Dieťatko sa bráni odsávaniu soplíkov

zuzanah8
11. okt 2013

Ahojte, uz treti den ma nasa 7 mesacna bambulka nadchu, dnes zacala aj pokasliavat. Snazim sa jej sopliky odsavat pomocou odsavacky napojenej na vysavac, ale len s tazkostami sa mi podari prilozit jej na pol sekundy odsavacku k nosiku, kruti hlavickou, odstrkuje ma rucickami, skusali sme to spolu aj s manzelom, vysledok je, ze to skonci velkym placom. Nepomoze ani ked sa ju snazim niecim zaujat, dat jej nieco do ruk, ostro ma sleduje a nemozem sa s odsavackou ani priblizit. To iste plati aj pre nosovy sprej ci kvapky. Mate podobne skusenosti? Co by mohlo pomoct aby to nebolo pre nu tak traumatizujuce?

slavusal
11. okt 2013

@zuzanah8 ahoj, my máme tiež odsávačku na vysávač a aj napriek tomu, že malému sa to vôbec nepáči, je to dobrá vec. U nás je s tým tiež boj, ale nič sa nedá robiť. Soplíky musia von. Prvýkrát som to zanedbala - nemohla som drobca počúvať ako plače - a z tých soplíkov sme mali zápal stredného ucha. Nebolo to nič hrozné, ale museli sme brať atb. U nás tiež nič neplatí, ani odvedenie pozornosti, vysvetľovanie atd. Jednoducho plače a ja ho pevne držím a druhou rukou odsávam.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
denaj
11. okt 2013

ahoj aj my sme bojovali, ale pomohlo, ked som si odsavačku priložila ja na nos a začala som robiť grimasy a smiať sa, že aká je to "sranda", aby to skúsil aj Paťko a teraz má 16 mesiacov a odsávačku si sám drží na nose a baví ho to.

anikazia
11. okt 2013

@zuzanah8 ahoj, moj maly ma 5 mes. a u nas to je tak isto. Ma nadchu a odsavanie je boj. Tiez sa otaca, vykruca, place. No musim mu ich odsat, ved by nevedel dychal. Aj solny roztok mu horko tazko vstreknem do nosika. Sleduje ako sup len co sa priblizim 🙂

lauricka
11. okt 2013

treba ju pevne ale bezpecne chytit, aby sa nemohla velmi hybat a odsat, odreve, ale bude mat odsate a to je dolezite, ani tebe sa v zivote nepaci vsetko, no holt, nieco je jednoducho nutne 🙂. Moji budu mat v novembri dva roky a uz to je podstatne lepsie teraz. Maly uz si aj sam odsavacku prilozi k nosu. Babo je sice male, ale nemusite ho chovat vo vsetkom ako vo vaticke. Pochybujem, ze v tomto pripade sa vam podari ju nejako zaujat, aby jej to nevadilo a aby neplakala. Ale to, ze to ukazate najprv na sebe, to nie je zly napad. Ide o to, ake stare dieta to uz zoberie.

jasminet
11. okt 2013

ani u nas to nie je najoblubenejsia cinnost, ale ked treba, tak treba. ale uz som prisla na to, ze treba odsavat na podlahe, "sadnut" nad dieta, hlavu dietata dat medzi svoje kolena a jeho ruky pod seba. tak neuhne hlavou, nevytrhne rukou od nosa odsavacku a podobne. @zuzanah8

nikolet_89
11. okt 2013

@zuzanah8 ahoj myslim, ze tvoje dieta je uplne normalne, vsak komu by sa to pacilo, aj nasej malej sa to vobec nepaci a myslim, ze ani nikdy nebude...vzdy sme jej sopliky odsali priam vrazednym sposobom, prilahnem jej nohy samozrejme nie aby som ich zlomila a muz chyti ruky, jasne ze si poplace ale hned ako skoncim sa ukludni v naruci...jj trochu sopliku jej teda ostane ale nie uz tolko aby jej to stieklo na plucka

bubelko
11. okt 2013

@zuzanah8 v tomto veku nepomoze nic, jedine neodsavat. my sme ani u jedneho neodsavali a bolo to v pohode. vzdy sme dobre okupali vo vani, aby dobre sopliky navlhli a vytiekli. pripadne ak bolo treba, tak ked zaspali, sme kvapli do nosteka solny roztok. tu ani v lekarni odsavacku nedostanes kupit 😉
a ak chces odsavat, tak jedine ako pisu ostatne mamicky - pevne chytit, aby sa nemohla krutit a preckat a verit, ze si na to zvykne 😉

breslerka
11. okt 2013

Ja to robim uuuplne presne ako
@jasminet ,,,,a tusim som citala, ze to tak radia aj pediatri

jasminet
11. okt 2013

@bubelko ako, nechcem byt zla, ale neviem si predstavit neodsavat sople dietatu. odsavali aj nase maminy, sice tazko, ale odsavali. ked si predstavim tu plnu odsavacku, co krpcovi vytiahnem na jeden sup, tak by som asi mesiac cakala kym by mu to same vytieklo a skor by sa zadusil alebo dostal zapal dutin alebo ucha

