Najprv svadba, potom dieťa. Alebo presne naopak?

basska_b
5. máj 2018

Ahojte mamičky, zaujíma ma váš názor na tému Najprv svadba, potom dieťa alebo naopak. V pôrodnici som bola pomaly jediná mamička prvorodička, čo mala priezvisko rovnaké ako moje dieťa. V podstate existujú štyri typy žien prvorodičiek:

1. Najprv si naplánovali svadbu a potom dieťa, až po svadbe sa začali snažiť o bábätko
2. Podarilo sa im otehotnieť a povedali si, že svadbu odložia, aby sa nevydávali tehotné a svadbu si užili, ako sa patrí
3. Otehotneli a preto ešte pred pôrodom narýchlo organizovali svadbu
4. Svadbu neriešia, nie je pre nich nejaká super dôležitá, ale deti spolu chcú mať a je im to prednejšie ako dať peniaze za svadbu.

Potom je ešte piata skupina, že krátko pred svadbou začali už pracovať na bábätku a vydávali sa v druhom, treťom mesiaci, ale tie padnú do 1. skupiny, keďže svadba už bola plánovaná ako prvá.

Zaujímajú ma všetky názory, zo všetkých skupín, že prečo ste sa tak rozhodli a ktorá zo 4 skupín prevláda v tejto dobe.

Za seba poviem, že sme sa najprv vzali (skupina 1), lebo som nechcela, aby všetci hovorili, že sme sa brali len preto, lebo som otehotnela, ale že sa berieme preto, lebo to my dvaja tak chceme a cítime. Samozrejme som si chcela svadbu užiť bez bruška resp. bez starosti o naše malé dieťatko.

Ale každý má na to svoj pohľad a určite ste si mnohé užili alebo užijete svadbu so svojimi detičkami.

Teším sa na diskusiu 🙂

evittam
5. máj 2018

@babulkomale Vidis ja mam muža aj ked nie sme manzelia a nie je to ziadny trtko ci ojaso co hra automaty alebo huli travu. Je to zodpovedný muz co sa dokaze postarat o rodinu. To,ze sa nejaký chlap ozeni ešte neznamená,ze to nemôže byt nejaky trtko-mozno este horsi ako ten co nie. Si ma pobavila.😁😉

evittam
5. máj 2018

@mircalla Presne. Pises mi z duse. Ale ako si mozes precitat uz mame doma nezodpovedných trtkov co hulia travu.😂😂😂😉

basska_b
autor
5. máj 2018

@mircalla Vidíš, a mňa to práve preto zaujíma. Chcem poznať aj príbehy, postoje, povahy iných ľudí. O tom je diskusia. Nemusíme tu debatovať len ženy v rámci skupiny 1 a utvrdzovať sa v tom, že náš názor a postoj je najlepší, lebo to nie je vôbec tak. Každý sme si niečím iným prešli. Chcem spoznať aj iné príbehy 🙂

solinkarka
5. máj 2018

@evittam sme na tom rovnako, mojho chlapa by som nemenila, je to naj otec na svete a cuduj sa svetu nie sme manzelia 😀 a co sme preto horsi ci co? 🙂

wind123
5. máj 2018

Co porodnica to ine zvyky....so mnou "administrativu" pri porode nik neriesil😁

simsalabim
5. máj 2018

Ja osobne patrim medzi tie co najprv vydali a po roku otehotneli.

Ale ked sa tu rozoberaju priezviska, neda mi - preco zeny davate detom priezvisko po otcovi, ktory si vas nevzal? Nikdy by som nedopustila, aby sa moje dieta volalo inak ako ja. Rovnake priezvisko je znakom zavazku, rodiny, aj ulahcuje veci verejne. Ved primarnu starostlivost - lekari, skolky, kruzky - zabezpecuje zena...

evittam
5. máj 2018

@solinkarka No bohuzial pre niektorých ludi ano. Mozeme sa hanbiť a podobne. Esteze mne je naozaj uplne jedno co si kto mysli. 😉 My sme spolu šťastných pomaly 17rokov. A nemenila by som nic.☺️

siska53
5. máj 2018

4. Sme tento bod. Mna nikdy svadba nelakala. Mozno raz si ju spravime.. Neriesim. Aj tak zijeme.ako manzelia..

solinkarka
5. máj 2018

@simsalabim a co ma spolocne priezvisko dietata so svatbou? A to co zabezpecuje pidlateba zena je blbost, my sme si rovnocenny vo vztahu, vychove atd

evittam
5. máj 2018

@simsalabim Ziadny problém s inym priezviskom som nikdy nemala. Rovnaké priezvisko nie je znakom nicoho, aj ked sa vydas môžeš si nechať vlastne priezvisko, preco si tvoj muž nedal priezvisko po tebe? Lebo sa to tak "nerobi"?
Tod moj osobny nazor. Tvoj ti neberiem.

