Aké mená sú obľúbené pre deti v roku 2023?
Ahojte babenky.
Keď tak čítam posledné príspevky, tak mi napadla takáto téma. Ozaj aké mená dáte drobcom?
Začnem asi ja, tak mi máme vysnívané Tadeáš a Laura. A čo vy? 😎
Stručné zhrnutie
- Najčastejšie spomínané mená v diskusii boli Emma, Samuel, Terezka, Jakub, David, Sebastián a Laura, pričom používatelia odporúčali zvážiť obľúbené mená aj z hľadiska frekvencie a možných zdrobnenín.
- Rodičia v diskusii radili testovať, ako celé krstné meno znie s priezviskom (príklady zmien: Lucia Lukianová, Nikolas Baran) a overiť meniny cez online kalendár (sined.sk).
- Ako pomôcky boli uvádzané knižné zdroje (napr. kniha "Vplyv mena na zivot", cena okolo 400 Sk), čínsky kalendár pohlavia ako zábavná metóda a konzultácia variant mien medzi rodičmi vrátane možnosti druhého mena.
Q: Kde zistím, kedy má konkrétne meno meniny?
A: Na meniny používateľky odporúčali stránku http://www.sined.sk/meno/, kde sa podľa mena dá zistiť dátum menín.
Q: Ako vybrať meno, aby dobre znelo s priezviskom?
A: Odporúča sa vysloviť celé meno s priezviskom a vyskúšať zdrobneniny; v diskusii boli ako nevhodné príklady uvedené Lucia Lukianová a Nikolas Baran kvôli fonetike a rytmu.
Q: Ktoré mená boli v tejto diskusii najčastejšie spomenuté ako populárne?
A: V diskusii sa často objavovali mená Emma, Samuel, Terezka, Jakub, David, Sebastián, Laura, Michaela a Lukas.
Q: Existujú knihy alebo tlačené zdroje o význame mena, ktoré odporučili?
A: Áno; v diskusii bola menovaná kniha "Vplyv mena na zivot" s orientačnou cenou okolo 400 Sk a zároveň odporúčali hľadať tituly v knižnici.
Q: Ako sa vyhnúť posmechu alebo nevhodným asociáciám pri voľbe mena?
A: Rodičia radili vyhľadať kombinácie krstného mena a priezviska, overiť možné prezývky a prípadné negatívne asociácie (v diskusii boli spomenuté kuriózne kombinácie ako Giuliano Vrabec alebo Samuel Vražda ako varovanie).
Q: Čo robiť, keď sa rodičia nezhodnú na mene?
A: V diskusii odporúčali kompromisy ako mať pripravené viacero variantov, vybrať druhé meno alebo ponechať rozhodnutie až po narodení, prípadne dohodnúť mená na základe spoločnej váhy kritérií (rodina, výslovnosť, meniny).
Závery z diskusie
Zhoda
- Dôležité je vysloviť a vyskúšať celé meno spolu s priezviskom pred definitívnym zápisom.
- Bežné mená ako Emma a Samuel sú v súčasnosti veľmi frekventované.
- Meniny a kalendáre mien si rodičia overujú online, napr. na sined.sk.
Sporné názory
- Niektorí preferujú slovenské mená z kalendára, iní dávajú prednosť zahraničným menám ako Sofia alebo Nicolas; obe možnosti boli v diskusii obhajované.
- Časť diskutujúcich uprednostňuje výnimočné a jedinečné mená, iní odporúčajú voliť bežnejšie mená kvôli menšiemu riziku posmechu a problémov v škole.
Otvorené otázky
- Ako spoľahlivo predvídať, ktoré kombinácie mena a priezviska vyvolajú posmech v budúcnosti?
- Ktoré konkrétne mená sa najlepšie hodia ku špecifickým priezviskám typu Gašpar / Gáspár alebo Šíp — otázka zostáva individuálna.
