Žiadanie amortizácie od vinníka nehody

luvika
20. jan 2015

Ahoj, tak a zas potrebujem radu :/ predvcerom som havarovala, moja chyba, nedala som prednost. Popravde ja som to auto vobec nevidela, hoci som sa az 2x pozrela a ostatne auta boli daleko. Zrejme vyletel tiez z vedlajsej cesty na hlavnu a kedze bola blizko a on asi "letel", lebo sa ponahlali na letisko, jednoducho sa zrazu zjavil predo mnou a neubrzdila som. Je to 1x, co som vobec havarovala, takze ani tusenie, ze mam ostat na mieste. Tak som presla autom par metrov dalej, na parkovisko, prislo mi to bezpecnejsie a navyse to bol reflex sebazachovy, pretoze ak by som ostala na mieste, vzapati by do mna natrieskali dalsie dve auta a mozno tu uz nie som. Druhy ucastnik tiez odparkoval dalej. Nastal klasicky priebeh, policia, fukanie atd. Hned na dalsi den som sla odniest papiere do poistovne. Dnes mi pan (2.ucastnik nehody) volal, ze nesie auto do autorizovaneho servisu v BA, lebo tu na Vychode su neschopni, bla bla. A ze on si zrusil havarijne poistenie pred mesiacom. Takze poistovna mu nepreplati celu sumu, amortizaciu teda ziada odo mna. Nevedela som reagovat, nikdy som taku vec neriesila, no uz v tel.sa "vyhrazal", vraj ma znamych neviem kde, ze ked uz sme pri tom, policia nekonala standardne, vraj mi mali na mieste odobrat vodicak, kedze som neostala na mieste nehody (asi som sa mala nechat zabit, ved moje deti matku nepotrebuju). Skratka viedol taketo reci. Auto ma Audi Q7, chysta sa do Alp lyzovat a narusila som mu plany,lebo musi ist inym autom atd. Ja naozaj chapem situaciu aj z jeho strany, ale zas ja si svoju povinnost plnim, platim PZP, dokonca aj havarijnu. To ze on si ju zrusil a to ze on si teraz dava do nejakeho autor.servisu robit opravu, ho opravnuje takymto sposobom ziadat rozdiel sumy? Nemam tusenie, kolko sa mu navysi pri takomto aute, ale ja som citala rozne diskusie a rady, a jednoznacne vsade tvrdia, ze tym ze som to nahlasila poistovni a PZP platim, tym to pre mna konci a ak, nech komunikuje s poistovnou. Moja otazka je, mozu mi dodatocne vziat vodicak? Ak ma da na sud, co stale omiela, ma sancu sud vyhrat? Prip.mam sa bat jeho vyhrazok? :/ dakujem...

zeriempizzu
21. jan 2015

@nikuska265 ma narok ziadat i pravne, ale od mamickinej poistovne. Ty by si nebola nasrata keby ti niekto narazi auto, znici a pokazi ti este plany na tyzden? Ked musis svojim casom plitvat a riesit neprijemnost ktoru si nezavinila?
Uz vidim ako sa stastne usmievas.
Takze chapat i druhu stranu.

luvika
autor
21. jan 2015

@zeriempizzu
@pribinak ja som si vinu priznala, riesim s nim vsetko potrebne a naozaj mi je luto, ze sa stalo co sa stalo. Jednoducho aj on neprisposobil jazdu podmienkam (prsalo) a siel velmi rychlo, lebo niesli znameho na letisko. Navyse manzelka sofera na mna paradne navrieskala, chapem, clovek je vystraseny a aj nahnevany, ale ja tiez nemozem za to, ze dve vedlajsie cesty su hned par m od seba a ze tym, ako siel rychlo, ja ked som sa pozrela, z hlavnej cesty boli auta daleko a tento zrazu vyletel a bol v sekunde predo mnou a zial neubrzdila som :( take situacie sa zial stavaju a neurobila som to snad naschval.

nikuska265
21. jan 2015

tu na MK sa neoplatí už nič povedať,napísať.... lebo sa vždy nájde človek,ktorý bude za každú cenu rýpať,mudrovať,či osočovať,urážať..... ja som písala pre autorku otázky. nie, mamičky nie je povinna mu nič platiť,na to už je poisťovňa, polícia.....

