Míňam veľa, alebo žijem s lakomcom?

jamamina77
10. máj 2016

Ahojte maminky, rada by som si vypočula Váš názor, radu, prípadne aj kritiku, hlavne konštruktívnu....

Manžel mi vyčíta, že míňam moc, pár krát mi spravil scénu a reagoval fakt neprimerane. Sme 4 členná rodina, predpubertiak, ročné bábo, a my. Moj rodičovský príspevok slúži na (poistku, dochodkove sporenie, benzin, a poplatky na staršieho v škole: strava, družina, sem tam poplatok na exkurziu, vylet, knihy, pomocky a trening). Manžel má platiť ostatné výdavky. vreckové nemám ani korunu.

Pravda však je, že hoci (podla mňa) kupujem fakt len absolútne nevyhnutné veci, manžel mi neprispieva koľko miniem, a idem do minusu, teda chapte, do mojich uspor. Aj ked mi ,,dá,, nejaké peniaze, nie však toľko , koľko som minula. Povedala som si veľa krát, aj jemu, že to takto sa nedá, aj poukázala, na fakt, že kupujem len nevyhnutné. On mi na to flochol, že nech sa uvedomím, že iní dokážu bez problémov vyjsť s troma detmi na vysokej z 500e mesačne, a popritom platiť aj hypoteku, aj isť na dovolenku.....vraj jeho kolega a iní..že, z čoho by som prípadne platila nájom, alebo hypotéku?

Asi viac než rok si sama, vediem denník výdavkov, aby som mala prehľad. (hlavne na veci, ktoré má hradiť manžel, ale ja ich kupujem)To som už robila aj v minulosti, a, vždy sa mi to osvedčilo. Obyčajne, miniem týždenne okrem už spomenutého priemerne 75E a to je na všetko - teda potraviny, ovocie zelenina, drogeria - plienky, cistiace potr. std, lieky, doktori, oblečenie,telefon. no proste všetko. to na pravidelné výdavky. Ak je nejaký nepravidelný, ako napr. oprava auta, poistka na auto ,topánky pre deti... je to navyše a tak ,,týždenná suma,, sa vyšplhá o to viac, napr aj na 130 - 150. Najmenej som minula asi 50e týždenne na všetko.Okrem toho manžel tiež má nejaké výdavky, hlavne ked kupuje materiál na prerábku, ale aj na iné, ale nemám prehľad,

Kupujem pre deti oblečenie len v sekáči, ale topane vačšinou nové, mnohé oblečenie má menší po staršom, tak nekupujem. Aj ja by som sa rada nahodila ako iné baby, ale, nie je z čoho, nechodíme do reštaurácií, kín, proste nikde, akurát tak sa prejsť, tiež by som rada častejšie ku kaderníčke, nielen 2x do roka...a potraviny aj iné kupujem len základné, oblečenie pre mna či obuv prakticky nekupujem. On sám kúpi často iba ak v dome fakt už skoro nič nie je, alebo, ak zloženie chladničky nevyhovie jeho chutiam. žiadny darček, ani deckám. tiež však chcem sa aj ja obliekať pekne, a je toho viac. On skor to kupovanie necháva na mna. To sú moje predstavy a info pre utvorenie si obrazu.

Chápem, že chceme prerobiť dom, aby sme mohli čim skor bývať v svojom, ale, podľa mojho názoru, neplytvám, a preto, pripadá mi nefer ked manžel takto reaguje. On bol ,,stary mladenec,, a kym sme spolu začali, v podstate, staral sa len o seba. vedel, do čoho ide, že bude na čas živiteľ rodiny iba on. Ja na MD, plánovane.

