Hypotéka nad 160 000 eur a čistý príjem jedného okolo 2000 eur

hajajajka
3. aug 2019

Ahojte,

zaujímali by ma názory tych, ktorí si vzali hypotéku zhruba 160 000 - 180 000 eur na 30 rokov, pricom jeden z partnerov mal čistý príjem od 1 800 do 2 000 eur mesačne (druhého nerátam, keďže tam na par rokov vychádza materské, potom rodičovské atd) a mate 2 a viac detí.

Konkrétne by som chcela vedieť, či ste takúto vysokú hypotéku neolutovali, či viete "fungovať" síce nie nadštandardne, ale ani "netriete biedu", či ste neolutovali kúpu domu (ak to bol Vás prípad, že ste chceli vymeniť byť za dom) atď.

Ďakujem veľmi pekne za praktické postrehy 🙂

angelinja
13. aug 2019

@bsp39 ja tiez pozeram ale apson chapem..lebo doteraz som nechapala tu v BA..ale vidim ze ludia su proste sprosti..lebo ja neverim ze tu velal udi zaraba 5 tis mesacne a taku hypoteku by osm si nezobrala keby mam menej ako 5 mesacne teda nemienim splacat 30 rokov 1000 eur a to je len hypoteka..a ked uz tak ludia idu total na knapp..ja nechapem proste..maju potom vobec aj na to ze sa im pokazi telka?..ale vies aj ako sa hovori?sprosti maju stastie:DD takze nei neboja sa a skor sa to moze stat tebbe- samozrejme nie doslovne teba myslim ale vies ako to myslim..niekedy sa mi zda ze ked slu ludia ako majka z gurunu spadnuti na hlavu tka im to proste nejako lazo plazo ide ten zivot

angelinja
13. aug 2019

a napriklad vsade kecaju o tom ze su ake strasne podmienky na hypoteky..sak im to spravia tak ze to maju zvysok ako spotrebak a maju ..a neskutocne ludia platia a platia ale sak co nam vystrngali a co sme ochotni znasat vsakze...

erikavesela
13. aug 2019

@bsp39 staci ti plat dostatocne vysoky a nemas problem...my sme platili po prepocte mimoriadnych splatok cca 2200 euro mesacne...a sme tu...hypo splatena za 9 rokov, miesto myslim 25, uz nevie presne...ale isto to bolo cez 20.....ano, musis mat plat alebo danove priznanie v primeranej vyske...

bsp39
14. aug 2019

@erikavesela koľko % Slovákov má taký príjem, že by mohlo platiť mesačne 2200 e hypotéku? Ty so svojim príjmom by si nemala do tejto diskusie ani písať, lebo tu je debata o priemerných príjmoch a nie o nadštandardných, akých je na SK mizivé %. Bez urážky. 😉

ambria111
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cecilia68
10. sep 2019

@bsp39 Veru tak....mne príde až komické, ako sa tu dievčatá pretekajú, ktorá má drahší baráčisko a ktorej starý zarába "nadštandardne" , len aby tá ďalšia pukla od závisti 🙂 Ale mám aspoň o zábavu postarané 🙂

hajajajka
autor
14. sep 2019

@ambria111 uf, tak dieťa do škôlky v 2 rokoch len kvôli tomu, aby som mala dom, resp. sa mi znížil štandard, na ktorý som zvyknutá, určite nie, chuda dieťa ... A píšem o ľuďoch, ktorý chcú mať, resp. už majú viac ako 1 dieťa... o rodinné založených ľuďoch, nie o karieristoch

mimikas
14. sep 2019

@hajajajka dieta v dvichh rokoch do skolky nie je ziadna tragedia ani pre redica a hlavne ani pre dieta. Zas si myslim ze 160tis je standardny byt v BA a prijem normalmy ma BA cize vibec nevidim problem si taku hypo vziat.

hajajajka
autor
14. sep 2019

@mimikas hej, záleží to čisto od hodnôt a predstavy o živote...