mircalla
5. máj 2018

@basska_b Ziadny nazor nie je najlepsi. Kazdy ma na to svoj pohlad. Pre niekoho je manzelstvo vsetko, pre mna to nic neznamena, neznamenalo a nebude znamenat. Nie som veriaca a navyse som priserny racionalista, takze ma to nikdy ani nenapadlo

lubik87
5. máj 2018

@wind123 vôbec nie dieťa má priezvisko hneď po otcovi pokiaľ otec prizná otcovstvo a doloží sa dokumentácia...

lenca_09
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beky1813
5. máj 2018

My nie sme ani z jednej kategorie. Najprv sme spolu byvali, potom hypoteka, prva dcera, svadba tak nejako vyplynula zo situacie

lenca_09
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
5. máj 2018

@zulumilo To,ze niekto nemal svadbu este neznamená,ze byvali spolu tyzden a hups majú dieťa.😉

lululilien
5. máj 2018

Keď som otehotnela, bola som č.4. Svadbu som vôbec neriešila a ani nechcela. Po ôsmych rokoch som opäť otehotnela, ale potratila som. To bol taký zlom pre nás, kedy sme sa rozhodli že sa konečne toto leto zoberieme. Posledné roky sme sa o svadbe rozprávali, ale moc sa nám nechcelo do organizovania(slovenka a talian). Začali sme plánovať svadbu, už sme vybrali aj dátum, miesto a potom som zistila že som opäť v tom. Papierovú tortúru sme tiež prežili. O mesiac sa budem vydávať aj s brúškom. Ja beriem svadbu ako formalitu, istotu a bezpečie, keby sa mi niečo stalo, tak deti zostanú so svojim otcom. Zásnuby sme vôbec nemali. Kúpila som si jednoduché biele šaty, ktoré v lete odnosím. Ak by som bola sobec, tak si spravíme svadbu len mi traja na pláži s náhodnými svedkami, ale pozvali sme celú našu rodinu. A k tomu priezvisku, niektorá sa rozhodne že si svoje priezvisko po svadbe ponechá, tak ako ja 😉.

evittam
5. máj 2018

@lululilien A s kym ostanú deti ak zena nie je vydatá? Co ma svadba spolocne s tym, že deti maju aj otca?

misinka0611
5. máj 2018

@simsalabim Neviem ako ostatní ale staráme sa o bábätko rovnakým dielom. Lekárov riešime spolu, ono všetko v živote robíme spolu 🙂 Ono mne skôr príde divné, že dvaja ľudia sú manželmi a chlap starostlivosť o dieťa nechávava len na ženu a potom hlavne že " v dobrom aj v zlom" Ja som si lepšieho chlapa želať nemohla a na tom, že niesme manželia mi vôbec nezleží. Ak sa nám to bude chcieť riešiť budeme 🙂

solinkarka
5. máj 2018

@misinka0611 alebo sa musia lebo by to rodina neprezila ako tu uz jedna pisala...ved co rozvedieme sa o par rokov len nech su rodicia spokojny a dedine nerobim hanbu ach jaj 😀

4ocka
5. máj 2018

Myslela som ze nemozem otehu, kedze predtym s inym nic..
tak sme si povedali ak otehu, svadba rychlo, ak neotehu svadba v lete 🤣 vydavala som sa vo februari, a 25.7 sa narodila bambula ❤️ A svadbu som chcela, saty, hostia, obrucky... teraz? No popravde.. viac by som sa nevydavala.. sle aspon mam kraaasne Priezvisko🤣
Ked mi v praci povie niekto ze ake mam krasne velke oci- vsak som Očková🤣 a deti tiez okate, muzovej rodine priezvisko ako rit na serbel 🤣🤣

misinka0611
5. máj 2018

@solinkarka Hej hej, čo povedia ľudia 🙄 Ľudia si vždy niečo nájdu. Našťastie nemám takú rodinu a prežili to bez ujmy na zdraví.

misinka0611
5. máj 2018

@lululilien Ak si slobodná a niečo sa ti stane tak aj v tom prípade zostanu s otcom či si myslíš, že ich dajú do detského domova?

ksenzy1
5. máj 2018

Moj nazor,odporucam precitat cele,hlavne vyjadrenie o "nepotrebnom manzelstve " naozaj to ma hlbsi vyznam,ako len papier..ale kazdeho osobna vec https://www.dobrenoviny.sk/c/124650/marek-herma...

