Ako vyžiť s úverom?

7. nov 2021

Odpoveď presnú asi nenájdem ale tak skúsim to. S priateľom sa chceme budúci rok brať a uvažujeme nad úverom aby sme si postavili domček. Žiaden prepych, taký aby sme mali všetko čo potrebujeme. A ja mám obavy či budeme vládať platiť splátky. Totiž on aj ja už máme menšiu pôžičku na autá. Odišli nám a tak som sa rozhodla investovať a kúpiť nové. Priateľ má jazdené ale tiež nie z tých najhorších. To už je -400. Náš plat do kopy je cca 1700€. Mňa ešte napadlo keďže on má pôžičku v banke aby som k tej ďalšiu a nastavili by sme si splátky na cca tých 250/300€. Je to reálne alebo je to čistý blud. Keď máte rady prosím poraďte.

ivkazba
7. nov 2021

Na to, že príjem máte dokopy 1700 eur, platíte príliš veľa za úvery na auto. Prvoradé má byť bývanie. Kúpiť si nové auto s nízkym príjmom nie je príliš rozumné. Píšem ako človek dlhoročne pôsobiaci v oblasti financií.
Čo sa týka hypotéky na dom, záleží v akej výške. Môže vám vyjsť hypotéka, ak nebyvate v lokalite kde sú drahé pozemky a ak pôjde o menší a nie nákladný dom.
Dajte si prepočítať, koľko by vám s vašimi príjmami a so všetkými splátkami vyšla hypotéka a podľa toho riešte ďalšie možnosti.

tinka_1807
7. nov 2021

A keby ste jedno auto predali a prevážali s iba jedným? Tým pádom by vám odpadol jeden záväzok a peniažky by ste mohli dať do domu 🙂 Ale tiež sme v podobnej situácii čo sa týka toho, že chceme stavať a brat hypotéku a mám obavy, či a ako to budeme zvladat. My akurát narozdiel od vás nemáme žiaden úver, auto sme kúpili za hotovosť. Ale výdavky v podnájme máme vysoké, ako plánovanú hypotéku, tak také dúfam, že nejako to zvládneme. Ono ten strach má asi každý, keď berie hypo, ale zas iným spôsobom sa dnes asi k vlastne nehnuteľnosti veľmi nedostaneš. Nakoľko to, čo človek stihne ušetriť, tak o toľko stupne cena nehnuteľnosti (aspoň nám to tka z pozorovania vychádza).🙂

ariannazara
7. nov 2021

Myslím si ze to bude ťažké. Keďže ceny nehnuteľností, materiálu, potravín a všetkého idú od nového roka sialene hore. Dom postaviť stojí nemalé peniaze v dnešnej dobe ( staviame tam viem co hovorím) na vašom mieste by som sa najprv zbavila všetkých dlhov. Resp.to môžte vyplatiť aj z hypotéky môj manžel mal jeden starší úver 6 tisíc a vyplatili sme to z hypo a ostala nám len splátka hypo a leasing ale mame príjem trochu iný ako vy. Dobry finančný poradca určite poradí ako nato 🙂

jazernica
7. nov 2021
Používateľ jazernica je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od jazernica.

Záleží koľko máte rokov a na koľko rokov budete brať hypo, aby ste sa zmestili do 300 mesačne. Rátaj že aj malý domček, čo teda bude min.3izbovy ( pri 1 dieťi) plus nejaký sklad/šatník/pivnica...minimálne 100 M2, rátaj za meter priemerné 1000 Eur/ M2, plus vonkajšie práce, pozemok..z môjho pohľadu je to reálne, tisíce rodín na Sk takto žijú..ale teda úver na 30 rokov.

jumama
7. nov 2021

Ono nie je cielom iba dostat uver, ale aj ho vediet splacat. A nielen prvy rok, az dovtedy, kym nebude splateny. Ak raz pridu deti a budes doma s nizsim prijmom - aj toto zvazte, ci budete vladat vsetko splacat. Ci bude nejaka sanca privirobit si pre teba alebo muza popri praci...

