosti s lekármi v ISCARE Bratislava: Diskusia a názory
Ahojte,
rada by som sa dozvedela o skusenostiach s CAR ISCARE v Bratislave. Vzhladom, ze sa mi nedari otehotniet uz 3 roky ma lekar chce poslat do tohto centra na umele oplodnenie.
Prosim o info o lekeroch a celkovom dojme v tomto centre. Myslim, ze to pomoze nielen mne ale aj ostatnym. Vdaka
Stručné zhrnutie
- ISCARE Bratislava poskytuje asistované reprodukčné techniky vrátane IUI (inseminácie), IVF (umelého oplodnenia), ICSI, zmrazovania embryí (KET) a predimplantačnej genetiky (PGD/PGS).
- Orientačné náklady z diskusie: IUI procedúra ~3 000–3 500 SKK, IUI s injekciami a doplnkami spolu ~7 000 SKK; pri IVF sa v diskutovaných prípadoch spomína úhrada poisťovňou cca 27 000 SKK, doplatky za lieky ~10 000–15 000 SKK a zálohy/poplatky v ISCARE ~15 000–20 000 SKK.
- V diskusii sa uvádzajú zmiešané klinické skúsenosti: niektoré pacientky hlásia tehotenstvo po 1. IVF/IUI a chvália lekárov a sestričky, iné opisujú viacnásobné neúspechy, sťažnosti na načasovanie odberu folikulov a pocit finančnej záťaže; bežne používané lieky v protokoloch zahŕňajú Merional, Cetrotide, Pregnyl, Puregon, Menopur, Decapeptyl, Clostylbegyt a Utrogestan.
Q: Aké procedúry a vyšetrenia ponúka ISCARE Bratislava pri problémoch s plodnosťou?
A: ISCARE vykonáva hormonálne profily, folikulometriu (ultrazvukové sledovanie folikulov), spermiogram, intrauterinné inseminácie (IUI), IVF/ICSI, zmrazovanie embryí (KET), predimplantačnú genetiku (PGD/PGS) a spolupracuje s gynekológmi z Prosanusu a s pôrodmi na Antolskej.
Q: Koľko orientačne stojí IUI a IVF v ISCARE podľa skúseností z diskusie?
A: IUI procedúra sa v diskusii uvádza na ~3 000–3 500 SKK; s injekciami a utrogestanom celkovo približne ~7 000 SKK. IVF: jedna skúsenosť uvádza, že poisťovňa preplatila cca 27 000 SKK, pacientka doplatila lieky ~15 000 SKK a ISCARE požadovalo zálohu ~20 000 SKK; iný údaj spomína platbu 15 000 SKK + lieky asi 10 000 SKK.
Q: Ktorí lekári a pracoviská v súvislosti s ISCARE sa v diskusii najčastejšie spomínali?
A: V diskusii sa menovali MUDr. Maršik (Prosanus, pôrod na Antolskej), doc. Valkym/Valky, MUDr. Ďurechová, MUDr. Petrová a Dr. Tazberíková; diskutujúce tiež spomínali prepojenie ISCARE s Prosanus a pôrodnicou na Antolskej.
Q: Aké stimulačné protokoly a lieky sa v ISCARE používajú podľa skúseností účastníčok?
A: Uvádzané protokoly zahŕňali dlhý protokol s Decapeptylom + Puregon + Menopur; iné popisy: Merional (subkutánne) 2.–10. deň, Cetrotide 6.–10. deň a Pregnyl 32–34 hodín pred odběrom vajíčok; často spomínané lieky: Merional, Cetrotide, Pregnyl, Puregon, Menopur, Decapeptyl, Clostylbegyt (Clomiphene) a Utrogestan.
Q: Ako funguje schválenie a úhrada IVF zo zdravotnej poisťovne podľa diskusie?
