Aké mená sú obľúbené pre deti v roku 2023?
Ahojte babenky.
Keď tak čítam posledné príspevky, tak mi napadla takáto téma. Ozaj aké mená dáte drobcom?
Začnem asi ja, tak mi máme vysnívané Tadeáš a Laura. A čo vy? 😎
Stručné zhrnutie
- Najčastejšie spomínané mená v diskusii boli Emma, Samuel, Terezka, Jakub, David, Sebastián a Laura, pričom používatelia odporúčali zvážiť obľúbené mená aj z hľadiska frekvencie a možných zdrobnenín.
- Rodičia v diskusii radili testovať, ako celé krstné meno znie s priezviskom (príklady zmien: Lucia Lukianová, Nikolas Baran) a overiť meniny cez online kalendár (sined.sk).
- Ako pomôcky boli uvádzané knižné zdroje (napr. kniha "Vplyv mena na zivot", cena okolo 400 Sk), čínsky kalendár pohlavia ako zábavná metóda a konzultácia variant mien medzi rodičmi vrátane možnosti druhého mena.
Q: Kde zistím, kedy má konkrétne meno meniny?
A: Na meniny používateľky odporúčali stránku http://www.sined.sk/meno/, kde sa podľa mena dá zistiť dátum menín.
Q: Ako vybrať meno, aby dobre znelo s priezviskom?
A: Odporúča sa vysloviť celé meno s priezviskom a vyskúšať zdrobneniny; v diskusii boli ako nevhodné príklady uvedené Lucia Lukianová a Nikolas Baran kvôli fonetike a rytmu.
Q: Ktoré mená boli v tejto diskusii najčastejšie spomenuté ako populárne?
A: V diskusii sa často objavovali mená Emma, Samuel, Terezka, Jakub, David, Sebastián, Laura, Michaela a Lukas.
Q: Existujú knihy alebo tlačené zdroje o význame mena, ktoré odporučili?
A: Áno; v diskusii bola menovaná kniha "Vplyv mena na zivot" s orientačnou cenou okolo 400 Sk a zároveň odporúčali hľadať tituly v knižnici.
Q: Ako sa vyhnúť posmechu alebo nevhodným asociáciám pri voľbe mena?
A: Rodičia radili vyhľadať kombinácie krstného mena a priezviska, overiť možné prezývky a prípadné negatívne asociácie (v diskusii boli spomenuté kuriózne kombinácie ako Giuliano Vrabec alebo Samuel Vražda ako varovanie).
Q: Čo robiť, keď sa rodičia nezhodnú na mene?
A: V diskusii odporúčali kompromisy ako mať pripravené viacero variantov, vybrať druhé meno alebo ponechať rozhodnutie až po narodení, prípadne dohodnúť mená na základe spoločnej váhy kritérií (rodina, výslovnosť, meniny).
Závery z diskusie
Zhoda
- Dôležité je vysloviť a vyskúšať celé meno spolu s priezviskom pred definitívnym zápisom.
- Bežné mená ako Emma a Samuel sú v súčasnosti veľmi frekventované.
- Meniny a kalendáre mien si rodičia overujú online, napr. na sined.sk.
Sporné názory
- Niektorí preferujú slovenské mená z kalendára, iní dávajú prednosť zahraničným menám ako Sofia alebo Nicolas; obe možnosti boli v diskusii obhajované.
- Časť diskutujúcich uprednostňuje výnimočné a jedinečné mená, iní odporúčajú voliť bežnejšie mená kvôli menšiemu riziku posmechu a problémov v škole.
Otvorené otázky
- Ako spoľahlivo predvídať, ktoré kombinácie mena a priezviska vyvolajú posmech v budúcnosti?
- Ktoré konkrétne mená sa najlepšie hodia ku špecifickým priezviskám typu Gašpar / Gáspár alebo Šíp — otázka zostáva individuálna.
