icon

Ako doma šetríte?

14. dec 2022

Konkrétne zaujíma ma ako šetrite doma,príklad plyn elektrika voda,potraviny atď.?Mali sme s kamarátkou o tomto debatu a ona hovorí že sa dá ušetriť keď cez deň nekuria,len na noc.Ked nepozerajú telku ani zbytočne nesvietia.Ked neumyvaju sa každý deň,ale len raz týždenne.Ked nevaria každý deň teplé jedlo,ale majú chleba so salamom a sackove polievky.Mne sa to moc nepozdáva čo mi radila.No hovorí že každý rok na vyúčtovaní dostanú peniaze naspäť.

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 31. máj 2026 · 149 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Bežné opatrenia na šetrenie v domácnosti sú výmena starých spotrebičov za úspornejšie modely, používanie LED osvetlenia a minimalizovanie spotreby v pohotovostnom režime (vytiahnuť nabíjačky, vypínať zásuvky, vypínať spotrebiče).
  • Výrazné úspory dosiahnete plánovaním nákupov a varenia (nakupovanie v akciách, varenie na 2–3 dni, neplytvať potravinami) a investíciami do zateplenia/úsporných riešení, ktoré autorka uviedla ako cestu k nízkym mesačným prevádzkovým nákladom (príklad certifikát A0+ a prevádzkové náklady okolo 50 € mesačne).
  • Kontroverzné alebo extrémne šetrenie, ktoré obmedzuje osobnú hygienu alebo teplotný komfort (sprchovanie raz týždenne, výrazné ochladzovanie v denných hodinách), je v diskusii označené za neodporúčané z hygienických a zdravotných dôvodov.


Najčastejšie otázky

Q: Ako znížiť náklady na kúrenie v byte alebo dome?
A: Znížiť náklady pomáha zateplenie a výmena okien, nastavenie kúrenia podľa časov (kúrenie iba, keď ste doma), používanie termostatických hlavíc a zníženie cieľovej teploty na ~21–21,5 °C; niektorí uvádzali aj kúrenie drevom v šporáku ako výrazné zníženie prevádzkových nákladov.

Q: Ako znížiť spotrebu elektriny v domácnosti?
A: Prejsť na LED žiarovky (v diskusii bolo uvedené LED 4,5 W vs. 100 W klasická žiarovka), odpojovať nabíjačky a zariadenia z napájania namiesto standby režimu, vytiahnuť mikrovlnku/práčku z elektrickej siete keď sa nepoužívajú a používať energeticky úsporné programy (Eco) na práčke a umývačke.

Q: Ako ušetriť na vode bez ohrozenia hygieny?
A: Použiť krátke sprchy (napr. 5 minút s presýpacími hodinami), senzor na umývadle, zberať šedú vodu z vane alebo práčky na splachovanie WC alebo závlahu a zvážiť studňu/napojenie na WC tam, kde je to možné; pozor, nesplachovanie po každej malej potrebe bolo v diskusii sporné z hygienických dôvodov.

Q: Dá sa ušetriť na potravinách bez zhoršenia kvality stravy?
A: Áno; odporúčané metódy sú nakupovanie podľa akcií a letákov, nákup do zásoby pri zľavách, varenie na viac dní a plánovanie jedálnika, pričom používateľky uvádzali príklady cenových rozdielov (banány 1,69 € vs. zľava 0,99 €).

Q: Aké investície majú najlepšiu návratnosť pri úsporách energií?
A: Uvádzané investície s dobrou návratnosťou zahŕňajú výmenu starej chladničky, sporáka a umývačky za energeticky úspornejšie modely a celkové zateplenie domu; jeden konkrétny príklad tvrdil dosiahnutie A0+ a prevádzkové náklady ~50 € mesačne.

Q: Ako funguje ročné vyúčtovanie energií a preplatky/nedoplatky?
A: Preplatok pri ročnom vyúčtovaní často súvisí s nastavenými vyššími mesačnými zálohami; v diskusii niektorí uvedli preplatky 300–400 € ročne, iní mali nedoplatky, ak mali zálohy nastavené nízko.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Pri šetrení sa odporúča minimalizovať plytvanie: zhasínať svetlá, nevypúšťať zbytočne vodu, neponechávať spotrebiče v standby režime a používať úsporné LED žiarovky a energeticky úsporné spotrebiče.
  • Plánovanie nákupov a varenia (nakupovať v akciách, variť na viac dní) je osvedčený spôsob zníženia výdavkov na potraviny bez znižovania kvality stravy.
  • Investície do úsporných riešení (zateplenie, výmena spotrebičov) vedú k nižším prevádzkovým nákladom; v jednom príspevku sa uviedol príklad A0+ a mesačných nákladov okolo 50 €.


