3 deti a 3 autosedačky

lyongirl
25. apr 2012

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o názor, čo si myslíte...
Máme 3 deti, čiže 3 autosedačky, najmladší má zatiaľ vajíčko. Už som začala zvažovať, čo bude ďalej, čo kúpiť a tu nastáva dilema. Je mi jasné, že najbezpečnejšie sú 3 autosedačky, ale napadlo ma aj to, či nestačia 2 autosedačky a najstarší syn by sedel v strede. Neviem, či potrebuje podsedák, to som ešte nezisťovala. No a ešte je tu vlastne aj otázka, či sa nám 3 autosedačky do auta zmestia. Myslím si, že problém by nemal byť, máme dosť veľké auto/Renault scenic/, ale zvažujem to vlastne aj kvôli financiám, ale samozrejme, že najdôležitejšia je bezpečnosť mojich detí. Čo si myslíte, kúpiť 3 autosedačku, alebo stačí podsedák?

xlucia
25. apr 2012

@lyongirl ak najstarsi dosiahol potrebnu vahu a je dsot vysoky, potom mu do stredu staci aj podsedak, a ten inak musi mat, myslim do vysky 120 cm
je to urcite lepsie aby ho mal, aby ho neuskrtil pas, ako keby tam nemal nic

kerynka87
25. apr 2012

Myslím že by stačil podsedák. Tiež máme renault scenic a mám niekedy pocit že by sa tam zmestilo celá škôlka aj s autosedačkami 🙂

lyongirl
autor
25. apr 2012

@kerynka87 to je len pocit, vieš čo to je pozapínať to tam všetko? ja si vždy oškriem o niečo ruku, alebo buchnem/medzi sedačkami je úzko/ a normálne som už len z toho zapínania hotová a spotená a to sme ešte nikam nevyrazili 😀

kikusa8
25. apr 2012

@lyongirl minule hovoril ten policajt v TV novinach ze ak sa nezmestia 3 autosedacky, tak najstarsie dieta nemusi mat ziadnu, len pas...Ja to asi budem riesit podsedakom v strede, leba nam sa 3 autosedacky urcite nezmestia. 😠

ikke
25. apr 2012
dai
25. apr 2012

@lyongirl tiez myslim ze staci podsedak - u nas ho uz pouzivam pre malu ked chodim pre nu do skolky - teda zatial len v meste na par minut ale ona si to uziva... malinka ma cca. 110cm...

tea333
25. apr 2012

@lyongirl myslim ze 3 sedacky by sa do sceniku vopchali, zalezi aj od modelu samozrejme. asi najjednoduchsie bude vyskusat to- zober od niekoho sedacku a skus to.trebars od susedy.
podsedak je jednoduchsie riesenie, ale aj menej bezpecne. dost zavisi od toho, kolko chodievate autom, ake vzdialenosti, ci chodievate po dialnici, ja vsak deti budem pchat do sedaciek, kym sa bude dat.
ja mam novy VW sharan, tam sa 3 vedla seba urcite daju dat

nibiru
25. apr 2012

@lyongir kamoska kupila caretero a v pohode sa jej tam zmestili vsetky 3 dokonca v obchode nemali problem jej ich poziciat aby si to vyskusala tiez stm autosedacka je taka uzsia takze 3 sa vedla seb&y v pohode daju ja som za autosedacku čo najdlhsie.pomeraj kolko miesta tam je a skus hladat kolko ma najstarsie dieta?

anjelicek26
25. apr 2012

@lyongirl - 5 rocnemu staci podsedak AK sedi vzadu uprostred dvoch sedaciek s ochranou proti bocnemu narazu. Ak sedi pri okne, tak je potrebna autosedacka.

ellit
25. apr 2012

davali v TV v otazkach ako to nespackat 🙂 otazku presne tohoto druhu. Je povolene podla zakona mat dieta od 3 rokov priputane v strede len pasom, ak uz su v aute po stranach dve autosedacky. Tolko hovori zakon. Plati to aj v obci aj mimo obce. Tuto dilemu budeme riesit aj my 🙂 ale starsiemu urcite kupime potom podsedak aspon. Autosedacky su ale najbezpecnejsie to je pravda.

