Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
2. feb 2013

@luy Ahoj, tak to ti nezávidím, je to veľmi ťažké, stretol som sa raz na jednej akcii s pani, ktorej dcéra mala podobný problém, čo bolo aspoň trochu pozitívne, že predsa len takmer z každej skupiny potravín sa našla nejaká, ktorú znášala. Netuším do akej miery je pri tejto "poruche" možná aj individuálnosť, čiže či je to u každého rovnaké alebo niekto môže nejakú potravinu znášať, iný tú istú nie. Takisto neviem, či záleží aj na prijatom množstve danej potraviny. Všetko toto vieš asi lepšie ty.
Asi by som hľadal tie potraviny, ktoré môže, zostavil si ich zoznam, pokiaľ možno čo najväčší.

Skúsil by som ti dať predsa len ako takú pomôcku, schému, ako by som asi na to išiel ja. Možno ti to aspoň trochu pomôže. Tento návod môže poslúžiť aj pri iných alergiách, prípadne výživových smeroch. Budem vychádzať z princípu výživovej pyramídy a skupín potravín. Všimni si, čoho zdrojom je väčšinou konkrétna skupina potravín. Ďalšie vysvetlenie bude za tým.

- Obilniny - základný zdroj energie, zdroj komplexných sacharidov, vláknina, bielkoviny (menšie množstvo), vitamíny B1, B2, B6, železo, magnézium, vápnik, stopové prvky atď. Potraviny: pšenica, raž a výrobky z nich (chlieb, pečivo, cestoviny...), ovsené vločky, jačmenné krúpy, pohánka, pšeno, amarant, quinoa, ryža natural, kukurica a kuk. krupica a pod. (Výrobky by mali prevažovať v celozrnnej forme).

- Zelenina - vláknina, draslík, beta karotén, kyselina listová, vitamín C, vápnik, magnézium, lykopén... Potraviny: všetky druhy zeleniny (Ideálne používať veľa rôznych druhov kvôli rozdielnému obsahu uvedených látok).

- Ovocie - Vitamín C, Beta akrotén, vláknina, draslík, kyselina listová, magnézium... Potraviny: všetky druhy ovocia (striedať podobne ako zeleninu).

- Bielkovinová skupina - bielkoviny, zinok, železo, vláknina (iba rastlinné zdroje), vápnik (rastlinné zdroje), vitamín B12 (iba živočíšne zdroje), vitamín B3 a B6, vitamín E, esenciálne mastné kyseliny (tuky)... Potraviny: mäso, ryby, hydina, vajcia, strukoviny, sója, tofu, sójové a iné rastlinné náhrady mäsa, orechy, semená, arašidy, orechové maslá...

- Mliečna skupina - vápnik, bielkoviny, vitamín A a D, vitamín B2 a B12 (z rastlinných zdrojov B12 iba v obohatených výrobkoch)... Potraviny: mlieko, mliečne výrobky, sójové mlieko, iné rastlinné mlieka (obohatené o vápnik, B12, prípadne D).

Teraz by som z každej skupiny hľadal potraviny, ktoré môže, prípadne potraviny, ktoré môže v určitom množstve. Tie by som si spísal a z nich zostavoval jedálny lístok. Pri hladaní tých potravín ti, žiaľ, veľmi nepomôžem.
Tie skupiny ti môžu pomôcť v zostavovaní vyváženého jedálneho lístka, napriek obmedzeniam. Ak sa nepodarí z konkrétnej skupiny nájsť niekoľko zdrojov, ktoré zabezpečia látky z tejto skupiny, je potrebné použiť výživový doplnok. Napr. pri vegánoch, ak v skupine "Bielkoviny" a "Mlieko" nepoužíva potraviny s obsahom vitamínu B12, automaticky mu z toho vyplýva, že musí použiť jeho doplnok (dnes je to možné riešiť už aj obohatenými potravinami - sójové mlieko s B12, cereálie s B12 a pod.). Čiže aj pri zostavení výživy pre syna, keď niektorá nie je možné zabezpečiť realtívne dobré zdroje z tej ktorej skupiny, je potrebné použiť príslušný výživový doplnok.
Tiež je medzi skupinami do určitej miery možná určitá náhrada jednej potraviny potravinou z inej skupiny. Príklad - vápnik zo skupiny "Mlieko" môžu poskytnúť aj niektoré druhy zeleniny a niektoré potraviny zo skupiny "Bielkoviny" (fazuľa, tofu, sezam...).

