DARČEK: A čo predškoláci? Nezabudli sme ani na nich!

nela_kvido
Moderátor
20. aug 2019

Všetky deti sú véééľmi kreatívne a zvedavé. O tom niet pochýb 🙂 Ale zároveň sú aj náročné. Vymyslieť im program nie je ani náhodou jednoduché. O to väčšia však býva zábava, keď sa to podarí. Čo predškolákov dokáže zaujať? Detskí psychológovia radia zamerať sa na základné detské potreby:

ROZPRÁVANIE
Pretože pre deti je nesmierne dôležité vedieť, že im venujete svoju pozornosť. Na druhej strane je ale rovnako dôležité to, aby počúvali aj oni vás. Ako na to? Rozprávajte sa. Toto nie je vždy jednoduché, však? Opäť pomôže naša chobotnička! Napríklad také Kvídove Povedačky 🙂 Sú plné zaujímavých a netradičných tém na spoločné rozprávanie a spoznávanie.

https://www.youtube.com/watch?v=j_I2TO4Pu-0

ZVEDAVOSŤ
Podporovať detskú zvedavosť a súťaživosť dokážu najlepšie práve rôzne hry. Tak napríklad Moje prvé kvízy sú to pravé orechové. Obsahujú 300 zaujímavých otázok, hraciu kocku a krásne ilustrované puzzle. Kto ako prvý zloží obrázok, vyhráva. Výhodou sú 2 rôzne úrovne náročnosti, aby sa dokázali spolu zahrať aj rôzne starí súrodenci alebo dieťa a rodič, prípadne starý rodič.

https://www.youtube.com/watch?v=t0RuZvkyHDw

FANTÁZIA
Tak tá má u detí naozaj neobmedzené hranice 🙂 Vymyslené detské príbehy sú veselé a dokážu pobaviť naozaj každého. Zaujímavé príbehy si spolu môžete rozprávať napríklad pri Kvídovom Rozprávkovom divadle 🙂 Deti len tak neomrzí, pretože príbeh si vytvorí samo a tak je zakaždým iný, jedinečný.

https://www.youtube.com/watch?v=2BcDX8mP5PU

Aj tu samozrejme nemôžeme zostať bez toho, že by som niektorú z vás za svoj príspevok neodmenila. Napíšte mi ako so svojim predškolákom najradšej trávite voľný čas.

Vylosujem jednu z vás, ktorej pošlem Kvídove prvé kvízy.
Svoje komentáre môžte pripájať do 21.8. do 12tej.

Výzva ukončená. Hra pôjde sem:
@jajuska2021

Dúfam, že poteší 🙂

livinka1111
20. aug 2019

Najradšej chodíme von do prírody, keď je škaredé počasie, topka je u nás pexeso a v poslednej dobe sa hráme hru slovíčka, poviem slovíčko a druhá osoba musí vymyslieť ďalšie slovíčko na posledné písmenko (napr. auto - okuliare - električka), alebo tvoríme príbehy zo slovíčok - jeden povie slovko, druhý ho zopakuje a pridá ďalšie slovko. Niekedy je to celkom sranda, aký príbeh nám vznikne. Ale deti si aspoň trénujú pamäť. Kvídové hry by nás určite potešili a mali by sme novú zábavku 🙂

lucinka37
20. aug 2019

😍😍😍 Jooj, toto by nasho predskolaka veelmi potesilo. Hravame: pexeso, stolne hry, meno mesto uviera vec, ale po case ho to vsetko prestane bavit 🙊😂Super je aj hrave ucenie a anglictina s perom. To ho velmi bavi, a zabavi 😊👌😉
Miluje lego, staviame drahy, obacs aj cez celu izbu 😂🙊

kikuska555
20. aug 2019

Kebyze dostane kvizy moja Karka tak by asi odpadla od stastia. Momentalne mame 4 mesacne mimčo doma a toho casu na venovanie predskolacke je pomenej.
Snazime sa vymyslat co najviac hier spojenych s rozmyslanim, casto je to ako slovo na pismenko, vymyslanie pribehu. Velmi casto aj anglictinu (vie tamer lepsie ako ja 🤭) ludske telo ju taktiez velmi fascinuje z coho sa velmi tesim 🙂
Ale najlepsie je! Ze pri tejto hre si mozem nohy vylozit! Idealne na cas kedy mladsia spi! Prosim doprajte mi oddych 🤭😂🥰

nela_kvido
autorModerátor
20. aug 2019

@kikuska555 No, Kvízy si predsa len vyžadujú asistenciu rodiča - je potrebné čítať otázky z kartičiek. Ale to sa dá aj s vyloženými nohami 😉

kikuska555
20. aug 2019

@nela_kvido ano, idealna hra ktora zabavi na mieste 🙂 telo oddychuje a mysel pracuje. Dieta sa uci hravou formou.