A: Skúsenosti uvádzajú, že schválenie od poisťovne môže trvať od 1 mesiaca do niekoľkých mesiacov; jedna pacientka uviedla preplatenie cca 27 000 SKK od poisťovne, pričom zvyšné náklady na lieky a poplatky hradila sama.
Q: Aké sú bežné postupy po odbere vajíčok a kedy nasadiť podporu po transferu?
A: V praxi sa v diskusii uvádza, že po odbere vajíčok pacientky často dostali Utrogestan večer prvého dňa po odbere; niektoré opisujú okamžitý návrat do práce, iné odporúčanie oddychovať; používajú sa aj protokoly s krátkym odpočtom 32–34 hodín od Pregnylu k odběru vajíčok.
Závery z diskusie
Zhoda
- ISCARE poskytuje kompletné ART služby vrátane IUI, IVF/ICSI, zmrazovania embryí a predimplantačnej genetiky.
- V diskusii sa opakovane chválil personál sestričiek a niektorí lekári (menovite MUDr. Ďurechová, doc. Valkym, MUDr. Maršik) za prístup k pacientkam.
- Z finančného hľadiska pacientky v diskusii opisovali značné doplatky za lieky a poplatky aj pri čiastočnej úhrade poisťovňou (uvádzané čiastky: ~27 000 SKK poisťovňa, ~10 000–20 000 SKK doplatky).
Sporné názory
- Niektoré pacientky opisujú vysokú úspešnosť a tehotenstvá po 1. zákroku, zatiaľ čo iné hlásia viacnásobné neúspechy a tvrdia, že odbery folikulov boli načasované neskoro.
- Predimplantačná genetika a jej prínos sú prezentované oboma spôsobmi: niektoré prípady ukázali vylúčenie chromozomálnych chýb, iné uviedli neúspešné implantácie aj po genetike.
Otvorené otázky
- Prečo v niektorých prípadoch dochádzalo k odberu folikulov až v 16. dni, hoci folikuly boli 12. deň v dosahu zrelosti?
- Aké sú oficiálne štatistiky úspešnosti ISCARE rozdelené podľa indikácie, protokolu a veku pacientky?
- Kedy je indikovaná predimplantačná genetika (PGD/PGS) a koľko reálne zvyšuje šancu na porod úspešného dieťaťa?
Spomenuté značky a firmy
ISCARE, Prosanus, Antolska, Gynfiv, Sanatorium Helios, Institut lekárskej sexuologie (ILS), Edusan
Spomenuté produkty a metódy
IUI, IVF, ICSI, KET (zmrazenie embryí), predimplantačná genetika (PGD/PGS), IVM (in vitro maturácia oocytov), Merional, Cetrotide, Pregnyl, Utrogestan, Puregon, Menopur, Decapeptyl, Clostylbegyt, Clomhexal, Parlodel, koenzým Q10, folikulometria, spermogram, laparoskopia, predĺžená kultivácia embryí, selekcia embryí, zmrazenie embryí
Miesta a osoby
Bratislava, Antolská, Prosanus, Martin, Brno, MUDr. Maršik, doc. Valkym, Valky, MUDr. Ďurechová, MUDr. Petrová, Dr. Tazberíková, Barošová, MUDr. Petráková
Ahojte,som tu nova.Tiež chodíme do ISCARE,dr Petrovej,je velmi milá.V marci ideme na 1 icsi mám strach ako to bude prebiehať môžete mi napísať nejaké podrobnosti?Asi kolko to bude stáť?
