Detské emócie – ovplyvnime ich pozitívne!

nela_kvido
Moderátor
22. aug 2019

Emócie u detí vznikajú prirodzene od narodenia vďaka kontaktu s okolitým svetom. No úprimne, občas nás deti vedia poriadne prekvapiť, keď sa rozčertia nad úplnou maličkosťou, však? 🙂

Pre zdravý psychický vývoj psychológovia radia, aby rodičia deťom pomáhali s rozpoznávaním a pomenovaním ich emócií. Odtiaľ už je len krôčik k ich zdravému a prijateľnému prejavovaniu.

Odkiaľ však brať pozitívne vzory a ako naučiť dieťa pomenovať emócie, ktoré prežíva? Skvelé sú napríklad Kvídove Vejáre – obsahujú rôzne úlohy, ktoré deťom ukazujú, ktoré sociálne správanie je správne, učia ich pomenovať rôzne emócie podľa predkreslených obrázkov. A opäť sú fantastické na cesty! 🚗

Asi každá jedna z vás si prešla emočným výstupom v obchode. Vtedy hrozný zážitok, dnes úsmevná príhoda 🙂 Pospomínajte a podeľte sa o ne v diskusii. Zasmejeme sa spoločne 🙂

86488648
22. aug 2019

Nastastie syn sa nikdy zatial nehodil na zem(predsa len sa ma rad)on si jednoducho opatrne lahol,ze ostane v obchode ja som mu zase s pokojom oznamila,ze odchadzam s obchodu a nic nekupim,dodrzala som slovo,postavil sa a vysiel za mnou....nabuduce stacilo len pripomenut a hned bolo po hneve...🤣🤣🤣

katarinka1990
22. aug 2019

@nela_kvido Nas maly dnes trojročný šibal bol prebornik vo vystupoch, hlavne ked sme chceli ist z ihriska domov. Okrem jacania sa aj hodil o zem. Fakt dokazal zaujat vsetkych okolo. Nuz a nepomohlo nic len odniest ho proti jeho voli. Par metrov za ihriskom bol zas jak vymenený. Zacal sa smiať a vyzeral ako šašo s červenými očami. Preslo ho to same aj ked ma svoje nalady ale o zem sa uz nehadze. Vtedy mal okolo 2 rokov.

livizi
22. aug 2019

My to teraz zažívame s najmladšou dcérkou. Ak niečo nie je po jej vôli, okamžite sa začne cirkus, hodí sa mi o zem, kričí, kope nohami... A každý odchod z ihriska je nesmierne teatrálny, všetci sa za nami obzerajú a ja len dúfam, že to naše zlatíčko čoskoro prejde 🙂

klauduska33
22. aug 2019

Aj my s týmto bojujeme našťastie na zem sa nehadže no vie ma poriadne potrápiť, každý rodič už vie ako na to. Dúfam že s toho vyrastie.
Majú to svoje obdobie a musíme ich naučiť ako tieto emócie zvládať. Vysvetľovať dookola ,no stretavam sa ľuďmi ,ktorý to nechápu a uz dieťaťu pripisujú diagnózy a posielajú na odborné vyšetrenie.

nela_kvido
autorModerátor
22. aug 2019

@86488648 Prešibaný syn, prezieravá mamička 👍😀

sperka
22. aug 2019

@nela_kvido keď mal syn asi 2 roky sme boli na nákupe a on si vzal hračku meč a nechcel ju pustiť ani za svet. Bol plač, keď sme meč opúšťali ale dal si vysvetliť, že je to zbytočnosť, ktorú nepotrebuje. Našťastie sa nehodil o zem, ale teraz sa len na tom smejeme.

janickacrazy
22. aug 2019

@nela_kvido je to zaujímavé, ale ani jedno z mojich 3 detí mi v žiadnom obchode nikdy scénu neurobilo, preto nechápem, že pri takýchto témach sa vždy klasicky spomína ten obchod, prvý syn obdobie vzdoru nemal vôbec, druhý áno, ale problém bol vždy len pri odchode z ihriska, v obchode to bolo milé, zlaté dieťa, pekne sedel v kočíku a vždy som mu nenápadne dala nejakú zdravú maškrtu do ruky, všetky tetušky sa nad ním rozplývali, proste herec na pohľadanie, tretí syn má tiež obdobie vzdoru našťastie veľmi mierne, len občas ho to chytí, ked je už veľmi unavený alebo hladný, takže sa snažíme tomu predchádzať

cvirenka
22. aug 2019

Každé dieťa je iné... Aj keď sa snažíte vychovávať úplne rovnako. Prvé sa mi nikdy nehodili o zem, pričom to mladšie nemalo problém nikde a nikdy... 😁
Zastávam názor, že treba pekne žiť a dieťa sa pridá... Ak žiješ, tak ako chceš mať vychované vlastne deti, stačí im byť a ísť príkladom...