Kúpa nehnuteľnosti v čase inflácie

17. júl 2022

Ahojte,na uvod,nepiste mi,ze si mam precitat predchadzajuce temy tohto razu,lebo som precitala,ale v kazdej riesia vysku cien nehnutelnosti s ich prijmami. Mna vsak zaujima a to velmi,ci je tu nejaky odbornik-realitak/finan.poradca,ktory by napisal svoj nazor na kupu nehnutelnosti v case vysokej inflacie,rastucich urok.sadzieb,situacii s Ruskom a Ukrajinou a moznej recesie,ktora klope za dverami. Priklad: mam byt,potrebujem vacsi,alebo dom,dnesne ceny-berme krajske mesta-stoji cca 200tisic,inflacia bude mozno dvojciferna,situacia s vojnou nevyspytatelna. Byt by sa predal,ale sla by do nehnutelnosti aj cast uspor…je realna hrozba pri kupe v tomto obdobi?ochranim aj touto kupou peniaze?praskne raz “bublina”?

kkovacovak
17. júl 2022

Nie som síce ani jedno z vyššie uvedeného ale nitko ti nepovie co bude o 5 rokov. Všetko sú to len dohady a to čo si myslí daná osoba. Či praskne bublina s nehnuteľnosťami? Za mňa nie. Je stále veľa bohatých ľudí ktorí budú kupovať aj za drahšie a prenajímať. Situácia môže byť o pár rokov lepšia...ale aj o dosť horšia. Tu je to risk alebo zisk. 50:50. Ja by som ale nečakala a šla do toho. Fixovala by som na čo najdlhšie s tým že vždy sa dá refinancovať

liljana
17. júl 2022

Rast cien nehnutelnosti sa rastom urokov (hypoteky) minimalne zastavi. Vysoka inflacia a s nimi vyssie uroky tu budu s nami viac rokov, ako si vacsina mysli. Kupovat nehnutelnost na vrchole nemusi byt najstastnejsi napad.

missdiva
17. júl 2022

Ako pise vyssie, ziaden odbornik netusi ako to bude, vzdy je to len kazdeho osobny nazor. Podla mna pojdu ceny nehnutelnosti stale hore. Mozno sa chvilu zastavia ale nie na dlho, skor ci neskor dorovname cenovo ostatne europske mesta... Ja osobne planujem teraz kupit hoci byvat kde mam.

maria1989
17. júl 2022

@liljana otazne je, ci uz ceny su na vrchole.

eeffka
17. júl 2022

Ak mas peniaze na kupu vacsieho a potrebujes ho tak ho kup. Ceny bytov za 20r nesli dole

queen_mary
17. júl 2022

Mozno pojdu hore, alebo sa zastavia. Ale dole podla mna urcite nepojdu v najblizsej dekade

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marca12
17. júl 2022

@maria1989 este nie su na vrchole,stale je dopyt aj po tak drahych nehnutelnostiach

maranta_leuconeura
17. júl 2022

No ked budes mat peniaze v matraci alebo na ucte, tak ti z ich hodnoty rapidne ubuda pri inflacii aka je teraz. Ak kupis byt a cena sa aj len zastavi (co je najhorsi najhorsi scenar, ale realne v okresnych mestach pojdu stale hore, lebo ludia potrebuju byvat), vlastne na tom zarobis. Podla mna nie je o com

maria1989
17. júl 2022

@marca12 ano. Reagovala som na liljanu, ktora pisala, ze kupovat nehnutelnost na vrchole cien nie je stastny napad.