Ahojte, pridam sa k vam ak mozem 🙂
Mam dverku po 2. IVF-ICSI u Dr. Maršíka, celkovo som bola velmi spokojna s jeho pristupom. Teraz sa chystame pomalicky skusis stastie znova. Rozhodnuta som pre soft protokol, len by ma zaujimalo, kym navstivim iscare, ake vysetrenia su teraz potrebne pred IVF? Viem ze v minulosti to bolo u zeny onkocyto, chlamydie, a HIV u oboch partnerov. Ako je to teraz? Pribudlo nieco? Rada by som ich absolvovala hned, lebo aj to trosku trva, kym su vysledky a nechcem sa zdrziavat...Manzel mal uz pri nasich prvych pokusoch velmi zly spermiogram a nechceme stratit sancu na dalsi mozny uspech. Mozno z toho nic nebude, ale co ked ano... Dakujem za odpoved a zaroven prajem vsetkym vam, nech sa to podari, aby ste sa mohli tesit z // 🙂
scarlettka - dari sa Vam priam uzasne. Velmi sa tesim s tebou. Ja by som si asi dala vlozit tri, nech je uspesnost viacmenej zarucena a zostali by ti dvaja snehuliacikovia. Predsa cerstve embryjka su cerstve embryjka. Ale predpokladam, ze Ti asi budu chciet vlozit maximalne dvoch. Zajtra na Vas budem mysliet a potom Ta cakaju dva tyzdne cakanie. To by ti Andy teraz mohla rozpravat ako si vyplnit ten cas ocakavania. elmi drzim palceky.
Ahoj szilvia - co sa tyka cien, na recepcii mas dostupny cennik, kde si vies presne pozriet podla toho , co potrebujes. Idete i na PGD alebo len na ICSI?
kacicka - kultivacia - chlamidie sa robia stale 🙂 HIV atd.a dalsie, co spominas Ti robia vramci predoperacneho. POcas prvej navstevy Ti Marsik urcite povie, co treba doriesit 🙂
Ahoj Andy, Karkulka, Adinam, Misik, ........konecne tu mame ocakavany vikend 🙂
Uz mam predpisany gonal a decapeptyl, od utorka zacinam pichat.
Dakujem Sylvika, mas pravsu, asi bude najlepsie najskor navsivit Maršika a popytat sa. Btw, drzim palce nech Ti narastie cim vac vajicok a nech to pride do uspesneho konca 🙂 😉
sylvi dakujem, vlozili mi dve a ostatne este cakaju podla toho akosa budu dalej delit a ptotom ich zamrazia, v stredu mam volat ako dopadli zvysny drobci...este vela stastia v stimulke, nech dobre reagujes a je dobra urodicka 🙂
szilvia cennik je aj na stranke CARu, a dokonca aktualny.
kacicka my sme si museli davat robit testy na pohl.prenosne choroby - BWR, Anti HBC, Anti HBsAG, HIV1, HIV2
Kacicka - dobre pories 😉
szilvia31 - hocikedy 😉 nevahaj a pytaj 😉
Scarlettka- tak uz ste krasna trojka 🙂 Ako prebiehal ET? VSetko OK? Ked pojdem ja mam sa pripravit i na nejake komplikacie 🙂 Teraz oddychujes? Predpokadam, ze asi budes teraz doma, ze?
Ahojcek MISIK - co planujes cez dovolenku. Ja lamem MM, aby sme isli pozriet troska niekam na predlzeny vylet ,ale neviem, ci sa podari. V utorok ideme vecer do divadla no a tenro tyzdne zacinam s Decapeptylom.
cauko..
sylvi ja prave balim a zajtra vyrazame do zahrebu cez lublanu......manzel pracovne a ja dovolenkovo..vratime sa v piatok....sme tam kuknem aj na net, ked bude manzelik na pracovnom stertnuti.....
jej do divadla sa aj my chystame ale potom, chceme ist na nieco do l+s. A vy na co idete? stastny start pri stimulke....a preco pises,ze bude provlem pri et?
ahojte 🙂 🙂 🙂
scarlettka - super, pekne sa drz a opatruj vsetkych troch
sylvia 21 - dik za povzbudive slova. Najtazsie to byva vzdy ten den po navsteve car. Musim to stravit a potom uz je lepsie.
misik, u nas je to problem iscaru, uz pol roka cakame na vysledky z genetiky - najprv gencikova vzala krv do rakuska a nebola schopna ju spracovanu poslat spat, iscare nic neriesil, tak sme absolvovali dalsie testy u ondrejcaka a cakame na vysledky.