zeriempizzu
21. jan 2015

@luvika jasne ze si to nespravila naschval, stava sa to kazdemu! 🙂 ale mne sa nepaci ako tu za to ze ma poskodene auto zrazu moze majitel audi lebo nema havarijnu - to je co za nazor z komunizmu?!
Vsetky jeho skody budu preplatene z tvojej zakonnej a tym a nin ukonc kazdu debatu. Ak bude treba, on sa moze sudit s tvojou poistovnou.

luvika
autor
21. jan 2015

@zeriempizzu ale to zas nie tak ber...skor je to o tom, ze pri takom aute predsa len mohol nechat tu havarijnu, lebo presne na drahsie auta su aj nahradne diely palky. Ale ved ak mat nechce, tak nechce. Len jeho chybou je, ze miesto toho, aby to riesil s mojou poistovnou, on vyvolava mne, vcera o pol desiatej vecer a arogantne, este ani nepovedal co chcel, a hned zacal, ze on ma znamosti a ze setrenie policie neprebehlo podla standardnych noriem a ze nech si premyslim, co urobim, lebo on to da na sud a vezmu mi aj vodicak a pod. Takto sa veci jednoducho neriesia. Je mi luto, no stalo sa. My sme mali rovnaky pripad v rodine cca 3r dozadu a bolo to to iste, vinnik nepreplatil amortizaciu, to je ale stat na vine, ze je to ako to je. V Rakusku som citala, ze je na to uplne iny system. Tam ak sa stane takato nehoda, na mieste zaplati vinnik 250€ a dovidenia, ziadne dalsie opletacky, obe auta sa opravia na zaklade poistenia a presne k tomuto nemusi dochadzat, ze sa jeden druhemu vyhraza.

zeriempizzu
21. jan 2015

@luvika tak vidis na Sk to tak chodi, kazdy sa vyhraza lebo nic poriadne nefunguje iba agresivita ☹ a tak ludia pouzivaju take zbrane ake vedia - znamosti, nadavky. Cele zle.
Rakusky system sa mi nepaci - nedala by som nikomu len tak peniaze teda. Myslim ze Sk system s poistovnami je oki, len poistovne moc vymyslaju a ludia moc spekuluju, nepoznaju svoje prava a tak to dopadne.
Nestresuj sa kvoli tomu, uz vies co a ako, vela stastia.

sisaha
21. jan 2015

@luvika ak sa ti vyhraza, slusne ho upozorni, ze si rozhovory s nim nahravas. Nech kontaktuje tvoju poistovnu a ak ma pocit, ze policia neurobila co mala, nech poda staznost. Tak ako ti pisal draik (on je pravnik), vodicak ti uz nikto nevezme. To by polovica slovenska bola bez neho.

pribinak
21. jan 2015

@luvika ale ved, ja som to pisala na vysvetlenie pre zeriempizzu. Ved spolupracujes a nezdrhla si

manzanillaa
21. jan 2015

@luvika Ahoj, odporúčam dobudúcna poistenie v allianzi, aby ste zas Vy nemuseli riešiť vymáhanie amortizácie od vinníka nehody...allianz ponúka pzp bez amortizácie ako jediná na trhu. Už to len skúste pretrpieť, lebo ak ste vinníčka nehody, tak má právo vymáhať od Vás rozdiel medzi tým, čo mu dá poisťovňa a tým, čo zaplatí v servise..

luvika
autor
21. jan 2015

@manzanillaa dakujem, my to v Allianzi aj mame a nie, nema odo mna pravo vymahat rozdiel. Toto si ma riesit s mojou poistovnou, ide to uz mimo mna. Resp.moze to skusit na obc.-pravnom konani, ale hovorila som dnes s viacerymi pravnikmi a bolo by to pre neho zdlhave a zbytocne.

ella555
21. jan 2015

Podla mna, nemoze niekto ziadat preplatit nove diely, ked som mu znicila stare. Obrazne ak niekomu znicim 5 rocne Audi, nemoze chciet zaplatit cenu noveho, ale len toho 5 rocneho. A tak je to aj s tymi dielmi. Urobila si mu skodu na starych dieloch, pouzivanych a opotrebovanych, nie na uplne novych, kt. teraz dostane, takze skodu dostane preplatenu celu, len tu amoritzaciu( resp. to zhodnotenie, ze ich ma nove si doplati sam). Takze, ako moze chciet amortizaciu. Ty si mu poskodila stare diely a tie dostane preplatene od poistovne(odrata sa amortizacia). Skodu, kt. si mu sposobila si uhradila, resp. poistovna za teba. Ty uz s nim nemas co riesit.

