Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

indy
9. nov 2010

@petrinka pseno je vylupane proso Je to velmi vyzivna obilnina a navyse bezlepkova, takze skvela aj na prve prikrmy
viac tu http://www.biorecepty.sk/ext/biorecepty/php/bio...
a spalda je druh psenice, ale omnoho viac kvalitny
tu je nieco o spalde http://www.biospotrebitel.sk/clanok/127-spalda-...

indy
9. nov 2010

@petrinka podla toho v akej forme ju mas? Ja pouzivam spald. muku na pecenie vsetkeho, v podstate klasicku psenicnu ani nepouzivam. Potom kupujem aj spaldove kernoto, to sa da vyuzit ako priloha na miesto ryze, do polievok, pomazanok.
Vyborna je spaldova krupica - ranna kasa, krupicove halusky, na zahustenie polievky, na zahustenie karbonatok

indy
9. nov 2010

tu je jednoduchy recept na tradicne lokse zo spaldovej muky http://www.biorecepty.sk/core/recepty/php/user_...

zojec
9. nov 2010

@petrinka ja robim takyto nakyp zo psena.. : pseno treba vzdy pred pripravou premyt aspon 3-5x v horucej vode, lebo zvykne byt horke.. potom ho uvar ako ryzu.. 1 diel psena 2 diely vody.. ked sa uvari zmiesaj ho v miske s cimkolvek.. 🙂 ja robim s hrozienkami, jablkami, orieskami, alebo slnecnicovymi semienkami, tvarohom, skoricou, davam aj jedno vajko, zmiesam dam do zapekacej misky a hodim do rury 😉 a spaldovu muku pouzivam tak ako obycajnu.. byvaju rozne druhy.. ja kupujem vacsinou v kauflande tu biomilu.. som s tou radou celkom spokojna.. aj cenovo sa to celkom da.. 🙂 z hladkej halusky, palacinky..zahustovala som nou, ale teraz zahustujem instantnou ryzovo-kukuricnou kasou 😉

petrinka
9. nov 2010

@indy no ja ju mam v celku, take zrno🙂
spaldovu muku pouzivam aj ja, namiesto hladkej a polohrubej muky a je vyborna!

@zojec dakujem za recept, ked zozeniem to pseno, tak vyskusam!

zitaje
9. nov 2010

@danulik u nas bezi hlavne nakliceny cicer do salatu.
@matova naklicene mungo neviem ci naduva, ale ja osobne som toho nazoru, ze cloveka s dobrym travnenim nenaduva nic 😅 , cize podla mna je problem inde. Kazdopadne mna osobne naklicene veci nenaduvaju vobec, ale ked si dam napr. sosovicou polievku, tak z tej ano. Tak neviem, mozno je to aj tym, ze tej naklicenej strukoviny toho nezjem za tanier, ale pridavam do inych jedal.

zitaje
9. nov 2010

@petrinka proso je podla mojich skusenosti prakticky nepozitelne 😅 , teda ak nie si vtak 😀 . Ja som ho svojho casu skusala aj uvarit, ale po niekolkych hodinach varenia som to vzdala 😅. Ale pseno je vynikajuca potravina.

petrinka
9. nov 2010

@zitaje ale ved to predavali v potravinach 😝 a neviem, ci to nahodou nemam aj v bio kvalite... 😎

zojec
9. nov 2010

@petrinka a nebolo to urcene pre papagaje? 😀 😀

matova
9. nov 2010

ahojte, ten NutriTon na zahustenie sa zarába do vody alebo materského- ja som skúšala do MM.
Ale vyzerá to tak že už to nebudem ani dávať 🙂, vďaka oscarka za skvelý článok 😵 , mnoho vecí mi objasnil 😉

zojec
9. nov 2010

@matova tam su vsetky clanky super.. 🙂 aj kvoli nim stale dojcim 😀

anlu
10. nov 2010

@oscarka3 @petrinka proso je nelupane pseno, cize pseno je lupane proso 😀 to si velmi dobre pamatam, lebo raz som omylom kupila namiesto pseno proso a potom som sa cudovala ze preco mi to plava vo vode... tak nakoniec som ho darovala kamaratovi co mal andulky 😀 😀 😀