Spomenuté značky a firmy
sined.sk, ludia.sme.sk, Nitrianske noviny, Kelly Family, Mercedes, Seat, Ford, Alfa Romeo, Chevrolet, Madonna, Victoria Beckham
Spomenuté produkty a metódy
kniha "Vplyv mena na zivot" (cena okolo 400 Sk), čínsky kalendár pohlavia, sined.sk (meninový kalendár)
Miesta a osoby
Ostrava, Bratislava, Nitrianske noviny, Viola Radsetoulalova, Robert Redford, Paris Hilton, Victoria Beckham, Madonna, Kelly Family, Cunderlikova, Gyotvayová
Ahojte baby, chcela som sa spýtať, či vás nenapadajú nejaké chlapčenské mená s dvojhláskami.Z dievcenských sa mi páči bianka, liana a z chlapčenských ma napadajú akurát tak tobias matias a to nehcem...poradte prosiiiiiiim🙂 dakujem
@8808 ..keby som si mala vybrat..asi by som skor volila tuu Lilianku..alebo Lianku..Lili by bolo skor takee domaacke meno..keby bola malinkaa..abo dospievala..k tomu sa mi to hodii najviac.. 🙂 ..aa tak vy aspon dilemu s dievcenskyymi menami s manzelom riesit nemusiite.. 😉 ..pre chlapceka uz meno vybratee..??
@mrka2 ..no..ano..bude Nela ..snaad.. 🙂 ..je to normaalne fuska..vybrat to spraavne meno..tooolko kraasnych mien je na vyyber.. 🙂 ..uz len snaad, ze aj okolnosti dalsie priaznivo naklonenee buduu..aa fakt to nakoniec dievcatko podla plaanu bude..a bocian nakoniec nepriletii s baabatkom v modryych dupackaach.. 😉 ..bo co ted v poslednuu dobu pocuuvam..aj takee prekvapenia sa staavajuu.. 🙂 ..a aano..mysliim, ze kazdee meno casom splynie s clovekom..a zvykne sa nan.. ja duufam, ze to mnou vybranee bude sediet na nositelku hned ked prvyykraat kuuuk na nu spraviim.. 🙂
@chcembabatko je takých mnoho ale je to otázka vkusu. Na začiatok uvádzam tie ktoré sa mi veľmi páčia: Kilian, Dorian, Arian, Cornelius, Claudius
No proste tých mien je strašne veľa: Adrian, Julius, Silvius, Silvio, Julian, Brixius, Christian, Cristian, Cyprian, Korbinian, Dario, Darius, Dothias... to by bolo aj na celú stranu
@chcembabatko ak Ťa to zaujalo sú tu i ďalšie: Elias, Emilian, Florian (jedno z populárnych v Rakúsku, patrón hasičov), Hilarius.
Venujem sa tomu ako hobby, špeciálne ma zaujímajú mená v nemecky hovoriacom priestore. (Zaujímavosť, súčasná popularita mien na SK zčasti sa stade odzrkadľuje s určitým časovým oneskorením) .
Inak dá sa očakávať, že o niekoľko rokov budú na SK veľmi populárne i tieto mená: Leonie pre dievča (v Rakúsku a Nemecku absolútne trendové)a pre chlapca Jonas (momentálne v Rakúsku na vzostupe) alebo Julian.
V Rakúsku je za rok 2009 štatisticky, mená chlapci, takéto Top 5 : 1.Lukas 2. Tobias 3. Maximilian /čítaj maximílijan/ 4. Alexander 5. Simon a dievčatá na 1.mieste Sarah 2. Anna 3. Leonie /čítaj leoní/ 4. Lena /čítaj léna/ 5. Hannah
babenky, tak citam tie vase exoticek mena,..hlavne @maggie2 ..tie ze Cornelius alebo ze Dothias.. 🙂 to skade si take vytiahla 🙂 neviem ale popravde sa mi velmi nepacia..ale to je vec vkusu..