vroni
21. jan 2015

@zeriempizzu, smolu maju obidvaja. Iste riziko ako majitel auta a sofer mas vzdy. Na to su poistky.. Jeho skoda sa vyplati z jej PZP a dost. Nam poistovna zaplatila celu opravu, ziadnu amortizaciu neratala, ta sa vraj pocita len ak je auto totalka alebo celkova skoda presahuje hodnotu auta. Ze pri tom bude stracat cas, nuz, to je riziko podnikania, ktore mu nikto nepreplati (kym si ho neda poistit), pytat dalsie peniaze sa povazuje za celkom iny trestny cin a poistenie proti nemu (pokial viem) neexistuje. Takze robit ramena a tvarit sa ako riaditel vesmiru moze pan niekde inde.

manzanillaa
21. jan 2015

@luvika Keď máš allianz, tak je to v pohode, nič od Teba žiadať nemá🙂

astonka
21. jan 2015

@luvika určite sa nedaj zastrašit a nič mu neplat ak bude od teba niečo vyžadovat..a nekomunikuj s nim ked sa ti vyhraža ...policia bola aj poistovni to nahlas daj udaje...tam sa opytaj ako maš dalej postupovat či oni budu kontaktovat jeho..to že on si zrušil poistku je jeho problem nie tvoj...držim palce...

michalmakovnik
21. jan 2015

Poistovna mu preplati opravu z tvojej PZP, tym je vec vybavena. Ak chcel riesti amortizaciu, mal mat Havarijnu poistku a mal by kludne sny. Pripadne dopoistit auto postenim GAP, ktore kryje rozdiel medzi amortizaciou a povodnou cenou auta pri totalnej skode.

zeriempizzu
21. jan 2015

@michalmakovnik s tymto nesuhlasim. Nie je to spravne, preco by mal poistovat extra hlupost / chybu niekoho ineho?
Nema ta poistovna dat do pozicie v akej si bol pred nehodou, teda uplne ta odskodnit? Ci co je potom principom poistenia?

hefo
21. jan 2015

Poistovna by mala z PZP preplatit uvedenie do povodneho stavu, cize vymenu/opravu dielov poskodenych nehodou. Ziadna amortizacia by sa nemala brat do uvahy, pretoze stare diely v stave presne zhodnom s povodnymi nikto nema na opravu k dispozicii.
Bohuzial, poistovne sa casto snazia kratit plnenie z roznych viac ci menej opravnenych dovodov. V tom pripade je poskodeny nuteny riesit to sudne voci poistovni. V Cesku je uz na to judikatura, ze amortizacia sa pri PZP nesmie uplatnovat, u nas to moze stale byt na dlhe lakte.

K povodnej otazke - ako uz bolo povedane, poskodeny nema nijake pravo ziadat cokolvek od vinnika, ak mal tento platne PZP a nehodu riadne nahlasil v poistovni. Odvtedy je druhou stranou pren vinnikova poistovna.

michalmakovnik
21. jan 2015

Zial takyto postup poistovne moze nastat. Skoda moze byt povedzme 5.000 eur, diely budu vymenene za nove, ale poistovna moze povedat, ze koli veku auta krati sumu o amortizaciu a vyplati len 4.500 eur. Je to smutne, ale poskodeny si to moze ziadat v obcianskom konani na skodcovi. Havarijnym poistenim sa nedopoistuje chyba niekoho ineho, ale narok na krytie skody na vlastnom aute. Je to dost zlozite a zalezi pripad od pripadu.

frapper
21. jan 2015

@luvika Ak máte PZP v poisťovni ALLIANZ,jedine táto poisťovňa na SK má plnenie bez amortizácie,takže by ste mali po probléme,čo od Vás žiada poškodený.Toto možno veľa ľudí nevie.A niekde som v príspevkoch čítala,že hlásenie ste dali do jeho poisťovne,mali ste to podať vo svojej poisťovni,keď ste bola vinná.

