Druhý dôchodkový pilier

roman9763
10. dec 2023

Ahojte. Som chalan. Viem, že tu už bolo podobných tém na 2 dôchodkový pilier. Ale aj tak to otvorím. Oplatí sa podľa vás teraz si zakladať 2 dôchodkový pilier aj napriek tomu čo naša úžasná vláda spravila, že ho znížila z 5,5% na 4%? Moc s tým nemám skúsenosti preto sa pýtam. Je lepšie si to založiť sám, alebo radšej ísť cez banku alebo nejakého poradcu? Počul som že banky sú v tomto dosť vypočítave a že hľadia aby oni mali z toho zisk a nie zákazník. Ďakujem za odpovede, prípadne nejaké rady aj keď viem že sú to skôr laici ako odborníci....

rodinalel
10. dec 2023

@roman9763 od maja tohto roka je 2.pilier povinny do 40 rokov… ak si zarobkovo cinny ( TPP, dohoda, szčo) a mas do 40 tak ta socialna poistovna uz priradila niekde do nejakej dochodkovej spolocnosti…. Staci ked zavolas do socialnej poistovni a opytas sa ….

slovenka753
10. dec 2023

Rovno zriadiť aj 3 pilier a sporiť si aj v ňom, ja si sporim 9 percent z hrubej mzdy v najrizikovejších fondoch. A peniaze z 2 piliera sú deditelne (ak sa nič nezmenilo), takže ak sa aj dôchodku nedozijes, pôjde niekomu koho poznáš a nie na odmeny riaditeľom v sociálnej poisťovni.

jarka_black
10. dec 2023

@roman9763 2. pilier nie je povinný, je automatický. Dá sa z neho vo Vašom prípade do 6 mesiacov vystúpiť. Ako som už na viacerých miestach písala, zníženie príspevku zo Sociálnej poisťovne z 5,5 na 4% z hrubej mzdy nie je tragédia. Jednoducho je to signál, ze legislatívne prostredie v SR je nestabilné a treba sa zabezpečiť na dôchodok aj inou formou.
Inak, ak chce mladý človek dorovnať zmenu z 5,5 na 4% pri priemernej mzdy, tak sa to dá docieliť mesačnými vkladmi 25 € - buď ako dobrovoľný príspevok do 2. piliera, alebo ako inú formu investovania (za predpokladu 9,5% priemerného zhodnotenia ročne).
Čiže áno, založte si 2. pilier. Či NN, Generali alebo Uniqa INDEXOVÝ fond - všetky super. Aj iné indexové sa na ne budú doťahovať, myslím. Dôležité je mať agenta, ktorý zmluvu s Vami nielen uzavrie, ale Vám aj sem tam niečo poradí, podľa situácie na finančnom trhu.

sweet20
10. dec 2023

@slovenka753 mas 3 pilier a prispieva ti v nom aj zamestnavatel?

slovenka753
10. dec 2023

@sweet20 áno. 6 percent zamestnávateľ a 3 ja.

sweet20
10. dec 2023

@slovenka753 potom je to ok

timka25
13. jan 2024

Dobrý deň prajem, smiem sa spýtať všade čítam o DSS či už Uniqa, Generali alebo NN no nikto nespomína Kooperativu DSS. Kto má s tým skúsenosti ? Mohla by som napr. Prestúpiť do NN ?

jarka_black
13. jan 2024

@timka25 Uplynulý rok VŠETKY INDEXOVÉ fondy vo VŠETKÝCH spoločnostiach boli ZISKOVÉ. Takže aj Vy ste pekne zarobili.
Ja očakávam v nasledujúcich týždňoch pokles indexovych fondov, preto som si všetky úspory už presunula do dlhopisového fondu.

timka25
13. jan 2024

@jarka_black ďakujem pekne že ste odpísali a vy sama si presúvate úspory prostredníctvom internetu ?

jarka_black
13. jan 2024

@timka25 Áno.