Spomenuté značky a firmy
sined.sk, ludia.sme.sk, Nitrianske noviny, Kelly Family, Mercedes, Seat, Ford, Alfa Romeo, Chevrolet, Madonna, Victoria Beckham
Spomenuté produkty a metódy
kniha "Vplyv mena na zivot" (cena okolo 400 Sk), čínsky kalendár pohlavia, sined.sk (meninový kalendár)
Miesta a osoby
Ostrava, Bratislava, Nitrianske noviny, Viola Radsetoulalova, Robert Redford, Paris Hilton, Victoria Beckham, Madonna, Kelly Family, Cunderlikova, Gyotvayová
dnes som našla str. ale česku: http://www.detijmena.info/
je tam význam mien, aj rôzne kombinácie mien čo si rodičia vymysleli 😉
@aurorag
http://deti-ako.sk/babatko/mena-deti/
http://www.krstne-mena.eu/
štatistika celosvk asi nie
@micurka Naša Lili mala byť Lilien, ale taká milá pani na matrike nám to zatrhla, vraj kde sme to počuli , že čo to za meno sme si vymysleli.Hodila nám pred nos knihu z krstnými menami že máme si vybrať normálne.Nie som žiaden rasista, ale ide ma roztrhať ke´d po Žiline počujem ako mamička kričí na syna Sandokanko alebo Esmeralda,tak to už je čo za meno ? To im schválili ? Keď čítam iné fóra,ostatne mamičky maju aj Lilien, len ja som nemohla :( vrrr... 😠
To mas pekne mena pre dievcata my by sme mali tiez Alexandru keby sme mali mat dievca a urcite by sme ju volali Alexa alebo Alexis a zo Sasy mi idu vlasy dupkom to sa mi nepaci. No ved ten Gabriel bude Gabo uz to vidim a Marko nie to teraz strasne leti to meno a my mame radsej take co niesu az take moc davane v tom obdobi, Kristian sa paci aj mne ale nie manzelovi je to tazke tieto muzske mena tu take hrozne a tych par co je peknych ide stale do kola.
ahojte tak mi mame Dominiku a syna Nicolasa..velmi sa mi to meno nepacilo ale uz som si zvykla.. 🙂 no a chceli by sme este jedno dieta a ak by bolo dievca asi Linda a chlapec no to netusim lebo sa mi ziadne nepaci.. ☹
@drobik1 Ahoj,my uvazujeme o mene Nikolas,len neviem či dame ak to bude chlapec Nikolas alebo Nicolas 🙂 A rozmyslali sme aj o inych menach a to sa nam paci len Dávid tak neviem 😀 a pre dievcatko bud Nikolka/Nicol (moj typ) a manzel chce Natašu ak by to teda bolo dievcatko 🙂 Je ovela tazsie najst pekne meno pre chlapc ako pre dievca 🙂 a mne sa paci aj Jakub alebo Samuel 🙂)
@syslica oo tak Alan sa mne velmi páči a manzel nechce ani pocut ☹ a ten Eliáš je tiež velmi pekne meno 😕 Ja tiez moc neoblubujem zahranicne mena skor nase 🙂 Mne sa paci aj Samko ale Kubko 😀 ale rozmyslame o Nikolasovi 😵 ako by si ty volala Eliáša? okrem Eliáško ( mne nic nenapada 🙂 )
http://korzar.sme.sk/c/5779670/narodila-sa-prva...
z diskusie, ako ovplyvňuje TV
Romantickí rodičia odchovaní seriálmi
To sa dalo čakať. Potom ako vyšli zo svojho PANELÁKU rozmýšľali, či namiesto NEMOCNICE NA KRAJI MESTA nenavštívia ORDINÁCIU V RUŽOVEJ ZÁHRADE...Momentálne poslal otecko mamičke POŠTU PRE TEBA, v ktorej jej znova navrhuje šantenie počas TISÍC A JEDNEJ NOCI, lebo Šeherezádka potrebuje bračeka Onurka, predsa. Čo by pre neho mamička nespravila? Aj MODRÉ Z NEBA by mu zniesla. Ide o zmiešané manželstvo, ktoré dokazuje, že ČESKOSLOVENSKO MÁ TALENT a vedia ako zo svojho dieťaťa urobiť hneď od začiatku SUPERSTAR. Komu sa to nepáči, nech sa sťažuje na LAMPÁRNI ale je celkom možné, že si za to na neho posvietia POD LAMPOU, skončí v PAĽBE a porozprávajú sa s ním REPORTÉRI. To je ešte lepší prípad, lebo by si vás na pokec mohla zavola ŠÉFKA. Možno hovorím BEZ SERVÍTKY a trochu aj NA TELO, ale to vydržíte, veď ste PROFESIONÁLI.