Sporné názory

  • Sprchovanie a hygiena: názory sa rozchádzajú od každodenného sprchovania po sprchovanie každý druhý deň; návrh sprchovať sa raz týždenne je v diskusii považovaný za extrém a väčšina ho odmieta.
  • Splachovanie WC: niektorí odporúčajú nesplachovať po každej malej potrebe (úspora vody), zatiaľ čo iní označujú nesplachovanie za hygienický problém a zdroj nepríjemností (povlak na WC).
  • Kúrenie cez deň vs. v noci: niektorí šetria tak, že nekúria cez deň a prikurujú len v noci, iní považujú takéto ochladzovanie za neprijateľné z dôvodu zdravotného komfortu.


Otvorené otázky

  • Koľko reálne ušetria extrémne opatrenia (napr. výrazné obmedzenie hygieny alebo kontinuálne vypínanie kúrenia) po vyrátaní zdravotných nákladov a prípadných liekov?
  • Aký je optimálny kompromis medzi komfortom a úsporou pri nastavení kúrenia v bytovkách s rozdielnym zateplením a susedskym vykurovaním?
  • Aké sú konkrétne návratnosti investícií do jednotlivých úsporných spotrebičov v súčasných cenách energií (konkrétne roky a sumy neboli v diskusii uvedené)?


Spomenuté značky a firmy

Pepco, Teddi, Kik, McDonald's

Spomenuté produkty a metódy

LED žiarovky 4,5 W, 100 W žiarovka, elektrická podlahovka, termostatické hlavice/termostaty na radiátoroch (nastavenie 21–21,5 °C), výmena starej chladničky/umývačky/sporáka za úspornejšie modely, Eco program na práčke, presýpacie hodiny (5 minút) na sprchu, senzor na umývadle, zber šedej vody (voda z vane/práčky na splachovanie), studňa napojená na WC/práčku, varenie s pokrievkou, varenie na 2–3 dni, nákup podľa akcií/do zásoby, vypínanie spotrebičov z napájania (odpojiť nabíjačky, vypnúť standby), kúrenie drevom v šporáku, zateplenie a certifikát A0+, sušička len na posteľné prádlo a uteráky, ekologické cykly na spotrebičoch

Miesta a osoby

Slovensko, sever SR, Bratislava (BA)

Strana
z6
avatar
simonah73
14. dec 2022

nam tiez na vyuctovani vracaju peniaze, ale to bude asi tym, ze platim vyssie mesacne zalohy. ja tiez nevarim kazdy den, ale len preto, ze nemame problem jest dva dni za sebou to iste. a teda urcite by som sa kvoli setreniu neumyvala len raz do tyzdna. jedine co sme vypli je elektricka podlahovka v niektorych izbach a kupila som papuce. ale napr na vonkajsom schodisku som muzovi kazala zapnut kurenie, aby tam nenamrzal sneh ak napada alebo ako hlasia na najblizsie dva dni mrznuci dazd.

avatar
liljana
14. dec 2022

To co maju potom za zivot. 🙂 Nesprchovat sa, suchy chleba a sackove polievky?
Neumyvaju sa a na wecko chodia, kde splachuju pitnou vodou? To radsej keby sa sprchovali kazdy den a splachovali zachytenou vodou.
Vsade dat ledky, tv led moc nezerie. Najviac elektriny doma spotrebuje (stara) chladnicka. Ak v zime daju potraviny na balkon, chladnicka nemusi ist 2-3 mesiace.

avatar
jaskolka
14. dec 2022

? Čize cez deň mrznu, pchaju do seba len suchu stravu, o umývaní raz za týždeň ani nevravím, to už mi príde až strelene, a sedia každý večer potme?
To už nie je šetrenie, to je návrat o 100 rokov do minulosti.

avatar
ivec16
14. dec 2022

tak da sa usetrit vselijako, ale zalezi aj aky konfort zivota chces mat… resp vzdy je to o kompromise co je pre teba este ok a co uz nie… napriklas poznam takych do ked sa okupu vodu z vane nevypustia ale splachuju nou wc, nesplachuju po malej potrebe, vodu z pracky z plachania zachytavaju a pouzivaju na druhe pranie na predpieranie… zbavili sa mrazaku a pod… v extremnych zgrlosoch bol clovek co sa sprchoval obleceny, vraj tak rovno opral pradlo ;)

ja za normalne a prijatelne povazujem davat pozor aby sa nesvietilo tam kde nema, pouzivat usporne ziarovky, vymenit stare energeticky narocne spotrebice… na jedle setrit nejak neplanujem ale snazim sa nevyhadzovat a vsetko spotrebovat… deti chleba so salamou nejedia, takze normalne sa vari aj obed aj vecera, popripade je na veceru to co bolo na obed

avatar
oli18
14. dec 2022

Setrim tym, ze nekupim banany za 1,69, ale pockam na zlavu za 0,99😄. Jedine to ma napadlo. Inak zijeme, ako doteraz.