79zuzana
25. apr 2012

do scenicu ti vojdu 3 autosedacky... uplne ti vsak staci ak najstarsi bude sediet v strede na podsedaku 🙂

lyongirl
autor
25. apr 2012

@xlucia
@kerynka87
@kikusa8
@dai
@tea333
@nibiru
@anjelicek26
@ellit
ďakujem všetkým za názor, ešte máme čas rozhodnúť sa, myslím, že 3 sa nám tam zmestia..., ale fakt zvažujem, že možno kúpime len podsedák, uvidíme 🙂

kerynka87
25. apr 2012

@lyongirl Tak to ti verím s tým zapínaním. Ja tam zapínam sedačku Kiddy 9-36kg a veru dá mi to zabrať. ale si hovorím, že stále lepšie ako ju zapínať do Fiatu Marea, kde by som prišla o kríže, lebo tam sú sedadlá strašne nízko 🙂
Tak držím palceee 🙂

mitape
25. apr 2012

@lyongirl ak sa do auta nezmestí tretia autosedačka tak najstaršie dieťa je v strede a stačí keď je pripútané bezpečnostným pásom auta. nepotrebuje ani podsedák. Bolo to vysvetlené v relácii AKO TO NESPACKAŤ tak ako píše @ellit 😉

slavomir_slavik
26. apr 2012

v zakone nic nie je o tom ze ked dieta sedi pri okne musi mat autosedacku,
tak si nevymyslajte ako sa vam hodi, navyse v zakone je jasne napisane,
ze bez autosedacky moze byt dieta prepravovane iba v obci

