Smradľavé prádlo po vypratí

livia77skaja
14. aug 2020

Zdravím 🙂
Nie som mama, nečakám dieťa a ani ho neplánujem v najbližšej dobe, ale keďže mamky vedia všetko, tak som sa prišla s vami poradiť. Ide o to, že nech skúšam čokoľvek, stále mám po vypraní smradľavé prádlo. Také zatuchnuté, ako keby som ho 2 dní nechala mokré v práčke. Prišlo to tak postupne keď sme sa nasťahovali do podnájmu. Prala som ako zvyčajne, ale prádlo začalo postupne smrdieť. Tá práčka už mala svoj vek, tak som si myslela, že to je tým, tak som si pozrela na internete nejaké rady, ako ju vyčistiť. Dala som teda sódu, ocot a zapla na nejakých 95°C. Vtedy sa to práčka rozhodla vzdať 😀 Včera nám prišla nová práčka. Hneď som dala všetko prať a znova to isté. Myslela som si, že keď je úplne nová, tak prádlo bude voňavé. Vždy ho vyťahujem hneď keď prestane prať. Nie je to ani sušením lebo prádlo smrdí už keď ho vyťahujem z práčky. Ale vždy smrdí iba farebné prádlo. Svetlé, posteľné a uteráky nie. Iba to tmavé. Viete mi prosím povedať, čo robím zlé? Som z toho už zúfalá. Ďakujem ❤️

len_nig
14. aug 2020

Aký používaš prací prostriedok? Lebo nová by ti to veru ozaj nemala robiť 🤷🏻‍♀️

simsalabim
14. aug 2020

@livia77skaja moja skusenost je, ze ak raz pradlo zasmradne, uz neodsmradne 😞

akinom0077
14. aug 2020

mne to zacali robit osusky a uteraky...pracka bola nova- rocna AEG dokonca som ju 2x cistila v priebehu roka prislusnymi pripravkami.... nepomahalo nic.....vymenila som komplet osusky a uteraky boli starsie

livia77skaja
autor
14. aug 2020

@len_nig používam gél z DM, myslím, že sa DenkMit alebo tak nejak volá tá značka. Ten používa aj moja mamka a vždy keď prídem domov, cítim ho v celom byte a to ani nemusí používať aviváž. A to má doma podstatne staršiu práčku ako ja. Takže fakt nerozumiem 😕

livia77skaja
autor
14. aug 2020

@simsalabim a prečo sa to stáva? Ak to tak je, tak musím vymeniť komplet celú skriňu 😀

len_nig
14. aug 2020

@livia77skaja skús ešte napr Ariel prášok a Cocolino a keď ani to ti nebude vonat tak ozaj asi vymeniť celú skrinu 😳

lubka73
14. aug 2020

robia mi to asi dve tricka a ostatne pradlo mame vonave aj ked sa peru spolu 🙄

kristinajo
14. aug 2020

Ja mam ten isty problem...☹️ Pradlo smrdi dokonca aj pri ususeni v susicke...Vyskusala som tiez fakt vsetko..... Tiez som pouzivala ten gel z DM a normalne mam podozrenie, ze je to nim... Zacala som teraz pouzivat iny a zda sa mi, ze je to lepsie.... Len je fakt, ze co uz raz zasmradlo uz asi neodsmradne (je to lepsie, ale stale citim....) 😢

sissy27
14. aug 2020

@livia77skaja za mňa používať prášok a nie gel a prať pri vyšších teplotách. Gel vytvára usadeniny v pračke, takže to ti tam stuchne a nasmradne prádlo.
Pračku nenarvať úplne plnú, tak max do 3/4.
Nepreháňať to s avivážou.
Vyčistiť filter aj zásobník na prášok / aviváž (vytiahnuť von a poriadne vyčistiť nádobku aj ten priestor za ňou, kam sa až dostaneš) a robiť to pravidelne.
A hoci tvrdíš, že sušením to nie je, tak podľa aj to je problém - ak nemáš sušičku, tak prádlo treba poriadne rozvešať, s dostatočnými rozostupmi, aby schlo čo najrýchlejšie.
Ja používam prášok ariel / persil, aviváž rôznu, aktuálne mám modré coccolino, na uteráky a posteľné používam ariel kapsule 3v1, aviváž už nedávam. Štandardne periem na 40 stupňov /50min program, posteľné a uteráky na 60 / 1,5hod. Krátke programy so studenou vodou používam naozaj len na také prepláchnutie vecí alebo na tenisky.