ja teraz mam dilemu ohladom mena pre nasho chlapceka..nechcem, aby bolo bezne ale tiez nie uplne ze specialne (zeby sme nemali nejake problemy na matrike a tak)..a najlepsie ze s mm sa nevieme vobec zhodnut..osm mu dala kalendar a on zo vsetkych mien vybral jedno 😀 ze toto sa mi akoze paci..ta neviem..
alex 🙂 myslim zas, ze je uz celkom bezne to meno na sk. resp. tak pred 5-10 rokmi bol taky hit..Mne sa tiez paci, ale ja veci rada komplikujem..predsa nemoze pozriet raz na jeden zoznam ;)
jejda aka debata 🙂 a ake exoticke mena, a niektore naozaj pekne. my si ale take dovolit nemozeme, nehodilo by sa nam k priezvisku :/ mate link na nejaku celoslovensku (alebo bratislavsku) statistiku mien novorodencov za nejakych poslednych 5 rokov? hodite ju sem prosim?
@palesandra odkiaľ som vytiahla Cornelius a Dothias? No zo zoznamu mien, ktoré oficiálne možne dať. To neboli mená do placu , to boli mená pre jednu členku, ktorá chcela vedieť čo najviac mien s dvojhláskami IA IE IU IO. Ja som nepovedala, že sa mi tieto mená výnimočne páčia, ale iba to, že existujú a ich možno dať. Ale - každopádne sa mi páčia viac ako napr. Christopher alebo Kevin 😉
@maggie2 dik za vysvetlenie. teda mas nejaky oficialny zoznam? mozem mi ho poslat alebo dat info na link pre stiahnutie..? Inak ta predchadzajuca poznamka bola len tak, ze ake zvlastne mena..ale si ma p;rekvapila ze sa nachadzaju v nejakom zozname.. to plati pre SK?
andy terezka je moc krásné jméno 😉
gredy to je také krásný jméno 🙂
Verka to já bych chtěla taky něco v tom klučičím stylu kdyby to byl kluk ale nemůžu se rozhodnout 😒
Mám dcery Lauru a Claudinku a něco prostě v takovém stylu :D
@palesandra neexistuje niečo také ako iba jeden zoznam. Ja pracujem s tými, ktoré sú zachytené knižne, rôzne zahraničné vydania, a to od serióznych autorov, ktorí sa tomu venujú. Každá krajina aplikuje vlastné zákony pokiaľ ide o dávanie mien, Slovensko je dosť veľkorysé v tomto, a povedala by som i niekedy šlampetné. Nemecko napríklad má oveľa prísnejšie zákony. Na Slovensku stačí preukázať (preto som písala o šlampetnosti, že niekedy to preukázanie ani nevyžaduje sa hodnoverné, počula som o matrikároch, ktorým stačí ukázať niečo vytlačené z internetu, pritom sa neoveruje hodnovernosť zdroja). V zásade platí, že ak chce dať človek nejaké meno na SK, musí dokázať, že také meno existuje a existujú i nositelia/ľky tohto mena - čiže, to znamená že niekde na svete sa oficiálne používa, a takisto musí byť zrejmé či ide o ženské alebo mužské meno. Na toto by mali slúžiť konzuláty alebo oficiálne potvrdenia z príslušných inštitúcii, tých ktorých štátov. Mňa vždy zaujíma i história a pôvod mien. Spomínané meno Dothias je napríklad východo a západofrízske meno odvodené z mien Dothe, Dotte a lebo Dote ktoré má pôvod starodávny z frízsko-holandských mien Douwe, Duive čo znamená holub/holubica. No a Cornelius je naozaj klasika, je to veľmi staré meno už dávni Rimania ho používali a neskôr vznikli všetky možné internacionálne podoby tohto mena: Cornel, Kornel, Cornelis, Corell, Cors, Kors, Niels, Nils, Nelson, Neelke, Cornelio....

@mirrinka @weronyca aj mne sa páči veľmi meno Liana, takisto podoba Liane. Poznám i pár dospelých nositeliek tohto mena