Neviem, či ti to aspoň trochu pomôže, viem, že sa to zdá byť zložité, ale jednoducho to asi nejde. Naozaj je potrebné podľa tých skupín pomaly, systematicky hľadať, čo by mohlo vyhovovať. Podľa toho potom budeš aj vedieť, do akej miery je potrebné použiť doplnky a aké. (Tiež neviem, či niektoré doplnky výživy môžu nejako negatívne, prípadne pozitívne ovplyvniť jeho stav, či nemá aj iné komplikácie a pod.)

mima777
2. feb 2013

@jaron Dakuejm Jaron za odpoved. Uz tie chute na maso ustavaju, zadovazila som si sojove parky, opiekla na panvici na troche oleja a dala si s paradajkami, oreganom a oliv.olejom. Tak bolo dobre🙂. No a mas pravdu, goody foody je uplne uzasne, to clovek ani nema pocit, ze to nie je maso. Nechapem, ako to tak dokazali utrobit. Len my sme zvyknuti malo solit a neviem ci teda iba mne alebo aj vam ostatnym sa zda byt take slane. Ale je to super, ja kupujem kuracie. Len ked som mala taku chut, nebolo doma nic po ruke🙂)).

Este som sa chcela spytat. Robievate seitan doma? Mne sa prvy aj druhy krat vydaril uplne super a ked som skusala este raz, vsetka muka sa mi vymyla a neostalo mi nic:(. neviete, cim to mohlo byt?

mima777
2. feb 2013

@luciauk Ahoj Lucka, tak to som rada, ze nie som sama, co ma take chute, aj ked nejem maso. Ono naozaj, ked je clovek tehotny, tie chute su brutalne a clovek by "vrazdil", aby si to dal🙂))

jojomama
2. feb 2013

Ahojte vsetci 🙂
Nie som vegetarianka, ale velmi rada by som sa nou stala. Uz od detstva mi vadi maso a vzdy sa musim premahat ho jest.
Mam aj 15 mesacneho synceka a casom by som aj jeho jedalnicek rada zmenila na vegetariansky, ale najprv potrebujem sa vzdelat a praktizovat ja, aby to bol plnohodnoty prechod, ked uz rozumiem slovu vyvazena strava 🙂
Rada by som vas tu poziadala, ci by ste mi nemohli odporucit nejaku dobru a komplexnu knihu a aj kucharsku, kde je o vegetarianstve naozaj dobre rozpisane a receptiky, ktore mozem zavadzat do jedalnicka.
Za kazdu odpoved dopredu vrelo dakujem. 🙂

rolla20
2. feb 2013

@jojomama ja ak mozem len tak strucne v skratke, ab ysi mala vyvazenejsi jedalnicek namiesto bielej muky a vyrobkov z nej zarad celozrnnu, namiesto bieleho cukru (cinanmi nazyvany aj biely jed) trstinovy cukor-to je taky dobry prechod, ja mam este velmi rada zasadotvorny datlovy sirup na celozrnnu kasu s bananom na ranajky, namiesto bielej soli, bud morsku alebo himalajsku, co sa tyka masa - skus nahradit, napr.tofu alebo taky miernejsi prechod maso nemaso goody foody, ranajky skor sladke kvoli energii a veceru skor zeleninkovu. A inak moj manzel je riadny masozravec, ked nema problem si dat na ranajky napr.husteninu, na veceru jalitko a taketo prenho mnamky 😅 takze ja si varim zvlast a davam aj synovi