bubelko
11. okt 2013

@jasminet ja si zas neviem predstavti, prisadnut dieta, strcit mu odsavacku do nosa a odsavat. ako pisem - nemam odsavacku ani doma , kedze ju nemam kde kupit. a ked som sa na to pytala pediatra, ci odsavat, tak na mna pozeral ako na blazna a vyslovene mi to neodporucal, aby som dietatu nevysusila sliznicu, ze to nie je dobre. a je fakt, ze ani jednemu som nikdy neodsavala a cuduj sa svete, netrvalo to vobec mesiac, kym to preslo, ani jeden nemal z toho ani zapal pluc ci priedusiek, zapalene dutiny alebo zapal stredneho ucha. mavaju sople bezne, ako vsetky deti. a po nastupe do kolektivu aj viac. ale odsavat sa tu naozaj nedosava - v lekarni ani odsavacku nekupis. iny kraj-iny mrav 😉

lulistek
11. okt 2013

my sme mali tiez taky problem, ze mala sa vysavaca bala, ale potom to preslo same, tiez sa mykala, ale treba babo jemne pridrzat a odsat aj ked place, lebo fakt to su take kvanta tych soplikov, to proste musi ist von. samozrejme vsetko s mierou, lebo aj caste odsavanie zvysuje kvantitu soplikov. aj nasa mala nechcela kvapky ale vzdy jej zasrandujem a nejako to prezije, proste musi...

nanulik
11. okt 2013

ani nas to nema rad. uz vie smrkat ale ked ma ozaj velku nadchu tak mu raz denne aj odsavam. nastastie som silnejsia, pevne ho chytim a rychlo piodsavam.

zmizik
11. okt 2013

Ahoj, ja odsavam, ked ma silnu nadchu, inak to nechavam nech to steka same z nosa a iba utieram. Ale ked uz odsavam, tak malu zabalim do deky ako palacinku, obmedzi jej to pohyb a ja mam obe ruky volne, jednou rukou chytim hlavicku a druhou rychlo odsavam, je to rychlovka, takze ziadna trauma.

maca5011
11. okt 2013

@dominika1988 nas mali robil presne to iste ale oko si napisala hold smola....kym sa nenaucil smrkat sme odsavali a veru to bol boj.....mal smolu takeho zahlieneneho som ho nemohla nechat.......a myslim ze sa to sa to nepaci ziadnemu dietatu....

asar15
11. okt 2013

aj ja som bojovala s malým potom som zobrala tričko s dlhými rukávmi a zabalila ho ako bábatko do zavinovačky , tak to bol menší boj keď nemohol použiť ruky a potom si zvykol a robili sme to už bez plaču a trička

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
misulka47
11. okt 2013

u nas tiez katastrofa, ale pomohlo ked si ho chytim do narucia akoby som ho isla polozit na postel, ale drzim ho v naruci, vtedy ma pocit bezpecia, a necha si vytiahnut...

aliza
11. okt 2013

@jasminet ja sa pripajam k @bubelko, tiez neodsavam a sopliky nam vzdy do par dni zmiznu. Striekam len solny roztok. Maly este nemal zapal, ATB nepozna. Cim menej sa zasahuje, tym lepsie. Sliznica sa nema vysusovat, inak straca svoju obrannu funkciu a tak sa niet co cudovat, ze deti idu zo spoplikov do soplikov. Vsetko to odsavanie, pamykon, sinupret, nasivin a neviem co este. To u nas nedostat, ani lekari nepredpisuju, len solny roztok a inhalacia.

martini
11. okt 2013

u nás to isté, malý ma skoro dva roky a taký plač začne ešte len tuší, že sa ide odsávať...nepomohlo nič. vysmrkať sa ešte nevie, takže výsledok je jasný - nasilo ho držím a odsávam...pre jeho dobro...teraz ked som v 8. mesiaci tehotenstva a mal soplíky tak to bolo teda dosť makačka, aby ma pritom nekopol do brucha...hold, tak to je, niektoré deti si nechajú kludne odsať, iné robia tieto scenky...modlíme sa, aby sme boli všetci zdrví a nemali sople 😉

brnka
11. okt 2013

@zuzanah8 jasne, pozname, no ked treba, tak treba. aj nasilu.

zuzanah8
autor
11. okt 2013

tak ma napadla este jedna vec a som to rovno aj vyskusala, mala sa vzpiera aj pri podavani kvapiek alebo spreja, zahrala som sa teda s nou hru na kde si a zakryla som jej na sekundu oci plienkou a sup kvapky do nosa 🙂 a bolo to bez placu

xenicka13
11. okt 2013

kto je poruke mi malu chyti a vresk nevresk, hoci vie uz dobre smrkat, odsavacka je nenahraditelna, lebo ked to stecie na priedusky, tazko sa to vykasliava

lenkalis
11. okt 2013

U nás to niež nejde, bojuje ako lev a je bojí sa hluku z vysávača. Trošku sa mi podarilo ručnou odsávačkou, zdá sa mi šetrnejšia. Ale teda vlastne neodsávame a soplíky v pohode bez komplikácii už dvakrát prešli. Deti kamarátok čo odsávajú, mali tak či tak komplikácie. Myslím si, že soplíky aj tak stekajú, lebo sa nedá odsávať dvadsaťkrát za deň. Nebudem takto strašne znásilnovať dieťa, bojím sa, aby z toho nemalo nejakú psychickú traumu. U lekárov sa tiež názory na odsávanie rôznia.