@petrinka niekde som mala receptiky len ich musim pohladat a ten psenovy nakyp je uplne jednoduchy a mne chuti ovela viac ako ryzovy

PSENOVY NAKYP

3 salky sojoveho mlieka
2 salky vody
1 1/3 salky v horucej vode premyteho psena
1/3 lyz. soli
3 pol. lyz. prirodneho cukru
3 pol. lyz. hrozienok
2 pol. lyz. oleja
6 pol. lyz. na sucho oprazenych ovsenych vlociek
rastlinne maslo na vymastenie plechu a hruba muka na vysypanie (ja som davala olej a nevysypavala som mukou, nie je to potrebne)
4 salky struhanych jablk
2 lyz. skoricoveho cuku (ja som dala skoricu a trosku hnedeho cukru)

V sojovom mlieku s vodou uvar do makka (na hustu kasu) pseno, pridaj sol a cukor. Nechaj vychladnut a zmiesaj s oplachnutymi hrozienkami a ovsenymi vlockami. Do vymasteneho plechu daj polovicu psenovej zmesi, na to uloz stuhane jablka, posyp skoricovym cukrom a na vrch daj druhu polovicu psenovej zmesi. Pokvapkaj rastlinnym maslom (aj tu som dala trochu oleja) a pec v stredne vyhriatej rure 35-40 min. Je vyborny teply aj studeny. Ja na jablka este pridam aj torchu mrazeneho bobuloveho ovocia - rybezle, maliny, cernice, cucoriedky... S ovocim mozes experimentovat a dat namiesto jablk nieco ine.

anlu
10. nov 2010

@zojec a kolko tam stoji spaldova muka? lebo ja som zatial kupovala Alnatura, tak na porovnanie ci sa mi oplati merat cestu do kauflandu 😀

zojec
10. nov 2010

@anlu presne ti nepoviem, maju hladku aj celozrnnu ta je trosku drahsia, stoji cez 1 €, alnatura cez 2.. maju tam aj raznu, celzrnnu psenicnu.. aj bio mungo, aj bio pseno, bio hrozienka.. urcite sa ti tam oplati ist.. ja najradsej nakupujem v kauflande.. maju tam aj celkom dobry vyber sojovych veci.. v dm kupujem vacsinou len vegetu, lupanu sosovicu, polentu a lanove semiacko.. ale aj to som uz minule objavila v kauflande v bio kvalite 😉

petrinka
10. nov 2010

@zojec no jake vtipky, ze pre andulku😀
ti napisem, co je napisane na obale🙂 Psenica spaldova je predchodca klasickej psenice. Ma nezamenitelnu orieskovu chut. Obsahom vlakniny podporuje travenie a crevnu peristaltiku. je lahsie stravitelna ako ostatne obilniny. Obsahuje lepok.

vidis, ziadna zmienka o andulkach🙂🙂🙂
nuz co, este je tam navod, ze sa ma 12h mocit a potom 30min varit domakka. len neviem ci je to ako priloha alebo co...preto som chcela, ze ci sa to nepridava do nejakeho receptu...ale ste ma s prehladom zrusili a robite si srandicky, ze nakupujem v chovprodukte😀

zfidorka
10. nov 2010

@petrinka pre vtaciky sa dava proso 🙂
k tej tvojej psenici, ja ju nepouzivam, ale poznam jeden recept - uvarenu psenicu zmiesat s medom a mletym makom - vraj je to dobrota 🙂 podla mna by sa dala este klicit...

