Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Pohreb a jeho vplyv na ročné dieťa. Máte skúsenosť?

mmaattuuss
9. nov 2010

Ideme na pohreb starkej. Uvažujeme nad tým, či pohreb a smutná atmosféra okolo nemôže mať nejaký zlý vplyv na takmer ročné dieťa. Čo Vy na to?

mircalla
9. nov 2010

moj nazor - ak je moznost dieta postrazit, tak nie. neviem, ci to moze mat vplyv, skor asi nie, nemoze to podla mna vediet zatial vnimat. ale fakt je, ze mam mladsie dieta, tak skor budu vediet maminy so starsimi. maximalne podla mna moze byt unudene a uplakane, ale dieta by som takymto situaciam nevystavovala, iba ak to je nutne. dedko zomrel, ked bola sestra malicka, nebrali sme ju tam

llenkapettko
9. nov 2010

ja osobne by som na ten pohreb s takým malým bábom určite neišli. zapál si sviečku za starkú doma. ty budeš mať na pohrebe veľmi zlé pocity a tvoje bábo to bude cítiť tiež

ichbinich
9. nov 2010

To mi je luto s tvojou starkou... Moja babka zomrela tyzden pred tym, ako sa mi maly narodil, takze som ani nebola na pohrebe ☹
My sme maleho na (iny) pohred zobrali (mal 10,5 mesiaca). Aj tak sme ho nemali kam dat. Kedze dom smutku bol plny, stali sme s ostatnymi vonku a moc nerusilo, ked maly trochu brblal. Potom na kare, ako to byva zvykom, uz bolo veselsie a nevadilo, ze maly brblal, pytal si jest atd.
Ta smutna atmosfera podla mna nevadi, take male babo este moc nechape, co sa deje. Vidi sice, ze vsetci su smutni a nik sa nesmeje, ale to je predsa len par hodin. A potom na kare sa zvycajne spomina na zosnulych v dobrom a rozpravaju sa kadejake historky, ze je dokonca ciastocne aj veselo.

sweetangel20
9. nov 2010

ahoj. úprimnú sústrasť. my sme toto riešili pred pol rokom, zomrela moja prastarká. malého sme nebrali, on tomu ešte nerozumie, behal by mi tam, rehotal by sa, to je strašný šašo. tak preto som ho nebrala.

emjee
9. nov 2010

uprimnu sustrast
my sme boli s krpcom na pohrebe ked mal 9m, pretoze ho nemal kto postrazit, striedali sme sa pri kociku vonku pred cintorinom, na cintorin sme s nim nesli

bobket
9. nov 2010

Ahoj, mne zomrela mamina pred 3ma tyzdnami a mam rocneho syna. Moj manzel sa o neho cely cas staral a da sa povedat ze cely pohreb prespal. Ono to asi zavisi od toho ake babo mate, ak by bol maly hore a nespinkal tak by s nim bol manzel pred domom smutku. je to na vas, na naseho maleho to nemalo ziadny vplyv. A uprimnu sustrast 😔

elise
9. nov 2010

my sme boli ked mal malý necelý rok na pohrebe svokra aj s malým, prišli aj moji rodičia tak ho kočíkovali, tiež spinkal počas pohrebu, pohreb je sučasťou života a malému to neublýžilo.
vyjadrujem ti úprimnu sústrasť.

janka5861
9. nov 2010

pokial ti ma kto dietatko postrazit, tak by som ho urcite nebrala .

minnie55
9. nov 2010

Ak ho máš kde nechať, určite ho neber. Po prvé tomu aj tak nebude rozumieť, po druhé sa budeš musieť venovať dieťaťu a nie tejto smutnej udalosti a po tretie - podľa mňa deti na pohreby nepatria. Úprimnú sústrasť.

pia22
9. nov 2010

Uprimnu sustrast. Ja som vybavovala minuly rok pohreb starkej v 36 tt., moja mama svojmu otcovi starkinmu manzelovi v 32 tt. (cakala mna)☹ Urcite by som na pohreb radsej zobrala rocne dieta, kt. tu situaciu nebude chapat a vnimat v plnom rozsahu ako 2 a viac rocne ktore z toho moze mat velky stres. Len sa treba snazit ovladat, dietatko najviac nasava emocie svojej maminy, pokial je ona "v pohode" dietatko to zvladne.