slavomir_slavik
26. apr 2012

V súlade s európskou legislatívou prijala slovenská vláda aproximačné nariadenie týkajúce sa povinného používania bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení (ďalej len „detské autosedačky“) vo vozidlách určitých kategórií. Hoci nariadenie vlády Slovenskej republiky
č. 554/2006 Z. z. je platné od októbra 2006, účinnosť nadobúda 1. júna 2007.
Čoho a koho sa nariadenie týka?
Nariadenie ustanovuje podrobnosti o podmienkach používania bezpečnostných pásov a detských autosedačiek vo vozidlách kategórie M1, M2, M3 (motorové vozidlá na prepravu osôb), N1, N2 a N3 (motorové vozidlá na prepravu tovaru) s konštrukčnou rýchlosťou prevyšujúcou 25 km.h.-1, ktorých sedadlá sú vybavené bezpečnostným pásom a ktoré sú určené na prevádzku v premávke na pozemných komunikáciách.
Nariadenie sa vzťahuje na:
> vodičov a cestujúcich vo vozidlách evidovaných v Slovenskej republike,
> vodičov a cestujúcich vo vozidlách registrovaných v tretích štátoch a používaných v premávke na pozemných komunikáciách na území SR.
Podľa hmotnosti dieťaťa sa detské autosedačky členia do nasledovných skupín:
– skupina 0 pre deti s hmotnosťou do 10 kg,
– skupina 0+ pre deti s hmotnosťou do 13 kg,
– skupina I pre deti s hmotnosťou od 9 do 18 kg,
– skupina II pre deti s hmotnosťou od 15 do 25 kg,
– skupina III pre deti s hmotnosťou od 22 do 36 kg.
Detské autosedačky sa ďalej členia do dvoch tried, a to na zabudované detské autosedačky alebo nezabudované detské autosedačky (§ 3 ods. 2 nariadenia). Pre všetky detské autosedačky platí, že musia byť schválené podľa osobitných predpisov (napr. nariadenie vlády SR č. 201/2006 Z. z., vyhláška č. 176/1960 Zb.).
Poznámka: Hmotnosť detí je dôležitá z dôvodu konštrukčnej nosnosti upínacích pásov pre namáhanie na ťah.
Základné pravidlá používania bezpečnostných systémov
• Pri prepravovaní dieťaťa s výškou menšou ako 150 cm* na sedadle vozidla vybavenom bezpečnostným pásom musí byť toto sedadlo vybavené detskou autosedačkou, a to v závislosti od hmotnostných skupín.
• Detská autosedačka umiestnená na sedadle nesmie byť otočená v opačnom smere, ako je smer jazdy v prípadoch, ak toto sedadlo je chránené čelným airbagom. Výnimkou je vyradenie airbagu z činnosti alebo jeho automatické deaktivovanie.
• Na sedadle vozidla, ktoré nemá žiadny bezpečnostný systém, nesmie byť prepravované dieťa do veku troch rokov.
• Vo vozidle, ktoré sa používa na prepravu do škôl, vo vnútroštátnej nepravidelnej doprave a medzinárodnej doprave nesmie byť počet prepravovaných osôb vyšší, ako je počet miest na sedenie uvedený v osvedčení o evidencii.
* podmienky prepravovania dospelej osoby s výškou menšou ako 150 cm ustanovuje § 5 ods. 3 písm. f) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 315/1996 Z. z.
Oslobodenie od používania bezpečnostných systémov
Oslobodenie od používania bezpečnostných systémov sa preukazuje lekárskym osvedčením. Lekárske osvedčenie musí obsahovať informáciu o dĺžke platnosti osvedčenia. Oslobodenie nesmie trvať viac ako jeden rok odo dňa jeho vystavenia.
Výnimky z používania detských autosedačiek
1. Ak sú vo vozidle na zadných sedadlách dve detské autosedačky a vo vozidle už nie je priestor na umiestnenie tretej autosedačky, možno dieťa vo veku tri a viac rokov a s výškou menšou ako 150 cm pripútať bezpečnostným pásom – preprava dieťaťa je však v takomto prípade zakázaná na prednom sedadle.
2. Ak nie je vozidlo vybavené detskou autosedačkou alebo je autosedačiek vo vozidle málo, možno dieťa vo veku tri a viac rokov pri preprave v obci pripútať na zadnom sedadle vozidla bezpečnostným pásom.
Používanie bezpečnostných systémov vo vozidlách v cestnej premávke upravuje zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov. Podľa ustanovenia § 5 ods. 3 uvedeného zákona osoba sediaca na sedadle vozidla povinne vybavenom bezpečnostným pásom je povinná byť počas jazdy týmto pásom riadne pripútaná. To neplatí pre:
a) vodiča vozidla ozbrojených síl, ozbrojených zborov, ozbrojených bezpečnostných zborov, Slovenskej informačnej služby, obecnej polície ani požiarnej ochrany a ich spolujazdca, ak to vyžaduje plnenie úloh,
b) osobu, ktorá vykonáva výcvik alebo skúšku žiadateľa o vodičské oprávnenie v obci,
c) vodiča taxislužby pri zmluvnej preprave osôb v obci,
d) vodiča vozidla použitého v obci na zásobovanie predajnej siete a na zvoz alebo na rozvoz poštových zásielok a pre jeho spolujazdcov,
e) vodiča pri cúvaní,
f) osobu s telesnou výškou menšou ako 150 cm s výnimkou vodiča, ktorý je povinný používať schválený a preňho určený bezpečnostný systém,
g) osobu, ktorá to nemôže urobiť zo zdravotných dôvodov na základe lekárskeho potvrdenia s uvedením času jeho platnosti, ktorý nesmie byť dlhší ako jeden rok odo dňa jeho vystavenia; toto potvrdenie musí mať táto osoba počas jazdy pri sebe a na výzvu policajta sa ním musí preukázať.