Ja som mu navrhla, aby sme spolu zapisovali aj jeho výdavky, (nakoľko o nich nemám prehľad) aby sme mohli spolu upraviť naše hospodárenie. Tu však na môj čoraz vačší údiv narážam na nedostatočnú spoluprácu z jeho strany, doteraz, počas už asi 3 mesiacov, je hárok uplne prázdny, akoby nechce ma informovať, odmieta, alebo skor, neprizná mi výšku výplaty (je pohyblivá a robieva aj nadčasy), robí aj fušky pre iných, má bočný príjem, ale, akosi , ked sa zaujímam, zatajuje bližšie info, asi, aby som nemala prehľad..teda, taký mám z toho dojem.Tieto veci ma doslova šokovali, nakoľko je mi jasné, že takéto správanie nemá v manželstve miesto. Najviac ma však bolia niektoré je vyhlásenia, a tie pre dokreslenie situácie pridávam, napr. ,,ked som pýtala na bežný chod domácnosti, a dával mi málo tak povedal že viac mi nedá, lebo ho chcem zničiť a pripraviť o všetko,, alebo ,,vraj by ho alimenty vyšli na menej ako mi dáva,, a, že si bude musieť otvoriť ešte další ,,čierny účet,, o ktorom nebudem vedieť a že nie je dobre, ked viem detaily o fuškách,, a občasne tie komentáre typu, nech sa spamatám..., ked sa mi len chrbtom otočí..

Máme každý svoj účet, on si tie fušky minie na záluby, zatiaľ čo ja občasne privyrobené (za doučovanie) na chod domácnosti. Najskor som si myslela, že snáď bol zvyknutý z predošlého single života na kopenie korun na účte a miňanie na seba iba, avšak, po mojich snahách si čoraz viac myslím, že žijem s lakomcom,nakoľko normálny chlap by pochopil. Nemožem však nechat decka v topankach o 2 čisla menších alebo nezaplatiť stravu v škole, alebo, telefon. tak kupim, zaplatim, hoci mi na to neda...kolko by mal. do prace nastupit nemožem, nemám kde nechať dieťa, a opatrovatelka stoji viac, ako by som zarobila.
Ako by ste danú situáciu riešili Vy?

Za vaše príspevky dakujem.

charity
11. máj 2016

Nenahravat. Je to trestny cin. Ako dokaz je to nepripustne. Ale mohla by s nim o tom komunikovat caz sms. To uz dokaz je.

natalym
11. máj 2016

@jamamina77 Ejha. Čierny účet? a pod. drísty. Zaujímavé. Ste na najlepšej ceste k rozvodu, resp. rozkolu. On chce aby si si zvykla výjsť z mála.
Podľa mňa s ním treba nejako kreatívne vydrbať. Tak ako on vydrbáva s Tebou.

mimikas
11. máj 2016

No a co keby si ty prestala platit veci a nakupovat, proste nechod do svojich uspor, tvoj muz nema nrmalne spravanie a je jasne ze on sam seba stale berie ako osobitnu jednotku a teba ako na pritaz. ja mam sice svoj ucet a aj moj muz svoj ale obaja presne vieme kolko zarabame, kolko tam mame, kolko su uspory a presne viem PIN k manzelovmu uctu a on k mojmu. A odpoved, tvoj muz nie je lakomec, on si len zijhe svoj zivot a ty do neho nepatris a vyhlasenie ze alimenty by ho stali menej je jasnym dokazom ze si mu na pritaz

emilia25
11. máj 2016

Toto je ta nova doba ked kazdy ma svoje peniaze na svojom ucte.kef robia obaja neriesia to no ked pride rodicak uz je zle.lebo z rodicaku sa zit neda ale chlapy to nepochopia ale je to aj zenina chyba lebo s tym tvoje moje suhlasila.je to oboch chyba.ked mate spolocnu domacnost tak aj spolocne financie.ale tu to aj o tom ze ten chlap si ju vobec nevazi ked si to dovoli hentak povedat.asi mu niekto po fuskach aj dobre rady dava.

natalym
11. máj 2016

Inak to je zaujímavé, že často je to takto, že žena rieši jedlo, výdavky na deti, seba a chlap šetrí.
Prečo je to tak? Potom ona pomíňa úspory, príp. sa zadlží a on je vysmiaty, v prípade najhoršieho on má našetrené a samozrejme, že sú to jeho prachy, lebo on je šetrný.
Žena v rámci pokoja nič od neho nechce a napokon odchádza s deťmi a holou riťou.
Prečo je to takto? Prečo to tí chlapi takto robia? Prečo im to dovolíme?