struhanka
7. nov 2021

Neuvažovali ste nad tým, že na začiatok by ste si kúpili 2-izbový byt? Ten prerobili, zhodnotili, následne predali a až potom začali stavať dom? Stavba domu mi príde ako oveľa drahšia položka ako takéto postupné riešenie.

pinaofina
7. nov 2021

Otazka je aj kde byvate teraz a kolko platite najom? Resp. aku mate inu moznost? Ak mate moznost byvat u rodicov a ste s tym ok, tak by som na vasom mieste ostala a setrila do rezervy a potom sa pustala do stavania, teraz slo hlavne vsetko extremne hore. Ak nemate kde byvat a musite platit najom, tak potom radsej mozno kupit svoje, ale neviem, ci zrovna stavat dom. V tejto situacii - ked uz, tak radsej kupit starsi (lacnejsie) a prerobit postupne. My teraz staviame, viem o com hovorim.

autor
7. nov 2021

@pinaofina bývame u snúbenovych rodičov. Najprv bolo že doma dajú jemu no ako sme to začali riešiť tak to tak nebude. Vieme naša chýba. Chceme naše súkromie čo to by sme nemali. Tak uvažujeme zobrať úver a dať si postavit nízkoenergetický dom na kľúč alebo aj modulovy domček. Pozerali sme aj byty ale tak ceny sú skoro rovnako.

sasa1310
7. nov 2021

na vlastné bývanie a úver treba mať aj nejakú hotovosť. Minimálne 20 %. Čo si myslím, že nemáte nič, keďže každý nákup riešite úvermi. Najprv treba šetriť, až potom míňať a kupovať.
A financovanie domu nekončí kúpou samotnej nehnuteľnosti, treba ešte zariadiť a to sú ďalšie financie, na ktoré sa hypotekárny úver nevzťahuje. Ten dostanete max. vo výške 80 % z ceny domu

Dôležitý je aj príjem a zostatok príjmu po splatení všetkých terajších úverov. Je dosť možné, že vám na žiadny dom hypotéka ani nevyjde

mogaa
7. nov 2021

no v prvom rade splatiť existujúce úvery a potom hypotéka....čo chcete robiť ak otehotnieš? hypotéka je záväzok na 20-30rokov, príjem počas RD je 370(ak si poberala MP) a len 1plat.....2autá v domácnosti sú dnes skôr prepych ak k tomu ešte splácate hypotéku.....

ivkazba
7. nov 2021

A pozemok? Ten máte? Či aj ten budete kupovať? A hotovosť ktorú potrebujete? Keďže 100% hypotéku nedostanete (pokiaľ vám rodičia nezaložia v prospech vašej hypo aj svoj dom). V takom prípade si budete musieť na dofinancovanie zobrať spotrebný úver. Odporúčam osloviť dobrého finančného sprostredkovateľa, ten vám všetko prepočíta a ukáže možnosti.

zuvelyn
7. nov 2021

Zobrať taký úver aby ste x rokov nemuseli vyžiť, ale normálne žiť... celkovo nerozumiem tomu trendu za každú cenu stavať dom ked na to evidentne nemám. Kúpte si radšej menší byt na začiatok, tie ceny skutočne nie sú skoro rovnaké ako píšeš ;)

ariannazara
7. nov 2021

@zuvelyn mne to príde ze niektorý ľudia si neuvedomujú co je to stavať dom to sú roky driny, zhanania pozemku, prípojky, stavba, nieje materiál problémy zo všetkým kde sa pozrieš 🤣 my sme 4 mesiace čakali na ytong, teraz budeme 3 mesiace na okná zas dom teraz za rok nepostavís lebo chyba materiál zo všetkým je problém, ceny išli neskutočne hore nám sa celý dom navýšil o minimálne 30%. Dom si teraz stavať je 🔫 mňa už ide šľak trafiť a to ešte máme len základy a idú stavať múry a už mám toho plné zuby 🤦‍♀️ podľa mňa lepšia voľba je kúpiť už holodom a dokončiť.

ariannazara
7. nov 2021

@zuvelyn alebo ako hovoríš byt. Kúpiš, zariadis-bývaš 🙂

zmrzlinka2021
7. nov 2021

Z mojho pohladu, spolocny prijem v cistom 1700, z toho 400 splatky aut a este sa bude odpocitavat hypoteka je velmi, velmi nizky na stavbu domu, pretoze to nie je len stavba domu, ale aj okolie, oplotenie, garaz, interier, atd.