V záujme poskytnutia Vám čo najkomplexnejšej odpovede bola predmetná vec prekonzultovaná s vedúcim oddelenia bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo). Z tejto konzultácie vyplýva, že pri príležitostnej doprave (ide o prepravu v obci), do ktorej možno zaradiť aj prepravu taxíkom, možno dieťa vo veku 3 a viac rokov prepraviť aj bez použitia detskej autosedačky.Mimo obce takáto preprava nie je možná.

prasiatko30
26. apr 2012

@mitape - ono mozno je to povolene zakonom ale ja byt vami tak by som si to dobre rozmyslela - pred nejakym rokom dvomi som videla jednu zaujimavu relaciu alebo spravu a tam velmi plakali rodicia jedneho 4-5r dievcatka - dievcatko neviem ci ho dali na podsedak alebo bez podsedaku len priputane bezpecnostnym pasom - isli na nejaku smiesnu vzdialenost - na tej ceste sa im pristastila nehoda a samozrejme bezpecnostne pasy sa napli a zaklapli - nikomu sa nic nestalo lebo to bolo pri velmi nizkej rychlosti vsetci prezili fakt to bol len sok z toho ze sa nieco stalo ale dievcatko to neprezilo - ked sa zatiahli bezpecnostne pasy jej rozdrvili panvu a sposobili vnutorne krvacanie - nezachranili ju a rodicia potom plakali ze oni nevedeli ze je to take nebezpecne viest ju s bezpecnostnym pasom - baby rozmyslajte len nad jednym ked sa ten bezpecnostny pas napne pri nejakom naraze aj ked je pri 40-50km/h tak je schopny nastiepit hrudnu kost dospelemu cloveku - co to dokaze urobit s dietatom? otazka do plena 😖

prasiatko30
26. apr 2012

@lyongirl - ja ti poviem len jedno ja som mala ist pred dvomi tyzdnami autom s 3detmi a 2dospelaci - bolo to na nejakych 15km od nasho domu - pokial som si nebola ista ze do auta nacpem vsetky 3 sedacky a budu sa dat zapnut tak som bola pripravena ist dvomi autami aby kazde dieta mohlo mat svoju sedacku a ist poriadne - a pokial nemas problem s miestom kup aj tomu starsiemu nejaku tu sedacku istota je gulomet

adriana7
26. apr 2012

@lyongirl , ahoj, my máme tiež momentálne scenic a 3 deti a ja to riešim tak, že najobjemnejšiu sedačku má najmenšia a dávam ju do stredu, ten pás zo strechy sa dá rovnako dobre trojbodovo upnúť. po bokoch sa potom zmestia menšie sedačky (aj keď najstaršia už žiadnu nemá)...ale ak ideme aj s nejakým kamarátom, tak tam vzadu popri blche majú dosť miesta...
...ak máš najmenšieho v sedačke v protismere, tak súrodenci z každej strany naňho aj dobre vidia a zabavia ho...inak v scenicu sa nedá vypnúť predný airbag spolujazdca, ja som bola v servise a záver bol, že to konzultovli vo fabrike a že jedine ak im podpíšem, že ak by niečo, na vlastnú zodpovednosť, takže ďakujem, neprosím 😒
...ja si myslím, že 5 ročné dieťa ešte URČITE potrebuje riadnu sedačku...mala som s deckami dávnejšie autonehodu, viem o čom píšem, staršia mala len posedák na páse okolo krku penový chránič a aj tak mala tak spálenú kožu na krku, neverila by som, že v meste, asi pri 40 km/h by to takto dopadlo...
...ak chceš (lebo ja som maniak na sedačky), môžem ti jednu takú útlu požičať, ja ju budem potrebovať až cca od 3 rokov malej a to ju už nebudeš potrebovať ty 😵 , kľudne napíš ip
...nech ti to nie je blbé, ja len oplácam dobé dobrým, pred 2 týždňami som mala problém s oblekom pre syna na prvé sväté prijímanie a jedna mamina mi obratom poslala jeden po synovi, len tak...

