Skúsenosti s lekármi v ISCARE Bratislava: Diskusia a názory
Ahojte,
rada by som sa dozvedela o skusenostiach s CAR ISCARE v Bratislave. Vzhladom, ze sa mi nedari otehotniet uz 3 roky ma lekar chce poslat do tohto centra na umele oplodnenie.
Prosim o info o lekeroch a celkovom dojme v tomto centre. Myslim, ze to pomoze nielen mne ale aj ostatnym. Vdaka
Stručné zhrnutie
- ISCARE Bratislava poskytuje asistované reprodukčné techniky vrátane IUI (inseminácie), IVF (umelého oplodnenia), ICSI, zmrazovania embryí (KET) a predimplantačnej genetiky (PGD/PGS).
- Orientačné náklady z diskusie: IUI procedúra ~3 000–3 500 SKK, IUI s injekciami a doplnkami spolu ~7 000 SKK; pri IVF sa v diskutovaných prípadoch spomína úhrada poisťovňou cca 27 000 SKK, doplatky za lieky ~10 000–15 000 SKK a zálohy/poplatky v ISCARE ~15 000–20 000 SKK.
- V diskusii sa uvádzajú zmiešané klinické skúsenosti: niektoré pacientky hlásia tehotenstvo po 1. IVF/IUI a chvália lekárov a sestričky, iné opisujú viacnásobné neúspechy, sťažnosti na načasovanie odberu folikulov a pocit finančnej záťaže; bežne používané lieky v protokoloch zahŕňajú Merional, Cetrotide, Pregnyl, Puregon, Menopur, Decapeptyl, Clostylbegyt a Utrogestan.
Q: Aké procedúry a vyšetrenia ponúka ISCARE Bratislava pri problémoch s plodnosťou?
A: ISCARE vykonáva hormonálne profily, folikulometriu (ultrazvukové sledovanie folikulov), spermiogram, intrauterinné inseminácie (IUI), IVF/ICSI, zmrazovanie embryí (KET), predimplantačnú genetiku (PGD/PGS) a spolupracuje s gynekológmi z Prosanusu a s pôrodmi na Antolskej.
Q: Koľko orientačne stojí IUI a IVF v ISCARE podľa skúseností z diskusie?
A: IUI procedúra sa v diskusii uvádza na ~3 000–3 500 SKK; s injekciami a utrogestanom celkovo približne ~7 000 SKK. IVF: jedna skúsenosť uvádza, že poisťovňa preplatila cca 27 000 SKK, pacientka doplatila lieky ~15 000 SKK a ISCARE požadovalo zálohu ~20 000 SKK; iný údaj spomína platbu 15 000 SKK + lieky asi 10 000 SKK.
Q: Ktorí lekári a pracoviská v súvislosti s ISCARE sa v diskusii najčastejšie spomínali?
A: V diskusii sa menovali MUDr. Maršik (Prosanus, pôrod na Antolskej), doc. Valkym/Valky, MUDr. Ďurechová, MUDr. Petrová a Dr. Tazberíková; diskutujúce tiež spomínali prepojenie ISCARE s Prosanus a pôrodnicou na Antolskej.
Q: Aké stimulačné protokoly a lieky sa v ISCARE používajú podľa skúseností účastníčok?
A: Uvádzané protokoly zahŕňali dlhý protokol s Decapeptylom + Puregon + Menopur; iné popisy: Merional (subkutánne) 2.–10. deň, Cetrotide 6.–10. deň a Pregnyl 32–34 hodín pred odběrom vajíčok; často spomínané lieky: Merional, Cetrotide, Pregnyl, Puregon, Menopur, Decapeptyl, Clostylbegyt (Clomiphene) a Utrogestan.
Q: Ako funguje schválenie a úhrada IVF zo zdravotnej poisťovne podľa diskusie?
A: Skúsenosti uvádzajú, že schválenie od poisťovne môže trvať od 1 mesiaca do niekoľkých mesiacov; jedna pacientka uviedla preplatenie cca 27 000 SKK od poisťovne, pričom zvyšné náklady na lieky a poplatky hradila sama.
Q: Aké sú bežné postupy po odbere vajíčok a kedy nasadiť podporu po transferu?