kaktusik007
11. okt 2013

@zuzanah8 nuz, na to ze je to traumatizujuce kasli - daleko horsie nasledky to moze zanechat, ked to nespravis.

rovnako aj antibiotika - dodnes ich malemu davam stylom ze mam na nom deku ci paplon a de facto nohami ju drzim, on podo mnou lezi a ja oboma rukami mu davam ci antibiotika, ci odsavam, ak je to potrebne....

nepomozes si - je to treba urobit

maca5011
12. okt 2013

@dominika1988 som mu ukazovala ako ma nostekom fukat do kapesnika....ale tiez nechcel no vzdy som mu povedala ked nebude fukat ako som mu ukazalatak musime dat soplek prec s vysavacom.....tiez to nevedel hned ako sme mu to ukazali.....najskor fukal tak aby sa nepovedalo ale aspon volaco....a postupom casu sa to naucil..... teraz sa krasne fufuka ..a my sme mavali sople casto ...som ho nemohla nechat s takymi soplami po 2 rokoch mal ked sa to naucil..... 🙂 chvalabohu.....on tu odsavacku priam neznasal co on robil....moja mamina vzda prisla ze co s nim robime ked tak strasne place.......a my sme odsavali aj v noci to sme pobudili cely dom.... 🙂

njonja
12. okt 2013

@zuzanah8 je to potrebene pre jeho zdravie a to, ze sa mu to nepaci..nuz este bude musiet robit vela veci, ktore sa mu nebudu pacit a ktore su nutne. Takze radsej odsavaj, ako neskor mat antibiotika a nebodaj vacsie komplikacie. J azijem v nemecku, tu mamicky neodsavaju a ti mozem povedat, ze deti maju pravidelne tazke zapaly strednych usi...ale ony nechcu deti "trapit" s odsavanim. Sorry, ale na toto ja nie som. MOj maly sa tiez branil rukami - nohami, ale kym sa nenaucil smrkat sam a to bolo az okolo dvoch rokov, musela som mu odsavat....

zuzanockamt
12. okt 2013

@zuzanah8 syn reagoval podobne, hysterickym placom ... takemu malemu dietatu nic nevysvetlis, sopliky musia von, same dieta ti ich v tomto veku nevysmrka, takze len odsat, odsavacka na vysavac je velmi dobra, ide to s nou rychlo ... aj napriek placu sa odsavat musi ... dvaja s manzelom taketo male dieta musite zvladnut ... my sme odsavali este aj 2 - 2,5 rocnemu synovi a to teda bol zazitok, ale dvaja sme ho este udrzali a odsali, uz nastastie vie smrkat ... zaklad je dieta dobre chytit, aby sa odsavanie nepredlzovalo, nesmie hybat hlavou a mykat sa - jeden mu musi fixovat telo a druhy hlavu a odsavat ... z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze to ide a to nas syn protestoval velmi dorazne

daniela242
12. okt 2013

Ja som toto zažila pri dcérke. Mala soplíky ako úplne malinké bábätko- to sa ešte odsávaniu nebránila. Potom mala sople až ako 3,5 ročná keď začala chodiť do škôlky. Fúkať nos poriadne nevedela lebo to v podstate nikdy nepotrebovala a keď som jej chcela odsávať tak sa bránila tak že až sa dogrcala..nechala som ju väčšinou tak, čo sa podarilo vyfúkať sme dostali von a zvyšok sme neriešili. Takto sme vydržali takmer rok po cca 10 mesiacoch opakovaných soplíkov sa začala dcérka sťažovať na to že ju bolí uško a začala strašne chrápať. Tak sme šli na krčné a diagnóza bola že takmer nepočuje na jedno uško, šialene zväčšená nosné aj krčné mandle. Nakoniec nosné museli ísť von, uško museli čistiť v narkóze a krčné orezať....Takže asi takto dopadlo naše nefúkanie nosa ☹
Ja som ja takisto nechcela trápiť odsávaním a nakoniec to dopadlo oveľa horšie, takže so synom sa už nepiplem, zabalím ho do osušky ako múmiu a za 10 sekúnd ma čistý noštek. Už sme dokonca v štádiu že si odsávačku drží sám a vytešuje sa ak sa mu podarí niečo odsať 🙂
Takže moja rada je radšej odsať ako sa potom trápiť s opakovanými zápalmi nosa , ucha , hrdla...

zuzanah8
autor
12. okt 2013

@daniela242 to mi je luto, ze vam to takto dopadlo pri dcerke. Urcite som za odsavanie, vyskusam to este s tou osuskou ci dekou aby sa zbytocne odsavanie nepredlzovalo. dakujem za radu.