Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

didulka85
22. mar 2012

@jaron mna to neprekvapuje. Ona mi reaguje na vela veci.

jaron
22. mar 2012

@didulka85 so sójovu problém nemá?

didulka85
22. mar 2012

@jaron nema... Tofu davam pravidelne.

jaron
22. mar 2012

@didulka85 to je dobré, aspoň sa nezužuje jedálniček, zo sóje (tofu) je toho spústa, čo sa dá robiť

didulka85
22. mar 2012

@jaron podla mna Sara ma pestrejsi jedalnicek ako bezne sa stravujuci ludia.

sima.p
22. mar 2012

čím viac čítam túto tému, tým viac som presvedčená, že mäsa a mlieka minimum, príp. aj vôbec, ale postupne... len keby ste mi niekto odporučili bud nejaký link, alebo stručne napísali, čo by najmä deti (5 a takmer 3 roky) mali denne jesť, aby mali vyváženú stravu a nič im nechýbalo, čo by im akože mali dať mäso a mliečne výrobky. Budem veľmi povďačná.

sima.p
22. mar 2012

práškové sojové mlieko asi nie je ideál, zatiaľ som ho na skúšku kúpila, kedže tekuté je dosť drahé. Mladšia mi to vypije, ta zje aj tofu, aj sktrukoviny, s tou to bude jednoduchšie, horšie je to so staršou. Varenú zeleninu nedá do pusy a ani to sojové mlieko jej nechutí ani tofu veľmi nie.

jaron
22. mar 2012

@sima.p práškové naozaj nie je príliš z výživového hladiska vhodné, my ho používame skôr ako ochucovadlo minimálne, keď napr. robíme nejakú carobovú čokoládu a pod.

"pravé" tekuté sójové mlieko - to je už niečo iné a pokiaľ človek nemá alergiu na sóju, je to výborná výživná potravina, pre úplnú náhradu kravského však odporúčam obohatené o vápnik (a vitamín B12 z iných zdrojov - tabletky, alebo obohatené potraviny)

možno by to chcelo skúsiť nejaké recepty z tofu, ktoré by dcérke "zabrali"

nedávno som vymyslel takýto recept na sladko z tofu:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

zfidorka
22. mar 2012

@sima.p sojove mlieko si mozes urobit aj doma 😉
su zvyknute pit kravske mlieko a chces im to nahradit sojovym (alebo nejakym inym), alebo preco im chces davat pit to sojove mlieko?

sima.p
22. mar 2012

@jaron však ja viem že to práškové moc nie je vhodné, mám knihu od Bukovského, aj tam sa to píše, kúpila som to len na skúšku, ono to pravé sojové asi aj tak chutí inak. A čo inak Acidko alebo kefír? Aj toto sa pokladá za nevhodné? Lebo to obe zbožňujú (ale ochutené 😢 )

jaron
22. mar 2012

môže sa to poliať ovocnou zalievkou alebo jesť aj v ruke, Natálka to chytila a jedla ako sendvič, keď to bolo čerstvé, ešte teplé, tak to bolo výborné

sima.p
22. mar 2012

@zfidorka no ved práve, že obe ľúbia mlieko piť, to už majú taký rituál, tak preto by som im chcela nahradiť kravské sojovým...

zfidorka
22. mar 2012

@jaron chcela som zajtra robit kuskusovy nakyp, ale zmena planu, budu plnene lodicky z rozkov 😉

sima.p
22. mar 2012

@zfidorka jaj no a chcem ho skúsiť urobiť doma...

sima.p
22. mar 2012

@jaron no vyzerajú zaujímavo tie lodičky a sušené slivky tej staršej chutia, len musím kúpiť...

zfidorka
22. mar 2012

@sima.p mhmm, asi by to chcelo nieco chutovo podobnejsie kravskemu, asi preto ti to ta starsia nevypije...
mozno by jej chutilo ryzove, keby si ho nejako ochutila...

didulka85
22. mar 2012

@sima.p vyskusaj napriklad ovsene mlieko alebo ryzove. Vsetky tieto obilninove si vies sama vyrobit. Inak v DM-ke ich predavaju za dobru cenu a su aj obohatene vapnikom. Ja kupujem tam, ale pijem ich len ja. Teda davam si ich do spaldovej kavy.
Sojove mi nechuti.

sima.p
22. mar 2012

celozrnný chlebík, čo pečiem doma im chutí, aj tofu nátierka im chutí (mladšej úplne áno, staršia aspon trošku zje), teraz na jar majú z ovocia väčšinou jablká, príp. kiwi, banán, mandarinka, lepšie to bude v lete, ked budeme mať vlastné čerešne, marhule, hrušky, zasadená je už redkovka, mrkva, kaleráb, hrášok... Ta staršia zo zeleniny lubi papriku, kaleráb, mrkvu a hrášok, ale všetko len v surovom stave, čo je na jednej strane super, ale len ked to máme z vlastnej záhradky počas sezony. mladšia zje aj strukovinovu polievku, aj akukoľvek zeleninovú, staršia vždy len čistý vývar. Čo by ešte mali denne jesť, aby nestrádali, ak sa rozhodnem im nedávať kravské mlieko a mäso povedzme len v nedeľu?