salma22
9. nov 2010

nebrala by som dieta na pohreb urcite nie

katkas1
9. nov 2010

urcite nie

helenkasabinka
9. nov 2010

uprimnu sustrast ale dieta by som tam urcite nebrala 😅

zuzlina1
9. nov 2010

rocne dieta sa v ohlade voci smutiacim nehodi,
pre dieta samotne, nebude vidiet ani pocitovat nieco comu by rozumelo, tak by vsetko plynulo okolo neho

alysea
9. nov 2010

Úprimnú sústrasť. Myslím si, že to ale nie je vhodné brať dieťa na pohreb. Je tam vtedy veľa smutku a nemyslím si že tomu chceš vystavovať dieťatko. Moj Peťko má 5 rokov a pred pár mesiacmi mi zomrel ocko aj starká a nezobrala som ho na pohreb. Povedala som mu čo sa stalo, že odišli a nikdy sa nevrátia (nemá zmysel nehovoriť o takýchto veciach, ktoré sú súčasťou života) ale zatiaľ si myslím, že je lepšie keď sa týchto "aktivít" nezúčastňuje. Doma sa rozprávame ak ho čokolvek zaujíma poviem mu, vysvetlím.

janina77
9. nov 2010

Ja by som tam tiez rocne dieta nebrala. Ja som bola tiez v takej situacii pred 2 rokmi, manzel zostal doma s malym a ja som isla sama na pohreb starkeho. S manzelom a synom sme isli neskor (po tyzdni) zapalit sviecku na cintorin.

traktor
9. nov 2010

pohreb urcite nie...pozerat ako su vsetci v ciernom, su smutny, placu...to nie je pre detske ocka...dietatko moze byt s toho vystrasene..a to urcite nepotrebujes..bud nech ti ho niekto postrazi, ..alebo potom neskor pojdete len na cintorin zapalit sviecku...tuto situaciu kazdy clovek pochopi..a uprimnu sustrast 😔

sjuzi
9. nov 2010

V prvom rade úprimnú sústrasť...
Ja by som bola za možnosť dať ho postrážiť, alebo aspoň v čase pohrebu by ti ho mohla kamarátka niekde za bránami cintorína pokočíkovať... Prípadne potom na kar ho môžeš zobrať, tam už nie je taká "dusná" atmosféra.

My sme nedávno tiež pochovali dedka/svokra... a malého sme na pohreb nebrali. Našťastie už chodí do škôlky, tak sme mali poriešený aj problém "varovky". Ja som k tomu ešte aj tehula, tak sama som to neniesla najlepšie...
Na kar som ho potom zobrala, lebo už som musela ísť po neho do škôlky, ale tam to bolo dobré, trochu vylepšil atmosféru... 😅
Aj sviečočky už potom bol zapaľovať na dušičky spolu s nami, aj videl ako babka plače pri hrobe, ale vyzerá, že to nejako pochopil, možno ešte svojsky, ale vie, že dedko je v nebíčku a spinká na cintoríne... 😒 ☹ 😢

bellugia
9. nov 2010

aj ja si myslím, že asi nebrať - nezdá sa mi to vhodné aj voči dieťaťu a ani voči smútiacim... Dieťatko to ale vnímať nebude, celú vážnosť situácie a to by mohlo mať asi vplyv na dianie na pohrebe 😒 Osobne som bola na pohrebe, keď som mala 6, ked zomrel dedko. Tiež som si to neuvedomovala. A menšie dieťa, - no nebrala by som.. 😢

sakura77
9. nov 2010

urcite nie,naco?nic pozitivne mu to neda..aj ked je este male nema sajny o tom,ale ja by som nebrala.tak fakt ze v krajnom pripade,ked nie je ina moznost
ja by som deti vobec nebrala ,ani rocne ,ani 3 ani,6....