simonka16
2. feb 2013

Ahojte moj postreh vegetarianstvo je podla mna najzdravsie stravovanie na svete 🙂 ... da sa povedat ze som bola aj ja vegetarianske dieta od 11 rokov som vegetarian az do teraz budem mat 20 🙂 nikdy nikdy za tu dobu som nezjedla ziadne maso ani ryby ani produkty z nich 🙂 a som zdrava ako repa mam dokonca nadmieru zeleza 🙂 drzim palce ! Vsetci mudry boli vegetariani pamatajte 🙂

jojomama
2. feb 2013

@rolla20 Dakujem za vsetky rady, ja hladam nieco asi aj s odporucanim, coho a kolko, aby telo malo prisuv vsetkeho potrebneho a podobne. Uz som hladala na internete, ale je tam toho skutocne vela. Preto by som asi radsej investovala do nejakej overenj literatury o vegetarianstve, ale cenim si tvoju snahu ma nasmerovat, co zamenit za co. 😉

mima777
2. feb 2013

@jojomama Ahoj, dobra kniha je od Bukovskeho navod na prezitie pre bejby a hned to bude Anjelik. Tam mas recepty pre deti do 6rokov.

jojomama
3. feb 2013

@mima777 dakujem

luy
3. feb 2013

@jaron dakujem,musim si zohnat nejaké publikácie kde je všetko vysvetlené,lebo v tom nemám jasno,ale určite si ma niekam nasmeroval ,asi to inak nepôjde len študovat každú jeho potravinu,ako mu dám do tela železo napr. nesmie nič zelené,ak by si mi poradil,vápnik sa nebojim lebo mlieko smie,ale napr. žiaden jodgurt nesmie.A fakt dakujem za pomoc

jaron
3. feb 2013

@luy železo - neviem, ktoré potraviny môže, zdroje sú okrem mäsa:

obohatené cereálie - kukuričné alebo pšeničné lupienky
niektoré druhy zeleniny (vravela si, že nemôže "zelené", tak neviem) - napr. brokolica, cvikla...
ovocie - marhule, čerešne, ríbezle (hlavne čierne), broskyne..., vica majú sušené marhule ako čerstvé, tiež hrozienka
avokádo
šošovica, fazuľa, cícer...
pšeno, ovos, pšenica...
sezam, mak, ľan, slnečnica...
orechy (vlašské, mandle, lieskovce, kešu...)
arašidy
a iné potraviny

jaron
3. feb 2013

@jojomama ahoj, tá kniha Návod na prežitie pre bejby ako písala @mima777 je naozaj dobrá, v súčasnosti asi naj, na túto tému, ona nie je vyslovene iba pre vegetariánov, ale to nevadí (bez problémov ju môže aplikovať veg. na veg. dieťa, pretože autor ich berie do úvahy, neodrázda, podporuje, radí), o to viac je modernejšia, komplexnejšia, na rozdiel od starej Veg. dieťa, ktorá už nie je taká komplexná a zrejme by už aj Dr. Bukovský v nej dnes veľa vecí napísal inak.

jaron
3. feb 2013

@luy ešte vstrebávanie železa z rastlinných zdrojov zlepšuje:
krátke opraženie (semená, orechy...)
kysnutie a namáčanie (cesto, chlieb, namáčanie a varenie strukovín...)
prítomnosť vitamínu C alebo iných organických kyselín v jedle (vitamín C - takmer všetky druhy ovocia a zeleniny, org. kyseliny tiež rôzne druhy ov. a zel., paradajky, balzamikový ocot...)

