Zobrať 4-ročné dieťa na pohreb dedka?

danculik
15. júl 2011

Ahojte maminky, chcem sa vas opytat, zomrel nam svokor, bude pohreb a teraz sa mi naskyta otazka ci je vhodne, aby som zobrala svoju 4-rocnu dcerku na pohreb svojho dedka?Viem je to predsa jej dedko, ale mne osobne sa to zda nevhodne , nakolko vobec netusi co sa deje a na druhej strane to moze na nej zanechat dost zle psychicke nasledky, ked tam bude kazdy iba plakat. Ja som v 8.mesiaci tehotenstva a sama zvazujem ci tam vobec ist, lebo tiez mi to nerobi dobre...co poradite?aby som tiez nevyzerala ze som "zla " nevesta.... 😒

zuzka38
16. júl 2011

nie

janulka182
16. júl 2011

ja by som sa nejako premohla a isla by som, no malu by som na 100% nechala doma.

kukucka1979
16. júl 2011

urcite nie.... nevzala som na pohreb mojich starych rodicov ani mojho vtedy 3 rocneho syna. a mimo to, ze slzy, smutok, vsetci v ciernom... toto vsetko nemusi male dieta vidiet, sa hovori, ze bábo do jedneho roka nema vkrocit na cintorin. prinasa to smolu...

raimulienka
16. júl 2011

...ahoj danculik...moj nazor je, ze by si nemala ist na ten pohreb ani ty, ani tvoja dcerka....si tehotna, tvoja psychika a podvedomie je prepojene s babatkom v tvojom brusku...a rozne smutne situacie su na pohreboch...ja by som nesla tehotna a s malym dietatkom...

lussy23
17. júl 2011

Deti ešte nemám, ale tiež by som nebrala. Ani ja sama z toho nemám dobrý pocit a nechodím ani na pohreby ani na cintorín. prvýraz som bola asi v 7rokoch a vôbec sa mi tam nepáčilo a nechápala som

kdezee
17. júl 2011

ja som bola tusim v tom veku na dedkovom pohrebe..a nemyslim si ze to na mne nechalo nejake nasledky..ja som skor bola rada ze mozem dedka este posledny krat vidiet, plakala som a v noci sa mi s nim este aj snivalo ale bol to taky prijemny rozluckovy sen... ale nehovorim ze by som mojho syna brala na pohreb.. len som dala priklad aj z druhej strany

ivett1
18. júl 2011

my by sme deticky na pohreb urcite nebrali...

piacere
18. júl 2011

Určite nie...

A to, že budeš vyzerať ako "zlá nevesta"... Pre mňa je zlá svokra, ktorá by toto žiadala....

Apropo... mňa by v ôsmom mesiaci na pohreb nedostali ani párom volov... nie to ešte so štvorročným dieťaťom...

barchee
18. júl 2011

ahoj, dieťa by som na pohreb určite nebrala, aj keď sa s ním treba o tom rozprávať. Smrť patrí k životu a nemôže sa izolovať ani od detí, avšak treba s nimi túto tému preberať citlivo, oni sú v tomto veku citlivý na akúkoľvek stratu, učia sa všetkému rozumieť, triediť pocity atď...keď už by bola nutnosť ho tam vziať, tak určite len von, v žiadnom prípade nie do domu smútku, malá si má pamätať dedka ako živého a nie mať zlé sny z toho, že ho videla čudného neživého ležať v rakve 🙄 deti nevedia selektovať vnemy a nemusia to zvládnuť ešte v takom maličkom veku. Avšak sa bavte o tom, že odišiel a čaká na vás všetkých niekde na krásnom mieste, nechaj ju, nechaj ju nech sa pýta čo ju zaujíma...vysvetli jej, prečo ste smutní, prečo starí ľudia zomrú...avšak primerane jej veku samozrejme ;

zuzin78
18. júl 2011

nebrala by som a v 8 mesiaci by som nesla ani ja

greenline
18. júl 2011

ahoj
išla by som zaniesť aspoň kvety. s dcérkou by som zostala vonku. zobrala by som pre ňu nejakú knižku alebo niečo čím by som ju zabavila vonku na lavičke. o tom čo sa deje by som sa s ňou rozprávala vopred. smrť je súčasť života, napísali to tu viaceré maminy a ja s tým súhlasím. predsalen, svokor je otec tvojho muža. neviem aký ste mali vzťah ale podľamňa to patrí aj k partnerskému spolunažvaniu, vážiť si rodičov partnera za to, že ho vychovali a dali mu život. k tomu patrí aj uctenie si pamiatky aspoň tak symbolicky, že budeš tam (aj keď iba vonku) a popraješ úprimnú sústrasť najbližšej rodine, budeš oporou mužovi.. to je ale iba môj názor, vždy záleží od okolností... (pohreb bude v mieste vášho bydliska? je si tam kde sadnúť, príp. možnosť byť s dieťatkom vonku atď) určite by som aspoň pouvažovala nad tým ako sa na pohrebe aspoň ukázať - možno ku koncu alebo na omši (ak to je cirkevný pohreb)
my sme so sestrou boli na pohreboch (ja ako 4 ročná na pohrebe pradeda) ako 9 ročná na pohrebe deda - sestra mala vtedy dva roky a teda nemáme z toho ani traumu, ani mi to neprišlo nevhodné. skôr sme obe radi že sme tam boli. so sestrou sme mali k dedkovi pekný vzťah a aj sestra si na neho pametá. tvoja dcérka mala aký vzťah k svokrovi?

