Výdavky na stravu pre 5 člennú rodinu
Prosím vás aktuálne,koľko miniete na stravu pre 5člennu rodinu?Ďakujem
ja sa snažím zháňať domáce, nakupujem dosť aj v DMke alebo vo farmárskom obchode, sme 4 a okolo 500€ určite.
My kupujeme úplne všetko, myslím aj mäso, zeleninu, ovocie, vajíčka a 4-členná rodina máme výdavky okolo 550€. Ale počítam tam aj drogériu a plienky pre najmenšiu...
Sme 4 a minieme 500 až 600e.
To ako tak presne viete, koľko miniete práve na stravu? My sme dvaja a keď ma zabijete, tak neviem. Lebo sa to ani nedá. Veci kupujem aj do mrazničky, napr.maslo v akcií, mäso. Múku, cukor, cestoviny, olej, strukoviny, zemiaky, mrkvu, závareniny.... mám v zásobách. Ako to mám z nich vybrať a urobiť priemer na mesiac? Takže naša spotreba jedine podľa štatistického úradu 😉
@evamarek77 nepocítime, už dnes bolo že hydinári sú v strate, zvýšia od budúceho roku ceny hydiny a vajec, pekári tiež sú v strate kvôli cene nočnej práce a chcú zvýšiť ceny a tak dalej 😂
@marsmykkok Každé zvýšenie tovarov a služieb má na svedomí zvýšenie minimálnej mzdy. Lebo každý chce svoj zisk.
Sme 5 ale teda 3 mesačne bábo pije iba mlieko.Chodím na nákup raz za týždeň platím cca 60€ max70€ keď nakúpim aj prkotiny.Snažím sa naplánovať si 3-4 hlavné jedlá ,ktoré navarím cez týždeň.Jeden čas som plánovala na každý deň.Robila som jedálniček na celý týždeň a podľa toho kupovala čo bolo treba ale nestíhali sme to zjesť.Teraz idem do obchodu a kúpim čo je v akcii a podľa toho varím hlavné jedlá + nejaké rýchle večere-teplé,studené.Keď je sezóna snažím sa narobiť do zásoby čo najviac zaváranín(lečo s fazuľou, pomazánky, kompóty a podobne)+ zamraziť čo sa dá.Máme záhradu tak dokupujem len málo vecí.Zemiaky kupujeme 2 vrecia po 50kg a máme v pivnici.Vydržia nám skoro do ďalšej sezóny, potom kujem v obchode.Ovocie zo záhrady, kupujem väčšinou len banány, citrusy.Sladkosti kupujem málo ale vždy máme doma niečo sladké upečené.Varim polievku aj druhé jedlo a na večeru niečo iné.Ranajky klasika rožok s niečím,kaša, praženica atď.Takže mesačne minieme cca 240€ na jedlo(do domácnosti,nerátam obedy čo má muž a deti v škole/škôlke) a teda často je ho dosť a priznám sa, že niečo ide aj do koša, lebo sa to nestíha skonzumovať.Vždy hovorím, že by sme z toho aj prasa vychovali.Musím sa polepšiť.
Strava doma sa da odhadnut 150 eur na jednu (prvu) osobu, 100 eur na dalsieho dospeleho a 50-70 eur na dieta (podla veku).
Podla toho, ci sa kto stravuje bezne, vegetariansky, alebo bio, cerstvo,... vie/chce kupovat prevazne v akciach do zasoby, alebo nie, potom prenasobit 2-4 ci az n-nasobne. Chlieb sa da kupit za 0,5 eur aj za 4, flasa vina sa da kupit za 2 eur v supermarkete, aj za 200 eur vo vinoteke.
Restiky, kantyna,... osobitne.
.
My cca 400€(možno aj viac nepočítam to) . Dvaja dospelí, dve deti v škôlke a škole. Varím cca 3x do týždňa. Deti jedia v MS a ZŠ, manžel v práci a ja si robím doma. Plus donášky to je cca 100e mesačne
@oli18 tak vieš koľkokrát približne ideš do týždňa nakupovať a koľko asi minies🙂 my napr. Každú sobotu robíme nákup okolo 200 euro a cez týždeň dokupujem pečivo, ovocie ak sa minie, pripadne ak niečo specialne mi napadne uvarit/upiecť... Takže mi to vyjde plus mínus 1000 euro🙂 1 mesiac ak mame oslavu to môže byť výrazne viac, inokedy keď sme mimo domova zas menej, ale ten priemer zostáva...
@littleslovak Presne ako u nás, sme piati a stravujeme sa kvalitne a pestro (lokálne potraviny od tunajších pestovateľov a chovateľov) a vyjdeme do 450- 500 eur mesačne. Ak ale chodíme viac po dobrých reštauráciách, sme na dovolenke, víkendových pobytoch a pod. tak je to samozrejme o niečo viac..... ale s trochou rozumu sa to nejako dramaticky (x násobne) nezvyšuje, skôr to zdvihne mesačný priemer v roku tak o stovku (teda cca 1200 eur na jedlo počas výletov, dovoleniek za rok, keďže aj tam sa snažíme o regionálne tradičné jedlá nie hotelový štandard, ktorý chutí všade + - približne rovnako) . Ak by sme museli, vedeli by sme vyžiť aj za menej - raz som to skúsila na mesiac ako experiment bez použitia svojich zásob a zmestili sme sa bez pocitu hladu do 300 eur, ale teda kupovala som napr. Rajo jogurty, vajcia z klietkového chovu z reťazca, Cessi cestoviny, najmä hydinu, menej rýb, žiadne teľacie,....... no prežiť sa dalo a chutilo to tiež v pohode.