avatar
liljana
14. dec 2022

@jaskolka Ledka spotrebuje 4,5w co je asi 20tina 100w ziarovky (20lediek spotrebuje ako jedna ziarovka kedysi). To je spotreba nula cela nic a ludia budu radsej sediet potme.🙂

avatar
ckocka
14. dec 2022

A chodia jedno poschodie pešo namiesto výťahom, vrátia im aj za služby, a ešte aj schudnú.

avatar
jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
avatar
mandzula
14. dec 2022

Ved ti ludia neziju, len zivoria, to by ma fakt nebavilo. A to si nechcem predstavit tych, co s nimi musia byt v kontakte po tyzdni neumytia sa, fuj.

avatar
bagre
14. dec 2022

Tak niektoré návyky sa okresať dajú /napr. u nás dôkladnejšie zhášanie svetla, rozprávky nebežia vyše hodiny ale iba polhodinu - ale tam je aj iný dôvod/, ale aby som sa preto kúpala raz do týždňa tak to určite nie. Čo sa týka varenia tak áno - ale tiež nie štýlom že variť sáčkové polievky, skôr sa zamerať aby sa jedlo nevyhadzovalo, prípadne si môžeme dať chleba, maslo, zeleninu a nie švédske stoly 4x do týždňa.
To by muselo byť oveľa oveľa horšie, aby som to začala riešiť tak že vlastne budem len prežívať, nie žiť

avatar
reanda
14. dec 2022

my sa nadychujeme len kazdy druhy krat.. kopu vzduchu sa tym usetri.. skoda, ze vzduch je stale zadarmo, nechodia mi preplatky 😒

avatar
anjelicek26
14. dec 2022

@jaskolka suhlasim, budeme jest nevarene jedlo, zit potme a zime 🙄

A k autorke

- zhasiname svetla, ked vychadzame z miestnosti
- vypinam zastrcky (na ktorych visia elektrospotrebice v pasivnom rezime - ako repraky, telka, nabijacky atp), ked vychadzame z domu
- varim v hrnci, ktory velkostne zodpoveda a vzdy pouzivam pokrievku
- na umyvanie ruk mame senzor, ktory tu vodu zapina a vypina, tak sa neplytva
- Kurenie mame nastavene na casy, ked sme doma a nie na casy, kedy sme v praci a deti v skole - teda 5tej rano - 7mej rano a potom od 13-21:30 ked sa ide spat...
- mame tazke zavesy na oknach, ktore su aj tak uz trojkomorove - to tiez drzi zimu von a nekuris jak blazon
- deti sa sprchuju a maju tam presypacie hodiny (5 minut) po sporte uplne staci
- periem kratsie cykly, nizsia teplota, vela veci proste nepotrebuje dlhe pranie, susicku pouzivam len na postelne pradlo a rifle a uteraky, zvysok povesiam

Viac asi ani nic... su veci, kde moj osobny komfort odmieta ist dole... ale toto ma nijako neobmedzuje... hlavne varena strava pre deti je zaklad, jedia len doma, to by vyzeralo, keby stale jedia len nejake polotovary ci suche. Su aj rychle chutne varene jedla, ked uz.

avatar
stellarstar
14. dec 2022

Aj ja dostavam späť z elektriny i kúrenia. Cez deň kurim ma ca 20° viac mi netreba, na noc vypínam a kurim len v obývačke. V kúpeľni absolútne nekurime už roky, v kuchyni mi netreba keďže z varenia je teplo a v spálni ako kedy podľa počasia vonku zapnem len na noc. Telku cez den v spálni vypnem ( na zásuvke ten gombík vypnem ), práčku mam vytiahnutu zo zásuvky a zásuviek len keď idem prať. Mikrovlnka tiez vytiahnutá zasuvnem len keď potrebujem - nepoužívame ju každý deň, len tak raz za týždeň. Jedine co mam nonstop na eletrine sú chladničky, kávovar a to bolo. Kedysi sme na noc vypínali aj WiFi ale to už nerobíme

avatar
mimi3008
14. dec 2022

neumyvaju sa každý deň,ale len raz týždenne???!!!

avatar
h2o2
14. dec 2022

No to majú úžasný život...

autor
14. dec 2022

Žienky no u nás ja zatiaľ šetrím takto
-nakupujem podľa akcii,sledujem letáky a podľa toho robím jedálniček
-cez zimu sa sprchujeme každý druhý deň,keď sme len vnútri a nerobíme v záhrade tak sa nezaspinime
-zachod nesplachujem za každou malou potrebou
-mame všade v dome ledky,máme nové spotrebiče ako chladničku práčku sporák
-tellevizor keď nikto nepozerá vypínam(manžel keď je doma on by to nechal ísť aj celý deň)
-snazim sa variť na 2-3 dní
-nechodime do reštaurácii,neobjednam si pizzu ,upečem si doma
-nechodime kadernícke,kozmeticke a pod
-nenabijam mobil celú noc

avatar
diewcatqoo
14. dec 2022

My tiez dostavame kazdy rok na vyuctovani peniaze naspat... ale platime vysoke zalohy.
Ako chapem, ze setrit treba, ale aby som sa umyvala raz tyzdenne a zrala len sackove polievky a chleba so salamou, tak to ehm. Co teraz na tom usetri, da neskor za behacky po lekaroch.