majka99999
5. máj 2018

Ja som ta piata skupina, co patri do prvej, aj ked my sme skusali pred svadbou a hned sa zadarilo. Moj sa velmi zenit nechcel, niezeby sme sa nemali radi, ale nejako podlahol tomu trendu, ze naco, je to len papier. Na co som ja povedala, ze ak bude spokojny s tym, ze jeho syn (po ktorom tak tuzil) bude mat ine priezvisko ako on, ved to je len meno 😝 , tak v pohode. Dobre si spominam na ten sokovany pohlad. 😀 Tak uz sme mali byt a do pol roka bola svadba, ja v druhom mesiaci, v podstate planovane, lebo ine som nepocuvala, ako su ludia po 30ke menej plodni, ze nech sa snazime, ktovie kedy vraj otehotniem. A bum, hned sa zadarilo. Ja som bola vzdy v tom, ze ked budem mat deti, tak len v manzelstve (nie som veriaca). Ak niekomu nestojim za ANO a 1 den ceremonii, tak ani on mi nestoji za 9 mesiacov a zvysok zivota. So snazenim som suhlasila az ked sme mali zariadeny byt a vsetko na svadbu pripravene. Nie som naivna, viem, ze manzelstvo nezaruci vernost ani stastie. Beriem to ako pravny zavazok - dedenie a spolocny majetok plus je fayn sa volat rovnako a pripada mi divne volat niekoho priatel po 7 rokoch a 2 detoch. Chlapci to uz vnimaju, minule sa pytali na priezviska a preco sa baba a dedo (moji rodicia) volaju inak ako my a starka (svokra). Nakoniec schvalili, ze je super, ze my 4 mame rovnake priezvisko. Nech si zije kto ako chce. Moje kamaratky, co maju deti, su tiez vydate a deti mali az po svadbe, okrem jednej.

majka99999
5. máj 2018

PS ja som deti nechcela, takze som sa ani neplanovala vydavat.

mircalla
5. máj 2018

@ksenzy1 vzhladom k tomu, ze spravne pises, je to kazdeho osobna vec nie je nutne sem davat link o dolezitosti manzelstva. To, co plati pre teba, nemusi pre niekoho ineho a treba to skusit respektovat

vroni
5. máj 2018

Ja som tu postupnost domotala uplne. Otehotnela som vydata, lenze nie za otca dietata. Rozvod bol formalita, uz sme roky spolu nezili, ale na novu svadbu som nemala ani minimalnu chut. Takze bolo dieta. Chlap to bral tak, ze az si to rozmyslim, tak sa ozvem. Po siedmich rokoch to nevydrzal a poziadal ma o ruku znova. Tak bola svadba a pol roka po nej som (coby stara korytnacka) otehotnela znovu. Tusim som sa zaradila do vsetkych skupin 😃 😃 😃
Inak sa u nas svadbou nezmenilo nic, ani vztah a dokonca ani priezvisko. Ja som si nechala svoje povodne a deti maju po otcovi. Sme spolu 15 rokov a chlap mi vyhovoval aj vo verzii “trtko huliaci travu“ aj vo verzii manzela. Rozdiel som si nevsimla ziaden.

hogen91
5. máj 2018

My sme si povedali ze svadba cez leto 2018 a kedze som brala 10 rokov antikoncepciu vysadila som hned s tym ze vsak hadam do roka sa zadari. Zadarilo sa na 1x tak svadba musela byt ovela skor😂Ale dopadlo to skvele a maly sa narodi do rodiny. Ono to nie je len o priezvisku ale hlavne o tom pocite ze patrime k sebe nielen dusevne ale aj oficialne, po svadbe mi stuplo aj sebavedomie s pocitom ze som "naporiadku" a k niekomu patrim. Okrem ineho manzel pracuje v ozbrojenych zlozkach co je dost rizikove,ak by sa nieco nahodou stalo sme o trocha viac zabezpeceni od statu ako kebyze niesme zobrati.

takaakoty
5. máj 2018

Slovenské ženské priezviská sú privlastnovacie. To znamená ze ked moj manžel je Kováč, ja som Kováčová (patrím ku nemu). Nase deti su taktiež Kovacove, t.z. prenesene su jeho. Takže ak sa ženy, ktore si.ich partner nechce vziat, oháňajú názorom ze mať iné priezvisko je super....no.nie je. To meno v spoločenskom kontexe dava najavo, ku komu daná žena patri☺ Ak ma priezvisko ktoré ma po otcovi, stále je brana ako slobodná žena.