samozrejme v tvojom prípade budú niektoré potraviny z toho obmedzené

luy
3. feb 2013

@jaron dik,okrem mäsa tam ma vela druhov zelenin a ovocia zakázané,skusim najst nejaku literaturu okolo zelenin,prejdem celu vašu diskusiu a uvidim či tu niečo nenájdem ,aj tak dik za nejaké info kde začat

jaron
3. feb 2013

@luy skús nájsť tie druhy zeleniny a ovocia, ktoré môže (snáď také sú), zatiaľ to zrejme nepôjde bez doplnku vitamínu C

a čo užívanie nejakého enzímu, ktorý by pomáhal s histamínom? Niečo také som na internete videl, aj keď sa v tom nevyznám. Je také čosi možné?

luy
3. feb 2013

@jaron ano sem tam môže zjest aj nepovolené kde je histamin alebo ak dojde k dietnej chybe,ten liek sa volaá Daosin,a vit. C mu zlepšuje stav mimoriadne,takže ho berie v prášku

jaron
3. feb 2013

@luy v jednom článku som videl ako povolené potraviny napr. toto (nižšie), ALE sú tie potraviny vhodné pre každého s týmto problémom, alebo aj v tomto platí ešte individuálnosť - čiže každý regauje na niektoré potraviny inak?

Čo je tiež zaujímavé, že aj tá istá potravina pre toho istého človeka môže byť raz dobrá a raz zlá, záleží ešte od čerstvosti, státia... (napr. úplne čerstvé ryby, práve vylovené by možno boli dobre, potom sa v nich vraj už zvyšuje množstvo histamínu), čo všetko ešte obzvlášť robí výber potravín zložitejším.

Úryvok z článku:
Prvým liečebným krokom je už spomínaná bezhistamínová diéta. Pre prípravu bezhistamínových jedál sa vo všeobecnosti odporúča uprednostniť čerstvé potraviny pred konzervovanými. K najvhodnejším potravinám a nápojom patria:
1. zemiaky, ryža, cestoviny,
2. cereálie,
3.čerstvé mliekarenské výrobky ako cmar, jogurty, tvaroh, smotana,
4. zelenina ako hlávkový šalát, karfiol, brokolica, čakanka, uhorka, mrkva, cesnak, tekvica, huby, cuketa, špargľa, cibuľa, reďkovka, rebarbora,
5. ovocie ako jablká, nektárinky, broskyne, slivky, čerešne, melóny, citrón, egreš, brusnice,
6. rastlinný olej,
7. mäso, hydina, ryby sa odporúčajú iba úplne čerstvé alebo hlboko zmrazené,
8.čerstvé vajcia,
9. z nápojov voda alebo nesýtená minerálna voda.

luy
3. feb 2013

@jaron je to velmi individuálne,každý musi skusat ,vela ludi ma spojenú tuto dg s inu dg. napr. celiakiu,môj ma len HIT,ale podla tvojho zoznamu nezvláda 4 celu,z 5 len jablko,melon vie zjest,6 len olivový olej znesie,7 ryby uplne ihned reaguje na ne.Inak je zaujimave nikdy som mu nedával glutaman,nikdy som nevarila z bujonov,zeleninu pestujem,do troch rokov nejedol cukor ani nič sladké nejedol.Ja neviem kde sa to vzalo

jaron
3. feb 2013

@luy niektoré príčiny žiaľ nemusia súvisieť so životným štýlom, čiže si nemusela urobiť žiadnu chybu, ale jednoducho niekedy nastane určita intolerancia, porucha, alergia... a pod. a smola je, keď sa to stane práve nášmu dieťaťu

aspoň to jablko z ovocoia a možno niečo iné - jablko je super, ako sa hovorí kráľ ovocia
aj olivový olej super - akurát je potrebné aby mal aj ostatné esenciálne mastné kyseliny, olivový má veľa mono nenasýtených, ale nemá polynenasýtené tuky napr. Omega6, síce v bežnej strave je ich dosť, ale teraz neviem, ako to bude u vás - zdroje sú slnečnica a iné olejnaté semená, vlašské orechy.
a omega3 - ryby (pre vás asi problém), ľan (to neviem), repkový olej (?), špenát (?)
to, že bude prevládať olivový olej - čiže mononenasýtené tuky je dobre, ale potrebuje trochu aj Omega 6 a Omega 3.