mahani
21. júl 2020

Ak tu niekto má hypotekárny over v Primabanke, ozvite sa, viem poradiť cenné rady ako ušetriť 🙂

simca06022011
21. júl 2020

@mahani ja mam 😁 aké sú tie cenné rady? 🙂

mahani
23. júl 2020

@simca06022011 poslala som ti súkromnú správu 🙂

katarinka289
5. okt 2020

Nechcela by som 🥺 Brali sme 23000 a uz z toho som bola na nervy. Platit 600€ mesacne len uver? Kde je voda,elektrika,plyn, strava, deti ( skola,skolka,kruzky)... Dovolenky by neboli

nikusska111
4. jan 2021

ahojte baby, chcela by som vas poprosiť o radu

mam priateľa s ktorým sme už roky, zarábam cca.2000 v čistom a on 1000. Priateľ by chcel dom kt.cena je niečo nad 200 000 to znamenä že by sme do toho museli isť cez banku spolu kedže mne banka nedá viac ako max.192 000. Ja však zvažujem čo by bolo do budúcna lepšie, nakoľko človek nikdy nevie ako v manželstve dopadne. Zvažujem či si kúpiť napr.mezonet.byt s malou záhradkou ktorý by bol písaný na mňa a on by si mohol kúpiť napr.garzonku, kt.by mohol dať do prenájmu. Čo myslíte, je lepšie si to takto podeliť alebo kúpiť spoločný dom??

angelinja
4. jan 2021

@elementissa toto je na velkuk dedukciu, na dochodok?ma 30 rokvo vies kedy je dochodok o 30 rokov mminimalne, staci jej iba aby boli zdravi..na dochodok???ten dom bude mat hodnotu 500 tisic minimalne, ludia ktori kupili byt v ba ppred 8 rokmim by bho predali za 2 nasobne minimalne a ta splatka co vtedy bola 400 eur cize dost na tu dobu je teraz 400 eur pri BA plate vacsinou VELKE NIC!!! takze strasit ju co bude na dochodoku???y si nejaka analyticka tak to si dost zla analyticka..tato nasa generacia ma poslednu moznst clovek v strednej triede zaobstrat nejaku nehnutelnost do vlastnictva.

angelinja
4. jan 2021

@nikusska111 asi priatelovi neveris...ale pokial ste schopni kupit jeden a kpit si aj druhoi tak chodte do kazdeho osve , ked sa zoberete mate dve nehnutelnosti/pre tie kotre by chceli oponovat ze by sa rozviedli ano viem nadobudli to pred manzelstvom / to je len v pripade rozvodu ale kto ma moznost nech si zobere hypoteku, Vase deti uz taku moznost mat nebudu

natalienka12
4. jan 2021

@nikusska111 Je u neho šanca vyššieho zárobku? Čo to je tisícka na chlapa? Nič. Ale ak má iné kvality a veríš mu, kúpte si spolu.

nienna
4. jan 2021

Mna by skor zaujimalo, kde chodite na take lacne nehnuteľnosti? Ked tu pisete niektore, ze 160 tisic je vela, alebo ze 120 tisic tiez 🤷 my sme byvali v N. Zamkoch, ceny domov nad 200 tisic, Zvolen, Banska Bystrica to ani nehovorim, pod 250 by ste sa urcite nedostali a to hovorime o malych bungalovoch na 5 arovom pozemku. Teraz byvame v Poprade, ceny vysokohorske, stare byty v panelaku nad 100 tisic, v novostavbe sa blizite k 200 pri 3 izbaku. Dom pod 200 nemate sancu.... 🤷 Prezradte teda, kde je lacno? Ved ked sme chceli chatu v okrese Revuca, Roznava, tak aj tam uz ceny vystrelili do zavratnych vysok v porovnani k platom, ake tam maju

marketa1111
4. jan 2021

@bevina no už máme prehodnotenu aj my konecne a na 67 000 splátka 260

nikusska111
10. jan 2021

ahojte baby, stale som sa ešte na 100 percent nerozhodla čo by bolo lepšie kupiť. Ma tu niekto skúsenosti s bývaním napr. v dvôjdome v tých nových moderných kt.sa teraz často stavajú??