marulka83
18. júl 2011

Na tvojom mieste by som sla iba do kostola aj s dcerkou /ak bude pohreb aj tam/ a samotne pochovavanie by som uplne vynechala. Na slovenskych pohreboch je to cista depresia a urcite to nebude dobre na teba a dcerku vplyvat. Je to samozrejme,ze smrt je sucastou zivota,ale nikdy nevies,aky to moze mat vplyv na dieta. A dobry vztah,uctu a spomienky na svokra moze mat malicka vdaka zazitkom, pripadne fotografiam a nie v zazivani samotneho pohrebu. Je to na tebe,ale ty si mamina, ty rozhodnes jednoznacne najlepsie.

lucka1987
18. júl 2011

osobne by som sla len na omsu do kostola aj s dcerkou... pamatam si ako decko ked som bola na par pohreboch.... no nerobilo mi to nejako dobre...

cmulinko
18. júl 2011

Mne zomrel otec na vianoce 2010.Moje deti na pohrebe neboli a ja som tam sice bola,ale prisli pre mna ,ked uz bola truhla zavreta,takze otca som nevidela.tiez som bola tehotna.

stellamiapiccola
18. júl 2011

100% nie, to nemôže v žiadnom prípade pochopiť a nemám rada reči veď to je prirodzené a patrí to k životu ! já mám 33 a keby som nemusela tak by som nešla ani ja . Zomrel mi dedko 3 mesiace dozadu a nebol môj malý nechala som ho doma s manželom a ja tehotná no nebolo to moc príjemné ani pre mna vyplakala som sa ešte doma a tam som sa držala !

kuratko
18. júl 2011

ja som bola ako tehotna na pohrebe, ale iba otcovi jedneho kamarata, nebola som vnutri, iba pri dome smutku, uctili sme si ho, zazelali sme rodine uprimnu sustrast a isli sme domov. ked uz bol maly na svete, mal nieco pred prvym rokom, zomrela mi prababka, uz to bola velmi stara zena a nechcem povedat ze by za nou nikto nesmutil ale predsa len uz to vsetci cakali a atmosfera aj na kare bola skor prijemna, bola som rada ze som tam bola aj s malym, prislo mi to prirodzene. no teraz ked uz je vacsi asi by som ho na pohreb nebrala, zvlast na taky, kde je velmi silna negativna energia z ludi ktori sa so smrtou danej osoby nevedia vyrovnat.. tot moj nazor.

berus222
18. júl 2011

Ja na tom nevidim nic zle. Sama som bola minuly mesiac ako tehotna na pohrebe. Syna sme nebrali, ale iba preto, ze by tam nevydrzal ticho stat. Ale sestranica tam mala 8 mesacneho syna. deti smrt vnimaju inak a ked ma 4 roky, viac chape ked mu to vysvetlis. Mna by mrzelo, keby som neisla. Ale to je iba moj nazor.

lindulak
18. júl 2011

no ja by som také malé dieťa na pohreb nebarala. človek nikdy nevie, ako to dieťa zoberie, či nebude mať potom z toho dáku traumu, škaredé sny. takéto malé deti sú ešte nie racionálne, možno až po 6. roku alebo aj neskôr. a keď som bola ja tehu, zomrel mi aj starky aj prastarká a nebola som na pohrebe. je pravda, že som bola vtedy v nemocke /mala som rizikove tehu a bola som tam často/, ale aj tak by som nešla. ale je možné, že by to zvyšok rodiny vnímal negatívne. ale podľa mňa je dôležitejšia psychická pohoda matky, keď čaká bábo.

sisaha
18. júl 2011

nie

kiwinka
18. júl 2011

nie, nevzala.

nadhera
18. júl 2011

na jar som pochovala otca, deti som na pohreb nebrala. Vyplakala som sa ked boli v skolke a im som vravela,ze dedko spinka v nebicku. Semtam sa este zvyknu opytat,ci ked sa vyspinka,tak pride z nebicka?