Asi ti pošlem do správy email, ak by si ešte niekdy niečo potrebovala, môžeš mi napísať, neviem, či písať tu, mne to nevadí, ale či to nebude niekomu vadiť, že je to taký špecifický problém (alebo naopak, je dobreé tu písať? ak by niekto mal niečo podobné, neviem)

luy
3. feb 2013

@jaron ja som urobila diskusiu pre tie čo maju deti s HIT,prišla som k vám len načerpat napad ako čo nahrádzat,radšej ti napíšem IP nech nezhlcujem stránku s mojim problémom.

Inak ja jem všetko a vela a nezdravo a mne nič nie je,tomu sa hovorí smola,ale v tehu som jedla len to naj a zdravo

jaron
3. feb 2013

@luy niekedy je to zložité, tým, že žijeme zdravo "iba" (to iba môže byť niekedy veľmi veľa) znižujeme pravdepodobnosť ochorenia, absolútne vylúčiť čokoľvek na tejto zemi možné samozrejme nie je, ale má význam urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme si sami zbytočne neublížili.

jaron
4. feb 2013

@blovitc120 @oscarka3
aj ďalší, koho by akcia zaujala a prípadne by mohol aj prísť, mám už konkrétne informácie o stretnutí v Martine tento piatok, tak ich sem kopírujem. Ak sa nič nezmení, tak by som tam mal ísť.

"Po predbežných rozhovoroch s viacerými z vás si vás dovoľujem pozvať na ďalšie
stretnutie odborníkov a záujemcov o vegetariánske stravovanie v školách a predškolských zariadeniach,
ktoré sa uskutoční v piatok 8. februára 2013 o 14.00 v Martine,
v zasadačke MsÚ na 2. poschodí (v rovnakej miestnosti ako minule).

Radi by sme prebrali nasledujúce témy:
1. Vyhláška MŠ SR 330/2009 - čo v nej chceme zmeniť, ako sa to dá a ktorú cestu si vyberieme?
2. Tvorba vege-receptára pre školské jedálne, príp. aj rodičov?
3. Kde a čo sa deje a čím môžeme prispieť my? Odborné a popularizačné podujatia - pre lekárov, výživárov, pracovníkov školských jedální, rodičov, verejnosť...
4. Rozličné (Je potrebné kreovať slovenskú spoločnosť pre výživu a vegetariánstvo?)"

jedna_mamina
4. feb 2013

Ahojte, dakujem, ze si tu pisete o teme, ktora ma zaujima. Mam vege chlapceka od narodenia, teraz 2,5 roka, ale nosi oblecenie na 4 roky 🙂 bol chory zatila len dva krat. jeho otec je z casti sveta, kde maso za jedle ani nepovazuju, ani vajicka, takze tiez vege od narodania. ja 20 rokov zatial (vege, inak mam 35).
no a sice nezijeme na SK ale planujeme tam prist a tak zacinam riesit skolku. a to je na SK ozaj zaostale.
tak vas budem sledovat a ked sa budem moct pripojit k nejakej iniciative alebo peticii, dajte vediet

domak2
4. feb 2013

@jaron ahoj, mohla by som sa opytat aky je tvoj nazor na tento clanok o soji? http://www.badatel.sk/kpm/este-sa-sojujete-fakt... Soju sice az tak moc neoblubujem, ale nemyslela som si , ze by mohla mat az take zavratne ucinky ? 😕 🙂

jaron
4. feb 2013

@domak2 ten a podobné články sa tu (aj inde) občas "točia", môj názor som písal viac krát, našiel som, čo som už písal v iných témach, ak chceš, môžeš pozrieť:

https://www.modrykonik.sk/forum/co-skodi-a-co-p...
príspevok z 11. feb 2010 o 20:32