My sme 5clenna rodina, deti sú ql väčšie 11,8 a3roky a na stravu minieme minimálne 500eur, z toho zemiaky mame zadarmo a polovicu mäsa tiež..
My sme 5clenna rodina, deti sú ql väčšie 11,8 a3roky a na stravu minieme minimálne 500eur, z toho zemiaky mame zadarmo a polovicu mäsa tiež..
No ja som doma, dcera 2 roky a starsia 12....ta starsia obeduje v skole...my dve doma a manzel v praci...ale ked budem ja robit a dcerka bude v skole tak varit o ked budem len v sobotu a nedelu....mam rozpocet 85 eur na tyzden....ale mala by som z toho aj usetrit...da sa...ale musela by som chciet...a ja z toho kupujem vsetko co treba nie len stravu....ale stravu kupuje aj manzel...tazko povedat kolko presne ale min.50 na tyzden....minimalne...mozno tak 70 eur...dame dokopy obaja na jedlo do domacnosti za tyzden...
5 =650eur
@trojnasobnamama neviem koľko na svk, my zijeme v nemecku sme dvaja a prejeme cca 600 až 800 mesačne
@horalka1986 jete psie konzervy? 😀 prepac, strasne mi to prislo smiesne, lebo ked som robila v tescu, tak sa ma zakaznik pytal, ci moze psie konzervy platit stravnymi listkami. Tak som mu so smiechom povedala, ze ked to bude jest, tak moze 😀
My sme dvaja plus 13 mesacny syn - kazdy piatok okolo 80-100€ v potravinach minieme.
@oli18 U niekoho je to možno taký hrubý odhad, u niekoho presnejší..... Ja si napríklad robím domáce účtovníctvo odkedy som sa vydala, s mužom sme boli mladí a potrebovali sme nejako začať "gazdovať" 😂 s peniazmi a tak som teda kúpila A5 notes a tam som si zadelila základné kategórie (potraviny, lieky, auto/cestovné, šaty/topánky, zábava, dary, dom, drogéria, ......), odhadom do 20 kategórií a na 99% pokrývajú všetko, na čo vynakladáme fin.prostriedky, výnimočne sa môže objaviť niečo, čo nezapadá nikam, ale to potom priradím k najbližšej kategórii.... celé mi to zaberie tak max.pár minút denne ( zoberiem kalkulačku, notes, bločky,....) a zaradím to do jednotlivých položiek podľa konkrétneho dátumu. Na konci mesiaca si nad to na 20 minút s mužom sadnem a vidíme ako sme "gazdovali", nepovažujeme to za blbosť, zbytočnosť...., jednoducho takto nám to funguje už roky rokúce a nečudujeme sa kam idú peniaze. No a koncom roka sa urobí taký priemer za rok - koľko sme mesačne priemerne minuli v každej kategórii (napr. december je brutálny na väčšinu položiek, ale február zasa naopak vychádza super - zväčša má 28 dní, takže to vychádza lepšie na mesiac ako celok, takisto je pôst - takže žiadne mäso, skôr také jednoduché strukovinové, zeleninové jedlá a pod., nikto z rodiny vtedy nemá žiaden sviatok, takže žiadne dary atď.). Preto aj keď som nakúpila nejaké potraviny v akcii, či do zásoby alebo naopak na dovolenke sme nehľadeli na peniaze za stravu, tak po ročnom zapisovaní výdavkov, viem povedať koľko minieme priemerne mesačne za jedlo 😉. Je to len otázka zvyku a vymyslenia systému ako sa mi bude najlepšie viesť domáce účtovníctvo a času to "zožerie" skutočne málo - za celý mesiac max. hodina a pol. To je ako jeden blbý americký film, samozrejme bez reklám 😀.
@danielkka tak, pes je clen rodiny a tie konzervy su zapovitane v nakupe cize pre predstavu si moze z neho 7 euro odratat. 😂🙈
A hej, robila som tiez na pokladni v tescu za mlada. Najlepsi su ti co sa strasne rozculuju lebo si na gastrace nemizu kupit cigy. 🙈
my 4členná 400 - 500 eur strava, 100 e drogeria, 100 e proste veci čo sa vyskytnu. odporučam 1 mesiac zaviest si excelovsku tabulku a tam si písať sprepáčením aj každý prd ktorý miniete.... zobrať domov každý bločik a tak.... potom presne uvidíte, kde sa míňa a na čo najviac... (môjho chlapa ide šlak trafit z mojej excelovskej tabuľky 🙂 ) ale ked sa rozculuje kde idú peniaze hned mu ukážem kde čo všetko stálo 🙂
my sme sli do obchodu a zaplatili sme 160 € za nakup! Maso nas vyslo na 45 € a drogeria na 30 € a boli v tom len baterky sa 7 € - zvysok si dodnes nevieme vysvetlit!!! Ale ked vsetko kupite za 0,99 centov a ma to 100 poloziek - tak to sedi. Fakt sme kupovali len jogurty, zeleninu... nic fajnove - este ani syr nejaky dobry. Zeny, ja som sa zlakla tej sumy!!! Je 14 steho a my sme minuli uz 300 € - takze tento mesiac je fakt blby!! Inak sme traja plus babatko - ale uz papa (kupujem jej vsetko farmarske a podobne. ale v malom. Inak mnozstve). Inak minieme aj 500 € aj 550 € mesacne.
@luciferkax a odkial ste ak sa mozem opytat. Lebo vela ludi vravi, ze v Ba je to drahsie - ale ja to neviem porovnat

na troch si myslim, ze 350/400 je taka primerana suma, neviem, ako zalezi, ako mate obedy ci v praci, v skole alebo sa proste neustale vari. co varite, ako varite, alebo sa stravujete niekde vonku