libus83
20. aug 2019

@nela_kvido my chodíme radi na ihrisko do piesku, hrame ping pong samozrejme v ramci svojich moznost - kedze syn ma viacero diagnoz, ale na rozvoj trénujeme najmä logopediu, kedze s rozprávaním máme problemy (NKS), zaostávame aj v motorike...ale pravidelným cvicenim, kreslenim, strihanim, kartickami s pribehmi ci skladanim slov (vzdy sa nieco nove najde a treba to obmienat aby z toho nebola rutina)...

sonkam
20. aug 2019

S predškolákmi najradšej niečo vyrábame, kreslíme a hráme sa s farbami. Milujeme prstové farby. Popri tom sa samozrejme rozprávame alebo vymýšľame rôzne príbehy o tom čo sme vytvorili, aby sme podporili ich fantáziu.

anka2103
20. aug 2019

U nás je najideálnejšie pomocníkom na hranie kúzelné čítanie. Nič tak samozrejme okrem občasného tabletu nevie zabaviť nič viac, ako práve tieto knihy. A nové hry a vzápätí náučné by veru neboli na skodu

cabby88
20. aug 2019

Citame si 🙂 je a bude to moja najoblubenejsia cinnost s detmi..ja citam,oni lezia pri mne na posteli a pocuvaju 🙂 to su tie nase chvile ❤️

nikolurbanska
20. aug 2019

Já doma nemám predškoláka, ale už 2x na prazdninach mam brata budúceho školaka😊 A čo robievame? Každý deň ratama dni kedy pride maminka, alebo sa zabávame s kúzelnym čitanim(toto sú pre brata 🔝 knihy), malujeme a vačšinu času trávime vonku aj s mojim krpcom🍀Brata by určite kvizy potešili😍

86488648
20. aug 2019

Hlavne tvorenim,rozpravanim,lebo sa mu cely den usta nezatvoria🤣 a prechadzkami......

vonava007
20. aug 2019

@nela_kvido ahoj. Na predškolsky školsky rok sa mimoriadne tešime. Berieme to zodpovedne a snažime sa pripraviť našu 'žabku' čo najlepšie. Učime sa viazať mašličku, veĺa čitame a potom nam musi prerozpravat o čom sme citali, takisto matematika ju zaujima, snazi sa zistit co a ako a hlavne prečo funguje....clovek sa veru nenudi. Čo sa tyka vyslovnosti, navstevujeme uz aj logopéda. V septembri nas caka operacia aj vyber nosnej mandle plus nastrih jazyka, takze kratit chvile si budeme urcite spolocenskou hrou, a veru mozno to bude aj nejaka s Kvido chobotničkou🙂

majik66
20. aug 2019

Stale ked vonku neprsi sa snazime s detmi chodit von,na tury, rybacky alebo len tak na ihrisko, ci dopravne ihrisko. Takto bolo aj tento vikend. Boli sme na hrade, nadherne prostredie, krasne pocasie. Stastne deti, co viac si mozeme priat 🙂 Detom patri svet 😉

Postavicky na prvej fotke -manzel so syncekom.

si14
20. aug 2019

Ja sice predskolaka ešte nemam, ale moje krstniatko už predskolacka bude, tak určite by vyhra poputovala jej ☺️☺️

mirka6661
20. aug 2019

Najradsej travi cas vonku s loptou, stale kope... Aj v obchode len lopty vybera (mam babu 😆), ale zaciname hravat pexeso, doteraz sme len obrazky pozerali, ale uz zacina hladat rovnake 😆.

cadulka2908
20. aug 2019

Vela vela rozpravat,vysvetľovať,tvoriť... u nas uz dlhsie vedie lego...stavia,pristavuje...ale samozrejme aj spolocenske hry a aktivity vonku...