aj v tejto téme
https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/vegetarianske-dieta-skusenosti-postrehy/
z 1. aug 2009 o 08:17

príspevky sú v podstate rovnaké, ale sú v nich možno iné odkazy na iné stránky

jaron
4. feb 2013

@domak2
predsa len som sa rozhodol dať svoj názor aj sem (znova), je to môj názor, ako tieto veci vnímam ja, možno niekto súhlasiť nebude, iným to zase pomôže - je to na každom z nás, ako sa rozhodne. Je to trochu dlhšie, ale myslím, že táto téma dosť ľudí zaujímajúcich sa o výživu zaujíma, tak to sem dávam (kopírujem jeden svoj email jednej známej):

Za úvahu stojí všimnúť si spôsoby argumentácie odporcov a priaznivcov sóje. Na internete sa napr. často šíri tzv. „100 vedeckých dôkazov o škodlivosti sóje“ (napr. www.badatel ). Keď si bežný nezainteresovaný človek prečíta tento nadpis a zbežne nazrie do dokumentu s mnohými odborne znejúcimi slovami v angličtine a množstvom odkazov na výskumy, znie to pre neho jednoznačne presvedčivo. Neviem dobre po anglicky, ale dal som si tu námahu, trochu sa bližšie pozrieť na tieto "dôkazy" (zaujímavé, že ešte nikto z odporcov sóje ten dokument nepreložil, že by to anglicky znelo vieryhodnejšie?):

1. Uvedené štúdie sa hemžia potkanmi, myšami, ovcami, papagájmi... ale len sem tam sú o ľuďoch. Nehovorím, že výskumy na zvieratách nemajú žiadnu výpovednú hodnotu, treba ich však tiež brať s určitou rezervou, hlavne pokiaľ máme dosť iných presvedčivých dôkazov s ľuďmi.

2. Mnohé štúdie tu zaradené a tým interpretované ako „jasné dôkazy“ sú informácie priamo nehovoriace ako fakt proti sóji, napr. nepoužívať do 6 mesiaca veku dieťaťa sójové mlieko, ale materské, alebo štúdie neutrálne, so záverom "treba viac výskumov" - už to, že autor toto všetko nazval "dôkazmi proti" svedči buď o neodbornosti alebo skôr o vedomej snahe - tendenčnosti, čo príliš nepridáva na objektívnosti.

3. Ďalšie sú postavené na jednom - dvoch konkrétnych prípadoch problému, ktorého skutočná príčina je otázna a výpovedná hodnota minimálna. Napr. v dokumente ide o jedno dieťa, ktoré bolo kŕmené sójovým mliekom a trpelo nedostatkom vápnika a inými problémami. Je to štýl, aký často bežne používajú bežní ľudia, keď sa na základe niečoho subjektívneho vyvodzuje objektívny uzáver, napr. môj kolega má známu a tá ma sesternicu, ktorej dcéra bola vegetarián a musela ísť kvôli tomu do nemocnici. To ani zďaleka nie je seriózny výskum. (Aká bola naozaj strava tej dcéry? prečo musela ísť do nemocnice? čo bolo príčinou zlyhania jej zdravia? Sú odporúčania svetových odborníkov proti vegetariánskej strave alebo za?...)

4. Len niektoré informácie hovoria skutočne k veci a dá sa to brať ako dôkaz proti sóji. (Tými sa zapodievajú aj zástancovia sóje.)

5. Ako je možné, že odporcovia sóje vôbec nespomínajú veľké štúdie, ktoré podporujú, že sója je zdravá. Či snáď takéto štúdie neexistujú? (Aspoň jeden príklad: vyše 30 000 ľudí sledovaných niekoľko rokov, sójové mlieko znižovalo rakovinu prostaty u mužov v Californii). Ako je možné, že keď sa idem venovať nejakej téme a chcem byť objektívny úplne ignorujem veľké fakty (štúdie) a venujem pozornosť iba menším a často nie celkom jasným štúdiám?