sima.p
22. mar 2012

@didulka85 v DM-ke máš na mysli tekuté tieto mlieka? Inak minule si tam tá stariša vybrala tekuté sojové ale vanilkové a to vypila.. povedala síce, že jej moc nechutilo, ale že ho vypije. Trošku som ho ochutnala a bolo dobré

jaron
22. mar 2012

@sima.p to "vhodné" "nevhodné" je relatívne, ja neodmietam tzv. laktoovovegetariánstvo - to znamená rastlinná potrava plus mlieko (ml. výrobky) prípadne občas vajcia, aj dokázané je, že takáto strava je výborná, aj keď v poslednom čase máme tiež tendenciu pre vegánstvo

všeobecne sú kyslomliečne výrobky lepšie, tiež ide aj o rozdiel v postoji voči mlieku, napr. myslím, že Dr. Bukovský nie je radikálne proti mlieku, ale je proti nekritickému propagovaniu mlieka, to je rozdiel, ja to tiež tak nejako vnímam. Ale producenti mlieka a "stará škola" by najradšej do nás napchali liter mlieka denne, čo je hlúposť. Zaradiť napr. jogurt ako súčasť zdravej vyváženej stravy môže byť dobré, ale samozrejme dá sa aj úplne bez mlieka. Inak jeden príklad: nízkotučné mlieko v štúdii znižovalo riziko rakoviny hrubého čreva, ale plnotučné ho zvyšovalo - tiež treba brať do úvahy obsah tuku...

Takže ak im chutí acidko alebo kefír, ak nemajú problémy s pleťou alebo iné, ktoré by mohli s mliekom súvisieť, môžu byť tieto potraviny pre deti dobré (liter denne nevypijú, predpokladám 🙂)

jaron
22. mar 2012

@sima.p inak my tie mlieka väčšinou nepijeme, teda ja určite nie, ja som na km vzdialený všetkému, čo sa len podobá na mlieko 🙂, ale používame do varenia: vafle, kaše (ovsená, pšeno...), krém (rozmixované s tofu), sviečková atď.

sima.p
22. mar 2012

@jaron nemám pocit, že by im kyslomliečne výrobky robili problémy... liter nie, ale tá staršia pol litra by zmákla... 😀 lebo tej zas ked niečo chutí, tak chutí... Ak si dobre pamätám, tak Bukovský upozorňuje najmä na nadmernú komzumáciu mlieka. A aj mäso, aj ked ho on nepoužíva, ale tiež ho tam striktne nezakazuje, len odporúča chudé hydinové, nie bravčové... A ešte ste mi niektorá tu radili ohľadne manžela, aj v téme Naturálna rodina, kde som spomínala, že mu moc nie je pochuti, že prechádzame na zdravšie stravovanie, tak ked on je od mala odchovaný na bravčových rezňoch 😢 A moja svokra aj dodnes má pocit, že to je najslávnostnejšie a najlepšie jedlo - rezeň...

sima.p
22. mar 2012

@jaron teraz myslíš kravské mlieko či rastlinné mlieko?

sima.p
22. mar 2012

A ešte chcem poradiť - kúpila som pohánkovú krupicu - ako im z toho uvariť kašu? Príp. aj s kravským mliekom? Aby to teda zjedli... mám aj agavový sirup na dochutenie...

jaron
22. mar 2012

@sima.p tu máš drobnú pomôcku 🙂, snáď to bude vidieť...

jaron
22. mar 2012

@sima.p myslím sójové, kravské nekupujeme vôbec, iba ak občas jogurt alebo trochu syra

didulka85
22. mar 2012

@sima.p ano, tie mam na mysli.
Uplne sucitim, co sa manzela tyka. Ja mam takeho isteho.Povedal, ze stareho psa novym kuskom nenaucim.
Ale aspon co sa tyka stravovania Sary, tak ma plne podporuje.

jaron
22. mar 2012

@sima.p krupicu sme ešte nepoužili, iba pohánku v kuse. tak skús klasicky - pridať do vody alebo mlieka, chvíľu povariť.
Niekedy také veci robíme aj tak, že najskôr trochu povaríme vo vode a až potom pridáme mlieko, tým sa ľahšie varí, neprihorí to, napr. keď robíme pšeno, lebo to sa dlhšie varí a zbytočne tam budem dávať a prehárať to mlieko, až keď to povarím vo vode a voda sa dosť odparí, pridám na koniec mlieko a ešte dovarím.

anlu
22. mar 2012

@zitaje som ti slubila ze napisem ako mi seka mlyncek na kavu, sezam a lan som este neskusala ale oriesky mi to rozseka na take maslo skor, nie na prasok, ale chcem este skusit aj sezam aj lan. Tak potom dam vediet ako to pomlelo. Orechy som mala namocene tak mozno aj preto mi z toho urobilo maslo. Ale zatial som spokojna 🙂

zitaje
22. mar 2012

@anlu vdaka 🙂 a ako potom to orechove maslo odtial dolujes? 😅
Ja som prave minule mlela orechy s trochou hnedeho cukru, len par zavrcani, ze tam ostali aj kusky niektorych orechov a aj tak sa mi polka tej hmoty prilepila na spodok. Vybrala som lyzickou, ale kedze su tam tie noze, ide to tazko dole a navyse to nemozem umyvat, kedze hned pod tym je motorcek, takze zbytok vytieram servitkou 😒