Aké mená sú obľúbené pre deti v roku 2023?
Ahojte babenky.
Keď tak čítam posledné príspevky, tak mi napadla takáto téma. Ozaj aké mená dáte drobcom?
Začnem asi ja, tak mi máme vysnívané Tadeáš a Laura. A čo vy? 😎
Stručné zhrnutie
- Najčastejšie spomínané mená v diskusii boli Emma, Samuel, Terezka, Jakub, David, Sebastián a Laura, pričom používatelia odporúčali zvážiť obľúbené mená aj z hľadiska frekvencie a možných zdrobnenín.
- Rodičia v diskusii radili testovať, ako celé krstné meno znie s priezviskom (príklady zmien: Lucia Lukianová, Nikolas Baran) a overiť meniny cez online kalendár (sined.sk).
- Ako pomôcky boli uvádzané knižné zdroje (napr. kniha "Vplyv mena na zivot", cena okolo 400 Sk), čínsky kalendár pohlavia ako zábavná metóda a konzultácia variant mien medzi rodičmi vrátane možnosti druhého mena.
Q: Kde zistím, kedy má konkrétne meno meniny?
A: Na meniny používateľky odporúčali stránku http://www.sined.sk/meno/, kde sa podľa mena dá zistiť dátum menín.
Q: Ako vybrať meno, aby dobre znelo s priezviskom?
A: Odporúča sa vysloviť celé meno s priezviskom a vyskúšať zdrobneniny; v diskusii boli ako nevhodné príklady uvedené Lucia Lukianová a Nikolas Baran kvôli fonetike a rytmu.
Q: Ktoré mená boli v tejto diskusii najčastejšie spomenuté ako populárne?
A: V diskusii sa často objavovali mená Emma, Samuel, Terezka, Jakub, David, Sebastián, Laura, Michaela a Lukas.
Q: Existujú knihy alebo tlačené zdroje o význame mena, ktoré odporučili?
A: Áno; v diskusii bola menovaná kniha "Vplyv mena na zivot" s orientačnou cenou okolo 400 Sk a zároveň odporúčali hľadať tituly v knižnici.
Q: Ako sa vyhnúť posmechu alebo nevhodným asociáciám pri voľbe mena?
A: Rodičia radili vyhľadať kombinácie krstného mena a priezviska, overiť možné prezývky a prípadné negatívne asociácie (v diskusii boli spomenuté kuriózne kombinácie ako Giuliano Vrabec alebo Samuel Vražda ako varovanie).
Q: Čo robiť, keď sa rodičia nezhodnú na mene?
A: V diskusii odporúčali kompromisy ako mať pripravené viacero variantov, vybrať druhé meno alebo ponechať rozhodnutie až po narodení, prípadne dohodnúť mená na základe spoločnej váhy kritérií (rodina, výslovnosť, meniny).
Závery z diskusie
Zhoda
- Dôležité je vysloviť a vyskúšať celé meno spolu s priezviskom pred definitívnym zápisom.
- Bežné mená ako Emma a Samuel sú v súčasnosti veľmi frekventované.
- Meniny a kalendáre mien si rodičia overujú online, napr. na sined.sk.
Sporné názory
- Niektorí preferujú slovenské mená z kalendára, iní dávajú prednosť zahraničným menám ako Sofia alebo Nicolas; obe možnosti boli v diskusii obhajované.
- Časť diskutujúcich uprednostňuje výnimočné a jedinečné mená, iní odporúčajú voliť bežnejšie mená kvôli menšiemu riziku posmechu a problémov v škole.
Otvorené otázky
- Ako spoľahlivo predvídať, ktoré kombinácie mena a priezviska vyvolajú posmech v budúcnosti?
- Ktoré konkrétne mená sa najlepšie hodia ku špecifickým priezviskám typu Gašpar / Gáspár alebo Šíp — otázka zostáva individuálna.