petrinka
10. nov 2010

@zfidorka dik, vyskusam🙂

rancuzkaf
10. nov 2010

@petrinka vyborne su psenicne fasirky, ked ich uvaris do makka, pomelies na masovom mlynceku, vznikne pekna tavrovatelna hmota do ktorej si pridavas co len lubis (vyborny je napr, kel).....nemusi sa tam ani vajco davat, pekne vsetko drzi😉

rancuzkaf
10. nov 2010

@petrinka, mozes ju podavat aj ako prilohu, ak by ti to bolo moc divne tolko zrn na tanieri 😀 tak ju kludne primiesaj napr. do ryze a vznikne zaujimava chutova aj oku lahodna kombinacia🙂

petrinka
10. nov 2010

@rancuzkaf dakujem, vyskusam. uz dost dlho mi trci v skrinke, tak ju konecne vyuzijem🙂

indy
10. nov 2010

dievcata sa vytesujem, dnes mi prisla kniha od Romana Uhrina Zdrava kuchyna v praxi. Zohnala som ju nahodou v jednom antikvariate 🙂

anlu
10. nov 2010

@indy ti verim ze sa vytasujes, je to moja NAJ kniha 😀 😀 😀 a pri stahovani ju manzel niekde pribalil a nevedeli sme ju najst, uz som ju ja oplakala aj som sa uz chystala ze si idem kupit novu no nakoniec som ju nasla, tak som sa tesila ako ty teraz 😀 😀 😀 inak videla som ju aj v novom vydani u nas v KE zvyknu vonku v stanku predavat knihy a tam ju mali a teraz pred vianocami by ju tam urcite mali tiez, tak ak ju niekto zhanate aby ste vedeli 😉
@petrinka nonasla som ten recept ale je to z muky spaldovej na spaldovo-zemiakove placky....neviem preco som si myslela ze tych receptov mam viac 😅

anlu
10. nov 2010

@zojec tak ked pojdeme na vianoce k tatkovi tak urcite zajdem na nakup do kauflandu, nechce sa mi k nemu tahat celu potrvinovu skrinu 😀 😀 😀 ja budem vsetko varit tak si pojdem tam nakupit muky, zrno a vsetko aspon porovnam s alnaturou ci je to jedno... budeme tam totiz cele prazdniny tak musim sa zasobit, lebo inak nebudeme mat co jest 😝

matova
10. nov 2010

petrinka: môj otec pšenicu naklíčoval, mne tio chutilo, zrnká síce boli také tvrdšie ale v pohode a klíčky sa mi zdali až neuveriteľne sladké 🙂
inak poznám jednu pani, ktorá si varí normálne nelúpanú pohánku a papá ju aj so šupkami- že vraj v pohode, čistí to črevá 😅

matova
10. nov 2010

Ale inak, mne sa tie vtipky od zitaj 🙂 aj zojec 🙂 velmi pacili ze to je pre vtaky ci papagaje 😀 😀 😀

zojec
10. nov 2010

@petrinka ja som si myslela ze mas proso.. 😀 😀 nejak som prehliadla ze to je spalda.. 😀 preto tie papagaje.. 🙂
inak gratulujem k babatku v brusku 😉 dovolenka sa vydarila 😉

anlu
10. nov 2010

@matova ja som si tiez niekedy klicila psenicu, mne to velmi chutilo... moj ujo ma zasoboval, nosil mi psenicu z druzstva kde pracoval a jasne ze si zo mna srandu vsetci robili... inak mungo ma u nas velky uspech uz ho dobkame vsetci aj Oliv... dnes som ho mala namocene cez noc, cize zajtra bude uz dobre a dnes rano som prisla do kuchyne a Olivka si veselo dobka mungo take este nenaklicene 😀 😀 😀 dufam ze jej z toho nic nebude, myslim ze nestihla vela zjest. A asi ty si sa pytala ci nafukuje, ze? Tak nas nenafukuje... mozes skusit po troske zjest a uvidis 😉

anlu
10. nov 2010

ale fakt, preco predavaju proso normalne v potravinach??? ved to je naozaj len pre cvirikov...

petrinka
11. nov 2010

@zojec dakujem, ale musim priznat, ze je to neplanovane a stale to predychavam...

@anlu nejak sa tu poposuvala ta info, ja nemam pseno ale proso🙂 takze je to ok, ze som to kupila v potravinach 😉 a uz sa mi klici, takze uvidime, ci sa podari.

zunna
11. nov 2010

@kricoffee
Ahoj, až teraz som si všimla tvoju otázku.

A kde bývate?
(pýtala si sa na vegetariánsku škôlku a lekárku)
Ahoj,

Z