Peniaze navyše od manžela počas rodičovskej. Ako to robíte?

bellaregaca
26. apr 2015

Caute kocky, mam problem, muz mi nechce davat peniaze. Ja z rodicovskej dovolenky miniem peniaze na maleho oblecenie, poplatim si seky a nic mi neostane. Muz sa tvari, ze mi to ma stacit, a mne je trapne stale zobrat o nejake drobne. Chcem len vediet ako je to u vas, a ako ste sa dohodli s vasimi manzelmi, partnermi vy🙂 Dakujem za odpovede, velmi mi to pomoze🙂

rutie
6. aug 2015

@timea7 Ja som myslela tu moju otrasnu stylistiku a gramaticke chyby... Ze niektorym pripadom nepomoze ani ten najlepsi ucitel a je jedno ako zaplateny 🙂

loginexistuje
6. aug 2015

no ja ziram .... a nechapem .... ako sa tu moze porovnavat ze kolko prinesie penazi domov IT ckar a kolko ucitelka .... ak sa teda porovnava prijem nech sa porovnaju aj ine povinnosti ako starostlivost o domacnost o deti, kto s nimi ostava na OCR kto s nimi chodi k lekarovi atd atd...

normalny ludia to cez peniaze neriesia.... manzelstvo nie je moje a tvoje ale nase ... a to nielen peniaze a deti ale aj radost, starost ci zodpovednost...

jasne chapem ze ked niekto podnika tak su ucty oddelene z pragmatickych dovodov alebo ak boli uz predtym rozvedeny a tak .. ale som fakt rada ze u nas vo firme toto kolegovia neriesia takymto sposobom ze by riesili svoje zeny co sa staraju o deti aj domacnost ze ci alebo kolko donesu domov penazi .... 😝

dai
6. aug 2015

@loginexistuje a ty aj citas alebo si len tak domyslas?🙂 kto to tu porovnava? Tu padlo jednokonstatovanie rutie o tom ako super funguju manzelstva bohacov a slabo zarabajucich zien a moje oponovanie ze to urcite nie je garancia stastneho vztahu kedze vidim ze mnohi chlapy by chceli aby aj zeny pomohli s rodinnym rizpoctom... Tema je tu spolocny ucet... Inak toto zakladne vase rozdelovanie ze ten kto zaraba viac sa automaticky nestara o domacnost, deti etc. Mi pride trosku z doby ladovej... je tu taka tema kde dievca riesi ze ma omnoho nizsie vstupne financie ako chlap... tam je dost pragmatickych prispevkov takze odporucam

timea7
6. aug 2015

@rutie no ja už robím také hrúbky, že až...to už neospravedlní ani rýchlosť písania a horúčavy 😝

lauricka
6. aug 2015

zeny, co sa vydavate za takych mantinelov? toto by mu u nas doma nepreslo. co robi s ostatnymi peniazmi?

loginexistuje
6. aug 2015

@dai neadresovala som svoj prispevok tebe ale teda asi sa ta v nom nieco dotklo my dve mame diametralne odlisny postoj k institucii manzelstva ja sa na nu nepozeram cez optiku prijmu co je podla mna vec velmi lahko zmenitelna .... a otocitelna o 180 stupnov
Temou nie je spolocny ucet ale spolocne gazdovanie ... spolocne financne planovanie a spolocny pristup k peniazom ... nech uz su na ktoviekolkych uctoch ... a problem nie je v tom ci su dva alebo jeden ucet ale to ze ten chlap posudzuje svoju partnerku podla toho kolko prinesie financii do rodiny .... /v tejto optike ste asi rovnaky/ 😀

spuntikmathiasko
6. aug 2015

@bellaregaca Nechcem byt zla, ale to kazdy mesiac kupujes malemu oblecenie? Ja mam rodicovsku na potraviny, drogeriu, lekaren a vsetko okolo domacnosti. Manzel plati inkaso, najom a poistky. Vylety, dovolenku plati manzel. Oblecenie ked nakupujem a je drahe plati manzel ak su to teplaky za 6 eur platim z rodicovskej. 15 chodi rodicak a 30 mi manzel vzdy dava peniaze.

dai
6. aug 2015

reagovala som asi z logickeho dovodu ze si tu spomenula temu o ktorej som debatovala. zijem vdaka bohu 15 rokov v stastnom manzelstve bez ohladu toho kolko penazi sa v nom nachadzalo.