Spomenuté značky a firmy
sined.sk, ludia.sme.sk, Nitrianske noviny, Kelly Family, Mercedes, Seat, Ford, Alfa Romeo, Chevrolet, Madonna, Victoria Beckham
Spomenuté produkty a metódy
kniha "Vplyv mena na zivot" (cena okolo 400 Sk), čínsky kalendár pohlavia, sined.sk (meninový kalendár)
Miesta a osoby
Ostrava, Bratislava, Nitrianske noviny, Viola Radsetoulalova, Robert Redford, Paris Hilton, Victoria Beckham, Madonna, Kelly Family, Cunderlikova, Gyotvayová
@avanti nooo, na to som zabudla, ze tu mam uverejnene mena. tie uz davno neplatia.
mame vybrate tieto: Alexandra, Simona, Lenka, Daniela, Nela. no a mne sa najviac paci Alexandra, lenka a uz teraz zas aj Eliška. no ale vybera priatel.... ale konecne rozhodnutie bude spolocne 🙂
alexandru nam ofrflala svokra s dcerou... Simona, Daniel a Nela sa mi uz tak nepacia ako predtym 😀 no som fakt zvedava, ako to cele dopadne. a priatel vyradil mena : Mia, Zara, Zdenka, Linda, Kamila z povodneho zoznamu.
ahojte kocky, ja som mojej dcere tiez dala zahranicne meno 😉 a cela rodina je strasne spokojna a u nas funguje iba jedna zdrobneninka pre nu a to je chiarka 😝 inac ju vsetci volame chiara 🙂
mne sa hlavne nepaci ak sa uz niekto rozhodne dat zahranicne meno tak nech si najde na nete ako sa to meno v skutocnosti pise v zahranici a neprerava ho na slovenske meno, napr. rebecca po slov. rebeka 😕 alebo ako moja dcera chiara po slov. kiara 😕 alebo sophie po slov. sofia atd........ to sa mi strasne nepaci ale tot. moj nazor 🙂
vsetky mena su krasne pre rodicov ktori ich davaju svojim detom 😉 a tak sa mi tiez vobec nepaci ak sa tu najdu osoby ktore idu vraviet ze fuuuuuuj zahranicne mena ako to niekto moze dat k slov. priezvisku????? blllleeeeeeeeeeeeee nie kazdi sa vsak vola napr. s typickym slovens. priezviskom
@mamoka4 mena ako stella a kitti su fajn 😉 neriesila by som co si budu mysliet ini 😉 a hlavne ak mate cudzie priezvisko 😉
@mamoka4 Ak žijete v Nemecku, rátaj s tým, že ak dáte meno Kitty, môže sa Vaše dieťa pred okolím (a neskôr v škole) stať obeťou predsudkov. Učitelia ju budú totiž hodnotiť ako dieťa buď rodičov prisťahovalcov, či rodičov nízkeho vzdelania, alebo ju budú vnímať ako dieťa rodičov zo sociálnej spodiny. Bohužiaľ, potvrdili to i sociologické výskumy robené v Nemecku. Takéto mená nesú bohužiaľ so sebou takúto povesť. Nehovoriac o tom, že dievčatko raz vyrastie. Vieš si predstaviť ženu s menom Ing. Kitty atď ... Doktorka Kitty atď.... ? Nerobte to svojmu dieťaťu, radím Vám v dobrej vôli.
@maggie2 ak ste taka skusena v tych menach zaujimalo by ma aj co si myslite aj o mene ktore sme dali my 😝 😝 😝
a podla mna kitty alebo lilly nie je to to iste? ved kolke tu uz dali take meno ze lilly? vyznie to uplne tak isto Ing. Lilly ........... ked tieto deticky vyrastu uz ich tu bude behat strasne vela s takymi menami neviem ci to bude niekto este tak silno citovo vnimat hmmmmmmmmmmmmmm
@natalia777 Sophie nie je po slovensky Sofia 😉 Po slovensky je to Žofia. A je to pekné meno. Tak ako aj cudzie podoby mena Sofie, Sofia, Sophie Sophia, Sofi, Soffi, Fi, Fia, Zuff, Sophy, Zofia, Sonia, Sonja, čiže spadá tam nakoniec i slovenská Soňa (odvodené z ruskej podoby mena Sophia-Sonja). Všetko je iba pôvodom odvodené z gréckeho SOPHIA.