najprv som chcela ist inam ja, v decembri sme boli aj v inom care, ale trvalo by to dalsie 3 mesiace, takze radsej uz pockam na tu genetiku a prve IVF absolvujem tu.
manzela uz stve pristup marsika - nic neriesi, dohodneme sa, ze kym prideme na dalsi ultazvuk, tak zisti ako na tom genetika je - este si to zapisal - prideme a on nic 🤐 ondrejcak poslal muza aj na urologicke vysetrenie - marsik nic take nespominal.
takze zatial iba cakame - pol roka, tak uz dufam, ze to cim skor musi byt. kazdz pondelok cakam na telefonat a zajtra je pondelok - tak mozno 🙂
Misik - to je uzasne, dobre sa nadychaj vone mora 🙂 Urcite sa ozvi ako sa mate a ake mate pocasie, ci sa da chodit i na prechadzky. Ideme do L+S na " Minus dvaja" Hraju tam Lasica a Polivka. Uz som pocula vela dobrych recenzii. A problem pri ET ? Ani nevie, vzdy nejaky pride a u nas vzdy na 99 % ocakavam podla skusenosti vzdy, i doteraz to tak bolo. Tak sa radsej pytam ,co sa este moze prihodit . Niekedy si myslim, ze dobre ze nie som lekarka, lebo keby som do toho videla viac, tak by som sa i strachovala viac a niekedy si zase myslim, preco som tu medicinu nesla studovat, mohla som sa do vsetkeho aspon troska rozumiet. 🙂
Dobre si na dovolenke oddychnite. DUfam, ze i nam sa koncom tyzdna podari vypadnut a vypnut 🙂
Flock - ono je to tak, ze vsetky tie vysetrenia si musite menezovat sami. Lekar vam len povie odporucania a vy si to musite vybavit a nahat ich a cakat. Je to hrozne, ze sa nemozeme spolahnut na profesionalov, ale je to tak. Myslim, ze to by museli byt inak zaplateni, aby nam takyto luxus mohli dopriat a urcite by museli mat menej pacientov a menej sluzieb. Uz tvoj manzel volal Ondrejcakovi, ci mate vysledky? Mate cislo na Novopharm v Zeleznicnej nemocnici, kt. tieto gen. vysetrenia robi? A na urologii uz manzel bol? To potrebuje ist k obvodnemu lekarovi a jednoducho ist a Marsikovi donesiete len vysledky vysetrenia na zaklade odporucania Doc.Ondrejcaka. Tak hlavne sa drzte, vysledky uz cochvilu budete urcite mat 😉
Ja idem tiez Ondrejcaka otravovat, lebo mi do karty v Iscare nezalozil vysledky z posledneho gen. vysetrenia ako slubil, tak si troska potelefonujeme. AJ tak sa ho musim spytat na nazor ohladne uzivania Detralexu pocas tehotenstva. Este stastie , ze mam dovolenku a mozem cas prisposobot vybavovackam 🙂
flock tak pevne nervy, verim,ze sa to pohne a udete moct stimulovat...
sylvi aj ty si uzi dovolenku a nie len po lekaroch a vybavovackach...
🙂 🙂 🙂
misik - uzi si dovolenku a more, isla by som hned 🙂
siliva - tak preco sa potom tvaria, ze ich otravujem, ked sa pytam na vysledky? Myslis, ze su malo plateni? V kazdom pripade ide o sukromne centrum, tak by to malo inak fungovat. Najhorsie pre nas je, ze moc moznosti nemame. Ondrejcakovi volal marsik vo stvrtok, ze ak budu vysledky, v pondelok ich do iscare prinesie, ale nevieme ktory pondelok 🙂 Na urologii bol na druhy den po genetike na zeleznicnej, kde ondrejcak robi. povedal, ze genetiku aj urologiu doda do nasej karty do iscaru. Ale pre istotu - napises mi t.c. do IP?