Dom nie je pre kazdeho, chapem ze ste ovplyvnovani, ze "kazdy" stavia, realita vsak dobehne mnohych ludi, pretoze naklady na stavbu domu a nasledne vsetky tie dodatocne naklady su velmi vysoke.
Splatky musite mat nastavene tak, ze ked ty vypadnes, napr. kvoli rodicovskej dovolenke, budete schopni normalen fungovat.
Pises, ze mate auta, cize minimalne 2 - mozno sa na to divam prisne, ale s prijmom 1700 zivit dom a dve auta a pripadne deti je fakt odvaha a vyslovne zivot od vyplaty k vyplate. Snazila by som sa zvolit si lokalitu, kde mam pristupnu mhd, a nemusim zivit 2 auta, staci nam jedno.
Za mna prijem velmi nizky. A netreba sa porovnavat s inymi ludmi. Su ludia co mozno maju spolocny prijem 1700, ale z manzelovej strany dostane par dar 60 tis. Eur, z manzelkynej nove auto...

zmrzlinka2021
7. nov 2021

@zuvelyn
ten trend je vysledkom porovnavania sa a realnej financnej negramotnosti.
Ludia:
- vacsinou chcu mat to, co ma rodina, segra, suseda, kamaratky... - take ludske a prirodzene;
- vacsinou je velmi tazke si priznat, ze na to nemam alebo by to "aj vyslo" ale bola by som notoricky v strese, ze ak vypadne jeden z prijmov - som v keli;

sasa1310
7. nov 2021

@zmrzlinka2021 však to vidíš aj na kúpe toho auta. Nemajú kde bývať, ale nové auto kúpia. Lebo však to je vidieť na okolí, že má na auto. A kde už bývajú a ako...vidí málokto

jakubvojcik
7. nov 2021

Ako neviem o vašej situácii veľa, ale podobne prípady sú riešiteľné najmä vtedy, ak majú ľudia dostatok vlastných zdrojov.

Lebo treba si uvedomiť pár veci. Prvou je, že máte istý limit nielen na výške úverov ale aj mesačnej splátke. Ak teraz platíte veľa za auta, možno Vám nevyjde ani tých 300€ Mesačne na postavenie domu. Ďalšou vecou je napríklad to, že ak riešite dom, je to oveľa komplikovanejší proces a oveľa viac si žiada vlastné zdroje. Ak už by Vám aj všetko v prvotnom pláne nejako išlo, čo keby ste zistili v priebehu stavby že nakoniec Vám treba ešte viac peňazí, čo nie je vôbec nezvyčajný jav pri výstavbe, a na to treba mat väčšinou bud limit na úvere ešte s rezervou alebo bokom vlastne zdroje ako “stavebnú rezervu”,

Takže moje odporúčanie pre vás je spojiť sa s kvalitným finančníkom, ktorý si s vami prejde aj rozpočet, nie len hypotéku a prepočíta s vami vaše možnosti. Len tak ma hrubo poviem, že vo vašom prípade by bolo ideálne, možno aj nevyhnutné založiť 2 nehnuteľnosti, zobrať hypotéku aj na vyplatenie úverov na auta a zvýšiť si tak hypotekárnu rezervu, keby niečo.

zmrzlinka2021
7. nov 2021

@sasa1310 to je to, ze ludia tu na slovensku povazuju "dom, nove auto a dovolenku v zahranici" za standard a pritom vacsina ludi na to nema prachy...
... a ano, lepsie vidno "new car", ako to, ze som si zaplatila kurz, vdaka ktoremu sa naucim nieco nove a zvysim si prijem - tu ma napadol jedne pribez z popularnej ekonomie "preco cernosi nosia zlate velke retaze"... no asi preco? 😉

autor
7. nov 2021

Auta sme si nekúpili len tá lebo sme chceli. Ja jazdím denne do práce a priateľ tiež do práce každý druhý týždeň. Potrebovali sme spoľahlivé auta. Tak kde potom všetci ľudia pracujú že majú tak super plat