6. Ako som už spomínal v bode 4. – zástancovia sóje sa venujú aj negatívnym informáciám o sóji (na rozdiel od odporcov sóje, ktoré tie pozitívne štúdie úplne popierajú). Všimnite si v priložených materiáloch (tie iba emailom), že sa nevyhýbajú aj faktom proti sóji, nerobia unáhlené uzávery, niekedy povedia že "treba ešte viac výskumov". Snažia sa hľadať vysvetlenie pre protichodné štúdie, snažia sa byť objektívni. Sú seriózni a čestní, toto je dôležité pre posúdenie, komu viac veriť.

7. Tie zdroje proti sú často v určitom zmysle extrémistické a často búrajúce aj iné všeobecné „pravdy“ v medicíne, i keď nevravím, že nemajú v mnohom aj pravdu, ale ich problém je, že chcú byť za každú cenu v opozícii. Sú tam naozaj aj niektoré dobré články, ale nie všetky a nie vždy sú objektívni. Články chcú byť zaujímavé práve tým, že ukazujú niečo, čo nám všetci "taja", sú akousi opozíciou niečoho všeobecne rozšíreného, to nemusí byť ešte zlé, problém je však v tom, že nie všetko, čo je všeobecne rozšírené a prijímané, je zlé. Tým sa pre mňa tie zdroje stávajú neobjektívne. Pretože mám dojem, že ani tak nejde o pravdu, ale o to, byť za každú cenu v opozícii, za každú cenu zbúrať nejakú "fámu", vzbudiť nejakú senzáciu. Prirovnal by som to k „pubertiakovi“, ktorý chce byť za každú cenu tak slobodný a nezávislý od svojich rodičov, až sa stáva otrokom tohto cieľa a nie je slobodný, pretože inak by niekedy prišiel na to, že sa aj s rodičmi stotožňuje, lenže jeho skutočným (podvedomým) cieľom nie je sloboda, ale rozdielnosť od rodičov, tak ako skutočným (nevedomým?) cieľom tých stránok nie je pravda, ale opozícia, zviditeľnenie sa a pod.

8. Ešte čo sa týka štúdií, je pomerne vzácnym javom, aby vždy a všetky boli úplne v zhode. To je normálne. Vždy sa nájdu niektoré, ktoré sú v protiklade proti drvivej väčšine ostatných. Tiež záleží na výpovednej hodnote štúdie (metodika, počet účastníkov a pod.). preto sa neodporúča robiť unáhlené uzávery na základe výsledkov 1 - 2 štúdií. Cieleným vyhľadávaním a zbieraním individuálnych štúdií by sme mohli poprieť všetky momentálne oficiálne uznané informácie v oblasti výživy. Toto je podľa mňa aj prípad faktov proti sóji.

Jeden príklad zo zaslaných materiálov (emailom):
"V roku 1991 uviedla istá japonská výskumná skupina výsledky bližšie nešpecifikovaného pokusu, podľa ktorých konzumácia 30g sójových bôbov denne viedla u polovice dospelých respondentov k vzniku strumy (32). Ďalšie, a nepochybne lepšie organizované štúdie v USA nepotvrdili tento účinok konzumácie sóje ani žiadne iné signifikantné klinické účinky na hormonálnej úrovni (33,34,35). Ak by boli závery štúdie(32) pravdivé, predikovali by vysokú incidenciu strumy v oblastiach sveta, pre ktoré je vysoká konzumácia sóje typická (napr. Japonsko alebo Okinawa), avšak opak je pravdou. Okrem toho existujú dôkazy, že konzumácia sóje môže mať protektívne účinky # vo vzťahu ku karcinómu štítnej žľazy (15)." (# sója môže znižovať riziko rakoviny štítnej žľazy)

Tu sú odkazy na akv (Dr. Bukovský), kde sú články o sóji:
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...
hlavne v tom druhom je toho dosť

tu je odkaz na prednášku Sója – liek alebo jed? od lekára Petra Pribiša (poznám ho osobne, je zo Slovenska, pôsobil v Nemecku, teraz v USA, robí tiež štúdie), prednáška je zvláštna v tom, že sa v nej zapodieva práve negatívami sóje (že väčšina štúdii na ľuďoch hovorí v jej prospech, je iba minimu štúdii, čo hovoria proti, berie si na mušku práve tie „proti“).
http://www.mlifestyle.cz/vytahy-z-prednasek-pri...