@maggie2 ja som to nemyslela tak ze oficialne sofia 😉 ja som to myslela tak ze si to meno uz ludia prerabaju tak ako chcu oni 😉 a to nerobi nikto ani so sloven. menami tak preco si zoslovenstovat zahranicne mena? 😕
@natalia777 Kitty a Lilly nie je to isté. Kitty je anglická skrátená forma z mena Katharina. Lilly je zkrátená forma odvodená od mena Elisabeth. Hovoríme o pôvode mien, ktoré prešli istým vývojom, aby sme sa rozumeli.
Naozaj sa treba vžiť do toho, že nežijeme vo vákuu, ale v spoločnosti, ktorá vie byť naozaj niekedy k ľuďom krutá a zlomyseľná, plná predsudkov. Ja nikoho neodsudzujem, len upozorńujem, že treba si uvedomiť prípadné možné dôsledky a riziká. Je takisto sociologicky dokázané, že mnoho detí naozaj trpí, keď sú nositeľmi neobvyklých, nie častých mien.
Až neskôr človek keď je hrdý na svoju individualitu v dospelosti, častokrát ocení, že mu rodičia dali jedinečné meno.
Meno Chiara sa nazdávam na SK prvýkrát verejne zviditeľnilo, niekedy pred 12-16 (?) rokmi keď zosnulého milionára Rezeša ex-milenka dala svojej dcére toto meno. Odvtedy začalo naberať na SK na popularite, čo by mohli dokázať slovenské štatistiky.
Meno Chiara je inak pekné meno je to talianska podoba mena Klara. Ella je zase krátka forma odvodená od mena nielen Elisabeth, ale takisto i z Elfriede, Eleonora, Gabriella. Ak ste už dali kombináciu dvoch mien, tak môžem potvrdiť, že tieto mená spolu ako celok znejú naozaj zvukomalebne. Tým že tá kombinácia je taká zvukomalebná a naozaj originálna, odzbrojuje "potencionálnych neprajníkov a vysmievačov". Nespadá do matrice otrepaných mien, aj keď sú obe mená dosť módne. Ja si myslím, že Vás sa fenomén nazývaný Chantalismus a Kevinismus netýka
😉
@maggie2 dakujem 🙂 aj ked som dost studovala toto meno predtym nez sme ho dali dozvedela som sa opat nove veci, dakujem velmi pekne
my mame syna ,vola sa Stefan Alexander a dcera Natalia
Este som ani raz neolutovala,ze sme im dali take mena a stale sa mi pacia
@maggie2 si ma celkom pobavila, ze sa ti paci blanca, akurat ze ja sa pisem s "k" 😀 len skus tych mien usetrit tvoje deti 😀 😀 niektore mena sa fakt tazko nosia, aj ked vam sa mozno velmi pacia....
Lubinka, mne to znie tak suslavo, hoci kazde zvlast je pekne. Milos Strba sa mi zas paci, tam mi to nevadi. Ja som sa takto vzdala mien Lola a Zora pre dceru lebo sa nehodili k priezvisku. aspon podla mna nie, niekto by urcite povedal ze je to pekne
ked som pred X rokmi robila statnice, mala som strasny strach z 2 skusajucich. slubila som, ze ak zostatnicujem, pomenujem svoje deti po nich. Dievcenske meno sa mi paci: Nina...ale s menom pre chlapca /Richard/ nie som prilis stotoznena. Bojim sa, ze ked nedodrzim slub, bude zle 🙂
kaca, ze jaaaaa som radsej tie statnice neopakovala 😀
my čakáme chlapčeka v januári... 😲 ale nevieme sa rozhodnúť s manželom na mene. mne sa páči Dominik a Patrik, jemu Tobias. tých je však už veľa v poslednej dobe. rozmýšľam práve nad Alexom...ale problém 😖 ten má meniny v januári ..to by mal malý všetky sviatky po kope a to mu asi urobiť nechcem ☹ kedy by bolo ešte vhodné oslavovať meniny s menom Alex?? nevie niekto poradiť?