mimikas
11. máj 2016

@natalym presne si to vystihla, lebo im to dovolime

natalym
11. máj 2016

Inak môj muž často používa - Nemám. Ja sprostá som ak mám tak dám. Slovo nemám ani nepoužívam. A teraz slovo nemám používam dosť často, aj keď mám a veru sem tam zabudne na slovo nemám a dáva, dáva.
Takže niekedy pomôže: Rob to čo robí on.

kvetinka75
11. máj 2016

presne, správna otázka je: Prečo im to dovolíme? Všetko by mallo byť 50:50 alebo podľa príjmu, kto má vyšší má mať vyššie výdavky,ale je to všetko o sebeckosti či nesebeckosti

majkeel
11. máj 2016

Skusim z muzskeho hladiska.
Ano, je (dost) lakomec.
Lenze medzi setrnostou a lakomostou je tenka hranica, niekedy staci toho druheho upozornit, ze ju nevidi. Upozornit nepriamo, ludia sa zvyknu urazit a trucovat, ale elegantne, oklukou, nenapadne.
Rozhodli ste sa stavat, aj mat dieta, to nie je moc optimalna kombinacia.
Chodievajte nakupovat spolu, nech vidi, co kolko vsetko stoji.
Skuste kompromis, jeden mesiac setrit a jeden si zase dovolit.
Po 2 rokoch by som siel do prace.

andelik691
11. máj 2016

Nerozumiem oddeleným účtom v manželstve.. Akože naozaj, my s manželom, už keď sme spolu začali bývať tak sme hneď vedeli o financiách toho druhého. A to som chodila na vysokú, takže príjem z mojej strany nula bodov. Zarábal vtedy iba on, hneď ako som začala pracovať, dávali sme všetko iba na jeden účet, ja som svoj účet nikdy nemala.. Čo potrebujem, to kúpim, samozrejme, manžel o tom vie. Nedelíme si, čo je z čieho príjmu platené, podľa mňa je to hlúposť. Vzali sme sa, aby sme žili spolu, aby sme mali svoj spoločný komfort, aby sme si budovali svoju budúcnosť, a to nie za jeho, alebo za moje peniaze.. ale za NAŠE... nepoznám nikoho u koho by oddelené účty robili dobrotu v manželstve. Podľa mňa je to sebectvo zo strany jedného z partnerov, ktorý zarába viac a nepochopil princíp manželstva a rodiny a odmieta sa podeliť..

mimikas
11. máj 2016

@natalym ja slovo nemam nepouzivam, ja lem muzovi vysvetlim co som kupila pre maleho a kde som minula peniaze, on mi povie dobre a da dalsie. Sem tam povie ze uz viac nema alebo ze do vyplaty musime posetrit, ale neviem si predstavit ze by som nemala za co nakupit jedlo. ja priznam ze ja dost minam na seba, chodim na kozmetiku, nechty, pedikuru, sem tam vlasy a este mi moj drahy ani raz nepovedal ze minam a rozhadzujem na seba, lebo podla slov mojho muza ja sa staram viac o rodinu a mam to tazsie, takze si to zasluzim. Je to vsetko o chceni a o tom ako si kto vazi pracu a oddanie toho druheho.

emilia25
11. máj 2016

50 na 50 by v spolocnej domacnosti nemalo existovat.platit by sa malo vsetko spolocne a co zostane spolocne minut na spolocnu domacnost a uspory tiez minut na sspolocnu prerabku ci stavbu a vsetko riesit spolocne aj postup stavby by mali vediet obaja.nie 50 na 50 alebo podla prijmov ved to sa neda v spolocnej domacnosti.a ked sa to da potom su tu taketo temy.ani zena ani muz by nemali prosikat o centy ale ked treba zobrat ale aby to vedeli obaja zas spolocne.

mojkamojka
11. máj 2016

vies co je toto? ekonomicke tyranie.... viac nemam co dodat...

misel0806
11. máj 2016

U vas zrejme plati co je tvoje to je moje,ale co je moje do toho ta nic.... V kazdej domacnosti by sa malo platit spolocne nerozumiem tomu naco preco vsetko si dokladujete kolko som minula sak to ide do spolocnej domacnosti....sak nekupujes pre cudzich a na deckach predsa setrit nebudes....zeby bol manzel strycko drzgros?😊

stardust
11. máj 2016

@kvetinka75 50 na 50 hadam az vtedy, ak sa dosiahne uplna emancipacia. Zena s detmi taha takmer vzdy za kratsi koniec...nizsie prijmy, starostlivost o deti, prestavky v kariere, neocenena praca v domacnosti atd. atd.