mnamko
14. aug 2020

@livia77skaja mne to tiež začalo robiť,som na nervy,lebo muž mi povedal že je to pravdepodobne zlým spadom v odtoku tým pádom mi ostáva voda v práčke ,

emuska72
14. aug 2020

@livia77skaja my máme presne ten istý problém a prišla som na to, že keď preplním práčku tak vtedy je to najhoršie. Skús dať menej vecí a tiež používam antibakteriálny prípravok pri každom praní, do bubna priamo.

livia77skaja
autor
14. aug 2020

Ja mám pocit, že to začalo v tej starej práčke, ktorá sa nám teraz nedávno pokazila. Tiež je problém, že tu nemáme balkón, tak to musím vešať vo vnútri k otvorenému oknu. Ale začalo to len pár tričkami a už mi z toho smrdí všetko a myslela som si, že nová práčka to vyrieši. Idem na víkend domov, skúsim pár vecí vyprať v mamkinej práčke a zavesiť to na balkón, či to pomôže. Ak nie, tak vyhodím tie veci. Len by som tomu rada predišla do budúcnosti. A ešte sa chcem opýtať, už som čítala, že je lepšie používať prášok a aj vy mi to niektoré radíte, ale môžem ho použiť aj na tmavé? Pretože práve s týmto mám najväčší problém. A tiež, že mám prať na vyššej teplote, ale väčšina oblečenia je max na 30-40°C

silvi70
14. aug 2020

@livia77skaja, občas sa stane, že prádlo nevonia. Zo skúseností viem, že to nemusí byt spôsobené len práčkou. Stačí, ak máš dáš do prania uterák, ktorý ti po použití riadne nevyschol alebo prepojené tričko. Ja v tsko prípade použijem ocot. Návod je v článku, link prikladám. Osvedčilo sa mi pri takomto prádle nepoužité po prvom oprani avivaz. https://m.instory.cz/bydleni/1465-zatuchle-prad...

janna88borin
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lauriema
14. aug 2020

@livia77skaja Ahoj a kde máš ten vývod z práčky? V umývadle alebo vo WC?

simsalabim
14. aug 2020

@livia77skaja neviem, preco. Proste je to tak. Tiez som tak vyhodila obliecky aj oblecenie 😍

hettinka
14. aug 2020

@livia77skaja pracie gély to robia. Kúp si normálny prášok a daj trochu avivaze.

77daniela77
14. aug 2020

Aj susit sozvesane na slnku je dobre teraz v lete.

marvin1234
14. aug 2020

@livia77skaja ako píše baba vyššie, ak to raz zasmradlo, už je mikro šanca, že to odsmradíš. Neper si tie smradľavé ak ich nie si ochotná vyhodiť s čistými,zasmradnu aj tie. Ja keď sa mi to raz stalo som okamžite oprala znova na 60 s kypriacim práškom a zmizlo to, ale smrdelo to minimálne, na viac zaruchnuté neviem či to zaberie. Skús... sáčok kypriaceho rovno do bubna.

martakar
14. aug 2020

Mne prestalo smrdieť, keď som vymenila gel za normálny prací prášok. Gel sa usadzuje, nabaľuje na seba špinu, aj keď to nevidíš, po čase začnú veci smrdieť. Pri prechode na prášok mi zmizol smrad aj z vecí, ktoré som už chcela kvôli tomu vyhodiť.