loginexistuje
6. aug 2015

@dai ja som ta v mojom prispevku neoslovila o teme diskutuje viacero prispievajucich tebe neprislucha posudzovat ci niekto fabuluje /inak nechapem v com/ a obvinovat ho v podstate z klamstva, toto je moja posledna reakcia na teba 😉

dai
6. aug 2015

@loginexistuje dakujem - dufam ze svoje slovo dodrzis... fabulujes v tom ze si tu dovolis tvrdit ze ja aj moj muz na seba nahliadame cez optiku prijmov😉 na rozdiel od mnohych inych tu sme my uplne financne nezavisli a nespaja nas len majetok ako mnozstvo parov kde zena je zavisla financne od muza - sme spolu preto lebo naozaj spolu chceme byt, lebo nas spaja nieco na com tvrdo denne pracujeme - vzajomny respekt, ucta a laska... nie deti, nie gazdovanie, nie majetok... sme ichotni sa realne o seba starat v tazkych casoch a zaskocit rolu toho kto to prave potrebuje - niekedy financie taham ja, niekedy domacnost muz... niekedy obaja... nenechavam celu financnu zataz na muzovi a neospravedlnujem sa tym ze doma varim( co robim rada ) ci sa staram o deti( co milujem )... ja osobne som rada ze sa citim ako rovnocenny partner s mojim muzom, ze sa radime aj o praci a planoch, ze sa mozne aj v tejto sfere supportovat...ak sa to tebe vzda ze je to vnimanie manzelstva optikou penazi tak nech sa paci - tvoja vec...asi nemame potom take dokonale manzelstvo ako ty - vdakabohu ako som pisala vyssie je stastne😉

spuntikmathiasko
6. aug 2015

@bellaregaca Este som, ale zabudla povedat, ze popri rodicovskych sa staram o nasu s.r.o. - uctovnictvo a denno denny chod, ci vlastne pracujem doma, ale vyplatu nedostavam 🙂

janka2404
7. aug 2015

u nas sa pomaly dendo denne hadame kvoli peniazom, dostavam rp a muz ma prijem okolo 800e, plati seky, a dava mi stravne listky. stravu kupujem ja a za tie stravenky kupim akurat tak maso na cely mesiac, kedze muz chce mat skoro kazdy den maso. kupujem drogeriu, oblecenie pre deti a sem tam nieco aj pre seba, ale to ozaj velmi malo, radsej kupim detom. zda sa mi to nefer, ze muz si moze odlozit nieco z penazi ale ja uz nie. o spolocnom ucte ani reci, jedine tak ze ja mu dam svoj rodicovsky a on bude vsetko kupovat, ked som povedala, ze nech mi da on svoju vyplatu a ja budem vsetko platit a kupovat co treba tak to neexistuje. uz mam z toho riadne nervy. 😠

timea7
7. aug 2015

@janka2404 si ekonomicky týraná, prečítaj si celú túto diskusiu. Bohužiaľ, bolo chybou, že ste si toto nevyjasnili hneď na začiatku spolužitia, ešte kým ste nemali deti. tvoj manžel sa zrejme správal tak, ako dnes, len ty si na to pristala, čo bolo chybou. Ako z toho von? Ísť do práce a stať sa finančne nezávislou, dohodnúť sa, koľko budete prispievať do spoločného rozpočtu, ale aj ako sa budete spoločne starať o domácnosť, deti. Predpokladám, že muž nechce platiť všetko sám preto, lebo si schopná jeho výplatu minúť za dva dni. Ak ti nedáva peniaze, mäso by som nekupovala vôbec, za stravné lístky by som kúpila ostatné potraviny a oznámila mu, že požiadam o výživné na deti. Nezabudni mu pripomenúť, že to, že varíš, riadiš a staráš sa o deti, nemáš zaplatené, ale môžeš ísť do práce, niekoho si na tieto práce zavoláte a budete ich platiť na polovicu. Nájdi si na internete, koľko berie opatrovateľka na hodinu, koľko pani na upratovanie, aby bol v obraze. Prečítaj si túto diskusiu a nedaj sa zahnať do kúta.
Inak nechápem vás ženy, prečo rodíte deti takémuto typu mužov....veď už pri prvej MD to muselo byť takéto isté, pravdepodobne si nikdy nehospodárili spolu.... 😒

janka2404
7. aug 2015

vyplatu by som urcite neminula za dva dni, mi sme velmi setrny, dokazem si usetrit aj z rp, a ked to muz vidi tak uz nechce dat navyse nic, lenze ja si musim odkladat, pretoze pri dvoch malickych detoch {1 a 2 roky} potrebujem aj auto a to stare uz dosluhuje takze si musim zaobstarat ine na ktore mi manzel urcite neprispeje a musim si ho zafinancovat sama. veru je to take od zaciatku. idem si precitat celu diskusiu. dakujem za nazor
somariny nekupujem, nikde nechodim takze za dva dni by som vyplatu urcite neminula, na seba si nekupujem skoro nic, a ked uz to len v cinakoch, zato on znackove, lebo si to moze dovolit.