slivka3
11. máj 2016

@jamamina77 Že rodicak na stravu,poistky,auto,deti a všetko to co si písala,tak to je fakt sila,že to dokážeš,ved Ti je smiešna suma na to všetko,no ja bych to nedala a to som tiež šetrna a rodicak aj tak slúži na pokrytie potrieb dieťa a nie celej rodiny to by som hneď muzovy vysvetlila.
Takto to podľa mňa fungovať nikdy nebude, buď sa porozprávate a muž pochopí alebo koniec.
Ak má problém, že veľa míňas,tak nech nakupuje on.
Ak by mi neprispieva,tak z toho čo by som nakúpila,by veru nejedol.
A že šetrí na prerábku,aj To aspoň vidno?
A že alimenty ho budú stáť menej,tak nech platí a ked chce ba to papier, tak ho vybavím.
No ja by som s takým človekom nedokázala žiť, žiaden dom,majetok by mi za to nestál, radšej v jednej izbe sama z deťmi ako s takým tyranom,lebo lakomcom by som ho nenazvala.

janickacrazy
11. máj 2016

@jamamina77 inak nechápem prečo to riešiš až teraz, ved manželia ste už dlho, to už na začiatku ste mali mať poriešené, my tiež s manželom máme dva účty, ale ja z mojho rodičáku platím len cestovné pre najstaršieho syna, školku pre prostredného a moju poistku a telefon, takže mi ešte dosť aj ostane, ostatné všetko platí manžel, najma strava je teraz veľmi drahá, u nás teda minieme na stravu aj 400eur mesačne, na benzín okolo 250, takže to ozaj sa nedá ťahať z RD, u vás to chce fakt otvorený rozhovor, nech ti dáva na domácnosť 400eur a možeš kupovať jedlo, ak nie, tak požiadaj o výživné na seba a deti, dá sa to aj počas trvania manželstva, možno sa manžel trošku uvedomí

wieruska1
11. máj 2016

Ja niesom narocna, dokonca si myslim ze som omnoho skromnejsia nez ine zeny ale teda odpoved je ze tvoj muz je lakomec. A teba bohuzial pravdepodobne ekonomicky tyra. Ako jeho zena by ste mali byt na rovnakej ekonomickej urovni a to zrejme nie ste. No moj muz az mi je to niekedy blbe a smiesne mi odovzdava vsetky peniaze z fusiek aby som kupila odlozila skratka aby nam bolo lepsie ved to robi pre nas ... zvlastne vydelovanie a este aj na deti. skus si proste jeden mesiac dupnut a naozaj zaplatit len na to co vyjde ...... ja tomu nerozumiem chcela som ti napisat nieco mudre povzbudit ale naozaj nerozumiem

guiseppinka
11. máj 2016

@andelik691 my mame oddelene ucty a nemame problem... pre mna je nepredstavitelne mat 1 ucet. ved mm nemusi hned vediet, ked si nieco kupim na seba alebo mu chcem spravit radost a kupim jemu... okrem toho uctovnictvo mam pod palcom ja, takze mam prehlad o vsetkych prijmoch a vydajoch... v podstate mm zaujima na ucte len zostatok a kolko sme minuli v dany mesiac... a samostatny ucet mi vyhovuje aj v tom, ze mam urcity pocit nezavislosti a financnej slobody... a stoji mi to aj za tie strasne palky za poplatky...

natalym
11. máj 2016

@janickacrazy Opýtam sa: z rodičáku platíš cestovné pre syna, škôlku, poistku a telefón a dosť Ti ostane? To Ti koľko ostane? 100 € alebo koľko je to dosť?

akvi
11. máj 2016

suhlasim s tym, ze tvoj muz je lakomec. To, preco s nim este zijes, to nebola otazka, takze brlat sa v tom tu na fore asi zmysel nema..
Ak ho nedokazes dokopat k tomu, aby ti ukazal svoje prijmy a vydavky, tak to urob opacne. Povedz mu, ze ked teda podla neho si ty taka zla gazdina, tak mu das aj svoj rodicak a vsetky nakupy a poplatky budu v jeho rezii.. Som zvedava, ako by sa chlapec zatvaril, ak by vsetko padlo na jeho plecia a musel by gazdovat on.. Za pokus to stoji..

loginexistuje
11. máj 2016

Je to tyran manipulator a odrbavac.