manzanillaa
22. jan 2015

Inak, ešte mi napadlo, že poškodený žiada náhradu za nejaký ušlý zisk alebo niečo také, tak to sa dá poistiť vrámci havarijného poistenia.

nyusika
22. jan 2015

havarijne poisenie nie je povinne, tazke reci "mohol mat havarijnu" su uplne zbytocne.
A to, ze sa ti vyhraza, no neprijemne, ak sa da ignoruj to. Pokial by to uz presiahlo unosnu mieru, nebolo by zle to nahlasit na policii, ze stala sa mi taka a taka vec a teraz ma majitel druhého auta slovne atakuje.
On proste skusa, ci sa nezlaknes a nepustis do gati.

spravila si vsetko, co si mala, situacia je velmi neprijemne pre vas oboch, ale stava sa aj take.

ella555
22. jan 2015

@zeriempizzu V niecom mas pravdu, ale pozri sa na to aj z druhej strany, nemoze si poskodeny dat nieco opravit, napr. aj drahsie ako by to bolo mozne inde a potom ziadat nahradu, proste skoda musi objektivne vycislena. Ved ten poskodeny si moze tiez hocijake sumy povymyslat, si vyberie naschval najdrahsi servis a platit len tak z brucha, ze on povie? Ved poistovna ma odhadcu, co odhane skodu a preplati ju poistovna. Urcite je problem, ze poistovne sa snazia preplacat co najmenej a uplatnuju amortizaciu, ked je im to dovolene, ale to treba zmenit asi zakony. Alebo sa sudit s poistovnou.

zeriempizzu
22. jan 2015

@ella555 pravdu mam vo vsetkom 😀 jasne ze tu opravu musi odsuhlasit poistovna, nic ine netvdim. Ale aby poistovna kratila odskodnenie lebo "amortizacia"?! To veru nie. Este i narok na nahradne auto kym je jejo v oprave poskodeny na ucet poistovne autorky ma, okrem ineho.

agatky
22. jan 2015

To s jeho havarijnou nema nic spolocne. Ak si donho vrazila a sposobila mu skodu ide to z tvojej zakonnej poistky. Ak mu poistovna nepreplati celu skodu preplati iba cast cize sumu po amortizacii moze ziadat od teba vyplatenie rozdielu aj sudnou cestou co s najvacsou pravdepodobnostou vyhra. Prave riesim toto iste 😠 😠

lydia15
22. jan 2015

@luvika nám sa stala pre dvoma rokmi nehoda,bola poladovica a manžel isiel po vedlajsej ceste.neubrzdil a bac.nabral auto.dali ho do servisu, účet 2000eur a pojistovna preplatila 1800e. my sme im ten rozdiel v servise doplatili,lebo som zistovala ze by nás mohli dat na sud.takže asi tak.

frapper
22. jan 2015

@luvika Ty ako hovoríš,že máš poistené v Allianz,nemusíš sa skutočne báť,že mu nevyplatia všetko,poisťovňa vyplatí všetko,máš šťastie,že to máš v ALLIANZ,inač skutočne by mu odpočítali amortizáciu.Daj potom vedieť ako ste dopadli,pre iných.Je lepšie pár € doplatiť pri vyberaní poisťovne pri PZP a pri poist.udalosti potom nemáš problém.

ultra
24. jan 2015

@agatky nepoznam ziaden pravoplatny rozsudok sudu SR v uvedenej problematike v prospech ziadatela o uhradu rozdielu od poistovne od osoby ktory mala uzavretu zakonnu poistku. Pokial uvedeny rozsudok poznate - uvedte ho - dajte sem jeho odkaz. mile rad si ho prestudujem. Vase pravdepdoobnosti su inac iba "tliachanie"

janulikt84
10. jún 2015

Ahoj..ako si dopadla platila si amortizaciu?

lucia786
10. okt 2015

Ahojte, môj známy sa súdil o výšku amortizácie a nakoniec mu súd dal za pravdu. A áno,pokiľ viem, allianz preplatí aj amortizáciu.

vroni
10. okt 2015

@lucia786, ale ano, moze sa sudit a mohol mu sud dat za pravdu. Ale v tom pripade zaloval poistovnu a nie vinnika nehody, v tom je cely rozdiel.