anuska74
7. aug 2015

Chce to poriadny rozhovor, žiadne žobranie o peniaze, alebo mu daj prečítať túto diskusiu, aký je tvoj muž musíš vedieť najlepšie sama, ako si to pán manžel predstavuje, manželaia a každý si na svojom pieskovisku hrabe 😠 .+
To sa necíti ani trochu trapne on kvalitka značkové, tebe nič 😠 . Ale chybu si urobila aj ty mala si trvať od začiatku na iných pravidlách .

dasa71
7. aug 2015
Používateľ dasa71 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od dasa71.

baby neviete si predstavit ako dufam, ze ja sa do takejto situacie nedostanem. Lebo ked vidim ako je to vsade navokol medzi partnermi je mi az na zaplakanie :/

barushkaaa
7. aug 2015

@janka2404 : "na seba si nekupujem skoro nic, a ked uz to len v cinakoch, zato on znackove, lebo si to moze dovolit." - prepáč, ale stačila táto jedna veta a povedala všetko o vzťahu s tvojím mužom. Nežiješ s chlapom, ktorý je pre rodinu. Žiješ s chlapom, ktorým myslím sebecky sám na seba.

jaron
7. aug 2015

Keď čítam niektoré príspevky, je mi tiež z toho smutno, nechápem. Mi to pripadá skôr ako nejakí kolegovia, či spoločníci vo firme, ktorí musia vzájomne medzi sebou zápasiť a všetko sa meria systémom "má dať a dal" a nie manželstvo založené na vzťahu (a to možno ešte niektorým firmám krivdím).
Chce to riadnu komunikáciu, že to jednoducho takto ďalej ísť nemôže. Žiaľ, okrem zaželania veľa šťastia vám inak pomôcť nemôžem, takže vám želám veľa sily a šťastia, aby sa to zlepšilo.

janka2404
7. aug 2015

u nas ani komunikacia nepomaha 😠

timea7
7. aug 2015

@janka2404 celé zle! Ty budeš potrebovať auto, ale to auto bude vaše, nie tvoje! Ty chceš naň našetriť z tej almužny, to sa ako dá? Sadnúť a vyložiť karty na stôl, povedať mu, že nemieniš takto ďalej živoriť, hľadáš si prácu a požiadaš o výživné, pretože máš nárok aj s deťmi na takú životnú úroveň, ako má on. Do čerta komunikácia u vás nepomáha, tak prečo mu rodíš deti? Ste rodina, alebo ste dvaja cudzí ľudia?

jaron
7. aug 2015

@janka2404 to je mi ľúto, komunikácia sama o sebe nestačí, k nej je ešte potrebné ochotné srdce...

dai
7. aug 2015

@janka2404 myslim ze timea ti tu poradila spravne - ty mas pravo ( zo zakona ) zit ten isty standart ako tvoj muz - vsetko co ziskate v manzelstve a nie je vylucene z BSM je vase spolocne ( to nema nic spolocne s tym ci je ucet spolocny alebo osobitny...) - to co ty popisujes je tyranie. Byt tebou tak toto urgentne riesim, ked nepomaha rozhovor tak cez pravnik ( aj keby ste boli rozvedeny a ty zijes len z rodicaku tak mas pravo ziadat vyzivne nielen na deti ale aj na seba! ) Niektorym chlapom fakt pomozu len vyhrazky... ved to je chore aby si si ty odkladala na nove auto z 200 euro a este z toho platila nieco do domacnosti ked on ma normalny prijem☹

0silvia0
7. aug 2015

@janka2404 ak z rodičáku našetríš na auto, klobúk dolu... založ kurzy šetrenia, prihlásim sa ako prvá, to myslím vážne...
A k tvojmu manželovi sa ani nedá slušne vyjadriť... takéto správanie by si ako jeho manželka rozhodne nemala tolerovať.

