Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

krasnulka
10. jún 2011

@maggie2 ani ja nie, my ich len splacame 🙂 a to mame mensi prijem a vyzijeme, zial musime sa uskromnit ale da sa, ale ona nevedela tak aj dopadne. A strechu nad hlavou jej zoberu, lebo zije u rodicov a tým uz ide exekutor po dome, takze cela ich rodinka-uzasna co ziju len z poziciek skoncia na ulici, ale ako sa hovori, aj na psa dojde mraz.

andrejka77
4. júl 2011

ahojky chcem sa informovat ,manzel zial je dost vazne chory a zobral na seba uver ktory ale splaca sam tak sme sa dohodli zial teraz nema ako ja som na materskej a nemame ziaden majetok nic ak by sa mu nieco zial stalo da sa to neako spravit aby potom tie dlhy nepresli namna napr staci ist k notarovi?nemam sajnu ci BSM je jedina moznost?dik

sisaha
6. júl 2011

@andrejka77 ak dobre rozumiem, dlh si zobral vtedy ked BSM zrusene nebolo a teda ho splacate ako manzelia. Podla mna, ak by ste aj teraz BSM rozdelili, neviem ci sa to bude vztahovat na stare dlhy....asi nie. Porad sa preto s pravnikom.

alexandra
7. júl 2011

@andrejka77 Je mozne uver vynat z BSM, poplatok u notara je asi 66e, informujte sa u konkretneho notara, ktory Vam vie poradit aj so spisanim potrebnej dokumentacie.

andrejka77
7. júl 2011

@alexandra jej tak to je fajn skusime ak by to slo ..dakujem

alexandra
7. júl 2011

@andrejka77 Urcite to ide, viem z vlasntej skusenosti 🙂 Len ten poplatok sa moze lisit..

andrejka77
7. júl 2011

@alexandra je to jedno ci tuna na Slovensku k notarovi alebo v Cechach kedze tam bol uzatvorený uver

alexandra
7. júl 2011

@andrejka77 Kde ste sa brali?

13nika13
18. júl 2011

Potrebovala by som sa poradiť... BSM sa musí podať do 3r. odo dňa rozvodu manželstva, alebo až právoplatnosti rozsudku? Ďakujem za info...

alexandra
18. júl 2011

@13nika13 Rozvod nadobuda pravoplatnost po uplynuti lehoty na odvolanie, takze oboje, pretoze aj rozvod, aj pravoplatnost rozusku je jeden datum. Do tohto datumu si stale oficialne vydata.

Pravoplatnost si vyziacia na rozsudok na informaciach na sude, kde ste mali konanie.

13nika13
1. aug 2011

@alexandra Ďakujem... ak som správne pochopila, tak je to 3r. od právoplatnosti rozsudku...

alexandra
1. aug 2011

@13nika13 Ano, od pravoplatnosti, t.j. od datumu, ktory mas na peciatke na rozvodovom rozsudku 🙂

13nika13
1. aug 2011

Ďakujem veľmi pekne za ochotu.... Môžem ešte jednu otázočku?

alexandra
1. aug 2011

@13nika13 Ale jasne, ked budem vediet, pomozem..

13nika13
1. aug 2011

Ďakujem... som od augusta r.2008 rozvedená... ex má trvalý zákaz vstupu do bytu od júna 2008, čiže ešte pred rozvodom... Máme spoločne zopár spotr. úverov, a hypotéku na byt... všetky tieto úvery splácam sama, vrátane hypotéky, cca od r.2007... niektoré spotr. úvery už som dosplácala... Zaujímalo by ma, či sa to nejako bude na súde zohľadňovať pri vysporiadavaní... Hypotéku si chcem sama aj splatiť, ešte ma čaká 11r. splácania, mám jednu dcéru... Berie sa ohľad aj na to, koľko tam treba ešte splatiť? Prakticky ten byt je "náš", ale pokiaľ by som nesplácala, byt mi zoberú, pretože ním ručím... Všetko spoločné splácam sama ex mi neprispieva na nič ani centom... Vopred Ti ďakujem veľmi pekne....

alexandra
1. aug 2011

@13nika13
Prakticky sa pri vyporiadani BSM postupuje asi takto:
Ty - co si mala pred manzelstvom
On - co mal pred manzelstvom

Ty - co mas po ukonecni manzelstva
On - co ma po ukonecni manzelstva

Teda, ako by mohol vyzerat Tvoj navrh:
Uver c. 1 nadobudbuty v manzelstve - v sume napr 20.000skk, vyplateny po rozvode, pozadujes alikvotnu ciastku vratit (mali ste ho splacat spolu, ma sa za to, ze po rovode ste ho mali splacat kazdy rovnomerne, mozes teda pozadovat co si splatila akoby 'za neho')
Hypoteka - preberas na seba, s tym, ze on sa dobrovolne vzdava svojej casti bytu.