Ty si kedy bola na vysetreni? Mala si ich viac?
OK, Flock, idem si po telefon a poslen ti do IP.. Ja som bola na viacerych vysetreniach, ja i MM. My uz riesime vysetrenia neustale dva roky aktivne a to cakame, chodime, telefonujeme, vybavujeme, kontrolujeme, sledujeme a pri tom vsetko sa snazime byt v pohode.
uha, 2 roky? ja som vysadila ATK a nechali sme tomu volny priebeh, keby som vtedy vedela....takto k 2 rokom pribudol dalsi polrok.... ja sa snazim byt co najviac v pohode, ale na druhej strane som o pol roka starsia... a na prvy pokus nie je vysoka uspesnost 🙂
chodis tiez k marsikovi?
ahojte...
Sylvi transfer bol relativne ok, len mal lekar pb s mojim krckom ale inak v poho...prilepil mi ich tam tak dufam ze sa chytia potvorky..a ja som doma stale, utorky a piatky chodim na uctovnictvo a na vikend ideme na oravu k svokre...ale inak oddychujem
inak sylvi tvoje pocity chapem, ja som tiez stale cakala co bude zase pb..lebo doteraz to tak bolo a tak ma totalne prekvapila info o 7vajickach a z toho5drobcov...dve mi vlozili bez pb a tie tri cakam ci sa budu dalej delit a bude co mrazit alebo ako...
misik si to tam krasne uzi, a co to pofot 🙂
Scarlettka - vdaka 😉 posobis velmi spokojne 😉 Co je pre drobcekov velmi dobre 😉
FLock - nie ja chodim k Durechovej. DOvolala si sa do toho Novopharmu. No je to vela dva roky sa nahanat a vysledky nikde, ale ked to priratam i s pociatocnym snazenim, tak je to v podstate uz 5 rokov. Ke to ozaj dlha doba.
sylvi 🙂 len zatazkavajuca skusak bude vikend u svokry 🙂 ale v sobotu mame v plane ist nakupovat do polska, vecer vonku, v nedelu budeme doma a skocime na cintorin a v pondelok idem do jedneho butiku so spodnym pradlom a potom uz do ba...tak hadam prezijem 🙂
flock ja chodim k marsikovi .
Scarlette - nebojis sa, ze prechladnes? Ja by som asi ku ziadne svokre nesla a radsej bola doma len s manzelom. Mozete ist na prechdzku i doma. To by som asi urobila ja. Ale mozno mate vazny dovod ist.
sylvi potrebujeme tam poriesit zopar veci ale prechladnutia sa nebojim, som vyzbrojena termopradlom a aj dobrymi topankami 🙂
tak tak 🙂 ideme konecne poriesit take skladacie dvere do spajze, je tam totiz totalne kriva zarubna tak sa tam klasicke drevene nedaju dat... a este nejake veci nakupime kedze zloty siel rapidne dole...a aj kuracinku nakupime 🙂
moj muz sa uz len pousmieva nad tym co ideme kupit 🙂
sylvi ty mas dovcu ze?
No ked sa da lacnejsie, tak to vzdy potesi. Kolko je teraz zloti ?
Hej ja mam teraz dovcu, tak mam cas na vybavovanie. Uz som volala 2x do Iscaru , 5 krat do Novopharm, kde sa neviem dovolat, o druhej idem k obvodacke objednat MM na odber krvi na zajtra a ja si po ziadanku k internistovi, internistka mi nedviha telefon, tak asi ma tiez dovolenku a budem musiet ist inde, este ze to tu mam vsetko blizko a na vyber. Poobede si pojdem do lekarne vyzdvihnut decapeptyl. No a to musim este upratat a nieco upiect, lebo zajtra cakame navstevu a cely vikend sme boli u rodicov. Tak sa nenudim 🙂

zajtra nech ti daju tych najkrajsich drobcov a ostatni surodenci si este chvilu pockaju...vela stastia 😉