A: V praxi sa v diskusii uvádza, že po odbere vajíčok pacientky často dostali Utrogestan večer prvého dňa po odbere; niektoré opisujú okamžitý návrat do práce, iné odporúčanie oddychovať; používajú sa aj protokoly s krátkym odpočtom 32–34 hodín od Pregnylu k odběru vajíčok.
Závery z diskusie
Zhoda
- ISCARE poskytuje kompletné ART služby vrátane IUI, IVF/ICSI, zmrazovania embryí a predimplantačnej genetiky.
- V diskusii sa opakovane chválil personál sestričiek a niektorí lekári (menovite MUDr. Ďurechová, doc. Valkym, MUDr. Maršik) za prístup k pacientkam.
- Z finančného hľadiska pacientky v diskusii opisovali značné doplatky za lieky a poplatky aj pri čiastočnej úhrade poisťovňou (uvádzané čiastky: ~27 000 SKK poisťovňa, ~10 000–20 000 SKK doplatky).
Sporné názory
- Niektoré pacientky opisujú vysokú úspešnosť a tehotenstvá po 1. zákroku, zatiaľ čo iné hlásia viacnásobné neúspechy a tvrdia, že odbery folikulov boli načasované neskoro.
- Predimplantačná genetika a jej prínos sú prezentované oboma spôsobmi: niektoré prípady ukázali vylúčenie chromozomálnych chýb, iné uviedli neúspešné implantácie aj po genetike.
Otvorené otázky
- Prečo v niektorých prípadoch dochádzalo k odberu folikulov až v 16. dni, hoci folikuly boli 12. deň v dosahu zrelosti?
- Aké sú oficiálne štatistiky úspešnosti ISCARE rozdelené podľa indikácie, protokolu a veku pacientky?
- Kedy je indikovaná predimplantačná genetika (PGD/PGS) a koľko reálne zvyšuje šancu na porod úspešného dieťaťa?
Spomenuté značky a firmy
ISCARE, Prosanus, Antolska, Gynfiv, Sanatorium Helios, Institut lekárskej sexuologie (ILS), Edusan
Spomenuté produkty a metódy
IUI, IVF, ICSI, KET (zmrazenie embryí), predimplantačná genetika (PGD/PGS), IVM (in vitro maturácia oocytov), Merional, Cetrotide, Pregnyl, Utrogestan, Puregon, Menopur, Decapeptyl, Clostylbegyt, Clomhexal, Parlodel, koenzým Q10, folikulometria, spermogram, laparoskopia, predĺžená kultivácia embryí, selekcia embryí, zmrazenie embryí
Miesta a osoby
Bratislava, Antolská, Prosanus, Martin, Brno, MUDr. Maršik, doc. Valkym, Valky, MUDr. Ďurechová, MUDr. Petrová, Dr. Tazberíková, Barošová, MUDr. Petráková
ahoj dyba, dakujem! ja sa nebojim laparky ako takej, len ma vystrasili tie prispevky s negativnymi skusenostami. ja som zatial bola v iscare len na iui a nemozem povedat na nikoho nic, maximalna ochota... ale predsa len to bolo nic... tak som chcela vediet ako to je... ako dlho si potom bola doma? a kto je/bol tvoj lekar? dufam, ze si tam spomeniem na vsetko, co bude treba 😀
kaciatko81-ja som tam bola na laparke a nemôžem povedať zlé slovo. uvarili mi aj čajíček - do porcelánového, vodu mi dali do plastového - čo mne príde hygienickejšie a pustili tam aj môho manžela tak že vlastne to bolo v poho. ani za mnou nebol lekár - ale hovorím si že asi je u niekoho kto to potrebuje viac - možno u Vás ostatných, ale sestričky mi všetko povedali, vysvetlili ...
a ja som na druhý deň letela na dovolenku a ranu som nemala zalepenú od 2. dňa po laparke, to by sa mi asi nevysušila a mohla by som si myslím dostať nejakú infekciu ... a stehy mi odpadli samy, jeden zostal ten mi vybrali 🙂 tak sa radšej spýtaj setričiek ak doktor nepovie ... držím palečky nech to dopadne dobr a hlavne nech Ti nič nenájdu - ono potom taká vec ako plastové pohárky mi prídu smiešne... a pravda je že ja som sa po larke dozvedela že prirodzene deti mať nebudeme, takže čert to ber lekára, čert bez poháriky - život je nespravodlivý - neurobím si ho ešte horším ...