Predpokladam ze ty nemas pristup k jeho uctom. Tak ja by som sa zacala pripravovat na odchod. Ale sofistikovane.
Porozmyslaj kam by si mohla ist .. resp. vyhladaj pomoc v centre pre tyrane zeny alebo psychologa.
Zhromazduj si dokazy napr. skus mu pozriet ked neni doma ci niekde nema vypisy z uctu a pod .. vsetko co ti pomoze k stanoveniu vyzivneho ... zapisuj si datumy a kam ide na fusky ...
Prestala by som mu varit resp. by som varila len take co nema rad .. ked sa spyta neni su peniaze.

Pripravila by som si podklady pre stanovenie vyzivneho na manzelku a deti pocas trvania manzelstva.

Ries to kym sa da lebo tvoj syn starsi tiez moze prebrat tento model fungovania ...

natalym
11. máj 2016

@akvi Dobrý nápad, ale čo v tom prípade, že by sa museli uspokojiť s chlebom s maslom každý deň na obed? Nevadilo by Ti to?

bobo102
11. máj 2016

@guiseppinka tiez som tak roky zila. a clovek radsej je ticho a pomoze si ako vie len aby bol doma pokoj,. len z casu nacas ked je toho privela tak sa ozve a potom je zas len ohen na streche a nic sa nezmeni.... ja som sa po 13tich rokoch takeho manzelstva toho roku rozviedla a som najstastnejsi clovek na svete...
pytat sa manzela na to kolko zarobil skoncilo vzdy len obvinovanim ze mi ide len o peniaze... tak som sa radsej nepytala. Nikdy som nevedela kedy ide do prace a kedy z nej pride, pretoze aj to otocil vzdy proti mne ze naco mi to treba ci mam milenca... proste chore...takze ja celkom chapem ze sa ta pani snazi vyhnut hadkam lebo s nimi nic nevyriesi

guiseppinka
11. máj 2016

@bobo102 asi to nebolo urcene pre mna, lebo mi to nejako nepasuje k nicomu 😀

janickacrazy
11. máj 2016

@natalym No áno, ostane mi tak okolo 110 eur, to mám len pre seba na míňanie, podľa mna je to dosť, lebo ako som spomínala všetko ostatné platí manžel, čiže hypotéku, benzín, stravu, oblečenie pre deti, ostatné poistky, smeti, dane, svoj telefon a proste všetky ostatné veci.

tamisi
11. máj 2016

Nikdy sa nezmení... never tomu... ide si svoje na úkor vlastnej rodiny... a Ty to budeš mať len horšie... bo po návrate do práce budeš mať zasa vyššie výdaje... školka, cestovné, strava a už si sem- tam budeš musieť kúpiť i niečo na seba... no máš to ťažké to Ti poviem... je mi ľúto keď sú najbližší..takto cudzí... drž sa! A poradiť Ti naozaj neviem...

natalym
11. máj 2016

@bobo102 Áno to poznám a otočí to proti Tebe a začne vyčítať ako Ty míňaš peniaze na rožky, lebo Ti zostali dva suché.

andelik691
11. máj 2016

@guiseppinka ja si môžem kúpiť kedykoľvek čokoľvek chcem.Tiež mám finančnú nezávislosť, manžel mi nikdy nič nezakazoval. Čo sa týka financií, zmýšľame rovnako, čakáme prírastok, tento rok začíname budovať, takže si vyskakovať nemôžeme, ale ani si neodtŕhame od úst. Ak vám to vyhovuje, tak to je fajn, ale mne sa to zdá zbytočné, platiť dvojmo poplatky a "skrývať" svoj príjem pre manželom.

natalym
11. máj 2016

@janickacrazy Tak áno. Chápem.