A ešte úryvok z dokumentu WHO o strave pre deti a dospievajúcich, kde je tofu a výrobky zo sóje ako alternatíva pre deti:
Štyri hlavné skupiny potravín by sa mali na každodennej strave detí podieľať nasledovnými množstvami:
- chlieb a obilniny - 4 až 6 porcií, aj viac v prípade fyzickej aktivity
- ovocie a zelenina – 4 až 5 porcií
- mäso, ryby, hydina, vajcia a bielkoviny rastlinného pôvodu (strukoviny, tofu a iné výrobky zo sóje) – približne 2 porcie
atď.

Ja viem, že je tam aj mäso a pritom vieme, že jeho neprimeraná spotreba nie je príliš zdravá, ale odporcovia sóje niekedy proti nej argumentujú akoby bola takmer horšia než mäso, ak by bola až tak nebezpečná, zrejme by sa neobjavila ako príklad jedla pre deti a mládež v takom dokumente od WHO. (Varovanie pred vysokou spotrebou mäsa a uprednostnenie hlavne rastlinnej stravy v dokumente viacerými spôsobmi na viacerých miestach je, ale o sóji nič).

Mám dojem, akoby za tou propagandou proti sóji bolo aj niečo iné, nejaký konkurenčný boj, je to len podozrenie, nemôžem to dokázať, ale počul som aj také názory.

jaron
4. feb 2013

@domak2 jeden príklad zo stránky bádateľ:

Blud: Ázijci konzumujú veľké množstvo sóje
Fakt: Japonci a Číňania skonzumujú denne v priemere len 10 gramov sójového jedla (asi 2 čajové lyžičky). Ázijci konzumujú sóju v malom množstve, ako pochutinu, nie ako náhradu za živočíšne bielkoviny.

Skutočnosť: možno nie všade v Ázii konzumujú veľa sóje, to by bola čiastočná pravda na bádateľovi, ale, najviac sóje konzumujú práve tam, kde sú ľudia najzdravší a kde sú ľudia aj najviac sledovaní odborníkmi - na Okinawe. A zároveň to nie sú iba fermentované výrobky, ale v značnej miere aj tofu a sójový nápoj.

Mimo Ázie - miesto s relatívne vysokou koznumáciou sóje (tofu, sójový nápoj) - Loma Linda (Kalifornia) - znova miesto dlhovekosti.

Čiže v tomto bode je bádateľ veľmi neseriózny, tak ako potom veriť tým ďalším bodom?

domak2
4. feb 2013

@jaron dakujem krasne, teraz sa to objavilo v nasej skupine, tak som bola dost prekvapena, ale tiez som chcela pocut aj niekoho, o kom viem ze sa zaujima aj o druhu stranku veci 🙂 dufam, ze som moc neotravovala 🙂

jaron
4. feb 2013

@domak2 určite si neotravovala, akurát neviem, či tými obrovsky dlhými príspevkami nie som otravný ja 🙂

(v prípade potreby je možné vyjadriť sa aj konkrétne ku každému bodu z tej stránky badatel, ale to by chvíľu trvalo)

rancuzkaf
4. feb 2013

ja len tak na zamyslenie sa..........ludia sa boja fytoestrogenov v soji, to by potom nemali jest ani zeleninu, olejnate semena, obilniny.......ani si neuvedomujeme kolko ich za den zjeme 😉