Tie plastové poháriky sú naozaj smiešne. To bolo len na margo.
Ja som vtedy bola doma týždeň. ale asi netreba tak dlho. Mala som zrovna dovolenku.
Kto bol moj doky nie je podstatné, ostatné holky možu byť spokojné. Preto nechcem ovplyvňovať.
Teraz sa s mužom pokúšame, teda budemem pokúšať prirodzene 😀 . Nám totiž nič nezistili. Keď nevyjde, ďalší pokus IVF
určite podstúpim. Mimi chceme tak, či onak alebo hentak 😠
Vitamínov máme plnú skriňu, tak poslušne papáme.
Ahojte
kaciatko...ja s tebou uplne suhlasim...
ja na pristup v iscare tiež nemožem nič zle povedat...akurat to, že sme boli sice jedny z mnohých pacientov..nejaké možno čislo...ale oni tam nie su kvoli tomu aby nas tam tutulikali... ak by ma začali sestricky tutulikat pri prvej injekcii gonalu, ktorý som si musela dat sama pred nimi aby som sa to naučila, tak si ten gonal v živote sama do brucha nepichnem...jednoducho sestricka na mna prisne kukla, povedala, pichnite a rychlo, nerobte drahoty...a ja som pichla..kebyže ma tutulikaju tak im tam mnaukam a okunam sa a ja neviem čo este...to iste bolo asi aj s tým cievkovaním...oni vedia prečo sa musis vycikat po laparke....tak sa ti trocha povyhražali...a vyhrážka zda sa pomohla...
ja ked som sa v car prebudila po narkoze ani som nevedela, že mozem vobec pit....aj ked som bola strasne smädna...a ked sa sestrička spýtala, či by sme si dali vodu (boli sme dve) boli sme neskutocne vdačne aj za umele pohariky..., ktoré su naozaj 1.hygienicke 2.bezpečne (myslím na možnost rozbitia pohara na izbe).
to, že ti cvakli do brucha sa tiež može stat..ked sa vybera steh...
po odbere vajičok a ani po transfere som tiež nevidela lekara...aj mne sa to zdalo zo začiatku divne..ale bolo mi jasne, že nie ja som len ta jedina najdoležitejšia pre lekara....ale je nas tam viac a čas šetri tým, že zbytočne nevykecáva... ja sa radim medzi dost ukecané baby a tiež rada komunikujem a pre mna bolo velmi nepohodlne že som prisla k doky a ona si robila len svoju pracu a moc si so mnou nepokecala...ale nesla som si tam predsa poklebetit a hovorit o mojich všetkých pocitoch, či už fyzických alebo psychických ohladne umelého oplodnenia...pritom by mi to asi tiež dobre padlo...ale ak by si bola pred tými dverami dyba napr. ty a čakala by si na dokynu asi by si nebola rada, že je dokyna taká komunikatívna....vtedy by ti vadilo to, že je moc komunikativna a nebeži za tebou....
ja pracujem s ludmi a viem, že kolko ludi tolko chuti, ale aby sa niekto vzrusoval aj nad umelými poharmi...namiesto toho aby sa tešil, že mu vobec vodu prinesu...sorry...
je kopa miest na Slovensku, kde ti ani tu vodu nepodaju....
to čo som potrebovala vediet som si odkomunikovala so sestričkami a bolo....
bubina1 ......zobrala si mi to z ust........je nas tam kopa a urcite z nasich individualnych vysledkov robia co mozu, nie sme tam predsa na dovolenke , ale riesime svoje problemy...ok platime za to dost penazi, ale nic nie e zadarmo, ISCER si je toho urcite vedomy.....ja som spokojna, aj pri laparo aj pri transfere....polezala som, dokonca mi poukli poilievku, ked som bola na laparo 🙂 ........teraz som 5 den oi transfere , v ocakavani.....