abetka
18. júl 2011

uprimnu sustrast. Pokial mas kde dieta nechat, tak na pohreb ju neber. no ak zvladnes pohreb ako tehotna a mala si pekny vztah so svokrom , tak podla mna mozes ist. Ja som bola tehotna zial na 2 pohreboch, ale tiez som sa s nimi v truhle nerozlucila, ale poplakala som si. Ale to som bola v 5. a 6. mesiaci.

kepassa
18. júl 2011

uprimnu sustrast
najprv som chcela napisat, ze skor nie ako ano, no citala som si aj odpovede, kde sa rozumne pise, ze smrt je zial sucastou zivota...neviem ci je vhodne brat uz tak male deti ako sa pisalo ale zas je to jej dedko, s ktorym predpokladam mala dobry vztah, moja dcerka ma velmi dobry vztah s oboma dedami, miluju ju je to predsa jedine vnuca a idu sa z nej az pokakat niekedy 🙂 ved viete o com hovorim a Boze chran /vyklopkat/ ak by sme boli na vasom mieste a v jej veku tak by sme sa asi skor isli poslednykrat rozlucit s dedom. Ale urcite by som ju predom na to poriadne pripravila, vsetko jej vysvetlila ako to bude prebiehat a v podstate urcite by som sa jej aj opytala na to ci sa "citi" na to ist sa s dedom poslednykrat rozlucit, aj ked jasne, ze take male dieta by urcite hned pritakalo a kedze to nezazilo by chcelo ist. Je to smutne no uz ako si zvazis, predsa si tehula vo vysokom stadiu tehotenstva akokolvek sa rozhodnes bude to spravne, tak ci tak, predsa to robis pre svoje dve deturence 😉

adelaida33
18. júl 2011

Hovori sa, ze tehotne a male deti na pohreby nepatria. Najprv som ti chcela napisat - urcite v 8. mesiaci tehu na pohreb nechod! Potom som sa vzila do tvojej koze a predstavila som si, ze by zomrel svokor mne... Viem, ze mm by mi povedal, ze nemusim ist..., ze to chape..., aby sa mi nieco nestalo... No na druhej strane viem, ako velmi by som mu tam chybala, moja podpora... Takze, ak by som sa zdravotne citila ok a nerobilo by mi to fyzicky problem (urcite neriskovat zdravie ani babätka, ani tvoje!!!), tak by som na ten pohreb sla, ale nestala by som v blizkosti truhly, ak je zvykom, aby bola odkryta a neboztik viditelny! Ide o to, aky ma na to nazor tvoj muz a ake mas tehu, ci bez problemov. Co sa tyka 4r. dietata, neviem ti zodpovedne povedat, lebo nemam vlastnu skusenost... Ale myslim si, ze by som svoje dieta nevzala, lebo v 8 mes. tehu, budes mat co robit na pohrebe v tomto pocasi aj sama so sebou a nieto este pomahat spracovavat otazky a myslienky 4r. dcerky...

dena
18. júl 2011

uprimnu sustrast
ja som svoje deti na pohreb starych rodicov nebbrala...syn mal tri roky ked mu dedko umrel, boli na seba velmi naviazani, byvali spolu kazdy den. na dedkov hrob som ho vzala cca tyzden po pohrebe, kupila som mu kvety, ktore sam niesol a sviecku, ktoru sme spolu zapalili a tam som mu vsetko "vysvetlila!"... toto sa opakovalo aj s dcerou, babku sme pochovavali ked malá mala styri...

ba80
18. júl 2011

nasa mala bola na pohrebe mojho dedka, ked mala nieco cez rok a pol, podla mna to patri k zivotu, aj ked urcite nechapala, co sa deje, ale traumu tiez nijaku neutrpela...
...ale ked sa nato necitis, tak ju tam neber, je to na kazdom...

evi55
18. júl 2011

určite nie.

ginger_fox
19. júl 2011

Sama si nie som ista, co by som na tvojom mieste robila. Smrt ako taka patri k zivotu, ale pohreb je nejaka symbolicka ceremonia, ktorej by som svoje dieta asi nechcela vystavit a reciam tym tam, brr 😖
Syn mal 4 meciace, ked mi zomrela stara mama. Vedeli sme, ze sa blizi jej koniec(rakovina posledneho stadia), tak sme sa u nej zisli takmer cela rodina, aj ja so synom. Starej mame sa odchadzalo lahsie v kruhu svojich blizkych a aj sme sa s nou mohli rozlucit. Na pohreb som vsak uz nesla.

annaopialova
19. júl 2011

ahoj nebrala by som ho len preto aby si stareho otca pametal v tych najkrajsich chvilach

siusinocka
20. júl 2011

ahoj. prepáč že som zvedavá, ale išli ste nakoniec? z