libka1
7. aug 2015

@janka2404 co ta pri nom drzi? Ked niekto nema peniaze ako rodina a setri je to ok, ale takto ked on si uziva a ty chodis "otrhana" je to obycajne prizivnictvo a zneuzivanie, ktore ak ma niekto rozum nedopusti. 😖

janickacrazy
7. aug 2015

@janka2404 Ozaj nechápem, ako možeš z RP kupovať jedlo pre 4člennú rodinu a ešte k tomu aj oblečenie a drogériu, to sa dá? My sme to minule počítali, že mesačne minieme len na jedlo okolo 400 eur a to sa mi nezdá, žeby sme kupovali nejaké drahé potraviny a neviem čo. Ja byť na tvojom mieste, tak začnem variť bezmasité jedlá každý den a ked sa manžel opýta kde je maso, tak povedz, že z 200 eur ti nevyšlo na maso, nech ide kúpiť on.

jolinka
7. aug 2015

@janka2404 ach boze zeny, to ste museli fakt dlho hladat takychto.... bodky bodky piiip piiip chlapov 😠 😠 😠

tak v prvom rade ak ste manzelia tak nie TY dostavas a ON dostava... 😕 😕 😕 rodicak je prispevok na starostlivost o dieta nie tvoj plat, a okrem toho su vase prijmy SPOLOCNE a mate mat rovnaku uroven..inak to nie je manzelstvo, inak to nie je partnerstvo, inak to nie je ucta, inak to nie je laska... 😔 😔

a to je fungl jedno ci maju partneri jeden ucet, ci dve ci 15.... ci platia spolocne z jedneho ci rovnomerne z viacerych uctov.. Zakladom je vzajomne hospodarenie, dozicenie si, vyrovnavanie spolocnej urovne.

Vy nezijete ani ako spolubyvajuci...pretoze spolubyvajuci by ti nerobil sluhu zadarmo ako ty robis svojmu muzovi.

Zaklad neucty a nerovnovahy je v tom...ze ty nemozes vyuzivat jeho pracu ohodnotenu platom...ale on kludne a sebecky moze vyuzivat tvoju pracu a opat samozrejme a sebecky predpoklada ze ty prenho ju budes robit zadarmo...to jest upratovat, varit, starat sa spolocne dieta, nehovoriac o poskytovani sexu 😨

tvoja praca nie je ohodnotena rodicakom...to je Prispevok na dieta ako tu bolo 100x spomenute.

Ja teda nie som za rozvadzanie rozchody a podobne...ale bud este mu to polopate vysvetlit aj s uctom za vsetku tvoju pracu / pripadne s lopatou aj prisusit keby dalej nechapal/....a ked to nepomoze...pockat kym vyrastie dieta, ist do prace a cau parki...

nevidim ziaden dovod zit s takym chlapom...ani laska, ani ucta, ani dovera, ani dozicenie ...Sama so svojim platom plus vyzivnym vyzijes lepsie. a hlavne v pokoji a ucte sama k sebe.

zuzka105
7. aug 2015

@jolinka presne napisane ako si to aj ja myslim!!!! a uplna pravda samozrejme!!!!

sosanna88
10. aug 2015

Nuz...odkedy som na RD, vsetko plati manzel, dostavam od neho len ,,vreckove,,
Z toho si mam kupovat veci na seba a na malu...ostatne riesi on. Plus spori lebo pri mne sa neohreje ani 5e 🙂
Ak je problem, mame kam siahnut (do uspor). Na seba nekupuje manzel skoro nic.
Ano, mali sa mi to co mi dava ale zase ked sa pozriem v okoli, ziadna znama nema ,,tolko,, penazi na minanie ,,len tak,,....
Vadi mi len jedna vec a to ta, ze je teraz na koni lebo on vsetko riesi, plati,spori atd...a ked raz za cas chcem nieco väcsie kupit a pytam peniaze tak hned je hadka. Proste o peniazoch rozhoduje iba on.
Mala som to nastavit na zaciatku uplne inak, inak sa dohodnut, teraz uz kaslem na to, za 4mes. idem do roboty...
Tak sa vydavky zase podelia a hned budu inu hrat....🙂

timea7
10. aug 2015

@sosanna88 ak sa u teba neohreje ani 5 eur, potom postoj tvojho manžela úplne chápem. Čo nechápem, je tvoj postoj k tomu - slová - hneď budú inú hrať - sa čítajú dosť ťažko.....nie je divný len tvoj vzťah k peniazom, ale ja k manželovi....

sosanna88
10. aug 2015

@timea7 🙂 chap tu vetu ako chces...
nechce sa mi rozpisovat ako sme riesili financie ked som zarabala...ale bolo to o obojstrannej spokojnosti.
..ale tak psychologicky sa najdu vsade. pekny dnik zelam