kupcovci
20. aug 2019

Dobrý deň,my máme doma akurát predškolaka a momentálne si spolu precvicujeme písanie čiar , často hráme investor ,kreslime , pravdaže veľa času trávime aj vonku

mamca31
20. aug 2019

Dobry den, tak ja mam predskolaka, ktory velmi caka skolu 😂 je velmi aktivny, cize telesnu bude mat rad, rozprava vela a pekne, cize skusame aj hry so slovickami, pocitat vie od malicka, teraz nema problem aj do tisic, tak dufam, ze aj matika ho bude bavit. Chodime vela von, na prechadzky, do prirody, hrame futbal, bedminton, vnutri spolocenske hry, ako clovece, hadaj kto napriklad. Velmi by sme sa potesili vyhre

saba2012
20. aug 2019

Najradšej chodí von s kamarátmi, kde sa bicykluje a kolobežkuje. Ak je doma tak rád rieši hlavolamy a zaujímajú ho značky áut. Spolu s bratom rád hrá spoločenské hry hlavne v zime, keď toľko času netravime von.

attenna
20. aug 2019

@nela_kvido ja sice predskolacku nemam (nedavno oslavila 4 roky), ale toto by sa jej pacilo. V skolke bola velmi smutna, ked sa predskolaci pripravovali na zapis do skoly a ona s nimi nemohla lustit ulohy

mooonika1975
20. aug 2019

Tak toto by sa nám v MŠ zišlo, nie tie na cesty povedacky, alé tie kvízy. Ako všetci vieme, školstvo, čo neurobím doma, to nemám. Tento rok mam predškolákov, určite by nás to potešilo. Ja mám rada s predskolakmi keď im čítam a oni musia rozprávať príbeh, premyslieť koniec, dokončiť rym, pokúsiť sa vysvetliť cudzie slovo. To robím najradšej, krásne sa rozvíja fantázia, reč. Deti sa učia chvíľu počúvať, sústrediť. Držíme si palce.

nela_kvido
autorModerátor
20. aug 2019

@mooonika1975 Klobúk dole pred takýmito pani učiteľkami 🙂

misicka101
20. aug 2019

Najradsej vonku na prechadzkach /hlavne na zmrzku😁🙊/, na ihrisku alebo na kolobezke👍🏻 a ked sme doma tak top su pexeso, clovece, pastelky a samozrejme zvieratka 😉🙂🙂

martina075
20. aug 2019

No ten náš sa často hra s autíčkami a vymýšľa s nimi príbehy. Často im vytvára príbeh čo by mali kedy urobiť--naraňajkovať sa, vycikať,.......
Nejaké nové témy na hranie by sa nám zišli nech ma vecsi rozhľad

kristina2708
20. aug 2019

Juu tak v rodine mame až troch šibalských predškolákov 🧒👧 určite by veľmi potešilo, najradšej sa bláznia po vonku, teraz v bazéne🤽‍♀️, veľmi obľúbená je schovávačka a aj s loptou sa vedia zabaviť 🙂
A vo vnútri najmä autíčka, kreslenie, postavičky zvieratiek hlavne dinosaury 🦕

sperka
20. aug 2019

@nela_kvido naša Libuška rada kreslí, maľuje, vystihuje. Keď je sama, pekne sa vyhrá sama a keď sme všetci spolu radi hráme spol. hry:double, človeče, pexeso.....

mooonika1975
20. aug 2019

@nela_kvido ďakujem, sa červenám, 😇😊, kým nás to baví, robíme čo môžeme. 😘

megan6
20. aug 2019

Najlepšie ako zabaviť deti sú výlety do prírody alebo kamkoľvek,spoznávať nové miesta..to je tá najlepšia zábava.Nie vždy sa to ale dá,tak čo nás najviac baví je vytváranie,maľovanie,kreslenie alebo hráme s neterkami divadielka,kde si najskôr vytvoríme svoje postavičky aj kulisu 🙂

petrarac
20. aug 2019

mam doma dvoch skolkarov, najradsej kreslime, citame si rozpravky ktore popri citani este upravujem a dostavam k tomu od nich v priebehu citania rozne otazky a mame radi aj spolocenske hry, potom este chodievame vonku medzi ine deti a ak sa da aj do prirody. musime to hlavne striedat a stale nieco nove vymyslat..

nela_kvido
autorModerátor
20. aug 2019

@megan6 Takže u vás by si určite našlo uplatnenie aj Kvídove Rozprávkové divadielko 🙂