autor
17. júl 2022

ved prave,kedze inflacia tu bude niekolko rokov,treba akoby investovat a “ochranit” peniaze. Planovala som kupit vacsie o cca dva roky,ale tato situacia ma donutila zamysliet sa,ci to nie je vhodnejsie uz teraz. Lebo teoreticky,ak by sa aj ceny zastagnovali,nechce sa mi verit,ze by sli uplne dole,resp nejako citelne. Je mi jasne,ze je tazke predikovat,co bude. Co odbornik,to nazor. Ale ak sa niekto pohybuje v realitkach a financnictve,vie zhodnotit,co sa cca ocakava vo svete financii-dlhodobejsia inflacia, viacpercentna,ako spravne investovat peniaze atd a realitak vie napisat,ci kupna sila slabne a nezacina to otriasat trhom trosku,alebo nic take nezaznamenavaju zatial…zatial mam kde byvat,ale fakt sa zamyslam,ci to nie je lepsie poriesit uz teraz,kym este nebude uplne neskoro

ropucha6
17. júl 2022

Podla mna je podstatna len cast, ze potrebujes vacsi byt/dom. Ak nekupujes nehnutelnost spekulativne, tak zvysok neries.

autor
17. júl 2022

@ropucha6 dakujem,urcite to nie je “investicia na prenajom”. Mame byt,ale mensi 2-izbak a od kedy mame dieta,trosku nam zacina byt tesnejsie,tak zvazujeme,ze to poriesime uz teraz…

autor
17. júl 2022

@eeffka tak chceme predat moj byt a dofinancovat uverom. Co sa tyka setrenia,to mame nastavame cez EIC fondy plus nieco zalozne “po ruke”,keby je nieco s autami,dietatu cosi drahsie alebo do domacnosti,ale nedrzime v banke len tak nejaku vysoku sumu,tie investujeme v tych fondoch. Sucasne ceny nehnutelnosti su mi sice proti srsti,ale som realista,ocakavam,ze ine to uz nebude

ropucha6
17. júl 2022

Aj ja mam 2izbovy byt a cakam prve dieta a kupili sme teraz dom (dvojdom). Ano, je to drahe, tiez mam respekt z recesie, vojna atd, ale kde mam zaruku, ze to bude lepsie? Dlhodobo (viac rokov) si v takom byte neviem predstavit byvat s dietatom, sice mesacne naklady budu vysoke, ale budeme mat aj nejaku rezervu, keby nieco.

autor
17. júl 2022

@maranta_leuconeura mame podobny nazor,len tym,ze si vsetko vzdy poriadne premyslim a analyzujem z kazdej strany,chcela som akoby aj ine pohlady…

autor
17. júl 2022

@ropucha6 ja som si naivne myslela,ze ako sa da super vydrzat s jednym dietatom v 2-izbaku😄 ale tak moj ne hlavne mensi,nie ako tie starsie,co maju aj 60m2. A ako mi dieta rastie,tak veci pribuda-a to naozaj neskreckujeme,ma tu len taky svoj kutik hraci,o kazdu hracku zakopavame,mam pocit,ze sa tu obcas dusim uz…tiez zvazujeme dvojdom. Bude to mat aj negativum-cestovat,aj ked nie dlho,ale zase dom 3nasobne vacsi ako moj byt a zahrada…

eeffka
17. júl 2022

Uz iny pohlad je ze s dietatom sa tlacit v 2izbaku ak nemusis... ? Ja na fondy teda nie som, nepoznam nikobo bezneho kto na tom zarobil, radsejinvestukem do pody

amelie2017
17. júl 2022

Ja nie som odbornik, vyjadrim sa len k zakopavaniu o hracky..to budes aj v dome 😂 mame 4 izbak a nie je dna, co by som sa nepotkla o nejaku hracku

ropucha6
17. júl 2022

Rozumiem ti, tento byt je inak skvely, aj mi luto bude, ked sa budeme stahovat, ale proste su aj dni, ked robime obaja z domu a s dietatom sa to vobec nebude dat. Mne uz teraz tu padaju veci na hlavu 🙂 dvojdom je tiez kompromis, kedze som chcela dedinu blizko s vlakom (keby daco). Tiez vyse dvojnasobna plocha oproti mojmu bytu, zahrada mala, ale zas my sme mestske deti, uz teraz kukam, jak tam egrese hniju 🙂 inak do fondov investujeme aj my 🙂