sasa1310
7. nov 2021

koľko platíš ročne havarijnú na tvoje nové auto?
A odpoveď na tvojmu otázku, že kde pracujú a majú vyšší príjem. Niekedy to nie je o príjme, ale o nadstavení. Nekupujú blbosti a na začiatku sa uskromnia a budujú postupne. Nie hneď dom a nové auto

autor
7. nov 2021

@zmrzlinka2021 nekúpila som auta aby mi sused pozeral aké mám 🤦🏼 to som mala chodiť na starom a každé 3/4 mesiace ho dávať do mechanika? Alebo sa stále báť či dôjdem domov alebo do práce. Žiaľ prácu mám ďalej od domova lebo v lokalite som nič nenašla

pinaofina
7. nov 2021

No uprimne, ludia nemaju tak super plat...ludia maju uvery a hypoteky a potom sa zda, ze su v baliku a pritom sa topia v dlhoch. A tym nemyslim rozumnu hypo na byvanie a nejaky mensi leasing.

autor
7. nov 2021

@ivkazba pozemok by mi bol darovaný

sasa1310
7. nov 2021

@pinaofina ono aj na tie úvery treba dobrý príjem. Bez príjmu úvery vysoké nedostaneš. To už nie je ako kedysi v čase nebankoviek

zmrzlinka2021
7. nov 2021

Autorka,
je uplne jedno, aky ma kto prijem, vy ho mate nizky. Prosim neporovnavaj sa s inymi, kazdy clovek ma vlastnu "historiu".
Svojmu prijmu vzdy treba prisposobit aj sposob zivota. Raz ked ja nemam na byt na palisadoch, tak ho proste nebudem mat.
Nikto iny nebude riesit vase financne veci, vase splatky, iba vy a teraz si predstav, ze porodis, si ochotna od 6 mesacneho baba ist do prace, lebo mate uvery?

stanulienkat
7. nov 2021

Ak vám príde do cesty dieťa, takto podľa mňa nebudete dávať. Píšeš, ze nechces nejaký luxus, ale už domček sám o sebe je luxus, pretože v rodinnom dome bývajú ľudia, ktorí na to reálne majú. Na vašom mieste by som začala s dvojizbový bytom.

marca12
7. nov 2021

Nechapem,preco si ludia beru uver na auto,ked na to nemaju? Splatis uver a auto moze ist do srotu. Necudujem sa,ze sa bojis hypoteky,ked mate obaja tak nizku financnu gramotnost. Vo vasom pripade,ak zoberiete hypoteku,z nej sa daju splatit oba vase uvery a budete splacat uz iba hypoteku a dobuducna uz taku blbost nerobte

kkovacovak
7. nov 2021

Tiež sme mali takéto krásne nereálne predstavy ale našťastie sme skoro vytriezveli. Máme vyšší príjem ako vy no aj tak sme si povedali že do toho nejdeme. Platiť by sme úver zvládali ale sme zvyknutí užívať si život, mame radi dobré jedlo, radi niekam vybehneme a to by nám skončilo. Sedeli by sme doma na riti a jedli suchý chleba. Vyhral zdravý rozum a radšej sme sa rozhodli kúpiť väčší byt a do budúcna uvidíme. Úprimne nechápem tie autá. Z akého dôvodu sa takto zadlžujete keď nemáte vyriešené to podstatnejšie a to je bývanie. Najskôr mám strechu nad hlavou a potom ostatné veci ale ok...takto bohužiaľ uvažuje veľa ľudí v dnešnej dobe. Neviem v akej lokalite chcete dom ale ak rátame okolo 200 000 a nemáte minimálne 30% svojich financií tak by som do toho za žiadnych okolností nešla.

sissy27
7. nov 2021

Prečo mi toto pripomína tému, kde sme cca týždeň-dva dozadu slečne dobre radili, že splácať 20 tisícovú audinku z AAAčka, kde splátka vyjde cca 400€ pri spoločnom príjme 1700€ je hlúposť a ona si išla svoje? 😂 nechce sa mi veriť, že je to náhoda 😂