Ahojte my mame chlapceka Danielka, ja som chcela Jakuba, tatinko chcel Adriana a vznikol z toho Daniel. A chcecli by sme este aj dievcatko - Linda 🙂
ahojte baby radi by sme sa ku vam pridali...my este nevieme co cakame...mena este nemame my asi budeme vyberat podla nasho prezviska sme v 10tt ak viete poradte nam 🙂
Mne sa najviac pacia mena Lucia, Laura, Martin a Zuzka. A co sa tyka zahranicnych mien tak Lizzy, Shane, Mia, Ketlin...
Ahojte, my cakame dievcatko a podla vsetkeho sa bude volat Mia. Len som z toho trosku zmatena, lebo to meno sa mi paci, ale zdrobnenina na to nie je az taka pekna...Mijuska? Mijinka?Mojmu manzelovi sa to velmi paci, aj mne, ale viaceri nam rozpravaju ze sa to nehodi k priezvisku...volala by sa Mia Guľvášová, čo vy na to poviete?ďakujem pekne
@anjelicek26 &andyi Žeby Bruno Ciberej? 😀 Ja poznám tiež, dvoch, vlastne si myslím, že táto téma je super na inšpirácie, ale koniec koncov sa rozhodujú rodičia podľa svojich preferencií a pocitov ... a aj priezvisko je dôležité, aby to spolu ladilo... veď vy to všetky viete 🙂 tak príjemné vyberanie a dobré konečné rozhodnutie!
@anjelicek26 ooo s manželovi napadlo,povodne sme chceli Nikolasa ale teraz ten Bruno nam dajako ucaroval 😅
@syslica - iny ma inspiroval 😅 😅 😅 Ale je to pekne meno, neda sa nijako skomolit, ani neni u neho tendencia to nejako zdrobnovat, lebo v slovencine to robi snad kazdy, ked povedal moj tatino nasej malej posledne ze Sasenocka - no ze koniec, sa mi az chlpy zjezili na krku, u nas jej hovorime Alex, ako vsetci ostatny... my mame take univerzalne mena pre obe deti, zijeme uz v tretej krajine v poradi a chceme, aby detom nekomolili mena 🙂
Njakrajšie dievčenské mená su Nikol, Timea, Nelie, Olívia, Emily, Leonie, Zoe, Michaela, Zaira
chlapčenské Lukáš, Nikolas, Oliver, Damián, Adrián ale jasné je to vec nazoru a vkusu a spojenie Gabriel Bruno,
@ludike01 hm, mne osobne sa Mia k vasmu priezvisku moc nehodi....je to na vas, ked sa vyda bude mat pravdepod ine 😉...skor by som volila nejake tradicnejsie meno (alebo Silvia, Hanka, mozno Rebeka, Simona 😀 ....Michaela, Aneta, Linda, Sara, Dominika...)..este mate chvilku casu, mozete skusat kombinacie 😉
@ollski ahoj...fakt sme uz presli asi cely kalendar a aj stranky na nete a.....NIC. sice mne sa pacilo viacero, ale mojmu manzelovi sa to v hlavke nejako zakorenilo a stale len Mia, Mia, Mia. Povedal mi ze je mu to nakoniec jedno ake dam ja, ze to necha na mna, ale ked viem, ze jemu sa lubi iba to jedno...a asi budem kaslat na to ze nepasuje k priezvisku, ved kolko ludi si mysli ze prave ich meno alebo meno ich dietata pasuje k ich priezvisku a pritom to tak nie je...a zase moj nazor je taky, ze meno je meno a priezvisko je priezvisko...🙂 to sa teraz iba tak utesujem sama pre seba 🙂 ale este budem aj tak rozmyslat 🙂 dakujem

@andiy ja mam sestranicu Natasu a volame ju odjakziva Tasa .. iba dedko jej vravi nasta 🙂