@livia76 ,ja mam dceru menom Alessia a pokial viem,tak to meno je juzanskeho povodu,myslim,ze taliansko,spanielsko.ale nikdy som to nezistovala.nezaujima ma co,ako a preco.meno sa mi paci a hotovo.
a ak sa smiem spytat,kedy oslavujete dcerka meniny???moja mama ma stale otravuje s tym,ze jej mam najst v slov.kalendari meno,ktore sa na Alessia podoba. 😉 lebo jej je luto,ze ma len narodeniny.
@marryaa .
Lesana, Lesia
Ženské meno Lesia má ukrajinský pôvod a je odvodené z mena Alexandra. Meno Lesana je novšie meno vytvorené podľa rozprávkového mena lesnej víly. Na Slovensku patrí toto meno k málo zaužívaným. Lesie a Lesany, ktoré oslavujú meniny 5. mája, majú rýchle reakcie a sú neposedné. Zarážajúcou, až výstrednou črtou ich osobnosti je ich vôľová úroveň, ktorá často klesá a neraz sa mení na tvrdohlavosť. Ich emotívnosť je veľmi silná. Mali by si ujasniť, čo chcú v živote dosiahnuť. Prospejú im časté prechádzky a strava bohatá na železo. Ich obľúbené farby sú svetlozelená, modrá a biela. Ochranné rastliny skorocel a pľúcnik, ochranné kamene akvamarín, ametyst a smaragd.
@livia76 či je meno Lesia ukrajinského pôvodu, naozaj neviem potvrdiť, je to celkom možné. Ale pravdou je, tak ako píšeš, že meno Lesia, je odvodené z mena Alessia (resp. Alessa) čo je ženská podoba talianskeho mužského mena Alessio - všetko skrátené alebo upravené formy mien Alexa, Alexia, či Alexius. No a samozrejme pôvod všetkého je v mene Alexandra, teda mužská podoba Alexander z gŕeckeho aléxó, alexein /brániť,chrániť/ a andrós /muž/. V dejinách je Alexander (Alexandra) časté meno kráľov, princezien (preto i tá popularita za čias cárov v Rusku, (nehovoriac o talianskej, či francúzskej kultúre a reči, ktorú ruská šľachta vždy obdivovala), takisto časté cisárov, pápežov, a navyše v súčasnosti veľmi obľúbené meno.
@llenkapettko Detail o mene Alex
Meno Alex
m. pôv. dom. podoba mien Alexej, Alexander
(zdroj: fodor.sk) :::::: to som vygooglila skús pohľadať,kedy trebárs oslavuje ALEXEJ 😉
@livia76 🙂 Alex má 9.1 a Alexander 27.2. bolo by to moc zlé, keby mal maličký všetky sviatky pokope??? 😲 😒
@llenkapettko ja poznám Adamka,čo sa narodil na štedrý večer ten to má nakope v jeden deň 3 sviatky
Ja mám meniny vo februári a potom po3 týždňoch narodky a ešte mi to nikdy neprišlo moc pokope však 1.6 je ešte MDD 😀 😀
@livia76 😀 tak ten Adamko to má ozaj "husté" 😀 asi to bude Alex...veď v živote sú aj dôležitejšie veci ako sviatky...a je to iba o zvyku...bude to Alex (na 99%)
je často používané toto meno? v mojom okolí nie. aké máte skúsenosti?? 😎


My práve tiež riešime mená..... Mám syna Petra, dcérku Sofiu a v piatok nám oznámili že budeme mať 2 dievčatká. 🙂 Stále som si myslela, že to budu chalani a mala som vybrate Artúr a Frederik....a teraz ? Máme nemecké priezvisko a zvažujeme všetky možnosti, chcem aby sa mená hodili k starším deťom, k priezvisku. Zatial rozmýšľam nad Stella a Lilien a medzi Lilli a Kitti. Len mám trošku problém,či sa nebudú Kitti vysmievať, kovli dnes tak známej postavičke. Inak páči sa mi že Kitti sa nedá ani inak povedať a je to milé meno. Prosím poroďte. 😉