mitape
26. apr 2012

@prasiatko30 tak ja už nepotrebujem tri autosedačky; ale tiež neviem či by som ich tam nacpala. máme seat ibiza. ja by som asi najstaršie dieťa dala v sedačke dopredu 😉

prasiatko30
26. apr 2012

@mitape - vidis to by som ja asi nedala lebo ja mam pred tym prednym sedadlom dost velky respekt - i ked ak sa ma nieco stat stane sa ale ja preferujem nech idu vsetci bezpecne - a ani neviem ci u nas to zakon povoluje - nemam na mysli sk. 😅

mitape
26. apr 2012

@prasiatko30 radšej nemaľovať čerta na stenu. 😀
tak keď je len jedno auto a viac detí a potrebuješ sa niekam premiestniť, bohužial treba využiť aj predné. ale len po lekároch, určite nie na dialnicu. no chvalabohu už nemusím, a dúfam že nebudem riešiť tri sedačky 😀

zuzinr
26. apr 2012

no my sme tuto dilemu riesili min. rok. Nakoniec mse kupili ine auto (ford Smax) take co ma vzadu 3 samostatne sedadla najma koli tomu aby boli deti v bezpeci a mali aj miesto, kedze cestujeme. Ja zasadne nosim deti len sedackach, na dlhsie trasy maju vsetci normalnu sedacku, primeranu veku ale v druhom aute ma syn len podsedak lebo to je mensie a tam by mi 3 sedacky nevliezli ale tak chodi len po meste ked ho vozime do skoly.

xenicka13
26. apr 2012

nastarsi moze mat podsedak

babymarket_sk
26. apr 2012

@lyongirl
Ak sa zmestia 3 autosedačky, tak najlepšie aj najstaršieho do autosedačky, ak nie, tak najstaršie do stredu na podsedák ( ten by sa mal však používať až nad 22 kg)...

lyongirl
autor
26. apr 2012

ďakujem všetkým za ďalšie príspevky 🙂
Vidím, že dnešné príspevky ma zas presviedčajú o autosedačke 😉 , takže zas zvažujem radšej túto možnosť, včera to bol podsedák...
@adriana7 ďakujem za ponuku, veľmi si ju vážim, musíme to s mužom prebrať, ale asi kúpime...ináč nás Scenic má airbag, čo sa dá vypnúť 😉 , ale ja malého nechcem voziť vpredu, zajedno mne je vzadu zle a on potom nechce ísť do zadu, si myslí, že je veľký a chce byť stále vpredu. A ináč muž mi hovorí, že stredné sedadlo je najužšie, že ako sa tam dá dať najmohutnejšia sedačka, on by ju tam nedal 😀. Ináč máme sedačku Recaro a Kiddy a napr. tá Kiddy nemá ani isofix, to mi až teraz došlo...

strasska
26. apr 2012

@lyongirl velmi zaujimava tema, dik za nu. Nasi su zatial v sedackach a kym bude drobca vo vajicku, tak to asi menit nebudeme a potom uz dame podsedak 😉 len este musim zisti, ci tam natrepem tri autosedacky 😔 😀 😀 😀

nkaps
26. apr 2012

myslím si že malému stačí podsedák... a odporúčam 6-7 miestne auto... NO.1 je Kia Carnival

adriana7
26. apr 2012

@lyongirl 😵
...inak my zas máme vzadu 3 samostatné, rovnako veľké sadačky v koži s isofifami aj polohovacie, preto sme to auto kúpili, aby mali decká komfort...(aj ja, keď auto upratujem 😀)
...ale zas ako píše @zuzinr , asi kúpime časom 7 miestne auto, menej nás už nebude, práveže časom budú na nás odkázaní aj starí rodičia, tak to nebude zlá investícia...
...a inak manžel robil 15 rokov pre rôzne automobilky a keď pre mercedes v stutgarte robili testy, tak potom, čo mi vravieval, by sme tie naše detváky vozili v sedačkách až do matury, vážne ☹