avatar
stellarstar
14. dec 2022

@mimi3008 ja sa tiež nesprchujem kazdy deň, do sprchy idme každý druhý deň a každý ony druhý deň sa umyjem. Mne denne sprchovanie moc vysušuje pokožku

autor
14. dec 2022

@diewcatqoo Ony majú obedy v škôlke škole a v robote.Ja nemám ani moj muž v robote obed,tak ja varím doma aby sme mali teplé jedlo.

avatar
lenuska9999
14. dec 2022

Ja by som určite nežila takýto život pre peniaze. Na kúrení vôbec nesetrim, nemám záujem mat v byte pleseň, mam 2 malé deti a nebudem chodiť po byte v bunde 😀 počítam s tým, že energie išli hore , ale určite sa pre to nechystám prestať sprchovat alebo pozerať telku 😀 samozrejme nemám vysvieteny celý byt, ale len tie izby , kde sa momentálne nachádzame..

avatar
maca1984
14. dec 2022

Nijak.
Variť, prať, upratovať musíme. Sprchujeme sa každý deň, o tom nemienim ani debatovať.
Jedálniček na celý týždeň si naplánujem , v ned. nakúpim ale normálne varím. Nebudeme predsa na chlebe a salámoch ako hlavné jedlo.

avatar
stellarstar
14. dec 2022

Aj ja sprchujem každý 2 den, po malom neoplácham, ale variť varím každý deň aj sem tam objednáme pizzu alebo ideme do mekáča a raz za chodím aj ku kaderníčke.

avatar
simonah73
14. dec 2022

tak napr ja babam nadavam, ked vidim nesplachnuty zachod, co nerobia kvoli setreniu. u nas v nasom 5 izbovom dome momentalne takato situacia: dcery su kazda vo svojej izbe, kde svietia s ledkovymi svietidlami, kazda ma predpokladam pustenu telku alebo je na mobile. muz je dolu, tiez ma rozvietene a ja sedim na medziposchodi pri pc a pracujem, svieti mi len ledkove svetlo nad monitorom. dolu na chodbe pri schodisku svieti svietidlo tlmene ledka ako nocne svetlo kym nejdu baby spat. no a plus mame komplet zpredu vysvieteny dom studenymi ledkami. a dnes som bola kupit filety zo zubaca, ktory teda vobec nebol v akcii a to az tak, ze cena prekvapila aj tu predavacku. 🙊

avatar
sasitimi17
14. dec 2022

Aby raz nemali žalúdočné problémy z takej každodennej stravy.
Ja šetrím tým že do obchodu chodím sama bez dieťaťa 😀

avatar
tweetinka.co
14. dec 2022

Ja už nešetrim. V jeden rok som sa brutálne obmedzovala. A aj tak prišiel nedoplatok. Čiže využívam všetko tak, ako potrebujem.

avatar
syslik81
14. dec 2022

kurenie je na nizsej teplote ale 24/7 vypinanie a zapinanie spotrebuje viac ako mat stale zapnute a neprekurit byt , jedavam v praci a mala v skole .. ale inak na jedle nesetrim-lubime ovocie aj zeleninu a to je zaklad-maso u nas vacsinou len kuracie a varim na 2 dni ... nefajcim nepijem zbytocne nelieta kazdy den do obchodu lebo vtedy clovek minie viac akojeden velky nakup za tyzden .. dost usetrime na obleceni-ja som minimalista a mala v skole uniformu takze vela oblecenia jej netreba tiez ... inak sice sa stale zdrazuje ale nijak sa kvoly tomu neobmedzujem - stale este mam z coho platit tak je dobre . vzdy som setrila a tak teraz niesom extra v soku ..

avatar
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
avatar
nevenka
14. dec 2022

@jaskolka zavisi aj, kde ziju, my napriklad v byte, ktory je vnutorny, je zatepleny, nekurili sme doteraz vobec, ako zacalo mrznut, tak v severnych izbach aspon v noci, detom hlavne, mame tu 22 stupnov stale aj bez kurenia. No dom je dom, jasne...

avatar
gurags
14. dec 2022

Jediné čo sme urobili, znížili sme teplotu kúrenia na 21,5 stupňa a vypli kúrenie v izbách kde sa spi. Ale prikurujeme do krbu.

avatar
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Strana
z6