kristik
14. aug 2020

Pekny deň. Možno pomôže dať menšie množstvo prádla do práčky, nech sa to poriadne preperie, a nech sa to tam “nedusí ako kapusta” dať na 60st a aj predpieranie, potom poriadne vysušit. Pouzit klasicky prasok na pranie. Este treba kontrolovat aj vlhkost v byte. Inak ma uz nenapada nic ine. Drzim palce, mne toto zabralo. 😉🍀

solange7
14. aug 2020

Mne sa to stava len ked pouzijem gel. Po prasku pradlo vonia krasne.

henka123123
14. aug 2020

@livia77skaja je to tym praskom podla mna..lebo ja som pouizvala ariel kapsule a pohodke .a kupila som pred tyzdnom denkmit a otras smradlave tricka uplne..tak brat kupil teraz bonux gel a zas v pohodke...denkmit som nehala na koberceky uz vzicote ho nekupim

karpina
14. aug 2020

Ja používam gel na pranie, dávam ho rovno do bubna na prádlo a do nadobky na aviváž dávam ocot. Prádlo mi vždy voní krásne sviežo a pri žehlení rozvoniava. Takisto v skriniach vyvoniava dlho. Používala som aj kapsule ariel, ale par krát sa mi stalo, že sa ten gelovy obal riadne nerozpustil a ostal mi na látke uplne nalepený a musela som to pracne odstraňovať. Pračku mám asi 5 rokov, a sem tam pozriem aj filter a ten je vždy úplne čistý. Žiadne aviváže nepoužívam roky. A práčku plním podla potreby, niekedy je riadne narvaná, ale prádlo vždy krásne voní, bez ohladu na plnosť práčky.

andreatytler
14. aug 2020

@livia77skaja Tak ako povedali ine... casom pradlo zosmradne... u mna tak uteraky a tricka.... akoby sa z nich nevyprala vsetka ta spina ale naopak sa tam drzala.. proste zazrata spina...s tou nepohnes.
Toto je asi samozrejmost ale pripomeniem ze pracku treba nechat otvorenu ked nie je pouzivana aby sa vetrala.
A este ako je urobeny odtok? Ak je odtokova hadica od pracky vsunuta do nejakej odtokovej rury a ta hadica je tam vsunuta prilis hlboko, vytvara sa na hadici plesen a ta potom putuje do pracky a zasmraduje ju.

marianeta
14. aug 2020

Ja nechápem ako môže prádlo zosmradnut.. Ja mám aj 15 ročné uteráky a nesmrdia..ani tmavé oblečenie nesmrdi 🤔..Z gelovych práškov a aviváže smrdela práčka ale prádlo nikdy.. Gél a aviváž nepoužívam už,len sypké prášky..
@livia77skaja sanytol na prádlo si skúšala?

marca12
14. aug 2020

@livia77skaja mozes kludne pouzivat gel,ale treba raz za cas pustit prazdnu pracku na najvyssiu teplotu. Alebo striedat prasok a po case gel. Aj prasok zanasa pracku

andrea163
14. aug 2020

livia77skaja ja by som ti odporúčala vyskúšať Sanytol - dezinfekcia na prádlo, je vo forme prášku ( pridáva sa k praciemu prášku ), ale aj tekutý, namiesto aviváže - odstraňuje baktérie a nepríjemné pachy ; za mňa vonia fakt super 🙂

vivincek
14. aug 2020

ja mam staru 20 rocnu pracku, mali sme ten isty problem a skusala som vsetky mozne rady z netu - pustila som prazdnu na 95, dala som savo,ocot,sodu...vsetko,nic nepomohlo. Tak som vymenila gel za prasok,aspon na nejaky cas.....podla mna toto pomohlo....vyskusaj. teraz striedam-raz prasok,potom zase gel, a snazim sa pracku neplnit uplne,ale len tak pol-tristvrte a je to celkom ok.

vierkainka
14. aug 2020

@livia77skaja určite výmen ten gél za prášok a avivaze daj len trosku.