Odporucam to spravit co najskor, aj ked len ciastkovy navrh podas, pretoze v pripade, ze to neurobis, tak byt moze exmanzel prepisat polovicu na seba, kedze nehnutelne veci sa delia rovnym dielom, ak ani jeden z manzelov nepoda navrh na vyporiadanie. Tak by si mala len polovicu bytu, ale splacala by si ho cely ☹

13nika13
1. aug 2011

Niečo z toho je mi už známe... viem však, že on sa dobrovoľne nevzdá bytu... ak by som žiadala spätne vrátiť polovicu, nemá z čoho /je ťažký alkoholik/. Chcela som cez súd vybavovať Súdny príkaz na vyplatenie polovičky nákladov na spol. úvery, čo som sama splatila... nakoniec som to vzdala, keďže by mi to aj tak nemal z čoho vyplatiť... a ak by som dala na neho exekúciu, pôjdu len a len po byte... Len som chcela vedieť, či sa to odrátava zo sumy, z ktorej by som ho mala "vyplácať"... Viem, že do 3r. to musím podať, inak som bola pekne v kaši... pracujem na tom... ďakujem za info

alexandra
1. aug 2011

@13nika13 Pokojne mozes ziadat vyporiadat BSM tak, ze Tebe ostane vsetko, byt, zariadenie, ale aj dlhy, a jemu nic. Keby sa 'nechel vzdat bytu', musi preukazat, ze ma na to vyplatit aj polovicu pasiv (dlhov). Kazdopadne Ti radim, zozen si pravnika.. Na toto sa to oplati..

kaby
4. aug 2011

@sandra3 deti nemozu dedit majetok, ktory manzelovi nepatri... mozu dedit len to, co je predmetom dedicstva, t.z. pokial nie je riadnym vlastnikom zapisanym v katastri, nie, nemozu dedit...

lubikan
8. aug 2011

dievcata a da sa pri ruseni BSM dako urobit ,ze ked manzel pocas trvania BSM narobil dlhy bez vedomia manzelky a idu po nom exekutori a manzelka chce zrusit BSM aby neprisla o majetok co ma.........proste dako z toho vykluckovat,aby exekutori nezobrali aj jej polovicu? Da sa dodatocne,este spisat majetok co ma manzelka?ako nabytok,cennosti a tak?

kitti0503
11. aug 2011

lubikan
Ak manžel narobil bez vedomia manželky dlhy a to tak že sfalšoval podpis tak to môže ešťe dať na políciu do 5 rokov.Ver ja som v tom a dostane krásnych 5 rokov vazenia.a čo má manželka tak nech to zobere bud k rodičom,ktorý vlastnia oni(BYT)pretože tam exekútori siahnúť nemôžu,ale počkaj sú oni vlastne rozvedený???lebo všetko nerozumiem.

kitti0503
11. aug 2011

@alexandra Má pravdu alexandra pretože ja som teraz v tom,. ja chcem aby mi banka strhla meno takže bud ja berem dom na moje meno alebo on ale potom banka vygumuje moje meno.Kedže ja berem dom ,on odtial musí vypadnúť,ale môžem predať dom,alebo bere on na seba hypo a mne ostávajú pôžičky ale navždy sa ich zbavím.🙂

lubikan
12. aug 2011

@kitti0503 nie ,nie su rozvedeni.....a jej rodicia su od seba,ale kazdy ma pidi bytik..takze to co ma doma,nema kam schovat

jeho dlhy su na mobil,povolene precerpania na uctoch..to co si vlastne pozical,spat nevratil...dokonca ma spotrebny uver na ucet,v ktorom ona nema dispozicne pravo a samozrejme neplati pozicku...