evickapooh
9. nov 2010

mne zomrel otec ked som bola v 8 mesiaci ,dcerku -vtedy mala 3 roky som na pohreb nezobrala postrazila ju moja priatelka ,pred mesiacom zomrela starka z muzovej strany deti na pohreb [5 rokov a 1 a pol roka] som nezobrala ale na kar ano.deti na pohreb nepatria ,to je moj nazor ,isto mas nejaku znamu,susedku kamosku ktora by ju posrtazila .

stvura
9. nov 2010

Moj maly mal rok a 5 mesiacov ked som s nim bola na pohrebe, lebo som ho nemala kde nechat /svokra mi ho odmietla strazit a z nasej rodiny boli vsetci na pohrebe/. Vyriesila som to ale tak, ze som s nim bola vonku. Take male dieta to vsak nevnima, takze ziadna trauma, akurat poznamenal ze "omama haja", viac to neriesil....
Zalezi vsak na tebe aku predpokladas atmosferu...u nas to nebola nejaka velka strata, lebo sme sa s babkou velmi nestykali, takze som to uplne v pohode, bez slz prezila i ja i vsetci ostatni /niekto vyssie pisal ze nesiel lebo bol tehotny, tak ja tiez.../

nikolko
9. nov 2010

ahoj odporucam ti nezobrat ho ,je to smutna udalost deticky su velmi citlive a vsetko vnimaju tak neodporucam

okin
9. nov 2010

urcite nie

nice202
9. nov 2010

nie, neber

atrami
9. nov 2010

My sme riešili túto situáciu pred mesiacom. Deti priamo na pohrebe neboli až na kare. Potom na druhý deň išli zapáliť sviečku.

janka79
9. nov 2010

uprimnu sustrast...nedavno sme boli tiez na pohrebe(manzelovej babke), dcera nemala ani rok, syn 2...znasali to v pohode, bolo tam aj vela inych malych deti z rodiny...na kare sa deti bavili, nikomu to nevadilo...zdalo sa mi, ze ked sme zasli na kare za dedkom aj s detmi tak ho to potesilo, ked ich tam videl...deti vedia svojou nevinnostou potesit v smutku...ak nebude zle pocasie, ja by som dieta na tvojom mieste zobrala so sebou

cicimotinka
11. nov 2010

...úprimnú sústrasť...súhlasím s janka79, ja by som malého na pohreb vzala...deti tieto veci okolo života mimo nášho sveta a okolo sveta anjelov vnímajú úplne inak...dokážu sa so zomrelým rozlúčiť "svojím" spôsobom...

Boli sme na pohrebe, kde prišli s cca 1,5 ročným dieťaťom k otvorenej truhle, aby dalo "pá pá" babičke, dieťa sa nechápavo dívalo do truhly a stále zrakom odbiehalo do jedného kúta, naraz sa usmialo ako slniečko a mávalo o dušu...nie do truhly, ale do kúta...(podotýkam, že v kúte absolútne nič nebolo)...my sme veriaci, veríme na tieto veci medzi nebom a zemou, takže verím, že sa dieťa s babičkou rozlúčilo tak, ako to vnímalo, mávalo tam, kde cítilo, že je duša babičky...

sinnet
11. nov 2010

my sme sesternicinho syna na pohreb jeho mamy nebrali. sesternica zomrela, ked mal maly nieco cez dva roky.
na pohrebe nebol, ale potom, par dni po pohrebe ho na cintorin zobrali, vysvetlili mu, za maminka tam ma taky domcek, v ktorom spinka... lenze pre neho to bol aj tak velky stres, odmietal chodit na cintorin a na otazku preco, tak povedal, ze "on tam nechce chodit, lebo tam kazdy len place"... ked sme boli na prechadzke a chceli sme zabocit na cintorin zapalit sviecku alebo zobrat kvety, tak maly sa zatal a spustil krik pred branou... prave preto by som take male deti na pohreb nebrala, je to zbytocny stres pre ne a mozno vobec nechapu, co sa deje, ale emocie z ostatnych sa na nich prenasaju...
nas drobec to velmi zle znasal, ze tam ludia plakali...