No ono ide o to, že kočky , ktoré sú tt, sú v inom psychickom stave ako kočky, ktoré nie sú tehu. A preto aj
tie príspevky majú iný ,,náboj,,
Ja som za 50 000 SK, ktoré nás IVF stálo, jednoducho čakala iný prístup. Sorry
... neda mi nereagovat na tie prispevky o spokojnosti a nespokojnosti. bez ohladu na to, ze som sa dnes dozvedela najkrajsiu spravu v mojom zivote .... ja som si svojim presla nielen v iscare. nikdy som nezazila neustretovost alebo zly pristup. dokonca ani vtedy, ked na mna doki hodinu cakala, pretoze som na transfer nemala plny mechur. bola som posledna pacientka. napriek tomu mi na sale povedala "vsetko je v poriadku, skoda iba ze vy ste museli zbytocne cakat." skoro mi padla sanka na zem.
kaciatko, nicoho sa neboj. uvidis, ze vsetko dobre dopadne. hlavne tam nechod s predsudkami ... netreba verit vsetkemu, co sa kde pise. bohuzial, clovek ma tendenciu uverit skor tomu negativnemu nez pozitivnemu. kto vie preco ... drzim ti palce. 😉
mib.....takze v prvom rade gratulujem 🙂 🙂 mam na teba vsak jednu otazkua k mozem....transfere po doktorka odporucila pohlavny styk.....nerozumiem vsak aky to ma vyznam, my sme s partnerom mali aj den aj dva dni....dnes som 5 den po ET a cakam
mib supeeeer 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 blahozelam a tesim sa s tebou! teraz uz len davaj na seba a drobceka pozor, nech vsetko dobre dopadne 😉
ahojte kocky....
mib 😉 😵 😵 😵
andy a nebolo to po IUI?-nam kazala po IUI....po ET -nie...
flock-co nove?
pozdravujem....
ahojte, mib gratulujem!!!!! 🙂 🙂 🙂 Drž sa
Čo sa týka výhrad voči Iscare, je tu veeeeľmi veľa negatívnych skúseností, takže vylučujem, že by niekto chcel tomuto centru škodiť, je to proste fakt. Je to prvé a asi najväčšie CAR na Slovensku no a neochotu niektorých (nie všetkých) sestier môžem potvrdiť, ale sú tam aj zlaté baby. Ja som zatiaľ bola v Iscare len na IUI, ale v decembri ideme do Heliosu. Stačilo, tých negatívnych reakcií tu pribúda deň čo deň a ja mám strach.
jajuska .... mam v rukach aj papier , ktory ti daju este pred odberom, alebo po uz neviem, kde mas poucenie po transfere embyii , a asi ť bod, citujem " V dnoch po prenose embrya je vhoden mat pomer" 🙂 tak som z toho debo . Ak si dobre pamatam ked som sla prvy krat na odber ziaden taky papier mi nedali, je to asi novinka
....to iste inak bolo aj v izbe, kde som lezala......vyselo to tam, proste par bodov co a ako po transfere a ako som uz vravela , bolo tam spomenute aj toto .....presnejsie " vecer po ET je vhodne mat pomer" ....
No ale to je nejaká blbosť, nie? Nechápem logike. Veď pri ET sa vkladá embryo (teda splynutá ženská a mužská pohlavná bunka), tak načo ešte styk? Podľa mňa je to rizikové.
Caute.
Chodim do Heliosu a doktorka mi povedala po transfere tak 3-4 dni nemat pohlavny styk.
andy-to je pre mna novinka....
ale nech skusia reagovat aj ostatne kocky...
inac drzim palce -nech ti to dopadne rovnako ako mib 🙂
jajus, si zlata, ale mam obavu.....odobrali cise 9 vhodne boli 6 4 sa oplodnili jedno umrelo hned a to druhe ze sa prestalo vyvijat om sa dozvedela az dnes .......a len dve sa vkladali....... manzel ma slaby spermiogram.....takze sa bojim, ale asi ako vsetci ........som pripravena aj na to najhorsie....i ked mam prsia citlivejsie, brucho zdute, obcas zvysenu teplotu, ale to vobec nic neznamena........ :-/ , ale aj tak v kazdom pripade dakujem za podporu si poklad
kocky, dakujem vam. 🙂 🙂 🙂 hned som si kupila knizku o tehotenstve. 😵
co sa tyka styku ... mne ho doki odporucala. neviem co presne je dovodom, ale brala som to tak, ze spermie sa dostavaju do tela zeny pri pohlavnom styku. je teda mozne, ze obsahuju aj nejake podporne latky. pravda je, ze ked mi moja doki nieco odporuci a pre mna to nie je podstatne, tak ma nezaujima preco. ani na toto som sa nepytala. co sa tyka toho, ze niekto odporuca - iny nie ... kazdy lekar je iny ... jeden ti predpise antibiotika, druhy povie aby si sa nadopovala ceckom. ak si nemala styk, nic sa nedeje. urcite to nie je nic, co by malo vyrazny vplyv na uhniezdenie embrijka.