djana
18. aug 2011

ahojte, budete vediet poradit aj mne? S manzelom este nie sme rozvedení, ale pravdepodobne nieco chysta poza moj chrbat. Ide o to, ze mame spoločný účet, na ktorý chodia prídavky moja výplata, jeho výplata z 3 firiem...okrem toho ma este dalsie ucty.a nemam prehlad o vsetkych vyplatach, niektore dostava len tak na ruku. Doteraz bol spolocnikom vo viacerych firmach, no vsetky podiely predal za pomerne vysoke sumy (kde ulozil peniaze to neviem, ale predpokladam, ze ich daroval spetne firme\, a od teraz je uz len konatelom, teda vystupuje len ako zamestnanec a nie majitel. asi sa zbavuje vsetkeho kedze to predava surodencom a predpokladam, ze potom poda ziadost o rozvod. Viete mi poradit ci vobec budem mat na nieco narok?aj auto, ktore bolo firemne ked splatil leasing odkupil a nasledne ale pred 2 rokmi predal bey mojho suhlasu bratrancovi, dalo by sa to este napadnut? spolahnut sa na danove priznania z jeho strany nemozem lebo viem, ze su "upravene" a skutocnost bola ina

djana
18. aug 2011

este by ma zaujimalo, ci mozem ako dokaz na sude uviest manzelovu neveru aj ked som to zistila len zo sms, ktore ale boli v mobile kde nebola jeho sim karta a mobil ako pristroj tiez nekupoval on, on ma zase kontroloval na pocitaci, vsetko co som si pisala cital, kedze mal nastaveny program na kontrolu, cital moje emaily, chat na facebooku... moze to použit?

lubikan
20. aug 2011

@djana neviem,ci az moc pozeram sudnu sien,alebo je to ozaj tak ako to tam byva...ale za spomenutie nic nedas..myslim,ze uz zavisi od sudcu,pravnika...logika mi vravi,ze vsetky peniaze co zarobil pracou,predajom veci pocas manzelstva a ma to dako podlozene,kupno predajnou zmluvou,ucet na jeho meno kam prisli peniaze (nemusis mat dispozicne pravo) su aj tvoje.....ale nie som si ista,ako je to s peniazmi vo firme,ak su dvaja majitelia...

viem len,ze jeden chlap mal dost penazi a aby obral zenu,vseljako popremienal majitelov podielov vo firme..ale este nedoslo k deleniu majetku....tak vysledok neviem......

a k tomu sledovaniu mobilov.udajov v PC som pocula,vraj ta aj vlastny manzel moze udat za snorenie v mobile..lebo je to osobna vec bez ohladu ci ste manzelia,alebo nie...

labka123
21. aug 2011

Dobrý deň.Prosím o radu.Som rozvedená a ex manžel dal na súd o vyporiadanie BSM.Máme vo vlastníctve rod.dom a auto.Na dom sme brali hyp. úver,ktorý platil on počas manželstva a aj po rozvode.Pred rozvodom opusti dom a odsťahoval sa k milenke a je u nej dodnes.V dome nebýva už 5 rokov.Nakoľko zarábam minimálnu mzdu,nedokázala som splácať polovicu úveru,ako chcel,lebo som sa musela starať o réžiu domu.Do úveru som prispievala sumou 100 Eur,miesto 159 Eur.Zobral si a aj privlastnil auto,ktoré sa kúpilo s úveru.Dom má všeobecnú cenu 131tis.eur.V r.2006 bol ohodnotený na 77tis.eur a on ma chce vyplatiť z tejto ceny.Neviem čo mám robiť,lebo na právnika nemám peniaze.Chce ma o všetko pripraviť.Zobral aj všetky hnuteľné veci.Bral všetko,čo chcel,kým som bola v práci.Nemám žiadne doklady a ani dôkazy,že sme tie veci mali.

lubikan
22. aug 2011

@labka123 tie veci siel do domu brat pred,alebo po rozvode?

lubikan
22. aug 2011

@labka123 dom by som dala znova ohodnotit

lubikan
22. aug 2011

@labka123 este viem len tolko,ze existuje centrum pravnej pomoci..tam ti pridelia pravnika zdarma,ak preukazes,ze si vo fin.tiesni