autor
17. júl 2022

@eeffka poda a pozemky su samozrejme super investicia,ale nevedela som,ako dlho budem s dietatom doma (nikdy som neplanovala cele 3 roky byt len na RP),tak sme sa nevyhadzovali z penazi,a po dalsie,keby aj chceme pozemok/podu predat,skor ako po 5 r by sa neoplatilo. Tie EIC mi zatial slusne urocia,kazdy pohyb mam v mailoch a keby nieco,viem ich hned vybrat,takze sme to vyriesili takto,lepsie ako ich drzat na ucte alebo v ponozke…no a k tomu dvojizbaku,zatial som to mala blizko do prace s muzom a aj do jasli,uplne sme sa neponahlali s predajom,ale mali sme to take otvorene,ze ak sa nam nieco priebezne zapacilo,tak sme sli na obhliadku. Teraz uz ale viac reflektujem na celkovu situaciu na trhu-realitnom aj ekonomickom

autor
17. júl 2022

@amelie2017 😂😂😂chceli by sme este jedno babo casom,takze ratam aj s tym😄😄

autor
17. júl 2022

@ropucha6 veru,moj muz bude na HO coskoro tiez,takze aj on potrebuje akoby svoju kancelariu a tu to velmi mozne nebude. My teraz mame vsade blizko,ale tiez sme nasli dedinu s vlakom a zahrada tiez nie mega velka,zemiaky neplanujeme sadit,takze skor na taky relax🙂

zmrzlinka2021
17. júl 2022

Ziadna bublina nie je.

Ak realne potrebujete byvanie, rieste to teraz, kym idu 3izbaky za krasnych 215 tis. EUR, lebo ked budu zacinat od 300 tis., bude to tazsie

sweat
17. júl 2022

Podľa môjho názoru ceny nehnuteľností pôjdu dole, a to v momenete, keď začne klesať dopyt. Ten,kto bude chcieť predať , bude musieť samozrejme znížiť cenu. Úrokové sadzby narastajú, ľudia postupne stratia záujem ci kúpyschopnosť. Jednoduchý princíp trhového hospodárstva. Ak klesá dopyt a nastane pretlak ponuky, musia sa tomu prispôsobiť aj ceny. Otázne je,kedy presne k tomu dôjde, teda kedy nastane recesia.

basska_b
17. júl 2022

Tu mas poradnu https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/financn...
Ja osobne odporucam kupit. Este v aprili majo boli sadzby 1%, banka na tom pri vyssej inflacii vlastne prerobi. A dom nestrati na hodnote, prinajhorsom sa da predat... Ked bude vojna tu, tak sme aj tak vsetci v keli... hrozi vam strata prijmov pri ekonomickej krize? To treba uvazit.

zuzanka.zuzu
17. júl 2022

@sweat takto to moze fungovat pri kabelkach ten "jednoduchy princip" 😉 byvanie je potreba a pri nej sa ludia spravaju uplne inak, co by ti povedal hocijaky sociolog

sweat
17. júl 2022

@zuzanka.zuzu v poriadku, ja to tvoj názor neberiem.
Stačí sa pozrieť trochu do histórie, ze tento princíp funguje aj v iných oblastiach ako pri kúpe kabelky

kkovacovak
17. júl 2022

@sweat ekonomickú poučku o ponuke a dopyte ovládaš ale toto sú nehnuteľnosti respektíve bývanie. Je to základná ľudská potreba. Aj vodu prestaneme piť keď bude drahá? Ani nie

sweat
17. júl 2022

@kkovacovak no ak to takto vyhrotime, tak áno, ak ju nebudem mat začo kúpiť, budem hľadať iné alternatívy, ako si zabezpečiť naplnenie základnej ľudskej potreby.