mib ....dakuejm za odpoved ...vlastne mas pravdu v kazdom pripade je to individualne aj tak, ci to telo prijme alebo nie, rozhodne sa samo ..... 🙂
Ale toto je tak zásadná vec, preboha! Jeden lekár odporučí, druhý nie, čo je to za logiku? Veď krčok je po ET citlivý a myslím si, že pohlavný styk nie je zrovna šetrný. Mňa to bolelo aj po IUI, neviem si predstaviť po transfere.
andzi, po transfere som nic necitila. nemala som ziadne bolesti ani tlaky. takze to nemusi byt take neprijemne. v kazdom pripade, my sme tento krat nemali styk, pretoze v zaujme otehotnenia sme ho mali zakazany. 😀 mam vysoku hladinu imunoglobulinu a moje telo reaguje na spermie ako na alergen. a keby sa mi zvysila hladina, mohol by ublizit aj embrijku. 😒
MIB este raz po dlhej ceste vasej....gratulujem k dnesnej perfektnej sprave ...HCG 209 ouuuuuuu 🙂
andy kym ti krvicka neukaze opak-si tehotna a basta 🙂
nam sa sice podarilo IVF-ICSI-tiez problem spermiogram- az na 2.x,ale je tu aj flock co sa im zadarilo na 1.x-tiez spermiogram...a szilvinka co ani nestihli IVF 🙂 -tiez spermiogram......
jajus tak si ma teda rozosmiala, si zlata 🙂takze ked vravis tak bude 🙂a vsade budem hovorit ze..... " ale ved Jaja povedala ze som !!!! " 😀
andzi, ano - toto bolo KET. chodim k dr. Durechovej a pokial to bude mozne, chcela by som k nej chodit aj nadalej. za tych par rokov si uz u mna vybudovala velku doveru. 😉 vysledky mi dnes zavolali. chodim uz do iscare tak dlho, ze viem presne ktora sestricka mi volala. 😀
andysok, dakujem. 🙂 nestresuj sa kvoli kvalite embrijok. boli tu kocky, ktore vobec nemali silne embrijka a uhniezdili sa a boli tu aj kocky, ktorym vkladali blastocysty (embrijka s viac ako 100 bunkami) a bohuzial ... ☹ takze treba stale pozitivne mysliet a oddychovat. ja pokracujem v tom, co som zacala pred dvoma tyzdnami. relaxujem. 🙂

Ahoj kaciatko81.
Laparky sa neboj. Veď čo neurobíme pre mimi 🙂
Po narkóze sa zobudíš s infúzkou. do tretej si poležíš. Medzi tým ti dajú piť alebo si pýtaj. Kým pôjdeš domov, musíš sa vycikať. Sestrička bola odporná. Povedala, že keď sa nevymočím, tak ma vycievkuje.
Ja som sa nakoniec s božou pomocou vycikala. Zober si piť, lebo ti budú nosiť vodu z tej chodby, v plastových pohároch. Úroveň.
Keď doky na teba nezabudne, príde ti povedať, ako dopadla operácia.
Na mňa sa doktor vysral, prepáčte, ale do pol 4 som ho čakala, nech ma láskavo informuje...Neprišiel. Že by na mňa zabudol? Určite nie. mal to na háku.
Nevedela som, kedy mám ísť na kontrolu, a ani, že potom treba vybrať stehy.
Na všetko sa pýtaj.
To, že mi vyberaní stehov zastrihol do brucha je už pre mňa len maličkosť.
Ranu si necháš zalepenú až do vyberania stehov. S umývaním mi pomáhal muž.
Bolesti budú, ale to vydržíš. Ja som si dávala algifen.
Čiže, operácia prebehla v poriadku. Neboj sa. Len tá neochota, nezáujem...
Neboj, držím palčeky